Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)


Recommended Posts

Cryss, scuze, acum mi-am citit mesajul propriu si mi-am dat seama ca am fost un pic cam prapastioasa. Daca tu cunosti personal cazuri in care vizele au iesit "la tzanc", atunci merita sa risti. Eu, personal, tot n-as incerac daca timpul este atat de scurt. Nu stiu ce sa zic! Patricia, e buna faza cu "fac eu", eu cred ca m-as fi distrat de minune sa-i vad cum reactioneaza. Si ce vrea soacra asta a ta, spune-i ca nu s-a chinuit ea sa nasca fetitzele, tu esti mama lor si le educi cum vrei, daca vrei le invezti sa zica si "fac eu" [:D][:D] Glumeam, bineinteles. Spune-i si tu soacrei,: credeam ca ma cunosteti si v-ati dat seama cine sunt si daca ma credeti capabila de injuraturi, inseamna ca, etc, etc stii tu mai bine! Ce sa facem! N-o sa-ti fie usor pana ii convingi sa te cunoasca la adevarata ta valoare. Pacat! O sa-ti cotrobai prin poze sa o gasesc pe=aia de la nastere, cred ca am scapat-o. Merci ptr informatzii & urari, am inima cat un puricel! Irinuca [gravi] 39+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Greetings ladies, Cristina - si noi sintem in aceeasi situatie ca si tine. Noi am ales sa mergem personal acolo chiar daca te costa £250, dar, asa cum spune Irinuca, daca toate actele sint in regula ai mari sanse sa primesti viza in aceeasi zi. Ce e bine e ca nu mai trebuie sa stai la acele cozi teoretic, pt ca Home Office-ul a introdus un sistem de appointments - adica iti programezi interviul, te duci la ora X acolo si nu mai stai la toate cozile. Uite aici un link cu mai multe detalii: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en/home/contact_us/public_enquiry_office/croydon.html? N-as trimite actele prin posta, am auzit povesti cu pierderi de pasapoarte etc si intr-adevar, perioada Sarbatorilor e cea mai aglomerata pt ei pt ca toata lumea vrea sa plece si nu-ti pot garanta ca se rezolva in 3-4 saptamini. N-as merge nic pe varianta cu avocatul pt ca te costa mai mult de £250... Mai poti incerca la consulatul britanic din Bucuresti - au intr-adevar acel sistem de drop box (www.britain.ro si de-acolo la visa services).. Trebuie sa ai grija ca unele tipuri de viza nu se pot prelungi la Home Office - viza turistica de exp. Doar consulatul din Bucuresti iti poate da o alta viza turistica daca ti-a expirat. Banuiesc ca tu esti cu viza de au-pair ? Babbee: incearca www.travelex.co.uk. Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.webshots.com/user/petimiru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu am o intrebare. Eu am viza valabila pana pe 20 august, viza pt vizita cu multiple intrari. Eu dupa nunta, adika pe 3 august o sa merg sa fac alt pasaport. Mi-l lasa si pe asta cu viza sau cum? Lari are viza pana in august 2006 dar problema e ca pasaportul lui expira la anu' in martie si am zis sa il schimbam acum cand e si el acasa, sa nu mai vina in martie sa il schimbe. In acest caz, cum se procedeaza cu viza? O transfera sau ne lasa si pasapoartele vechi? Multzam. Andra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Motanik E ca si cu vizele de SUA - daca iti expira pasaportul, dar viza "merge" mai departe, poti sa folosesti acea viza daca prezinti ambele pasapoarte. Pasaportul expirat se anuleaza, dar nu ti-l iau. Asta mi-au zis de la consulatul britanic. Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.webshots.com/user/petimiru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor! in fine am mai scos si eu capul din butoiul cu melancolie mai ales ca aproape mi-a trecut raceala care mi-a sters mai bine de o saptamana din calendar. eu mi-am pastrat pasapoartele vechi, se anuleaza prin taierea coltului. azi pe asa o vreme frumoasa am vrut sa o duc pe maica-mea la brighton dar dupa ce am stat intepenita 45 de minute pe autostrada am schimbat macazul si am ajuns la oxford. hai ca l-am sters si pe asta de pe lista - sigur nu ma mut acolo ca nu mi-a placut. a fost ok de-o plimbare dar atat. maine o sa o iau mai de dimineata poate poate ajungem la mare... si sper ca si vremea sa tina cu noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce aveti cu biata Londra? Horses for courses. Fiecaruia ne place altceva. Copiii cresc fericiti oriunde, dragoste sa fie samd. CryssUK, da m-am intilnit joi cu alte doua romance. Imi pare rau ca nu ti-am raspuns la PM dar nu m-a "anuntat" ca de obicei cind am intrat pe site si am uitat sa verific altfel. Cum se traduce "pine nuts" in romaneste? Am cautat in dictionar si n-am gasit. Multumesc, Mary-Jane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mary-Jane Cum se traduce "pine nuts" in romaneste? Am cautat in dictionar si n-am gasit. Mary-Jane
Am gasit niste retete in care apar sub numele de "seminte de pin", in Romania se importa din Israel daca nu ma insel... Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Patricia. Semintele de pin nu se gasesc deci in natura in Romania? Nu stiu de ce n-am auzit de ele pina acum. Citesc o carte, "The Kite Runner" de Khaled Hosseini, in care niste copii in Afghanistan maninca pine nuts si ma miram ce-or fi. Mary-Jane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si multumiri la toate fetele care mi-au raspuns la intrebare! Pana la urma am decis sa merg personal la Croydon. Ma intereseaza cu cat timp inainte se face programarea, ca dupa mine as face-o de pe acum!:)) Cum se procedeaza daca te duci personal?Te intervieveaza sau pur si simplu iti ia dosarul cu acte si in cateva ore iti da viza? Voi aplica pt extindearea vizei de aupair si se poate face de aci(am sunat si am intrebat +am verif pe situl lor!:)) O prietena de-a mea si-a extins viza acum o luna la HO si a fost ok! Acum sa vb despre lucruri mai vesele ! M-am gandit sa organizam impreuna o INTALNIRE,un fel de mini petrecere.Cum?Va spun acum... M-am gandit sa inchiriem pt 3 ore intr-o vineri sau sambata seara, o sala la o biserica St.Luke's din Wimbledon Park.Au vreo 3 sali de inchiriat pt diferite cluburi, petrecerei, intalniri. Eu locuiesc in casa preotului bisericii si sunt in f bune relatii cu administratorii asa ca pot inchiria la un pret mult mai mic decat cel practicat in mod normal(asa mi-au promis!). De muzica romaneasca rezolvam noi! Parerea mea e sa nu ne complicam cu aperitive sau alte minuni, ci sa cumparam vin, suc si prajituri,saleuri ca sa nu stam chiar pe uscat. Dar depinde si de ce vreti voi. Nu o sa fie o petrecere in toata regula dar putem dansa putin, ajungem sa ne cunoastem intre noi si ne simtim ca acasa pt o seara!E f probabil ca nu o sa se fumeze inauntru!Oricum ma astept sa vina persoane serioase si cu bun simt, asa cum imi pareti marea majoritate! Eu ma gandeam ca o sa vina vreo 15 persoane,dar in functie de cati vor sa vina ,putem alege o sala mare sau una mai mica! Probabil o sa fie nevoie de vreo 7£/persoana(depinde....). Dat fiind ca e vb despre bani la mijloc,ar fi bine sa se implice fete mai vechi de pe forum, sau (posibil) sa punem 2,3 fete banii si apoi sa platesca ceilalti cand vin la intalnire. Astept raspunsurile voastre ca sa pot verifica o data anume cand sa inchiriem sala.(sper sa fie libera sala!).Ar fi bine peste 2 sau 3 saptamani? Miruna, parca tu pe 17 aug pleci acasa , asa ca as vrea sa vii si tu! Motanik, tu cand preconizezi ca o sa ajungi in Londra? E doar o idee si sunt f binevenite orice alte adaugiri sau chiar idei noi. Mi-ar face mare placere sa se realizeze intalnirea asta,dar depinde de fiecare dintre noi! Pupici, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca va dau de treaba iar!:) Mai am o intrebare[ups] Vreau sa trimit niste bani acasa .Adica, sa fac un transfer din contul meu, intr-un cont deschis la Raiffaisen Bank in Romania. Data trecuta cand am mai trimis bani,la banca (HSBC) mi-au spus ca ma costa 15£ daca trimit banii folosindu-se de codul SWIFT al bancii destinatarului.Dar mai e o variabta: daca as avea un nu-s ce cod al bancii din Rom, ma costa transferul numai 9£ dar dureaza cu 2 zile mai mult!A-2a varianta e mai ieftina si evident as prefera-o. Acum m-am gandit sa il trimit pe tata la Raiffaisen in Romania dar nu stiu ce cod sa ii zic sa ceara. Aveti idee despre ce cod este vorba???Ati trimis vreodata asa? Ma gandeam si la variata cu trimisul banilor intr-un plic (special delivery) dar am auzit ca uneori nu ajung la destinatie. Atat pe azi! Sarumana!!!!!! Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...