Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by CryssUK
Pt fetele care cauta job-uri,fara sa apeleze la o agentie, mai e situl asta www.thegumtree.com, cautati la job-uri......mie mi se pare destul de bun! Pup si asteptam vesti bune! Cris
Cris, eu stiu ca the gumtree este pentru cei din Africa de Sud si Australia in principal. Eu am avut o surpriza extraordinar de neplacuta acum 2 ani. Am mers la un targ de joburi prin centrul Londrei, si la prima vedere parea o chestie foarte deschisa tuturor. La un moment dat s-a organizat si o conferintza pentru toata lumea interesata de teaching. Dupa o frumoasa prezentare, amabilii organizatori au raspuns tuturor intrebarilor venite de la australieni, NZ si sudafricani, le-au dat nume si numere unde sa sune si sa inceapa deja predarea. Incurajata de situatie, am intrebat si eu care e treaba. Cand au auzit ca vin din Romania, sincer, nici nu au mai vrut sa stea de vorba cu mine. Justificarea a fost ca ei nu stiu cum se obtzin calificarile in Romania, si nu pot sa-mi ofere un job daca vin dintr-o astfel de tzara. Nu vreau sa-mi mai amintesc ce au mai zis, m-am simtzit umilita in ultimaul hal, si facusem 5 ani de Pedagogic + 4 de fakooltate + 1 de master, si nu 1 an curs ca restul de-acolo, sau chiar 3 luni. A fost jenant. De atunci ocolesc revistele astea pentru kiwis si ozzies si ce mai sunt. Norocul lor ca au o retzea foarte bine pusa la punkt de agentzii si reviste si ziare. Revista aia care se gaseste in Londra la intrarea in metrou, TNT, este speciala pentru ei. Este plina de oferte bune, dar daca suni si spui ca esti roman esti cam pe dinafara. Sincer, eu mi-am gasit jobul din administratie tot dintr-o revista din asta care se ofera gratuit la intrarea in metrou, Girl About Town. Cand m-au sunat ptr interviu nici nu prea imi venea sa cred. Si nici nu imi cautam de lucru, ca imi mergea bine ca self employed. Dar am acceptat totusi ptr ca trebuia sa aplicam ptr mortgage si fara adeverintza de la employer e mai greu.... In legatura cu autobronzantele, chiar as vreau si eu unul, trebuie sa ies din starea asta de forever-preganant, sa dau kilogramele jos si sa ma bronzez un pic. Eu am auzit ca Sant(?) Tropez e bun, dar nu l-am incercat! Victoritza Beckam il foloseste cu succes. Cred ca e vreo £20 lire un tub. L-a incercat cineva????? Am mers si la solar TanShop, 1£/minut solar vertical, dar dupa 10 minute nu s-a vazut absolut nimik, poate si ptr ca sunt extrem de alba. Mi-a fost frica sa ma expun mai mult. Miruna, imi pare rau sa aud prin cate ai trecut la ambasada. Eu i-as strange de gat, sunt niste nenorocitzi aia de la ghiseu. Si mamei cate i-au facut.... Din fericire eu am venit separat si mi-am cunoscut sotzul aici. El venise cu work permit, eu la studii + ptr tradus. Am aplicat ptr viza de dependent direct la Croydon, nu am platit nici un avocat, nimik. Totul s-a rezolvat in 5 minute (dupa ce am stat la coada de la 7 am la 3 pm). Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by irrinuca
Buna tuturor, eu inca astept sa nasc....[hot] Imi trebuie ceva rabdare. Va multumesc pentru incurajari, chiar am nevoie.... In legatura cu traducerile si traducatorii, eu sunt inregistrata ca traducator autorizat la ambasada, asa ca daca avetzi nevoie, sunati sau dati un mesaj. In general traduc de pe o zi pe alta. Nu vreau sa imi fac reclama grosolana pe forumul acesta care se ocupa de bebei si alte lucruri, dar daca avetzi nevoie in regim de urgentza, stiti unde sa apelati. Oricum sunt si pe lista lor sub numele (Irina) Ciolacu. In legatura cu plata pentru teahing, nu e nici o gluma. Ca ngajat al scolii intr-adevar, nu primesti mai mult de 13k pro rata> Eu am lucrat anul trecut la o scoala din Wood Green ca bilingual teacher, dar numai 10 ore pe saptamana parca. Chiar nu mai stiu, trebuie sa ma uit in payslip. Payscale era 2 si ... trebuie sa verific cat luam in mana, ca sa nu vorbesc prostii. DAR daca lucrati ca suplinitor, este cu totul altceva!!!!! Fara nici o exagerare, se plateste pana la sau in jur de £100-£130 pe zi. Intrebati la agentzii sau pe cei care au lucrat pe acest post. Atentzie insa, nu angajati permanenti ai scolii, ca salariile sunt mult mai mici. Sincer, cel mai bine mi-a mers ca self-employed, cand aveam si de tradus si de predat (din acest punct de vedere m-a ajutat destul de mult experientza din Romania). Se poate cere pe ora de predare £15 --> £30. Eu am predat lb romana ptr avocatzi cu £19.00/ora. Pentru cine stie chimie/fizica/geografie si alte astfel de materii si e in stare sa predea in sistem de tutoring (exact ca "pregatirea" romaneasca) puteti contacta Anysubject Ltd., eu am lucrat pentru ei destul de mult in afara orelor de program. Am renuntzat in cele din urma ca ma enervau cu comisionul lor. Prea mult si mie prea putzin, ei nefacand altceva decat sa gaseasca clientul. Dar ptr inceput... e bine. Revenim, Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Nastere usoara Irrinuca si un copilas sanatos si cuminte[hia].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
DAca toata lumea a povestit cum a ajuns in UK hai si eu... Bunicii si tatal meu sunt cetateni englezi. Tata a venit in Ro sa lucreze la Centrala Nucleara (mai intai in cercetare) si a cunoscut-o pe mama si am aparut si eu... Am petrecut ceva veri in UK la bunici, am facut si un an de liceu in UK, facultatea in Ro si apoi un curs de specializare in UK de 1 an in urma caruia m-am angajat la aeroportul Luton, Airfield Operations, din 2001 (bunicul meu m-a indrumat si ajutat, si el a lucrat pentru ei). Am rezidenta permanenta, nu imi schimb cetatenia (nu vad sensul) si David e cetatean roman...(sotul meu e roman). Cam asta in cateva cuvinte ( nu imi vine sa cred ce am scurtat povestirea!!!). Acum sunt in Constanta, pana in septembrie (sau inceputul lui octombire) cu David... Sinzi si David
Draga Sanziana, it's the most amazing story I've ever heard! Esti un caz absolut fericit. Tu ai posibilitatea sa faci comparatii intre cele doua tari in completa cunostinta de cauza. Dar spune-mi nu ti-a venit greu sa faci trecerea de la un tip de scoala la alta, avand in vedere diferentele dintre cele doua sisteme de invatamant? Acum ai nostri sunt fortati sa adopte sistemul vestic si au inceput schimbari destul de serioase in invatamant (chiar daca uneori totul se misca de parca am merge cu o caruta/masina/bicicleta/whatever cu roti patrate), dar pana acum nu era asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la anul de liceu (eram clasa a X-a) pe care l-am facut in UK? Daca da, nu mi-a fost foarte greu, am facut liceul in RO la o clasa bilingva, in care aveam 2 profesori veniti din afara (unul din UK si unul din USa) si care ne-au pregatit un pic (multe colege, ca era mai mult liceu umanist) au plecat pe afara...si cred ca datorita astora 2 profesori care erau foarte deschisi...si cu ei am dat si toefl si cambridge in cls a XI-a!!! Si anul de liceu in Uk, l-am facut la Tonbridge (Kent), care mi s-a parut foarte slab si m-am distrat pe cinste!!! Mai greu a fost cand am venit in Ro, pentru ca engleza o uitasem (si asta foarte serios, chiar daca o vorbeam si aveam lectii de literatura etc, gramatica mea era vraiste, vocabularul sarac..si cunostintele generale pe minus!) si a trebuit sa rod cartile ca sa pot face fata!!! Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor din Anglia si Irlanda(daca sunteti), as vrea sa va intreb daca voi prindeti vreun program tv romanesc pe sky digital, ca eu ma chinui de vreo 2 saptamani si nu reusesc, ori o fi din cauza antenei fixe, ori e tv-ul meu zapacit, nu stiu. Am gasit un link pe net cu toate detaliile despre cum se gasesc canalele, numai ca pe tvul asta eu pot baga mult mai putine date, ca nu mi le cere pe toate. Va pup frumoaselor. Em.Nicole
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
A! Si tata se considera roman dupa aproape 30 de ani in Romania!!! Iar eu iubesc Romania, fara sa stiu de ce!! Sinzi
E absolut uimitor!! Daca ii multumesc lui Dumnezeu pentru ceva in situatia in care ma aflu acum, este pentru faptul ca imi da ocazia sa cunosc oameni cu totul deosebiti,uite asa ca tine si ca celelalte fete de pe paginile astea cu Romani in Anglia; daca ar strecura si o slujba micuta pentru mine ar fi totul ok[cheers]. Ceea ce mi se pare mai interesant este faptul ca tatal tau s-a adaptat atat de bine la conditiile de la noi din tara, incat sa se considere roman. Mi se pare cu totul extraordinar. Ma uit la mine ce probleme de adaptare am si (no offense) cred ca nu as putea ajunge sa consider UK a doua mea patrie. Am un coleg la Facultate care a venit din Scotia sa predea la noi si pana a pleca m-am mirat tot timpul ce ii face pe acesti oameni sa vina la noi in tara. Acum stiu, dar ma uimeste cat de repede se adapteaza, pentru ca deosebiri sunt nenumarate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SpidaChick
Fetelor din Anglia si Irlanda(daca sunteti), as vrea sa va intreb daca voi prindeti vreun program tv romanesc pe sky digital, ca eu ma chinui de vreo 2 saptamani si nu reusesc, ori o fi din cauza antenei fixe, ori e tv-ul meu zapacit, nu stiu. Am gasit un link pe net cu toate detaliile despre cum se gasesc canalele, numai ca pe tvul asta eu pot baga mult mai putine date, ca nu mi le cere pe toate. Va pup frumoaselor. Em.Nicole
Eu nu am sky, dar prind antena 1 pe internet si pot urmari Observatorul. Pana acum erau si Divertis Parc, Canalul de stiri, Gheorghe dar cred ca au intrat in vacanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...