Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Da, daca ajungeti la Constanta pana in Septembrie sa imi spuneti sa ne vizitam si va plimb cu telegondola ( de parca ar fi a mea, si nu as avea rau de inaltime!!!)... Eu imi fac ceva griji cu vocabularul pentru ca una este sa vorbesti, te folosesti numai de cuvintele pe care le stii, si intelegi din context si alta sa te apuci de scris...si toefl si cambridge mi s-au parut relativ usoare (eram in liceu si eram bocna de gramatica si vocabular!!!). Dar nu imi fac griji, numai ca mi-ar place sa iau un punctaj mareeeeeeee!!!! Ielts-ul are valabilitate 5 ani, parca nu? Sinzi
Sanziana, tocmai am sunat la APU in Cambridge si am intrebat cat timp este valabil IELTS. Mi-au spus de acolo ca este valabil pana in doi ani de zile (up to two years). Si cu Constanta s-a facut, daca ajungem acolo, ne vedem si mergem si cu telegondola[:)]. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc mult fetelor pt stirea cu sky-ul, chiar nu ma puteam lamuri cum pot prinde 'tv cambodgia' si nici un program romanesc[bang]. Multumesc Irrinuca pt oferta, dar eu locuiesc in Irlanda de Nord si nu pot chema omul aici, dar o sa imi cumpar un 'lighean' la salar, poate o sa pot prinde ceva canale cu ala. [ttv] Am fost acasa, in Romania in iunie, dar nu am putut sta decat 10 zile ca trebuia sa incep serviciul si imi pare asa de rau ca nu am mai stat, ca a mai durat inca 2 saptamani pana sa lucrez, cand m-am intors aici si am aflat imi venea sa plec inapoi.[q] Eh na, asta este. Va pup pe toate si va multumesc pentru ajutor si vacanta placuta pentru cele care aveti. Em.Nicole
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Fetelor si eu vreau sa dau IELTS_ul in toamna si cartea mi se pare cam aiurea!In fine,e doar pt orientare,ca la exam poate sa pice orice.Nu stiam ca e valabil 2 ani,dar asta e! Inscrierea era 80 lire, sper sa nu se fi schimbat !Voi v-ati inscris deja pt exam? Pelatia,condoleante! Cristina, vezi ca ti-am trimis PM.Mersi mult pt invitatie! Pupici, cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss, Eu nu m-am inscris inca, dar am in fata formele de la Anglia Polytechnic University (APU), institutia unde se da IELTS in Cambridge si aici scrie ca taxa de examen pentru 2004 este de £85. Probabil ca a fost modificata (?!) pentru ca la un moment dat spune : Please note that the fee for 2004 is now £85.00. Pelatia, condoleante pentru soacra ta. Luandu-ma cu grijile mele marunte am omis mesajul tau. Imi pare rau, nu a fost intentionat. Din pacate, nu sunt prea multe de spus in asemenea momente. Dumnezeu sa o odihneasca, iar pe voi sa va intareasca sa va puteti urma drumul in viata. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella: da, ai dreptate, daca sotzul are de lucru in Cambridge trebuie sa insisti pana iti gasesti si tu acolo. Mi-am dat seama ca mentalitatea este altfel, asa este. In Londra este muuuuult mai usor decat in alte orase. Daca aflu ceva iti dau de stire. Chiar nu stiu pe nimeni in zona. Eu am lucrat un timp la Oakington Reception Centre ca interpret, foarte apropae de Cambridge. Acum nu prea mai merge, nu mai au "clientzi" romani. Sotzul meu a lurat un timp in York, si a vrut sa-si faca abonamet la mobil acolo. L-au refuzat pe motiv ca e roman, si nu stiu ce fel de acte suplimentare mai doreau. Ceva absurd. Stii ca in Londra iti fac abonament pe loc, chiar daca de-abia ai ajuns in tzara. Chestia cu UK NARIC iar ma surprinde, trebuie sa fie o cerintza "locala". Eu (ce-i drept) am certificat de traducator din tzara, eliberat de Ministerul Justitiei si altul de Ministerul Culturii. Desi m-am inregistrat la cel putzin 20 de agentzii de traducatri si interpreti, nimeni niciodata nu a cerut sa-l vada. Singura exceptie a fost Ambasada Romana (Consulatul), pentru care lucrez din cand in cand. Nu am dat niciodata examenul asta IELTS. Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam alta data: fiecare om cu destinul lui. Bunica mea , Dumnezeu s-o odihneasca, imi spunea: uita-te la degetele de la o mana a ta si ai sa vezi ca sunt diferite. Daca ele sunt ale tale si difera, cum sa fie doi oameni la fel pe pamant. Cu fiecare zi ce trece devine mai adevarat. Iti multumesc mult, asa cum le multumesc tuturor celor din aceasta lista de discutii, pentru sprijinul pe care mi-l dati. Este mare lucru chiar si numai sa auzi un cuvant bun. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi_ana, esti haioasa. Daca 17 kile in plus se poate numi supla... [hippi] Eu sunt cea mai fericita. Stiu, burta pare mai mare decat este in realitate, este ca si cum as cara gemeni, pentru ca am uter didelphus si bebele sta numai in jumatate. Bebe s-a insirat cat a putut si el/ea? de la buric inspre costele din dreapta, asa ca piciorusele ii ajung pana sub sanul meu drept. Nu prea mai pot dormi la orizontala ca ma inghionteste. Uneori trebuie sa imi iau inima in dintzi si sa i le imping la loc, ca nu mai pot sa respir. [:D] Numai o poza ai? Cat are acum piticul? Cum s-a acomodat in Romania? L-ai adus vreodata in Anglia? Probabil ca acum a inceput sa vorbeasca, trebuie sa ii acordati mare atentie sa invetze ambele limbi. Mamici romance care ati nascut aici, vorbitzi vreodata cu pustii acasa in engleza, sau lasati lb engleza pe seama gradinitzei? Ella: uf, complicat cu jobul asta al tau. Nu mi-as fi inchipuit. Eu am o prietena care locuieste in Londra, a terminat 2 facultatzi si un Master. specialitzatea ei este chimia. Si-a cautat de lucru ca inginer chimist sau in cercetare ceva, dar singurul loc in care se poate vorbi de asa ceva este Sheffield. Nu se poate muta acolo, ptr ca sotzul (care desi e specializat in fizica si calculatoare) lucreaza in Londra ca self-employed builder - carpenter si castiga foarte bine, el aduce banii in casa. Vreau sa spun ca tipa s-a plictisit de cautat in domeniul ei, si a luat-o de la "0" cu un curs de contabilitate de 3 ani. Exact asa am facut si eu, am inceput dreptul (3 ani, senior status) nu ptr ca nu imi gaseam nimik, dar (la fel ca si ea) am realizat ca un curs de tot rasul facut aici cantareste de 100 de ori decat trei facultati in Romania. Vreau sa-ti spun ca nici nu a terminat bine anul 1 ca si-a si gasit de lucru ca junior accountant si are salariul cat ar fi avut ca si inginer chimist. Trist, dar adevarat. Si imi spunea ca este extrem de simplu, contabilitatea aici este floare la ureche, orice elev din Romania ar putea sa lucreze in domeniu cu succes. Ce m-a mai mirat pe mine este ca o functie intr-o banca este pentru cineva fara prea mari specializari. Pai cat iti trebuie sa studiezi si sa "umbli" in Romania sa ajungi sa lucrezi la ghiseu la banca???? Aici nici macar nu-ti trebuie facultate. Jobul asta este pus in aceeasi oala cu unul de secretar sau receptionist. Practic nu trebuie sa stii nimik de finantze. Eu descopar in fiecare zi ca lucrurile stau cu totul altfel decat ne-am fi inchipuit noi!!!! Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Irinuca nu e chiar sa de complicat, dar nu vad eu fereastra pe care trebuie sa ies, cand se inchide usa[:D]. Si eu am inceput un proces de schimbare a meseriei. Am terminat aici un curs de ECDL si vreau sa incep acum ceva mai serios, cum ar fi web design. Prefer sa ma orientez spre partea de soft a calculatoarelor, deoarece in felul acesta as putea sa lucrez de oriunde si pentru oricine, nu as fi legata de o anumita locatie. Cu toate astea am sa incerc si ceva pe hard, sa vad cat ma duce capul. Am sa vin la Londra in Noiembrie pentru o zi de free training la CERCO. Mie mi-ar fi placut sa ma orientez spre aranjamente florale. Imi plac la nebunie, dar mi-e teama ca as alerga dupa cai verzi pe pereti. Lasand la o parte problema cu job-ul si raspunzand la partea cu copilasul si limba vorbita in casa, eu nu vorbesc cu baiatul meu in casa decat romaneste, desi uneori mai amestecam amandoi cuvinte din engleza. Baza insa ramane romana. Am prieteni in USA care vorbesc cu copiii lor romaneste in casa, cand sunt strict intre romani. Asa facem si noi, cand suntem numai intre romani, aici in Cambridge. Cand sunt si alte nationalitati vorbim cu totii in engleza. Eu cred ca este bine, daca parintii sunt amandoi romani, sa vorbeasca in romana cu copiii. Ce ne facem cu limba engleza, atunci??? Ar fi intrebarea care ar veni pe buzele tuturor. Simplu, la joaca, in parc, chiar acasa pentru un anumit timp, la televizor peste tot se poate vorbi in engleza. Iar cand puiul creste si merge la cresa sau la gradinita, atunci va prinde din zbor. Baiatul meu a fost de mic refractar la actiunile mele educative. Doream sa il invat engleza pe la 2-3 ani si ii recitam poezii pentru copii in engleza. Iti crestea inima auzindu-l cum rade cand ii spuneam poeziile, dar nu repeta dupa mine nici picat cu ceara. Am trecut pe cablu, la tv, a avut copilul Cartoon Network, nedublat in romana pe atunci,si a inceput sa invete engleza. Mai tarziu a primit din USA niste carti pentru copii cu casete audio si incet-incet a inceput sa citeasca. Boom-ul a fost cu aparitia lui Harry Potter. Dupa ce a primit cartile, care erau in engleza ca nu aparuse traducerea in romana, le-a citit pe nerasuflate. Si asa a invatat. La un moment dat la gradinita in Ro raspundea educatoarelor in engleza. A trebuit sa ii atrag atentia ca nu este frumos, pentru ca suntem in Ro si trebuie sa vorbeasca romaneste. Cum am aterizat aici, copilul a vrut sa vada cum merge cu limba engleza si ajungand noi la Sainsbury sa facem cumparaturile, si-a ales un Sales Assist. si a inceput sa il intrebe tot felul de detalii despre diverse marfuri. Era un spectacol pe cinste. Cand a crezut de cuviinta ca poate sfarsi l-a lasat in pace pe bietul om. La scoala a fost insa mai greu de indurat pentru ca au ras copiii de accentul lui american si au tinut-o asa cu rasul si apoi cu bullying-ul pana in momentul in care m-am dus la directoare si am pus piciorul in prag, ca nu se mai putea. Acum insa vorbeste un slang pe care eu uneori nici nu il inteleg. Voi stiati ca in slang la "a bate la usa " se spune "to egg"? Eu nu stiam, m-a invatat copilul[:D]. Acum, asta este ce se intampla cu noi, voi acum faceti absolut cum credeti de cuviinta cu limba vorbita in casa, pentru ca peste liberul arbitru al omului nu trece nici Cel de Sus. Si inca ceva, 17 kg in plus la sarcina nu este prea mult, probabil ca ai mult lichid amniotic si un bebe cu o greutate in jur de 3,5 kg. vei pierde o parte din kg dupa nastere, in mod sigur. Sa ai grija sa bei multe lichide: sucuri de fructe si lapte. Sa ai grija de asemenea dupa nastere cu necesitatile fiziologice, deoarece atunci nu va mai presa nimic pe vezica urinara si daca acum te duci la baie destul de des, dupa aceea (in prima zi) e foarte posibil sa te duci o singura data. Eu am nascut cu un medic excelent in Ro, care a doua zi dupa nastere m-a trimis la baie de dimineata si mi-a spus sa dau drumul la robinet (aveau grupuri sanitare ca baile noastre de acasa, pentru mamici) si sa stau acolo pana fac. Mai greu a fost cu cealalta treaba, deoarece eu am nascut natural si, inevitabil, am avut hemoroizi. Imi pare rau ca te plictisesc cu amanunte de genul acesta, care pot parea sordide, dar e mai bine sa stii ce trebuie sa faci dinainte, pentru ca in primele zile totul va fi absolut nou si avalansa de informatii-mare. Iti doresc o nastere usoara, si un bebe ascultator. Eu pe al meu l-am rugat sa se nasca mai repede ca aveam dureri prea mari si nu voiam cezariana. Si m-a ascultat![cool] Numai bine, Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinuca crede-ma eu am pus 30 de kg in timpul sarcinii si inca mai am putine in plus (mancam si in somn!!!) Deci esti o supluta!!! Am fost cu Davidutu de 2 ori in UK o data pentru 4 zile ( a fost cam chin, totul pe fuga) si o data de pasti anul asta 1 saptamana! Eu am mai fost de una singura 2-3 zile intr-o goana nebuna! Eu vorbesc cu David in romana, nu imi fac probleme de limba, avem carticele in engleza, tata ii vorbeste numai in engleza si bunicii (care au binevoit sa ne plictiseasca cu vizita lor o luna!) Cred ca intelege putin, dar el nu asculta din oficiu...asa ca nu imi fac griji...Chiar azi in parc el pleca cu treaba lui si eu urlam sa se intoarca si ii spuneam ca ma supar, ca plec acasa, ca il pun in carut..se uita putin la mine apoi tot de capul lui facea! Sinzi si David si mai multe poze: http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...