Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)


Recommended Posts

Fetelor imi pare nespus de rau ca va bombardez cu intrebari, dar sunteti singurele mele prietene aici sichiar nu stiu pe cine altcineva sa intreb. Stiti cumva daca tre sa imi echivalez diploma de bacalaureat aici? Ca eu am plecat cu capul in nori de acasa, nici nu m-am gandit la asta, doar ca toate 'application form'urile imi cer GCSEs. Diploma mea e inca la facultate, ca trebuia sa platesc 300 de euro ca sa mi-o scot, dar daca imi trebuie doar o copie legalizata, poate imi da secretara putin originalul pentru notar. Sper. Stau si ma minunez de cat sunt de zapacita, stiu ca toate aveti griji mai mari decat diploma mea de bac , dar va rog cand aveti timp datimi si mie un sfat, ca habar nu am de nimic se pare. va pup pe toate si sa aveti o zi fara ploaie. Em.Nicole
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by SpidaChick
Fetelor imi pare nespus de rau ca va bombardez cu intrebari, dar sunteti singurele mele prietene aici sichiar nu stiu pe cine altcineva sa intreb. Stiti cumva daca tre sa imi echivalez diploma de bacalaureat aici? Ca eu am plecat cu capul in nori de acasa, nici nu m-am gandit la asta, doar ca toate 'application form'urile imi cer GCSEs. Diploma mea e inca la facultate, ca trebuia sa platesc 300 de euro ca sa mi-o scot, dar daca imi trebuie doar o copie legalizata, poate imi da secretara putin originalul pentru notar. Sper. Stau si ma minunez de cat sunt de zapacita, stiu ca toate aveti griji mai mari decat diploma mea de bac , dar va rog cand aveti timp datimi si mie un sfat, ca habar nu am de nimic se pare. va pup pe toate si sa aveti o zi fara ploaie. Em.Nicole
Ar fi bine daca ai putea sa iti echivalezi diploma de Bac, dar pana se intampla asta poti pune Baccalaureat pe form-uri si poate ti-o echivaleaza angajatorul. Te pup si eu, Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, am vazut pe o singura 'application form' pentru un job la BT optiunea de baccalaureat, majoritatea persoanelor care m-au intervievat nici macar nu stiau ce este . Am inteles ca bacalaureatul este echivalentul la 'O Levels', asta e concluzia mea personala, ca ei cica dau GCSEurile , iar la sfarsitul liceului, doar daca vor dau si 'O Levels', nu ca la noi, ca toata lumea da bacul. Oricum, diploma de bac trebuie sa o arat cand ma inscriu la colegiul pentru asistente, ca am vorbit cu secretara de acolo si nici ea nu stie ce e ala bacalaureat, mama lor de insulari. Numai de alergatura nu am timp acuma, sotul meu a avut un accident de masina in urma cu cateva luni si a ramas paralizat de picioare, doctorii nu ii dau nici o sansa de recuperare, bietul de el este absolut daramat. pupici Em.Nicole
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SpidaChick
Multumesc mult, am vazut pe o singura 'application form' pentru un job la BT optiunea de baccalaureat, majoritatea persoanelor care m-au intervievat nici macar nu stiau ce este . Am inteles ca bacalaureatul este echivalentul la 'O Levels', asta e concluzia mea personala, ca ei cica dau GCSEurile , iar la sfarsitul liceului, doar daca vor dau si 'O Levels', nu ca la noi, ca toata lumea da bacul. Oricum, diploma de bac trebuie sa o arat cand ma inscriu la colegiul pentru asistente, ca am vorbit cu secretara de acolo si nici ea nu stie ce e ala bacalaureat, mama lor de insulari. Numai de alergatura nu am timp acuma, sotul meu a avut un accident de masina in urma cu cateva luni si a ramas paralizat de picioare, doctorii nu ii dau nici o sansa de recuperare, bietul de el este absolut daramat. pupici Em.Nicole
Imi pare rau pentru sotul tau, poate exista totusi sanse sa isi revina si sa poata merge din nou. Eu am avut la unul din insttutele unde am lucrat un coleg care a cazut in cap la bazin. Clasica gluma: bazinul nu avea apa, numai ca la el nu a fost o gluma. A ramas paralizat din cap pana la picioare, numai capul putea sa si-l miste. Nu stiu cum a facut, dar si-a revenit. A facut un efort de vointa imens. Cat despre Bac-ul nostru, el nu poate fi inteles prea usor de britanici, pentru ca ei au scoala primara, care tine de la 5 ani pana la 10-11 ani, apoi scoala secundara cu low level (11-12 ani pana la 14-15 ani) si high level (14-15 pana la 16-17 ani, incluzand primii doi ani de liceu de la noi). La sfarsitul scolii secundare ei dau examene serioase, asemanatoare Bac-ului nostru, care se cheama GCSE-uri. Apoi pe baza notelor de la examene pot opta sa intre in Sixth Form Level unde dau, dupa 2 ani, examene la anumite discipline, examene care se numesc "o-level", "A-level", "AS-level", pe baza carora se face admiterea in facultate. Asa incat vezi ca nu au cum sa inteleaga ce inseamna Bac. Poate daca erai in Franta, mai intelegeau [:D]. Mult succes cu scoala si multa sanatate sotului tau. Poate medicii s-au inselat, ca nu ar fi pentru prima oara. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru sfaturi! Orice sfat este binevenit, ptr ca, dupa cum stiti, doctorii pe aici nu sunt prea vorbaretzi. S-a iscat acum o disputa intre doctorul care m-a operat (la Whips Cross in Londra) si doctorul de aici de la Dunstable-Luton Hospital. Primul este foarte ingrijorat, el a pus foarte mult efort in cazul meu, despre care a zis ca este unic in istoria spitalului. De fapt cand m-a operat si-a adus si toti studentii sa asiste, fiind o ocazie rara sa vada asa ceva. M-am simtit ca un cobai, dar n-am avut incotro, am zis merci ca m-a operat (a fost si o operatie tripla). Bietul de el si-a adus aminte si vroia sa stie aca am nascut. Cand a auzit ca astia de aici nu au planuit cezariana sau altceva, s-a enervat tare. Sanziana, asa da poze. Ala mic pare haios foc. Sa va traiasca. Ella, tu nu ai poze cu baietzelul tau? Cat are akum? Si tu, mai ai multa rabdare sa mai invetzi? [bang] Tare fericite trebuie sa fitzi cu puiutzii vostri, al meu parca nu mai vine! Aveti dreptate, astia mici au personalitate din fasha acum. Degeaba te chinui tu sa ii impui sa invetze ceva, el tot dupa capul lui face [bonjovi]. Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanziana, ai un inger de baietel, sa fie sanatos si sa creasca mare. Va zdrobi cu siguranta inimile multor fete[:D]. Irinuca, baietelul meu este mare, a implinit 12 ani in februarie. Din pacate nu avem aparat digital si nu am acum unde sa scanez pozele cu el. Dar indata ce fac rost de unul, voi pune si poze[:D]. Eu ce sa fac? Parca m-a nascut Cel de Sus sa invat. De asta ma orientasem spre profesorat ca eram cam invatata de acasa, dar trebuie sa astept certificatul acela nenorocit si asa ca intre timp mai bine imi mai iau o calificare aici, ca poate lucrez cu ea[:D]. Pe mine ma inspaimanta mai mult sa stau degeaba si sa vad cum trece timpul pe langa noi, in defavoarea noastra. Si apoi trebuie sa recunoastem, Anglia nu este cea mai ieftina tara din lume, iar daca vrem sa ii asiguram lui Peter (asa il cheama pe baietel) un viitor, trebuie sa avem amandoi slujbe. [:D] In ceea ce priveste medicul care te-a operat, inteleg ca avea ca specialitate obstetrica-ginecologie? In cazul acesta cam are dreptate; poate ar trebui sa iei in consideratie posibilitatea unei cezariene. Ar fi poate mai sigur pentru tine si copilas.Mai gandeste-te. Nu zic ca ar fi mai putin dureroasa ca nasterea naturala, dar ar fi mai sigura, pentru ca s-ar vedea clar ce se intampla in timpul nasterii. Orice cale ai alege, iti doresc nastere cat mai usoara, recuperare grabnica si un copilas sanatos si voios. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bag si eu capul un pik. Ella, multzam pt urari, sa fim toti sanatosi ca asta e cel mai imp. Zi-mi si mie cu examenul. Eu am dat FCE in 1996 dar intre timp am mai pregatit elevi pt Proficiency si Advanced. Pot da acolo oriunde? ce imi tre sa ma inscriu? L-as da si eu.... Andra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama, mama da ce de studii aveti! diplome peste diplome...imi verific cu mare grija mesajele sa nu fac vre-o greseala ca am sfeclit-o!!! Multam mult de laude la adresa lui David (mi se umfla pipota in piept ce mandrete de baiet am!!!) Azi discutam cu niste prietene daca e bine sa iti impigi copilul de la spate si sa fii strict cand e vorba de invatatura, sau sa il lasi sa invete cat poate fara sa te implici prea mult? Pe mine m-au lasat cum imi place, doar recompense cand obtineam rezultate marete dar eu sunt omul-practica (mai putin omul -teorie) si nu prea s-a lipit cartea de mine si nici eu de ea!!! Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra..poate tu stii mai multe.Ce e cu porcaria asta decisa de Ministerul de Justitie sa schimbe autorizatiile de traducatori si interpreti??Citisem ieri in Evz dar nu mai gasesc unde.Zi-mi ce stii... Si fetelor-intrebare:daca ne luam euroii nostri, la schimbul valutar in Londra cat se plateste comision?Aici dam 5% din valoare.Is curioasa cum e... 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html http://community.webshots.com/user/babee11 http://community.webshots.com/user/phillip0602 Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanziana, n-am aspirat la diplome de la inceput, dar au venit pe parcurs[hia]. Cand am terminat fac. am vrut sa mai stau un an in Buc si sa nu ma duc pe coclauri[:0], deci am facut specializarea; apoi am ajuns in institut pentru ca nu-mi placea la Calafat, unde lucram in 3 schimburi la fabrica de biosinteze[:0]; am plecat si de la institut pentru ca ma iradiasem prea tare si eram un pic bolnava[:(]; m-au chemat la Fac. Aici daca vrei sa ramai, trebuie sa iti faci doctoratul[ups], asa ca l-am facut si asta a fost. Totul nu este cate diplome ai, totul este ce inveti de la oamenii pe care ii intalnesti in timp ce obtii aceste diplome. Si slava Domnului, am intalnit oameni minunati in aceasta perioada si asta este bogatia care mi-a ramas, pentru ca vedeti si voi, diplomele mele sunt deocamdata egale cu zero. Meseria mea m-a invatat sa nu ma mint si sa nu ocolesc realitatea, pentru ca indiferent cum ai masca-o ea este acolo si nu poti fugi de ea. Cat despre impinsul copilului pe la spate, eu mai incerc cateodata, dar nu prea am succes. Baiatul meu insa este o fire mult mai puternica si mai practica decat mine, asa incat mai mult decat sa ii dau niste indrumari generale, nu fac.Acum ca e teenager, este si mai refractar la sfaturi.[:)] Andra,daca este vorba despre IELTS, am formularele in fata. Trebuie sa obtii un formular care se cheama IELTS Application Form si sa platesti taxa de 85 lire la depunerea formularului la centrul unde se da examenul. Trebuie sa iti programezi examenul, pentru ca uneori se poate intampla ca sa nu gasesti loc pe data care iti convine tie. Aplicatia trebuie depusa cu cel putin o saptaman inainte de data in care ti-ai programat testul. Rezervarea locului la examen nu se poate face deact daca ai platit taxa. Eu inca nu mi-am programat examenul. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...