Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)


Recommended Posts

Buna fetelor/baietilor(?), Dar greu v-am mai regasit. Eu am mai postat la diverse alte subiecte legate de mamicile din Anglia. Am nascut de curind deci sint foarte ocupata dar acu bebe doarme si incerc sa mai scriu si eu. Am 2 baieti, Marcus (8 ani), in anul 4 (year 4) de la anul la scoala si Adrian (11 saptamini) si lucrez in IT. Deocamdata sint in concediu de maternitate dar si asa eu lucrez de acasa. Locuiesc in West Midlands. Am locuit si eu in Wimbledon 1 an de zile dar nu mi-a placut deloc asa cum nu mi-a placut ideea de-a locui in Londra deloc fiindca adevarul este, Londra nu este loc de crescut copii. Asta spun dupa ce am avut ocazia sa o compar cu Midlands. Ramasesem datoare cu un raspuns la subiectul mamici din Anglia legat de faptul ca am nascut fara epidurala, pe viu. Asta pentru ca nu au avut anestezist liber cind mi-a venit mie sa nasc. Am observat ca ati reusit unele din voi sa va intilniti si va invidiez fiindca ce poate fi mai placut decit sa stii cu cine te conversezi pe Internet si de fapt este placut sa te intinesti cu alti romani atunci cind esti departe de casa. Poate reusim si noi o data sa venim la o intilnire. Poate se organizeaza una mai la mijlocul distantei, ca de exemplu Oxford; a day out. Sper sa tinem legatura in continuare. Numai bine, Liliana, Marcus (8 ani jumate) si Adrian (11 saptamini si 1 zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine ai revenit, Liliana! Ma crezi, ieri ma gandeam la tine, m-am uitat la fostul subiect cu mamici din Anglia si mi-am dat seama ca numai tu nu ai "revenit" aici, la noul subiect si chiar ma gandeam sa iti scriu un PM cu noul link..dar se vede ca ne-ai gasit.Eram sigura ca bebe te tine ocupata, uite ce marisor este deja!Si eu imi amintesc inca de perioada aceea, cu alaptatul la cerere! [alcool] Ce bine e de tine ca vei putea continua lucrul de acasa, ce n-as da si eu sa gasesc o asemenea solutie dar ar insemna sa ma reprofilez, sa o iau de la capat, nu stiu daca mai am mintea si energia necesara.. Ce curajoasa esti ca mergi cu un bebe asa micut la asa distanta!Iti urez vacanta placuta si revedere dulce cu ai tai. Irinuca, m-am uitat aseara in toate pozele tale, mi-au placut foarte foarte mult, ai sa fii o mamica foarte deosebita si draguta![flo] Burtica ta arata decent in comparatie cu ce am avut eu, dar uite ca incet incet dispare, e drept au trecut 7 luni de atunci.Mi-am luat pana la urma o centura din aceea Slendertone si cand imi amintesc de ea o folosesc si a dat ceva rezultate.Sotul tau este englez? Aratati foarte bine impreuna, o pereche extra! Eu am nascut la un spital din Huntingdon, Cambridgeshire si a fost o experienta deosebit de pozitiva, intotdeauna ma voi intoarce in timp cu drag la acele zile.Nu am stat in spital prea mult fiindca fetitele erau perfect si nu era cazul sa ocupam locul prea multa vreme.Iti doresc o nastere usoara si rapida si o recuperare buna!Asteptam pozele cu bebe!Iti sugerez sa insisti odata ajunsa la spital pentru cezariana, daca le spui clar de situatia uterului tau, nu cred ca ar indrazni sa te lase asa! Ma gandesc la toate fetele dar nu am timp de fiecare data sa le scriu separat, scrisul meu este printre picaturi iar acum ar trebuie sa trag tare cu invatatul pentru examenul de conducere. Cu bine, Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03) http://community.webshots.com/user/2girlsmum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello! Si eu un pik pe aici ca zilele astea sunt numa' pe fuga... Ella, vreau sa dau si eu IELTS-ul dar o sa te mai intreb cand ajung acolo ca sa fie informatia proaspata...Ma gandeam ca e cu programare dar nu e asa departe ziua examenului fatza de ziua platirii taxei, cum e la noi... Sanziana, vorba Ellei, nu am tintit la numarul diplomelor ca nu asta conteaza, mai ales ca a zis cineva ca acolo nu mai conteaza ce studii ai avut in Romania. Eu nu am fost niciodata impinsa de la spate de ai mei sa invat, cred ca mama nu m-a verificat de 3 ori la teme cat am fost copil...avea incredere in mine. Chestia e ca mi-a placut sa citesc (si-mi place) si sa aflu lucruri noi permanent si mai sunt si o persoana ambitioasa...de aici rezultatele! Babbee, ce faci "ubita'? Mi-era dor de tine ca nu mai vorbiram de ceva timp...Ce face Bubu? Legat de autorizatii, nu mi-a ajuns nik pe la urechi si cred ca normal ar fi fost sa fie zarva in tzara de era...eu fac traduceri bine-mersi...Ma gandesc, ca macar la notariat stiau ceva si ma puneau sa schimb autorizatia de trebuia, dar nu mi-au zis nimik si am avut chiar zilele trecute de lucru pt ei. Ma interesez si daca aflu ceva te anunt. Eu sunt in asteptare, duminika vine Lari acasa, nu mai am rabdare!!!! Iti dai seama...stii tu cum e cu asteptatul....[bang] Liliana, bine ai venit! Patricia, sa-ti traiasca fetitzele, acum le-am vazut si eu, sunt niste scumpici si au niste ochisori....mama-mama! Irinuca, esti foarte dragutza...In seara asta m-am pus pe privit albumele voastre! Nu ai deloc burtica asa mare cum zici! Oricum, constat lipsa ta de cateva zile deci probabil fericitul eveniment a avut loc! Sa fie sanatos(oasa?) si sa va bucurati de el(ea)! Cam atat, fetelor...Tineti-mi pumnii, ma asteapta saptamana nuntii! [consti] Whoops!!!! Pupici, weekend placut (chiar de maine!). Andra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu de putine ori mi s-a dat sa aud ceva de genul: "cumpara si tu o diploma? Ce mare lucru? In Romania e asa usor!" Si ma simt tare jicnita...Dar asta e adevarul, in Constanta unde am facut eu facultatea, nici nu era necesar sa te prezinti la cursuri daca aveai cu ce sa iti cumperi examenele! Mi-au lasat asa un gust amar...am terminat-o in sila si m-a lasat cu un mare disrespect fata de profesorii universitari de acolo!!! Pacat ca pe de afara vopsit gardu' si inauntru ...leopardu'! Si imi e jena sa recunosc, ca au fost cateva examene pe care le-am "cumparat"! Si asta pentru ca materia mi s-a parut atat de stupida si de nefolositoare incat am refuzat sa invat! Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru absentza dar nu, nu am nascut, doar am avut niste traduceri de facut. Nu prea refuz nimic ca sa imi mai treaca de urat... Sanzi, nu-ti mai face atatea probleme, eu nu imi fac niciodata spellingul la ce postez pe forum, si sunt o dactilografa execrabila. Sunt atat de obsedata de spelling in traduceri si alte texte pe care le scriu zilnic, incat pur si simplu nu mai am rabdare sa urmaresc ce scriu "in timpul liber". Inchipuie-ti, in Romania am corectat dictionare la Teora, si acum am momente cand nici nu imi mai pasa de ortografie. Ma bucur ca v-au placut pozele, dar eu tot ca o elefantzica ma simt. Azi am fost si noi la doctor, mai mult ne-am fortat o programare, ca ei nu aveau de gand sa ne invite. Doctorul a spus ca ce, mi s-a urat cu binele, de ce imi fac atatea probleme ca n-a iesit bebe pana acum. Sa mai astept pana cand trec de termen cu o saptamana, dupa care mai vedem. Imi venea sa sar la el, sa-l strang de gat. Am niste picioare de elefant, nici nu mai pot sa merg mult, si in burta parca am de carat un sac cu cartofi. Uf! Am incercat si eu sa ii bag pastila cu cezariana, dar nici n-a vrut sa auda. A pipait burtoiul si a zis ca bebe se pregateste de coborare, asa ca daca se poate o sa nasc normal. Si cu asta mi-a taiat elanul. Am fost asa de furioasa ca am uitat sa intreb si de epidurala. Stie cineva, in Anglia trebuie sa-ti cumperi singur kitul, ca in Romania???? Patricia, sotul e si el roman 100%. Ne-am cunoscut aici insa. Nu stiu care sa fie cauza, dar de cand m-am departat de Londra am cunoscut oameni mai interesanti. Cum spunea cineva mai sus, Londra (in multe dintre cartierele ei) a ajuns de ocolit. Eu m-am mutat acum 8 luni, dar nu imi lipseste delok. Poate... un pic imi lipsesc magazinele... [hippi] Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, are dreptate Andra, ai niste fetite dragute. Ia vezi poate o cuplezi pe una cu Davidutzul Sanzianei [il][il].[bonjovi][bonjovi] Am vazut o gramada de pitici dragutzi in poze. Sunt invidioasa ca voi v-ati mai intalnit si puii s-au jucat impreuna. Va rog sa ma anuntati si pe mine daca se mai pune la cale o intalnire ceva. E bine in Oxford, am ochit eu niste magazine marfa, pot sa merg la cumparaturi inainte [vampa], dca mai gasesc ceva sa mi se potriveasca la silueta de elefantica. Am vizitat Oxfordul chiar saptamana trecuta. E frumos tare, dar parca mai mult mi-a placut Cambridge. Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinuca, nici pomeneala sa trebuiasca sa iti kitul pentru epidurala de un singura, am aflat si eu de la o prietena ca in Romania se practica asta si m-am minunat.Totul este sa ajungi la spital inainte sa fii ajuns deja 4-5 cm dilatatie.Daca suni la Delivery Suite ca sa intrebi daca poti veni, ei te vor intreba cat de dese sunt contractiile si iti vor spune sa nu vii pana nu ai din 10 in 10 minute, regulat.Dar este riscant si eu te-as sfatui ca daca ajungi in situatia sa dai telefon si sa intrebi daca poti sa te prezinti, sa mentionezi de la inceput ca esti high risk pregnancy ca sa te lase sa vii imediat.Daca din diverse motive ajungi prea tarziu, nu iti mai fac epidurala care nu este recomandata pentru stadiul al 2-lea al nasterii vaginale.A se vedea Liliana (Heron), la care nu a fost anestezistul disponibil! Si eu am avut epidurala si a fost fara probleme.Simon a stat cu mine, cred ca am niste poze in unul din albume. Cat despre incuscreala, familionul meu este un pic xenofob, nu vad cum ar mai fi posibila inca o exceptie!Deocamdata ma lupt sa vorbesc cu fetitele romaneste si sa vezi ce ochi casca soacra si cum cere sa ii traduc, de parca cine stie ce poti vorbi cu niste bebelusi...Nu spun ca odata m-au auzit vorbind la telefon in romaneste si nu stiu cum veni vorba iar eu am spus persoanei de la capatul firului,"nu-i nimic, fac eu asta pentru tine" A facut englezu meu ochii cat cepele, de cand vorbesc eu asa de indecent!! Si mie imi place tare mult in Caambridge si cat de curand o sa ma dedic site-urilor pentru gasirea unei case in zona.. Noapte buna tuturor! Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03) http://community.webshots.com/user/2girlsmum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Irinuca,iti doresc sa iti vezi minunea din burtica cat mai repede si sa nasti usor!si eu am crezut ca ai nascut!(Citesc mesajele chiar daca nu prea am timp sa postez!).Sa il pui pe tatic sa intre pe forum si sa ne anunte cand se produce marele eveniment!!:) Patricia,poate ne vedem in toamna,daca o sa facem o intalnire mai mare! Am remarcat ca multe fete stau inafara Londrei si ca ele sunt mai active la scris decat noi, cele din LOndra.hihihi Mary-Jane,ai mai fost la intalnire cu romanii de care mi-ai spus?Ti-am scris un PM si nu mi-ai raspuns inca! Acum vin si eu cu o mareee intrebare.Poate imi da cineva o idee,please! Viza mea imi expira pe 4 ian 2005 si vreau sa aplic la Home Office pt extinderea ei.Obtinera vizei in sine nu e o problema ca tipul asta de vize se dau f usor, dar timpul in care tb sa fac aplicatia e marea mea problema! Darrrr, problema e ca tb sa trimit actele la Home Office cu maxim 4 saptamani ramase pana la data expirarii vizei curente.Asta ar insemna sa trimit actele la HO pe 7,8 dec si calculand ca raspunsul se da in minim 3 saptamani,ar insemna sa primesc pasaportul inapoi undeva pe 24,27dec. Acu vine problema mea ......Eu am bilet de plecat in Rom de Craciun(24dec 2004)si evident, nu pot pleca fara pasaport.Ce ma fac? Am sunat la HO si mi-au spus ca nu se ia in calcul vacanta lor de Craciun , Anul Nou si ca cele 4 sapt se calculeaza in mod normal. Aveam si eu o mica speranta ca pot trimite pasap mai devreme dat fiind ca nu lucreaza de sarbatori!Darrrr, m-am inselat. Oricumm, am inteles un lucru:in Uk fie bamca , fie primarie, HO, prefectura sau ce-or mai fi ele ......functionarii sunt cam in plop. Daca ai o problema care nu poate fi rezol strict ca la carte(gen raspuns automat) atunci tre sa iti bati capul de unul singur sau sa faci rugaciuni sa gasesti un om mai luminat care sa te lamureasca! Stiu ca exista varianta cu prezentarea in carne si oase la Oficiul lor si iti dau viza pe loc , dar costa cu 100£ in plus si imi tb timp de umblat. Poate stie cineva vreo alta varianta decat cea din urma? Am inteles ca la Ambas UK din Bucuresti au un nou sistem BOX DROP parca si poti trimite un reprezentant cu pasap si iei viza.Insa nu m-as complica cu trimisul pasap meu peste mari si tari. Pe situl HO am vazut ca pt un motiv urgent f bine intemeiat as putea obt viza in regim de urgenta!DAr calatoria in strainatate pt Sf Sarbatori NU e un motiv intemeiat. A mai patit cineva asa? Multumiri anticipate!Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, nici sa nu iti faci sperante ca ai sa-ti primesti pasaportul in 3-4 saptamani daca il trimiti prin posta. Eu i-am vazut pe astia de la Home Office cum sunt, doar am tradus ptr ei. Nici nu mi-as fi inchipuit ca sunt atat de aerieni si imprastiati. Si eu a trebuit sa imi extind viza la un moment dat, si mi-am sacrificat 1 zi, am mers la Croydon la 6 sau 7 dimineatza impreuna cu sotzul care si-a luat si el o zi libera, am stat la coada aia infernala pe un frig de inghetzau pietrele, dar dupa pranz am plecat cu pasaportul vizat. Faptul ca mi-au pus o viza gresita (nu aveam dreptul de a ma angaja, desi aram dependent!) este alta poveste, a trebuit sa mai pierd singura inca o zi si sa indrept greseala. Eram asa de fericita ca s-a rezolvat prima oara, incat nu m-am mai uitat in pasaport sa vad ce scrie. Am vazut de-abia cand am vrut sa ma angajez la o scoala. [bang] Am ales varianta cu statul la coada pentru ca 1. tot asa, era in preajma Craciunului si doream sa mergem acasa cu masina, si vroiam viza pe loc 2. nu am vrut sa stau stresata ca sunt pasapoartele ratacite pe undeva, si se stie foarte bine ca au fost cazuri in care s-au mai pierdut prin posta. Ce-i drept, pe atunci nu se introdusese taxa de £250, dar pentru linistea ta sufleteasca ar fi mai bine sa te prezintzi in persoana, sa-ti pledezi cauza si sa-ti iei toate documentele cu tine, macar sa stii o treaba. Ar mai fi o solutie, sa vorbesti cu o avocata buna sa iti trimita documentele si sa vaneze un raspuns cat mai curand, dar trebuie sa te gandesti ca 1. o sa-ti ceara o taxa ( si in cazul asta nu ai facut nici o afacere) 2. nu cred ca in situatia de fatza poate face ceva in plus sa grabeasca termenul de eliberare a pasaportului, numai daca nu are pile tari pe la Home Office si intra acolo cand vrea si stampileaza pasapoartele. In orice caz, e riscant si e pacat sa pierzi biletul, banuiesc ca e ft scump. In cazut permiselor de munca e mult mai simplu, termenul pe care il dau ei se respecta cat de cat. Sotul meu si-a transferat viza de pe pasaportul vechi pe cel nou si nu a platit nici o taxa ptr ca firma s-a ocupat de tot. Ei tot prin posta l-au trimis, si am trecut prin mari emotzii pentru ca in ziua cand asteptam recorded delivery de la head-office la biroul unde lucreaza el s-a furat genata postasului cu tot ce era in ea din fatza cladirii unde e biroul. Am crezut ca innebunim, dar - din fericire - secretara uitase sapuna scrisorile in ziua aia sau cam asa ceva. O gramada de emotzii cu posta asta, si cand ti-e frica mai tare atunci se intampla ceva! Irinuca [gravi] 38+ saptamani DPN 31/07/04 http://community.webshots.com/user/irrinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...