Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vegetatii vaginale si rana pe col


Recommended Posts

In urma controlului ginecologic mi s-a descoperit o mare rana pe colo si mici vegetatii vaginale despre care mi s-a spus ca nu se trateaza ca sunt prea mici in schimb am facut tratament cu Diclofenac,Cerviron pentru rana si spalaturi cu ceai galbenele.Am facut si Papanicolau dar inca nu am rezultatul. Ce legatura exista intre cele doua afectiuni si cum se pot trata?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirela, ai mare grija si trateaza foarte serios problema pentru ca din descrierile tale boala seamana a HPV (human papiloma virus). Da cautare pe Google pe pagini romanesti si vezi cum se manifesta si cum se trateaza HPV pentru ca eu nu sunt medic dar la un moment dat si eu am fost suspecta - nu aveam de unde lua si a fost doar o parere gresita. De aceea se impune si o second opinnion, adica mai mergi tu si pe la alt medic despre care ai auzit ca ar fi bun, slava Domnului sunt destui. Nu vreau as te sperii, se trateaza, dar se trateaza in cuplu si poate da sterilitate si altele mai rele. Sanatate maxima ! Melania & Anna-Luciana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Jeff, sunt tare pacatoase ! [:0] Si eu m-am luptat cu asa ceva vreun an jumate, virusul se ia ca naiba de usor (prin ceara de epilat, toaleta, piscina, contact sexual, etc)si foarte greu mai scapi de el. Adica iti ramane in organism si se poate manifesta sau nu, in fct de imunitatea organismului tau. Vezi ca o sa gasesti multe articole pe Goole cu tema asta, citeste si ia masuri, mergi si la un medic de dermato-venerice eventual. Nu vreau sa te sperii, numai ca trebuie sa le iei cu adevarat in serios. Pupice si sanatate multa.[surf] CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am luptat cu HPV-ul si, desi e f.grava (ca boala), se trateaza relativ simplu, dar cu dureri destul de mari. Prima data mi-a spus doctora ca se transmite doar pe cale sexuala si pe mine tare m-a mirat deoarece sotul nu avusese asa ceva iar relatii sexuale cu altcineva nu mai avusesem (nici eu nici sotul [:D]) Ca dupa ce i-am spus ca asa ceva nu e posibil, m-a intrebat daca am avut vreodata la mana un neg purulent. Si mi-am adus aminte ca am avut unul la mana dreapta,de radeau colegii ca mi-a mai crescut un deget, si-l operasem cam cu 5-6 ani in urma. Ei, si virusul ala a stat bine pitit la mine in organism si si-a scos capusorul cand am ramas insarcinata... Am facut tratament cu Diclofenac, ceai de galbenele si inca o solutie care nu stiu ce era ca ma dadea doctora cu ea. Sotul a trebuit sa faca si el acelasi tratament pt.ca de acum luase si el "boala", am luat amandoi si o doza de 4 de Fasygin, ne-a durut pe amandoi tratamentul de am behait, dar in 4 zile s-a rezolvat. Mai tarziu am cautat pe Internet f.multe despre HPV si intr-adevar avea dreptate doctora cu negul ala de la mana.. Asa ca eu zic sa mai mergi la un medic dermatolog sa-ti spuna exact ce e, pt. ca HPV netratat poate duce la cancer. Multi pupici pt. mamici si pt. pitici Oake si Bebitza http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, scopul nostru nu e sa te speriem... Ins atrebuie sa vezi exact despre ce tip de HPV e vorba. Sunt in jur de 60 de tipuri, dintre care 10 sunt cu risc major si in timp, netratate, pot duce la cancer cervical si alte minuni. Insa nu trebuie s aintri in panica. Trebuie doar sa mergi la medic si sa iti ia proba pentru testare HPV - se testeaza grupele de risc major. Si in functie de rezultat si de cat de mari sunt papiloamele, ca de altfel si situarea lor, o sa ti se prescrie tratament. Eu am o prietena buna care a avut asa ceva, dar sotul ei nu. Ea le avea in jurul vaginului, zicea ca erau ca niste negi micuti, avea 3, ca niste varfuri de ac. A incercat aplicatii locale cu podofilina, insa nu a dat rezultate (facuse tratamentul vreo 2 luni). Apoi a mers la alt medic si i s-a recomandat Condyline (contine podofilotoxina, o substanta mai pura, dar si mai toxica) si a scapat relativ repede. Imi zicea recent ca ea in vagin si pe col nu are nimic, dar si-a facut un test HPV si e in grupa de risc scazut si va trebui sa isi faca inca un test Papanicolau peste vreo 6 luni. Acum situatia ta pare putin diferita, deoarece tu ai spus ca le ai inauntru, in vagin, deci ma gandesc ca sunt putin accesibile pentru tine. O sa ai mare ajutor de medic in tratarea lor. Cauta-ti un medic bun, cu care sa te simti in largul tau si in care s aai incredere si care sa aiba rabdare cu tine. Iti doresc mult succes, capul sus si sa auzim de bine. O sa vezi ca toate se vor rezolva. Adi "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Adimercedes, si aici as mai adauga ceva :virusul a stat ascuns si s-a aratat tocmai cand ai ramas insarcinata, Oake, deoarece in aceasta perioada imunitatea organismului scade... Iar Condylin-ul este o soluite topica si foarte toxica ce contine si ea Podofilina...buba e ca in sarcina nu ai voie sa folosesti Condylin...ajunge in placenta si e ff nasol pt bebe, e toxica... Deci tu Oake te=ai tratat in sarcina cu Dicolfenac, ceai de galbenele si Fasygin? ...ca sa stiu si eu in caz ca mai apar..dna dr m-a avertizat ca hrana si odihna sunt fff imp ca organismul sa poata lupta cu ele... CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spui suna a fi infectie cu HPV dar nicidecum cu una din cele 3 tulpine care produc modificari celulare. Eu am avut rani pe col si CIN III de la HPV, ranile le-am tratat prin cauterizare iar de virus nici vorba sa scapi, de vreo 2 ani se testeaza vaccinul impotriva virusului asta si nu va iesi pe piata curand. Simptomatic virusul nu are forme de manifestare si nici infertilitate nu da, eu sunt la a doua sarcina de cand stiu ca sunt purtatoare de HPV. La momentul asta singurul ¨tratament¨ ca virusul sa nu devina activ e cresterea imunitatii organismului. Oricum important e sa stii si rezultatului citologiei, vegetatiile se trateaza destul de usor. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut HPV, m-am tratat la Municipal cu tamponari cu o solutie care ardea ingrozitor vreo 5 minute, dupa care trecea durerea; aplicarile mi le facea asistenta o data pe saptamina, timp de o luna, si urmarea la microscop daca a mai ramas ceva. HPV este foarte periculos daca ai leziuni pe col, dupa cum am aflat ulterior, si nu se trateaza leziunea decit dupa ce se elimina toate manifestarile virusului. Ramii purtatoare si trebuie periodic facute analize pt a vedea daca nu s-a activat. Iti recomand Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului - Centrul de Diagnostic si Prevenire a Cancerului Genito-Mamar, dr. Virginia Tirlea. Eu acolo am fost, ca sa fiu sigura si sa-mi faca tipajul viral, sa-mi spuna de care este. Doctorita e foarte draguta si foarte meticuloasa, doar ca se ajunge greu la ea, tb programare cu 2-3 luni inainte ... tel. 313.79.77. E in spatele televiziunii B1. Si nu te speria, este complet vindecabil, nu-ti da prea mare bataie de cap, si e bine ca stii ce ai, ca sa le poti trata din timp ! Sanatate, Boghi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CristinaM, Imi cer scuze, nu Diclofenac am folosit,ci Polygynax. Scrie ca nu e indicat in timpul sarcinii dar si doctora dermatolog si medicul ginecolog mi-au spus sa nu-mi fac probleme ca nu afecteaza sarcina. Si intr-adevar nu o afecteaza. Si Betadine se foloseste cu succes in loc de Polygynax. In rest ceai de galbenele si Fasygin. Dar de baza e si tratamentul facut de doctorita, ala care ustura [:)] Multi pupici pt. mamici si pt. pitici Oake si Bebitza http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
VeraHayes Propun o alta tema ..Partea psihologica. Pana acuma am stat si a citit tot ce s-a scris. Abia am prins curaj sa scriu [:)] Ce sa spun? Am si eu .. inca nu am scapat de partea vizibila si asta doar din cauza mea. Am insistat sa merg numai la un medic si in 3 luni constat ca nu am progresat. Sunt singura. Eram singura si cand am aflat ca sunt bolnava. Cum o sa pot sa incep o relatie cu un "om". Trebuie sa-i spun inainte .."iubire.. iti ofer un hpv". Situatia grava e ca tin mult la cineva si as vrea sa incep o relatie cu el numai ca nu stiu in ce fel o sa-l afecteze chestia asta. Am vorbit mult. [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...