Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatile din Bucuresti


Rony

Recommended Posts

Buna ziua, Sunt insarcinata in 18 luni si putin speriata de conditile din maternitatile din Bucuresti. Daca aveti informatii pro si contra in ce maternitate sa nasc, v-as fi recunoscatoare. Doctorul care ma supravegheaza, D-na Coroama Adriana, este la Giulesti...Eu am vazut intrarea si m-am cam ingrozit!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Rony, si eu trebuia sa nasc la Giulesti, dar m-a lasat dr. balta cu o luna inainte. La Gilesti sunt dr. f buni, dar condittile sunt f. nasoale, asistentele la fel...Totusi au un stil f. mishto de legat buricutul. Pana la urma am nascut la Municipal unde mi s-a parut lux pe langa Giulesti, majoritatea asistentelor dragute. Sistemul rooming-in este bun, pt. ca pleci din materitate fara sa fii chiar afon, dar in acelasi timp este si obositor, pt. ca in maternitatile noastre sunt mai multe mamici cu mai multi BB-lusi. De banii care trebuie sa ii imparti in toate partile nu mai spun....Totusi la Municipal nu sunt f. hapsane asistentele, ori a fost asa din cauza ca am fost operata de seful seciei si nu aveau tupeu sa se poarte urat.....Aaaaa, si din cele 0 de buchete pe care le-am primit in ultima zi mai erau la usa (nu aveam voie cu ele in camera) doar fro 5....Multa sanatate si nastere usoara! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit![flo] Eu am nascut la Giulesti si nu mi s-a parut chiar asa de rau.Nu era lux dar nici mizerie.Medicii exceptionali(eu sunt la Dr. Puia-Giulesti) asistentele de la copii erau intr-adevar jigodii, dar per total eu zic ca este Ok! De data asta tot la Giulesti am sa nasc ,important este sa fie curat si medicii sa fie buni si sunt intr-adevar f. buni. Iti doresc o sarcina sanatoasa si o nastere usoara! [pup]Cristina[gravi](29 saptamani [baietel]) & [copil] Cristina www.babiesonline.com/babies/c/cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rony, corpul cu maternitatea arata mai bine decat intrarea, poate mergi in vizita cand mai ai drum pe acolo. Si eu am nascut la Giulesti si a fost ok, nu mi s-a parut groaznic. Asistentele de la copii sunt acceptabile (cu exceptia a doua hoaste batrane si "afemeiate" dupa bani [:D], eu m-am inteles bine cu toate - am cunoscut vreo 6), medicii sunt foarte buni (inclusiv neonatologii), moasele in mare parte ok (depinde si de bafta, gasesti si din astea cam uracioase), in maternitate e destul de bine (am vazut si vreo doi gandaci, dar nu trecea zi sa nu se spele pe jos si la baie). Ce nu mi-a placut: sala de travaliu mult prea mare (la un moment dat eram vreo 6 paciente, doua care abia nascusera si 4 care asteptau momentul), multa harmalaie (de dimineata pana seara se perinda vizitatori, vanzatori ambulanti - majoritatea infirmiere din spital, femei de serviciu...), unele saloane (sunt vreo doua tare aglomerate (8-9 paturi) si vreo 3 fara baie). Saloanele cu rooming-in sunt cu plata (suma e foarte mica, din cate stiu). Pentru a obtine un loc mai bun e bine sa vorbesti cu medicul si/sau moasa (daca e de treaba). Cam la toate spitalele conteaza renumele medicului: cu cat e mai "sus pus", cu atat mai frumos esti tratata in spital. Parerea mea este ca prima alegere trebuie sa fie doctorul: este important sa te intelegi bine cu el, sa ai incredere deplina, sa va puneti de acord asupra modului in care vei naste. Abia pe urma conteaza spitalul: aici sunt importante in primul rand conditiile in care sunt tinuti si ingrijiti bebelusii, chiar daca unele asistente sunt mai scarboase cu mamicile. In sfarsit, una peste alta, Giulestiul e o maternitate OK, daca ai un medic bun acolo nu te lasa intimidata de aspectul ala de ruina. http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa nasc la Bucur si m-am sucit in 35 de saptamani ! Am nascut pe 26 mai 2004 la Municipal. Am stat in aripa cu desene pe pereti, am avut toaleta in rezerva, eu ma declar superincantata. Ca sa ai o idee, sa stii ca chiar seamana cu ce ai vazut in filmul Spitalul de urgenta. Sa-ti spun in cateva cuvinte cum a fost la mine: rezerva cu 3 paturi, fiecare mamica cu patutul copilasului langa ea, la fiecare pat corespundea o noptiera, chiuveta cu oglinda in camera pt baita bb - ului,masa de infasat, frigider, toaleta, buton la cap care suna la receptie si cand sunai venea receptionera sa te intrebe daca pt tine sau pt bb, si in functie de ce raspundeai iti trimitea f repede o asistenta, nu conta zi sau noapte la ora 4, holul pictat haios si reconfortant cu floricele, ti se facea toaleta intima de 2 ori pe zi... Cam atat, ca nu-mi mai aduc aminte mai multe, mai intreaba-ma tu ! Oricum, ce e cel mai important : toata lumea isi face intai treaba cu maxim profesionalism si apoi,daca vrei ii dai ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la Municipal dar acum 4 ani. Urmeaza sa nasc la inceputul lui septembrie si ma intereseaza cum ai procedat ca sa fii internata in aripa noua. Ai rezervat cu ceva timp inainte, cit a costat? Merci de raspuns
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o prietena care a nascut la Giulesti si sectia de nou nascuti la fel se prezenta. Pe de alta parte, si eu m-am interesat la mai multe maternitati si concluzia e cam asta: oriunde nasti, daca doctorul e bine platit/te intelegi bine cu el, e totul ok. In ceea ce priveste sectiile de nou nascuti, n-am auzit nicaieri sa fie ca in basme. Totul e sa nu stam foarte mult cu puiutii in spital. Nastere usoara iti doresc! sa cresteti mari! :-) http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca DPN 22 decembrie, Spitalul Cantacuzino
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt insarcinata in 24 de saptamani (DPN 23 nov. 2004) si, dupa ce am citit si am auzit o gramada de grozavii despre cum sunt maternitatile bucurestene, am ajuns in situatia de a nu sti ce sa fac... Unde sa nasc si cu cine???? Doctorita care ma supravegheaza este OK deocamdata, ea lucreaza la Filantropia, maternitate pe care am "vizitat-o" cu ocazia unor analize si care mi-a lasat un gust cel putin amar... Asadar, poate cineva sa-mi spuna care sunt conditiile in Filantropia (saloane, sala de nasteri, asistente etc)? De asemenea, sunt tare curioasa sa aflu parerea celor care au nascut cu D-na Dr. Chisleag: cum se poarta "in afara" cabinetului la care o vizitez lunar (adica la nastere)? Cam asta ar fi... Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Daniela, DPN 23 nov.2004, Dr. Chisleag - Filantropia,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by frosa
Si eu am nascut la Municipal dar acum 4 ani. Urmeaza sa nasc la inceputul lui septembrie si ma intereseaza cum ai procedat ca sa fii internata in aripa noua. Ai rezervat cu ceva timp inainte, cit a costat? Merci de raspuns
De costat, nu costa nimic. teoretic. Practic, tariful e inclus in spaga pe care o dai doctorului cu care nasti, caci el il face apoi transferul de la reanimare (in cazul meu) pe salon. Deci la el trebuie sa apelezi si sa-l rogi (eventual dinainte de nastere...) sa te orienteze catre un pat din aripa noua (cu desene pe pereti). Sarcina usoara si un bebe super-sanatos! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut , va recomand si maternitatea de la CFR 2 ... este proaspat renovata -din cate am auzit acolo trebuia sa fie o sectie de cardiologie - termopan , aer conditionat , si niste paturi cu tablou de comanda cum numai in fime vezi ... cat despre dr. ..sunt multi cu recomandari bune .. Dr. Nayel , Dr. Mihalache ... si personalul de acolo are recomandari bune ... eu nu am nascut inca .. urmeaza sa o fac in august .. dar am armas uimita cand la un control am fost invitata sa vizitez sectia ?!?!?!? citisem in carti ca asa se procedeaza ... dar nu intelegeam ... am trecut si eu pe la Giulesti ... si credeam ca toate spitalele sunt la fel ... Recomandarea mea este Dr Mihalache - o dr. tanara si dinamica ... si nu in ultimul rand sufletista Multa sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...