Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatile din Bucuresti


Rony

Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Daniela_Gina
Buna! Sunt insarcinata in 24 de saptamani (DPN 23 nov. 2004) si, dupa ce am citit si am auzit o gramada de grozavii despre cum sunt maternitatile bucurestene, am ajuns in situatia de a nu sti ce sa fac... Unde sa nasc si cu cine???? Doctorita care ma supravegheaza este OK deocamdata, ea lucreaza la Filantropia, maternitate pe care am "vizitat-o" cu ocazia unor analize si care mi-a lasat un gust cel putin amar... Asadar, poate cineva sa-mi spuna care sunt conditiile in Filantropia (saloane, sala de nasteri, asistente etc)? De asemenea, sunt tare curioasa sa aflu parerea celor care au nascut cu D-na Dr. Chisleag: cum se poarta "in afara" cabinetului la care o vizitez lunar (adica la nastere)? Cam asta ar fi... Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Daniela, DPN 23 nov.2004, Dr. Chisleag - Filantropia,
Eu am nascut cu dna dr. Chisleag in ianuarie 2000. Este medicul meu ginecolog de vreo 6-7 ani (recomandata de o prietena care si ea a nascut cu dansa). In timpul sarcinii a reusit sa-mi insufle foarte multa incredere (eu de fel sunt foarte panicoasa) si mi-a recomandat analize complete (dovada ca nu este superficiala). In timpul sarcinii am urmat si cursurile de la Filantropia organizate de moase pentru mamici si tatici, care mie mi-au fost foarte utile.Durerile nasterii m-au apucat pe 1 ianuarie 2000 si m-au tinut ceva timp (am nascut pe 2 ianuarie la ora 18:10), timp in care dansa era informata de moase (si de mine) de starea mea . A venit foarte repede cand am inceput sa am dilatatie mai mare (la indicatiile dansei mi s-au pus o perfuzie)si m-a asistat la nastere (aici mi s-a parut un pic mai dura-mai tipa la mine, dar ma averizase ca asa o sa faca, pentru ca scopul era sa nasc nu sa ne plangem una pe umarul celeilate datorita durerilor nasterii). Deci, stiu ca este un medic care are grija de pacientele ei, te sustine, are rabdare sa-ti raspunda la toate intrebarile. In octombrie am pierdut o sarcina oprita in evolutie si s-a comportat foarte bine cu mine. Despre spital, desi nu arata prea bine (in exterior)pot sa-ti spun ca saloanele pentru nou nascuti sunt dotate, copii sunt bine ingrijiti, asistentele sunt destul de amabile. Sunt si rezerve platite unde pot sta mamicile. Moasele sunt f. de treaba (intereseaza-te poate mai sunt cursurile alea-gratuite- pentru ca-ti vor fi f.utile). Si eu sunt acum insarcinata (8 saptamani)si merg tot la dna Chisleag. Deci, din experienta mea, cred ca ai facut o alegere buna si legata de medic si de maternitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aripa noua cu desene pe pereti din Municipal se numeste A2 fetele. Sala de travaliu si la Municipal este tot de 6 paturi ca si la Polizu. Daca aranjezi cu dr poti sa stea langa tine cineva din familie atat in sala de travaliu cat si sa te asiste la nastere. Eu zic ca e mare lucru ca in acele momente sa ai pe cineva langa tine si sa nu mai ai tu grija datului instanga si in dreapta. Eu mi-am asistat sora la ambebel nasteri in 2001 la polizu si acum o saptamana la municipal. Nastere usoara fetele![flo] Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Ana! Tot ce mi-ai scris ma incurajeaza si ma linisteste... Eu am observat ca d-na doctor Chisleag este un om deosebit, vorbeste foarte frumos, fara sa o plictiseasca intrebarile mele, uneori stupide, pare foarte intelegatoare, m-a incurajat de fiecare data. Panica mea venea din faptul ca citisem pe forum lucruri ingrozitoare legate de spitale si mai ales de doctori (care initial pareau de treaba, iar la nastere erau cu totul schimbati! Si nu in bine!!!!) si deja nu mai stiam ce sa fac... Dar acum m-am linistit. Oricum, ieri, cand am fost la control, i-am si propus sa nasc cu dansa. Deci... m-am hotarat! Cu Dumnezeu inainte! Inca o data, iti multumesc si iti urez o sarcina usoara si o nastere pe masura!!!! PS Mersi pentru informatia referitoare la cursurile acelea. Din pacate, d-na doctor nu mi-a spus ca ar exista asa ceva la Filantropia, dar o s-o intreb in mod special! Daniela, DPN 23 nov.2004, Dr. Chisleag - Filantropia,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut foarte mult d-na doctor Muller de la Giulesti. Eu m-am internat duminica cand ea era de garda si am nascut luni dupa-amiaza cand ei i se terminase de mult garda si ea avea consultatii programate la cabinetul ei, dar a stat dupa mine circa 6-7 ore dupa garda. Mi s-a parut buna pentru ca fetitza mea a avut circulara si eu nu am avut dilatatie completa cu toate injectiile si perfuziile pe care mi le-au facut si totul a fost Ok pana la urma. Spitalul nu e chiar nemaipomenit dar nici mizerie nu mi s-a parut, iar asistentele si moasa cu care am avut eu de-a face, cu exceptia uneia de la copii au fost de treaba pana sa le dau eu ceva, chiar le-am dat cu placere dupa ce se purtau asa frumos. Imi faceau toaleta intima de 2 ori pe zi si mi-au dat multe sfaturi despre cum trebuie sa ma ingrijesc si acasa. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Si pe mine m-a supravegheat dna Coroama insa din cauza ca dansa e la Giulesti nu am vrut sa ma asiste si la nastere,e o doctoritza de exceptzie insa eu am nascut primul copil la Giulesti si am venit acasa cu paduchi,da ati citit bine,se plimba gandacii pe paturi,la wc nici nu-ti vine sa te duci si asa mai departe asa ca la a doua sarcina am optat pt Municipal unde m-am simtzit excelent. Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost si noi ieri la cfr 2, in vizita. dr ne-a facut turul maternitatii, ne-a aratat sala de nasteri, sala de operatii si saloanele. e foarte curat, renovat, termopan, mobilier nou, aparatura medicala performanta. asistentele mi s-au parut super dragute. marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut anul trecut la Municipal cu Dr. Badea.. i nu am dat nici un banutz pana in ultima zi cand m-am exetrenat... si am intrat pe aripa noua. Politica de impartire era cam asa: totate pacientele dr: Badea, Anca, Badiu intrau pe aripa A2 cu desene pe pereti. Asistentele sunt super cu exceptia unei cretine de la neonato care avea impresia ca e diva spitalului (rujata, machiata, parfumata - de-ti cadea nasu) si o dr neonatoloaga Gergescu care era putin cam sarita. In fine, astea sunt povesti si nu au locul in acest subiect. Vorbeste cu Dr. Badea sa te aiba in vedere pt aripa noua ca sa fii linistita. E un om intelegator si nu baga mana in buzunarul nimanui. Nastere usoara Freia si [copil] Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...