Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu as fii interesata in raspunsuri pentru ca anul viitor in martie-aprilie sarbatoresc si 30 de ani si 10 ani de casatorie. Si noi am vrea sa mergem acolo si sa-i luam si pe parintii nostri. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in luna de miere in Hawaii, in Maui. Splendid, va recomand insula cu multa caldura. Foarte multe de vazut si de facut, nici o clipa de plictiseala. De asemenea Kauai, iar e frumos. DInc ate am inteles astea doua insule sunt cele mai frumoase, ca de scumpe sunt scumpe. Nu-mi aduc aminte excat cat a costat, ca a trecut ceva vreme de atunci, ma refer la transport (noi am avut bilete din California) si cazare- asta depinde la ce hotel stai. Mancarea acolo e foarte scumpa, la restaurant ma refer. Pe vremea aia aveau niste programe unde te duceai si le ascultai polologhia si teoria despre time share, iar in schimb primeai cupoane gen o chesti epret intreg, a doua gratis, sau cel putin 50% reducere. A meritat plictiseala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost acum doi ani in Oahu. A fost super!!! Biletul de avion a fost vreo $700, dar l-am cam luat in ultimul moment. Sotul meu a prins o delegatie acolo de o sapt. si si-a luat si "codita". In pachet a intrat si cazarea care a fost la un hotel pe plaja Waikiki cu vedere la ocean si a costat vreo $130. Cand am ajuns acolo am cautat din curiozitate sa vedem ce preturi sunt la hoteluri si mare ne-a fost surpinderea sa gasim la jumate cazarea pe noapte. Acum nu stiu ce sa zic ca e si riscant sa te duci fara sa ai cazare, bazandu-te ca vei gasi acolo. Mancarea nu mi s-a parut foarte scumpa. Dar majoritatea era mancare japoneza. Foarte multi japonezi. Li se vede nivelul de trai de la o posta. Si dupa cum erau imbracati, ce scule optice performante aveau, educatia lor, etc. Si cam ei ridica preturile pe insula. Am facut turul insulei cu masina ce am inchirat-o si cel mai mult ne-a placut snorkelingul. A fost nemaipomenit. Peisajele sunt super si merita imortalizate. Am vizitat si Honolulul. Ce sa va spun decat ca merita vazut tot. Poti face tururi si pe celelalte insule, dar noi am preferat sa stam numai pe una, iar cu alta ocazie sa le vedem pe celelalte. In decembrie e mai ieftin, cel putin asa ni s-a spus la hotel. Numai bine si distractie placuta daca va hotarati sa mergeti acolo. Ciuf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, gasesti la sub $100 pe noapte, dar acuma depinde la ce hotel te astepti. Noi tin minte ca am stat in Kaanapali, nu mai stiu daca asa se scrie, si pe vremea aia cred ca era peste $100. Nimic din Maui nu mi s-a parut ieftin, daca stau sa ma gandesc bine. Mancare era de mai multe feluri, in functie de restaurantul la care mergeai. Dar cel mai mult mi-a placut luau-ul, unde frig porcul intreg in pamant. Mi-ati facut o pofta de Hawaii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee sa mergeti in Hawaii! Este superb. Pentru mine insula Kauai este si cred ca va ramine cel mai frumos loc pe care l-am vazut vreodata. Am fost si in Kauai, si in Maui si in Oahu. Cea mai frumoasa insula este Kauai, poreclita si "insula gradina". Daca mergeti cu copii este mult mai indicata decit Oahu, este linistita, fara prea multi turisti, multa natura, cascade, poteci pentru drumetii. In Oahu (Waikiki beach) hotelurile sint mai ieftine pentru ca sint foarte multe, deci concurenta este mare, sint multe magazine si restaurante, dar dpdv al naturii Oahu nu se compara cu Kauai. Este foarte scump in Hawaii, atit cazarea cit si restaurantele, dar se merita sa mergi macar o data in viata. Nu cred ca exista nicaieri copaci cu flori asa cum am vazut acolo. flori de toate colorile, mari sau mici, unele enorme, iar in bataia vintului se scutura si cad din copaci, e feeric. Totul este verde, cred ca sint citeva sute de nuante de verde in Kauai, iar marea albastra si calda, cu pesti multicolori pe care ii poti vedea daca faci snorkeling. Daca te hotarasti sa mergi, da-mi un PM si am sa-ti dau mai multe amanunte despre cazare, cele mai faine locuri si unde se merita sa mergi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem de preturi, pentru Kauai poti gasi bilete cam la 800-1000 dolari de persoana, in asta fiind inclus zborul si hotel ptr o saptamina la 3 stele, dar super fain, pe malul marii. Masina trebuie inchiriata neaparat pentru ca taxi e scump. Preturile de inchiriere sint normale, cea mai ieftina masina in jur de 30 $ pe zi. De mincat se poate minca in functie de buzunar, dar preturile sint in general mari. Un tur al insulei cu elicopterul este 100 $ de persoana dar este garantat o experienta de neuitat, vezi locuri in care nu calca picior de om, sint inabordabile altfel decit cu elicopterul, iar peisajele sint unice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna cipcipcip, Te rog mult da-mi si mie un PM si spune-mi despre KAUI, MAUI si Hawaii, acolo ne-am gandit sa mergem, vrem 2 sapt, poate imi poti da mai mulet detalii cati bani sa ne luam la noi si cam cat costa mincare, am gasit bilet cu breakfast doar in HAwaii, restul nu, adica Kaui si MAui, poate ma lamuretsi tu.. SI noua ne palce snorkeling la greu.. Mersi mult si astept vesti, Numai bine, Denisa[canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost anul acesta in februarie , in Oahu, Waikiki. Asta pentru ca am vrut agitatie...Am fost dezamagiti, asa ca nu va recomand Waikiki. In schimb recomand Maui, care are peisaje intr-adevar ca-n basme , plaji cu nisip de diferite culori , rosu, negru si te simti intr-adevar ca-n paradis.... Cel mai ieftin este daca cumperi un package (adica avion + hotel) si mult mai putin stresant. Noi am incercat sa facem rezervari prin agentii de turism , dar un coleg care este hawaiian ne-a dat un site unde intr-adevar am cumparat mai ieftin decit prin agentie. Tot online ne-am cumparat si bilete pentru activitatile de peste zi. Asa ca ne-am cumparat bilete la Luau (ritualul cu porcul care merita vazut macar o data in viata). Ne-au luat cu un autocar si ne-au dus pe o plaja privata , era afintitul....a fost ca un fel de pertecere cimpeneasca....la care s-a mincat , baut si vizionat dansuri din mai multe insule din Pacific. Apoi am cumprat bilete la snorkeling (tot asa te iau pe un vas , iti dau echipament , si in timpul cit se face snorkeling echipajul pregateste barbecue). O alta excursie a fost cu submarinul Atlantis (cel mai mare submarin de pasageri). Te iau cu un vas te duc in larg te imbarca pe submarin si cobori pe fundul oceanului (30 de minute) si daca ai sansa poti vedea pesti, broaste testoase,si alte alea.... In alta seara (intimplator de Valentine"s Day) am avut cina cu spectacol pe vas in largul oceanului. Apoi vizita la gradina zoologica. Vizita la muzeul polinezian. Totul a fost cumparat online si in advance ,nu am vrut sa ne pierdem vremea interesindu-ne ce si pe unde putem sa ne plimbam. Si credeti-ma a fost perfect! Mai se poate face scuba diving ,excursii la Diamond Head, vizita la seaword, parcuri de apa,turul insulei , sau al mai multor insule (fie cu masina inchiriata fie cu autocarele lor). Noi nu ne-am complicat cu masina inchiriata. Am cautat un hotel aproape de plaja si in rest pentru fiecare activitate sint puncte apropiate de fiecare hotel de unde vin ei si te pick- up. O pritena abia a venti zile acestea din Maui. Pentru ca au fost 4 persoane (2 copii) au inchiriat un apt. f. aproape de plaja (cu bucataria doata cu tot ce este necesar), cu piscina si la numai 100$. Mincarea este f. scumpa. Ex o portocala 1 $. Noi am micat la restaurant numai prinzul si uneori cina. O singura data am fost la ceva gen bufet (cu autoservire) la care pentru 6 $ /persoana mincai inclusiv desert. In general o masa la restaurant 2 persoane este cam 70 $ (daca consumi si ceva alcool). M-am lungit cam mult , dar sper ca v-am putut fi de folos, macar un pic.... Vacanta placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...