Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Urgent


Recommended Posts

Daca tu eii anticonceptionalele astea inca de la inceputul ciclului (adica nu le-ai luat doar timp de cateva zile pentru ca stiai ca te intalnesti cu prietenul) atunci nu trebuie sa-ti faci probleme. Esti protejata atat timp cat pastila care ai sarit-o ai luat-o in mai putin de 12 ore de la ora la care trebuia s-o iei. Daca tu iei Mercilonul la 9-10, atunci pastila nu ar mai fi avut impact si ar fi trebuit s-o sari (s-o arunci sau o luat degeaba) daca ai fi luat-o dupa ora 9-10 dimineata). tu ai luat-o in timp util, deci ea ar trebui sa te protejeze. Plus ca e important sa stii si cam in ce perioada a ciclului esti. Cate zile au trecut de la prima zi a ultimei menstruatii? Daca esti in perioada 10-16 zile atunci poti sa zici ca neluand pastila, exista riscul (desi foarte, foarte, foarte mic) ca ovulatia sa nu fi fost inhibata, dar daca esti pana in ziua 10 sau dupa ziua 16 de ciclu, stai linistita 100%. Oricum, eu cred ca iti faci probleme degeaba, stai linistita ca nu se intampla nimic. Incearca sa-ti fixezi o ora de luat pastila mai devreme de 9-10 ca daca uiti, sa ai timp sa-ti amintesti pana te culci si in felul asta risti doar 2-3 ore de intarziere in loc de 10-11 ore cum ti s-a intamplat tie acum. Ca apoi te culci si nu mai ai sansa sa-ti amintesti pana dimineata. Cand incepi o noua folie incepe si i-a pastilutele la 6-7 seara. Pana te culci ai timp sa-ti aduci aminte in eventualitatea ca uiti s-o iei. Pune-ti un ceas sa sune in casa la ora aia. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 25+ sapt DNP 31 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doraa, teoretic nu are ce sa ti se intimple daca nu ai intirziat mai mult de 12 ore, mai ales daca iei Mercilon de 10 luni - inseamna ca ovarele tale sunt "bine" blocate. Eu zic sa stai linistita, desi banuiesc ca nu vei sta pina iti vine mestruatia... dar nu cred ca ai motive de ingrijorare. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doraa si eu iau Mercilon de ceva ani buni. In lunile cand vin in Ro fac pauza pt ca nu are rost sa ma complic. Voiam sa iti spun si parerea mea....de parerista[:D] Nu cred ca are rost sa iei Postinorul pt ca ar insemna sa iti faci o "salata hormonala". Din cate am inteles nu au trecut mai mult de 12 ore de cand trebuia sa iei pastila deci "termenul limita" nu a fost depasit. Eu cred ca in cazul tau nu ar trebui sa ai probleme.
Daca stii ca ai probleme cu uitatul orei incearca sa ceri de la cabinetul care ti-a recomandat anticonceptionalele un bipper. Te tine cam 3 luni. Mie mi-a prins bine "masinaria" :)) Dupa cele 3 luni incepuse sa imi devina gest reflex. Toate cele bune. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun telefonul sa sune zilnic la ora 9, dar mai mereu uit sa iau pastila si o iau in cursul zilei urmatoare, ba chiar mai sar si cate o zi. De 5 ani nu am avut niciodata probleme, dar asta nu inseamna ca e valabil pentru toata lumea.[:D] http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salutare! vreau sa va spun ca piticu' cu caciulita rosie a venit.m-am linistit.insa am alta problema.as vrea sa renunt la pastile,pentru ca m-am ingrasat mult si oricat am incercat nu am reusit sa slabesc decat un kilogram.vreau sa incerc sa tin cura de slabire si fara sa iau pastile sa vad daca are efect.eu sper ca da.voi ce parere aveti? mercic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...