Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce atitudine sa iau?


Recommended Posts

Sinzi, ce pot sa-ti zic, si eu am trecut printr-o situatie similara cu o persoana pe care o consideram "prietena - prietena", si poate asa si eram, nici nu-mi mai dau seama acum. Ea era casatorita, si eu, ca si tine, variam intre sa-i spun -- sa nu-i spun, si pina la urma, mi-am zis ca din prietenie, e de datoria mea sa-i spun. Toate bune si frumoase, m-a crezut fara probleme, doar eram prietene, un timp s-a racit relatia intre ea si sotul ei, numai c-apoi, s-au impacat. De o vreme nu mai avem ce sa ne spunem, dat fiind ca sotul ei banuieste de la cine a aflat ea atunci si s-au racit relatiile intre noi, implicit comunicarea. E bine ca totul a durat mai multe luni, si nu am fost prea afectata de situatie. Cert este c-a fost vina mea, "m-am bagat unde nu mi-a fiert oala" si mi-am meritat-o. Stiu ca-i moral si frumos sa ajuti, dar cind vine vorba de viata particulara, mai bine fiecare cu treaba lui si gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca nu o sa ii spun, in primul rand din lasitate si in al doi-lea rand pentru ca nu cred ca e treaba mea, cum mi-au sugerat unele dintre voi. Desi sunt ferm convinsa ca eu as dori sa mi se spuna! Dar pe de alta parte cred ca as fi prima care as simti ca ceva nu e in regula! Poate ca banuieste si nu vrea sa stie...azi ne-am vazut cu totii si el radea de un cuplu (alti prieteni) ca s-au angajat la aceiasi firma sa fie mai mult timp impreuna! Cred ca el intelege foarte distorsionat notiunea de familie! Sinzi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cineva care a raspuns aici a dat o idee buna, cred eu, aceea de a-i inscena ceva lui...n-ar fi rau ca ea sa primeasca o scrisoare anonima in care sa-i fie povestite anumite chestii, cu detalii, iar daca se poate si adresa unde il poate gasi pe el cu "mindra"...poate n-o sa creada din prima, dar macar o sa-o cuprinda indoiala si va deschide mai bine ochii!... Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil] dpn 25 aug
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce ma mira pe mine e nepasarea lui atunci cand Sanziana i-a spus ca stie de inselaciunile lui,dupa mine e impertinent si te sfideaza,se si distreaza poate pe seama ta ca tu iti faci mustrari de constiinta iar el se petrece,fa-i niste poze pe ascuns si trimite-le lui Alexa in plic anonim, Am cunoscut o copie ,el a stat 4-5 ani in Germania cu o tipa,ea acasa cu 2 copii si fara bani ca el trimitea o data pe an,cand venea in tara isi aducea si tipa pe care o tinea la familiile de prieteni care stiau cat suferea ea ca nu telefona acasa la opii,ca nu avea bani,ca trebuia sa se descurce cu toate singura, intamplarea a facut ca ea sa descopere,el a promis marea si sarea,dar dupa putin timp era din nou dupa tipa,au trecut ceva ani amanti sau reintalnit si atunci eu i-am zis lui ca am sa-l spun nevestei si i-am zis tipei,nu mai vorbim de atunci dar stiu sigur ca el s-a schimbat,s-a pocait,e un sot model au inca o fetita si au reusit sa emigrezein state,au o familie frumoasa si linistita ,mai fetelor si era atat de urata tipa respectiva ca pana si amantul o chema "moarta" rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa spun decat ca alegerea facuta de tine - sa-i spui sau nu trebuie sa-ti impace propria constiinta, chiar cu riscul de a pierde unul din cei doi prieteni sau pe amandoi sau sa fii in ipostaza de a minti pe unul din ei, deci si asa vei pierde un prieten, dar tu vei stii ca ai facut ce ti-a dictat constiinta. mie mi s-a spus si chiar de catre o colega cu care nu eram deloc prietena si am reactionat in consecinta, cel mai tare urasc minciuna, si as face-o si eu mai ales daca ar fi cazul unei prietene apropiate - alegerea de a ma pierde sau de a deschide ochii depinde de gradul de orbire si de principiile persoanei. daca e destul de matura persoana cred ca va fi cu ochii in patru pana se va convinge singura Sperantza nu moare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-ai spus sau nu? poate ca ajuta daca esti subtila: povesteste-i situatia ei ca si cand ar fi vorba de altcineva. poate se prinde daca o intrebi: daca tu ai fi in situatia prietenei imaginare ai vrea sa ti se spuna sau nu? asa se prinde sigur. decizia oricum e a ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gasit inca momentul sa ii spun, dar Ana-Oana cred ca ai gasit o solutie foarte buna, am sa ii povestesc ca si cum ar fi vorba de altcineva si o intreb ce ar face ea...si in functie de ce raspunde ii spun...cred ca e cel mai corect asa...poate nu vrea sa stie si atunci imi tin gura... sinzi http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, sincera sa fiu, nici eu nu m-as baga; Cred ca intr-adevar solutia cea mai buna ar fi s-o faci cumva pe ea sa-l prinda cu alta; daca i-ai spune, exista riscul una sa nu te creada, a doua sa prinda ura pe tine; mi-e si mie greu sa cred ca ea n-a observat nimic pana acum si n-a auzit nimic, cand toti stiu; Dar probabil ca in dragostea ei mare, are tendinta de a nega tot;cred ca nu vrea sa vada si sa auda;
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sinzi, eu personal nu i-as spune dar as gasi o modalitate sa afle. mie mi s-a spus si in momentul ala am simtit ca si cum mi-ar fi infipt un cutit in inima. inutil sa-ti mai spun ca de fiecare data cand ma intalneam cu prietena care mi-a spus, desi mi-e foarte draga, parca simteam acelasi cutit pentru ca de fiecare data cand o vedeam imi aduceam inevitabil aminte ce mi-a spus. o asociam pe ea cu faptele exului daca intelegi ce vreau sa spun. asa ca mai bine nu ii spune tu direct. lucrurile astea dor al naibii de tare. Eliza - 23 saptamani DPN 15 noiembrie - Dr. Anca - Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...