Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capra cu 3 iezi


RamonaD

Recommended Posts

Nu-mi mai aduc aminte cine a scris-o,de fapt,nici nu cred c-am stiut vreodata.Eram eleva in clasa a doua si am invatat-o la scoala,pentru ca o spuneam pe roluri,mai multi copii.Frumos,cu gesturi,mimica,intonatie.O stiu perfect si-acum.N-o pot uita.Cand era Cosmin mic ma punea sa i-o zic mereu,si cand terminam,zicea:"Mai vreau!"V-o scriu si voua,poate va place,si cine o stia,poate-mi zice si mie de cine e scrisa! Capra cu 3 iezi Undeva,intr-o padure Cu alune,fragi si mure Si-un izvor Cat o ata de mosor Sade capra-n casa noua Nici n-o ninge,nici n-o ploua! Vorba vine cum ar sta Ca mai mult e pe valcea Fiindca iezii cucuietii Trei la numar,toti baieti Vor macese si bureti Alteori vor leustean Si-apoi...umbla pe tapsan! Nestiind de un' s-aduca Capra nu le da,ca n-are! Insa cumpara din piata De la oaia precupeata. Intr-o zii...ce-i da prin cap Tocmai cand rodea un nap? (Si-avea mintea foarte clara): Ce-ar fi sa ma duc la moara? Cat stau astia mici in pat Gata,am si macinat! Pana careva ma striga Am si pus de mamaliga! Lume multa,pana-n damb Gata-gata sa renunte Dar venise cu graunte! Cand sa-si puie capra-n cos Hop!apare Mos Cocos Care zice c-a vazut Urme de bocanci de lup Printre fragi si printre mure Spre casuta din padure. Sare capra ca din pusca Pui de spaima parc-o musca: "Nu cumva?" Dar cocosu-ngaima:"Da!" Sare gardul,moara,sura Sare-n cap,se da de-a dura Se repede pe carare Si de-a dura,si-n picioare Behaind: "Daca-l prind...il bat de-l sting!" Cand ajunse-n pajiste... Usa casei-vraiste! Si-a urlat ingrozitor: "Iesi afar' ca te omor!" In camasa si-n nadragi A iesut cel mic in prag Iedul caprei cel mai drag. Ea a stat,l-a mangaiat, L-ambarbatat Dupa care l-antrebat: "Unde-i lupul?" "L-am papat!" Sper din suflet ca v-a placut;a fost una dintre poeziile copilariei mele.Va dati seama ca am 32 ani,o stiu de la 8. Inca ceva.Daca intra pe forum cineva din orasul Moreni-Jud.Dambovita,poate ii da adreasa mea de mail lui Padina Marius(unul dintre copiii care spuneau poezia asta in generala;clasele 1 si 2 trimeste din a doua le-am facut acolo,dupa care m-am mutat in Bucuresti cu parintii.Adresa este RamonaDihoru@yahoo.com Va multumesc. Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru "No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

e foarte tare. alex i-o spune lui d inca din burtica. mai stie una scufitzu' rosu, f tare si aia. mie mi-au placut la nebunie ai am de gand sa-l invat si pe d. inca mai cautam cartea prin pod...daca afli cumva inaintea mea cine a scris-o spune-mi si mie , te rog diana si david 03.12.06
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368&whichpage=1"]Alaptatul Help-line[/url]. [url="www.helpsonia.com"]Pentru Sonia[/url]. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404&whichpage=1"]Pentru Diana[/url]. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972&whichpage=1"]Pentru Darius[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Buna! E prima data cand intru pe forum, pe care l/am gasit doar pt ca am cautat aceasta poezie, pe care si eu o stiu din clasa intai. O invatasem singura din almanahul copiilor (din 1983 parca) pentru ca nu imi placea rolul de la serbarea de sfarsit de clasa I. AM mai completat cu ce mai stiam si eu si am verificat cu ce a postat o mamica pe alt forum. Capra cu trei iezi Undeva intr-o padure Cu alune fragi si mure Si-un izvor Cat o ata de mosor Daca nu cumva mai mare... Insa cine s-o masoare De la talpi pana la nas Fara ata si compas? Sade capra-n casa noua Nici n-o ninge, nici n-o ploua. Vorba vine cum c-ar sta Ca mai mult e pe vilcea Fiinca iezii cucuieti, Trei la numar toti baieti, Vor macese si bureti , Alteori vor leustean Si-atunci umbla pe tapsan Sau sa zicem miez de nuca Si-atunci umbla ca nauca Nestiind de und' s-aduca. Alteori,cei trei vor sare, Capra nu le da ca n-are Insa cumpara din piata De la oaia precupeata Care-i vinde si verdeata. Intr-o ce-i da prin cap? Tocmai rontaia un nap Si-avea mintea foarte clara... "Ce-ar fi sa ma duc la moare?" Cat stau astea mici in pat Eu m-am dus si-am macinat. Pana careva ma striga Am si pus de mamaliga Bine nici n-a spus ce-a spus, Si-a luat staita si s-a dus. Moara e mai jos pe rau Macina cinci zile grau Si porumb duminica. Luni nu macina ca sta.Era ziua de porumb. Lume multa...pana-n damb Gata-gata sa renunte Dar venise cu graunte Cand sa puna boabe-n cos, Iata , vine mos cocos Care-i spune c-a vazut Urme de bocanci de lup Printre fragi si mure La casuta din padure. Sare capra ca din pusca Gand de spaima parc-o musca! - Nu cumva...??? Iar cocosul ingaima - Da!!! Lasa straita goala-n cui Si grauntele nimanui, Tece gardu,moara,sura Cade-n cap, se da de-a dura, Se repede pe carare Si de-a dura,si-n picioare Behaind "-Daca-l prind,il bat de-l sting!" Cand ajunse-n pajiste, Usa casei ...vraiste Si-a urlat ingrozitor "Iesi afara ca te-omor" In camasa si nagrag A iesit cel mic in prag Iedul caprei cel mai drag Ea a stat , l-a mangiiat L-a pupat , l-a imbarbatat, Dupa care l-a intrebat : "-Undei lupul? -L-am papat !" Numai bine! Emi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by mamacapra
Buna! E prima data cand intru pe forum, pe care l/am gasit doar pt ca am cautat aceasta poezie, pe care si eu o stiu din clasa intai. O invatasem singura din almanahul copiilor (din 1983 parca) pentru ca nu imi placea rolul de la serbarea de sfarsit de clasa I. AM mai completat cu ce mai stiam si eu si am verificat cu ce a postat o mamica pe alt forum. Capra cu trei iezi Undeva intr-o padure Cu alune fragi si mure Si-un izvor Cat o ata de mosor Daca nu cumva mai mare... Insa cine s-o masoare De la talpi pana la nas Fara rigla si compas? Sade capra-n casa noua Nici n-o ninge, nici n-o ploua. Vorba vine cum c-ar sta Ca mai mult e pe vilcea Fiinca iezii cucuieti, Trei la numar toti baieti, Vor macese si bureti , Alteori vor leustean Si-atunci umbla pe tapsan Sau sa zicem miez de nuca Si-atunci umbla ca nauca Nestiind de und' s-aduca. Alteori,cei trei vor sare, Capra nu le da ca n-are Insa cumpara din piata De la oaia precupeata Care-i vinde si verdeata. Intr-o ce-i da prin cap? Tocmai rontaia un nap Si-avea mintea foarte clara... "Ce-ar fi sa ma duc la moare?" Cat stau astea mici in pat Eu m-am dus si-am macinat. Pana careva ma striga Am si pus de mamaliga Bine nici n-a spus ce-a spus, Si-a luat staita si s-a dus. Moara e mai jos pe rau Macina cinci zile grau Si porumb duminica. Luni nu macina ca sta. Era ziua de porumb. Lume multa...pana-n damb Gata-gata sa renunte Dar venise cu graunte Cand sa puna boabe-n cos, Iata , vine mos cocos Care-i spune c-a vazut Urme de bocanci de lup Printre fragi si mure La casuta din padure. Sare capra ca din pusca Gand de spaima parc-o musca! - Nu cumva...??? Iar cocosul ingaima - Da!!! Lasa straita goala-n cui Si graunta nimanui, Tece gardu,moara,sura Cade-n cap, se da de-a dura, Se repede pe carare Si de-a dura,si-n picioare Behaind "-Daca-l prind,il bat de-l sting!" Cand ajunse-n pajiste, Usa casei ... vraiste Si-a urlat ingrozitor "Iesi afara ca te-omor" In camasa si nagrag A iesit cel mic in prag Iedul caprei cel mai drag Ea a stat, l-a mangiiat L-a pupat, l-a imbarbatat, Dupa care l-a intrebat : "-Undei lupul? -L-am papat !" Numai bine! Emi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...