Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac : ce am mancat azi? (20)


Recommended Posts

Dragutzele mele...Nu ma certati ca nu mai scriu, dar am asa o leneee....Ca doar va citesc si gata! Fug la joaca cu bebenacul meu!! [:D] Cantarul meu arata spre 66 kg, ceea ce este foarte bine avand in vedere ca am abateri zi de zi...[:D] Karina stieee!! Karina: am facut mancarica aceea de vinete. A iesit foarte buna, dar am ajuns la concluzia ca salata de vinete este pe primul loc. Desi este mai laborioasa, dpdv al timpului! Am cumparat si eu Practicul, la recomandarea Andradei, si am gasit ceva retete pe acolo. O sa vad daca ma mobilizez sau nu! [pup] Andrada: merci pentru "laudele" aduse lui Mihnea, la fel si celorlalte fete, in frunte cu Karina. Intr-adevar, este un dulce si din ce in ce mai cooperant... Aaa...printesa din Bran a mai slabit vreo 500 gr!! Hi! Hi! [olala] VioN: ce masa este aia : o cafea?? Mananca foarte bine dimineata! [flo] Rosa: vreme buna in concediu si poate te intorci mai slabutza!! Ca nu-i greu, nu? [;)] Revin la Karina: proteina din soia este proteina vegetala pe care o gasesti in aproape toate preparatele, conserve sau mezeluri. Avand in vedere ca nu ai voie soia, crenwurstii erau non-Monty. In privinta zaharinei, n-am idee ca nu consum nici un indulcitor. [pup] Meniul de azi: dimineata: prune, iaurt si cereale pranz: ciorba de dovlecei cu rosii seara: n-am idee Va pup si promit sa scriu mai des, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Karina
Andreea, asa cum ti-a zis si rosa, poti sarmale, dar fara orez. Sau cu orez, dar fara carne sau grasimi/ulei. Ce alegi ? Rosa, cind pleci la mare ? Mai lasa inghetata pina atunci ! Vio, bine ai revenit. Iti trimit cintarul meu, sa te cintaresti ?[:D] [pup] Karina+ [copil] Bogdanel Cred ca pe 10 august Karina,dar sa stii ca cu inghetata mi-e cam greu,e tare cald aici,nici nu pot sa dorm noaptea de cald!!!!!Si parca am citit pe aici ca inghetata are indice glicemic destul de mic,parca 35,asa ca poate n-o fi asa rau?
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,adriana mihnea,dar mi se pare greu sa slabesc la mare,ce ma fac cu porumbul fiert?Ca oricum numai vara este si mi-e tare greu sa renunt la el!Of,fetelor,mi-e din ce in ce mai greu,primele doua saptamani au fost mai usoare,dara cum parca m-au apucat toate poftele din lume! • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la fete...din pacate eu..de cand merge asta miku nu am mai avut timp de net..umbla toata casa si eu dupa el...!!! Apoi am fost tare ocupata..am fost la Bucuresti...si apoi ziua mea..ma rog...!!! Oricum..mi-a fost dor de voi!!Asta clar! Deci..eu am in continuare 69 kg...nu am pus nik la loc..desi am papat cam detoate..si tort..si foitaje...bere... Insa nu mananc deloc paine si cartof..am pus si la ardeii umpluti putin orez ,mai precis la 1 kg si jumate de carne de vita am pus:4 linguri orez..aproape ca nu se zarea!!! Deci..de luni am renuntat la alte prostii..numai cate o inghetata /zi...atata!! Cwe vreau sa va zic e ca am dat pana acum 16 kg!!Sunt fericita si asa..desi as vrea sa mai dau macar vreo 5..insa...mi s-a acrit de regim..da nici sa mananc normal nu pot ca am mustrari de constiinta si asa..ma zbat intre a manca si nu!! Deci: IERI: -dim:CAFEA -pranz:salata de rosii ,castraveti ,ceapa +o feliuta mica de branza de vaci+2 felii salam -seara:caise,piersici AZI: -dim:cafea+piersici -pranz:salata rosii,ardei,castraveti,ceapa+cas de oi -seara:varza cu carne Va pup si sper sa imi revin cu timpu asta!!! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, mercic si felicitari. Si mie imi place salata de vinete mai mult, dar e si asta o variatie. Nu stiu daca am scris la reteta sa-i adaugi si usturoi. Ai incercat vreodata salata de vinete cu usturoi in loc de/si cu ceapa ? E bestiala, dar stomacul meu saracul se cam revolta la aceasta combinatie. Rosa, inghetata de fructe zice Monti ca are indicele glicemic mic, cel facut in casa, nicidecum cel din comert care e plin de zahar ! Rosa ce pofte ? In afara de porumb, unde sint tovarasa de suferinta cu tine. Eu plec pe 2 la mare si ma intorc in jur de 11... M-am uitat pe net si cica din 10 este o vreme superba ! Korinna felicitari. Ce-i aia o feliuta mica de brinza de vaci ?! Si dece o feliuta mica ? Papa mai Korinna nu te infometa, ca se razbuna Monti pe tine. [pup] Karina+ [copil] Bogdanel
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele, Bun gasit.[hia][pup] M-am intors.[pup] Noutati: am cumparat din Pitesti cartile lui Mr Montignac:“Ma hranesc, deci slabesc” si “Ma hranesc, deci nu imbatranesc”, ambele 100.000/buc. Ma pun pe studiu, iar ma fac mare studioasa, oare e ceva schimbat fata de versiunea pe care cu mandrie o detin? Vin eu si va spun. Am avut o zi de alergatura, insa uite-ma “acasa”, pe forum, ma intreb ce o sa ma fac eu fara voi cat sunt la mare?Are sa imi fie tare dor, n-am sa mai reusesc sa tin randul cu cititul, dar ma descurc eu cumva. Poate am timp macar sa va salut, gasesc un net pe acolo.. Sa vedem, ca se pare ca suntem gasca mare, nu doar patru, cum ziceam initial, asa ca e de distrat, nu gluma! Abia astept, nu imi mai fac probleme de costum si aparente, vorba lui Crisia, asa ca draga Karina, ce-ar fi sa ne ridicam nasurile si sa fim mandre de noi? suntem ambitioase, frumoase, montignacutze, si apoi, de slabit slabim pentru noi, asa ca este chiar indicat sa nu ne facem probleme de priviri pareri etc, fiindca mergem mai incet, dar sigur. Abia astept sa “miros” marea, sarea, sa ma simt libera si sa am un car de dorinte si visuri si sa ma plimb in lung si-n lat pe mal, lipaind prin apa ca un copil si sa alerg, sa-mi vad urmele in nisip, sa aud pescarusii, sa stau cu burta la soare ca greierii, sa fiu pur si simplu Eu, dar in versiunea: not to work tomorrow, bt to enjoy ur day. She_Wolf Claudia, cu siguranta ca nu ai sa te duci la un net, ce-ar fi sa trimit un nr de tel pe Pm si cand gasesti momentul potrivit, sa dai un tzar?[:)] Ar fi mult mai simplu, zic eu si am avea cu siguranta mai multe sanse sa ne vedem, m-as bucura nespus.Poate-ti vad si ochiosul, ce parc ar fi pe aproape de tine, cand esti aici? Ma gandesc ca il scoti la plimbare.. In alta ordine de idei, ma zapacesti cu aceasta cicoare pe care o bei dimineatza.Vreau si eu, a ta ce contine? Ca Chatonel mi-a spus ca are malt si asta nu e ok la Monti. Are dreptate. Asa era cicoarea pe care am gasit-o eu, sunt oare si simple, cicoare si nimic altceva? Lamureste-ma, pls.., pentru ca imi place mult gustul. Adimercedes, 42 de grame.Am retinut:) sunt ok, asa, cand scrii pare muuuult mai mult.aviz sfatul Miliei: ce cauta cascavalul langa paine? La masa de dimi branza numai cu 0% grasmi, iar despre cascaval mr. Monti spune ca il poti folosi ca baza pentru altceva, de ex. o alta branza, imi amintesc ca m-a amuzat sfatul asta. In rest, crezi ca ai putea avea o saptamana intreaga fara dulciuri? Danelutza.] Sa nu ne spui ca vrei ca in doua sapt sa rezolvi ce n-ai facut in noua! Vorba vine. Nu te lua la intrecere cu timpul, asta nu este un regim in care pierzi miraculos tot ce ai surplus cat ai bate din palme, corpul trebuie sa se obisnuiasca, metabolismul e o chestiune care se adapteaza, trebuie sa faca fitze, figuri, renuntari, o gramada de chestii pana sa inceapa sa raspunda bine si sa mearga pe fagasul pe care trebuie sa i-l imprimi. Du-te linistita la mare, va fi ok, ai vazut ce a spus Zizica, nimeni nu e nebun sa se duca la mare sa studieze cine cate grame are in plus. Lumea este relaxata, detasata de griji, este placut si nu cred ca se merita sa iei cu tine stresul kilogramelor care inca nu au plecat. Bucura-te de soare, de companie, de oameni cu gura pana la urechi, de fructe, de apa sarata , de briza, de mers alene pe faleza.Asta e marea! Zizica. Care va sa zica, din 4 aug la mare.Nu putem sa facem in asa fel incat sa ne vedem? Tu, eu, Karina..Ar fi placut, macar de impartit un zambet si un salut pentru Monti, ce ziceti? Poate se poate. Missiday, Ne bucuram ca treci pe la noi, ne-a fost dor de tine.Esti o fericita si faptul ca te mentii nu spune ca ai prea multe abateri:). Sa ai un timp bun in toate si sa fii sanatoasa.te asteptam cu drag, oricand ai timp. Oare pe unde este Caroline? Le simtim lipsa fetelor noastre,Bibi, pe unde esti? Carooo.! Chatonel,] Am trecut la compus mail:) pentru Chatonel. Dat fiind faptul ca stagnez in asa hal, m-am suparat, asa ca am sa manac asa: Dimineata; o piersica La 14.00 un iaurt cu 0,1% grasime Seara: doua rosii+un castravete + un ardei +o ceapa. Fara branza, fara sare, fara ulei.Am zis! Maine intentionez sa manac numai piersici, imi cumpar azi doua kilograme. Am fugit, ca se plimba lumea pe aici. Va pupa Andrada grabita si hlizita. PS Ieri am avut o zi asa plina, ca abia am avut timp de o salatzica la pranz si seara o omleta cu ciuperci. Dar am gatit pentru ai mei o mancarica foarte Monti, in care am pus asa:2 dovlecei, trei ardei gras, o cutie rosii decojite, maruntite bine, 3 cepe medii, o mana de fasole grasa si frageda, 3/4 cutie de ciuperci(ca ¼ le-am pus la omleta) si un pumn de marar si patrunjel.un praf de sare too si o lingura de ulei de masline, de kiki, ca e sanatos, altfel inmuiam cepele numai la abur,ce sa va mai spun, ai mei s-au lins pe degete, da’mie imi era dor de mirosul de omleta, asa ca am zis pas, bag putina mancare, ca organismul meu iar face figuri.Asa ca sunt nu numai cuminte, ba chiar foarte cuminte, ca incapatanatul asta isi face de cap. Am terminat, va las sa respirati usurate:) PS Rosa, concediu placut! PPS Hi hi, am mai vazut niste postari, vin imediat ce pot, ca e de raspuns, nu pot sa pierd ocazia! pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karina..mai mama..ma cam chinui ce-i drept..da eu sunt mireasa in septembrie.Deja am slabit 16 kg..da as mai vrea vro 5-6.Incerc din rasputeri! Oricum tin sa va zic ca saptamana trecuta am probat rochia..acum imi sta incomparabil mai bine ca acum vreo 2 luni cand am cumparat-o!Am niste emotii de mor.Dar m-am uitat la pozele de la mirese..si sunt destule si mai plinute!Slava Domnului ca am slabit! Dupa nunta promit sa maresc portiile!!Cantitativ ma refer! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu-cuuu!![flo][:)][:)] Iar am aparut!:) hi hi Karina, ai vazut ce retzete fainutze in Practic? Aa, cat priveste prajelile si calelile, eu chiar n-am treaba, ca si asa , pun o lingura de ulei si o cana de apa si le fierb de le merg fulgii, daca mai trebuie, mai un apa, asa ca faza cu fierberea e cea mai sanatoasa! Si-asa, la mine in familie, de cand ma stiu, nu s-a gatit cu ceapa prajita asa ca in privinta asta e fain.ingredienteel ma intereseaza.combinatiunile, care va sa zica. Cat priveste greutatea mea, ma,nu e chiar cum zici tu.adica e, dar nu am oase mari, asa ca tot ce e in plus se vede ca nu-si are locul acolo. Nu as spune ca ma admir in costum de baie:) ci doar ca nu o iau la fuga, ceea ce e totusi un progres. Mai am destul de dat jos, Karina draga, fara sa fiu aberanta in ce priveste greutatea.Cred ca abia la 53-53,5 as arata astfel incat sa ma pot opri si sa ma mentin acolo. Pentru ca de! Asta este.Cat priveste maieul cu vedere la buric, doar o juma de palma peste, nu mai mult si nu ieseau sunculitze, adevarat, dar nici coaste, ce stii tu.. Mai trebuie dat jos, da’ ca si la tine, indaratnicul asta de body NU vrea, oare chiar asa de cumplit de greu este sa mai dai 2-3 kilograme? Ca doar n-o fi de piatra pragul asta, Karinutzule, las’ ca scapam noi de praguri! Succes! Ce zici, o punem de-o intalneala la mare? PS retinut:usturoi in loc de ceapa, sa vedem ce gusturi descoperim.Multumim frumos![pup] Cat priveste intrebarea ta, si eu stiu ca soia este interzisa, dar trebuie sa studiez bine cartile astea doua luate ieri..am asa o vaga impresie ca mi-a sarit in ochi soia pe undeva pe la indice glicemic 35, da’ n-o lua de buna, fiindca nu sunt sigura.Maine iti spun.Ciclamatul era sigur cauza deranjamentului stomacal? Si nu ai sarit repede cu binecunoscutul salvator: ceai cimbru+ceai busuioc ca sa scapi in 15 minute de pacatoasa de problema? O linguritza cu vf din fiecare, la o cana de apa. Consumat imediat ce s-a racit putin. Rosa, Iti doresc un timp bun si mai putina pofta pentru ispite, incearca sa le trimiti departe:), tu daca te gandesti “nici de asta n-am voie, nici de aia”, pai mesajul tau e inregistrat ca o frustare, asa ca la prima abatere, se pastreaza tot! zambeste, nu te supara, te rog, dar uite: n-ar fi mai buna o piersica rece care sa iti TROSssssneasca in dinti sau o felie de pepene de la frigi, decat o inghetata?Si da, era vorba de inghetata strict Monti, vorba Karinei, nu cea plina de interzise[:)] Stii,eu ti-am mai spus, toate avem anumite pofte pentru mancaruri pe care ni le-am dori, insa avand in vedere ca dupa faza 1 va veni si o perioada in care putem sa intram in alte papa admisibile..Toate suntem “ispitite” dar trebuie sa fim cuminti, asa ca daca iti este pofta de porumb fiert, fa-ti pofta, dar mananca UNUL si gata! PS si eu mor de caldura in cochilia mea de camera, dar asta e…Mult suces, sunt sigura ca ai sa poti sa mai renunti la pofte, daca stai de vorba cu ele. VioN Bine-ai venit! Stii ce greutate ai? 57,160 :) le-am adunat si le-am impartit la trei, ca sa fie toate greutatile multumite si si tu.Glumesc. Esti ok. Ce-am mai ras cand ti-a oferit Karina cantarul ei! E o figura fata asta! Mi-e tare draga. Karinelule, nu mi-l oferi si mie? Poate a pastrat 54 al tau si mi-l arata si mie, sa zic ca am murit si am inviat de fericire! Adriana, nu ne suparam, dar ni se face dor de tine. Asa ca atunci cand face nani puiul, vino sa stai cu noi la taclale.Facem aici shezatori montignacesti. Multi pupici. Draga Korinna, ' 16 kilograme este o cifra care spune enorm despre vointa ta.dar daca ai avut tu rabdare pentru atatea kilograme, suntem SIGURE ca mai gasesti energia necesara si pentru cele 5 de care vrei sa mai scapi. Mai ales ca uite, acum are sa te ajute si praslea! Un “la multi ani !” intarziat pentru ziua ta, cald si din tot sufletul.Sa fii sanatoasa, implinita si fericita! Si montignacutzaaa!! Ai sa fii o frumoasa in rochia de mireasa! gataaa Plec, ca iar fac romane pe aici. Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karina, am cartea, am citit-o acu ceva vreme dar m-am ingrozit!!! nu zahar, nu cartof, nu orez, nu aia nu ailalta, ma uitam ce mananc si mi-am zis ca mor maine, dupa cartea asta! dar vad ca monty asta are ceva fane, nu gluma, asa ca azi cand ajung acasa o scot de la naftalina si reiau cititul! eu am 1,64 si fro 68 kile batute pa muche. vreau sa mai scap de fro 1o in prima faza! eu nu pot sa renunt la cafea fara zahar (am incercat cu tot felul de indulcitori si nu pot, oricum folos zahar brun, de la carreforu). ca sa va fac pohta: azi dim: cafea fara cofeina + zahar + lapte (dorna de 1,5% gras, ca mi-a ramas un bax de la bebusha, careia i-am luat parmalat ca asa ati zis toate ca e mai bun!!!) pranz (pe la 14): o pizza cu ton comandata la servicu 2,5 L apa!!! (pana acum) diseara ???? E bien????????????? Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc Andrada pentru incurajari. Pe 8-9 august plecam la mare si acolo trai neneaca, in zona respectiva, adica Calabria, am si niste rude necunoscute de-ale sotzului, sper sa nu ma indoape prea tare. Cine stie cun o sa reactzioneze cintarul cind ma voi intoarce [indecis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...