Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac : ce am mancat azi? (20)


Recommended Posts

Vad ca v-ati mai aratat la fatza! [bis] Karina si Andrada, iata ce scrie pe borcanul meu de cicoare: 100% soluble extract of roasted chicory plant. Mai curata de atat nu se poate! [:D] Imi place si gustul, o prefer cafelei decofeinizate. Am cumparat-o de la un magazin cu produse naturiste. Andrada, ideea cu numarul de telefon este foarte buna si probabil singura varianta. Eu voi sta pe Dorobantilor, anul trecut il plimbam pe Cristi in Herastrau sau Kiseleff. Karina, nu este permisa faina de soia si tot ce contine asta, despre proteina nu stiu ce sa zic, nu vad ce-ar fi rau. Parca germenii de soia erau permisi, nu? Sau aberez? [alcool] Caroline, unde esti? Ziceai ca ne mai spui una, alta. Korinna, este bine ca stagnezi in conditiile in care te-ai mai dedat la abateri si este bine ca ai facut asta, poate te-ai mai linistit. [:)] Acum o sa poti sa reiei dieta, ca ti-ai mai satisfacut poftele, nu? Astazi: dimineata - 2 crackersi int. cu gem f.z., cicoare cu lapte pranz - varza de bruxelles cu rosii si ardei gras - cateva bucatele de cicolata deloc neagra, dar bunaaaaaaa [}:)] seara - ciuperci la gratar cu salata de varza si morcovi rasi (cruzi, normal) [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele, cochetele, vin si eu la raport!!! [alcool] In primul rand recunosc cu mana pe inima ca acul cantarului s-a dus in jos - nu mult, doar 1/2 kg, dar e un inceput, mai ales avand in vedere strachinile prin care am calcat si interzitatile pe care le-am mancat [alcool]... Sa va zic si ce am papacit ieri: -dimi: 2 pita pocket la toaster, 1 cafea cu lapte si indulcitor -pranz: alune si o cafea flat white cu indulcitor (flat white = 1 expresso cu lapte) -"ojina": 1 sandwich cu La Vache light si o feliutza de pastrama (pentru gust [:D]) -cina: ca la ojina [:D] Si azi am infulecat asa: -dimi: 1 pita pocket la toaster, 1 cafea cu lapte si indulcitor -pranz: 1 sandwich cu La Vache light si o feliutza de pastrama, o cafea flat white cu indulcitor -dupa amiaza am avut seminar si s-au servit biscuiti - am ingurgitat si eu [hot] si am baut si o cafea cu lapte si indulcitor -cina:cateva feliute de sweet cheese (cascaval elvetian) Andrada, o sa incerc sa rezist fara dulciuri, poate daca ma apuc intens de sport o sa reusesc, vorba ta, macar o saptamana. Karina, pastravul curcubeu e, evident, un tip de pastrav, care are o dungulita multicolora de-a lungul corpului. Mancam multi si in RO, mai ales in Ardeal, din paraurile de munte si in pastravariile particulare (gen Lunca Bradului - pe valea Muresului, Campul Cetatii - aproape de Sovata). Aici pestele e mai mare decat in RO, ca e de ocean si deh, are loc sa creasca [8D]. "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, nu ma datzi disparuta dar nu stiu cum sa ma mai impart. Pe de-o parte serviciul care este teribil de aglomerat in perioada asta, pe de alta parte cartea lui Monti pe care o completez si pe care am sa v-o trimit pe email la toate, la sfarsit. Nu mai pot posta pe site pentru ca Monti a inceput sa bage explicatiile in niste tabele, foarte suggestive, pe care locsorul asta de mesaj nu mi le mai accepta, asa ca le adaug in varianta noastra Word si vi le trimit cand termin. Acasa nu am timp sa intru pe net ca, colac peste pupaza sotul meu a facut o miscare gresita si si-a mutat din loc vre-o vertebra, asa ca trebuie sa le fac pe toate singura si sa-l mai doftoricesc si pe el. E incapatzanat, nu vrea sa mearga la doctor, ca cica pierde timpul si nu-I fac aia nimic in plus, asa ca se chinuie cu durerea, care a mai trecut un pic si incerca sa faca miscarea “inversa”. Caut in disperare un masseur bun, dar nu stiu cum sa-l gasesc. Cred ca trebuie sa intreb colegii mei chinezi, prin comunitatea lor ar trebui sa gasim unul. Acum sunt buimaca, pentru ca nici nu stiu de unde sa incep cu cititul…. Cred ca de la coada…. Dar hai sa va scriu intai meniul meu de ieri: Dimi: paine integrala + iaurt 0%(400g) + cafea cu cyclamat Pranz: varza calita cu carnatzi proaspetzi la gratar Seara: pepene rosu Azi (post): Dimi (ora 11): paine integrala + cafea indulcita cu cyclamat Seara: Pepene rosu Geliza m-a intrebat despre hormonii din mancare din America …. Dar hai sa ve spun despre “subect”. Despre hormonii din carne am auzit si eu, dar sincera sa fiu nu I-am simtzit nicicum. Daca te hranesti corect “vezi Monti” nu ai cum sa te ingrasi. Greseala cea mare a nord americanilor este ca obisnuiesc sa manance foarte mult si junkfood – McDonalds, PizzaPizza, Pizza Hut, BurgerKing… etc, sunt numai catziva din principalii furnizori de “obezitate” si diabet. Se adauga aici, bauturile “pop” – gen coca cola, care iarasi constituie o “mandrie nationala”. O alta mandrie nationala, sursa de obezitate este obieceiul lor de a manca pe strada. Tot timpul au ceva de rontzait in mana. Dimineatza umbla cu cana de cafea dupa ei, parca ar fi cheile de la casa… LOL. Mai tarziu ii vezi cu cate o inghetzata, cola, gogoasa, felie de pizza, hamburger… orice. De fapt, cand discutzi ce cei care au mai dat cu nasul prin Europa, in excursii, spun ca sunt chiar dezamagitzi de obiceiul europenilor de a nu manca pe strada…. Ce-i asta? Asadar, draga Geliza: eu zic ca daca nu maincatzi in fast food-uri, si va luati alimetele din supermarketuri si le pregatitzi acasa, va fi OK, mai ales ca majoritatea camerelor de hotel sunt dotate cu mici bucatarii. Daca trecetzi prin Toronto, trimitetzi si la mine un PM, sa aranjam de-o intalnire. Vin si va iau de unde vretzi voi. Adimercedes la pranz ai mancat un sandwich cu La Vache? Adica sandwich cu paine? Sau nimai pastrama cu branza? Daca a fost cu paine a fost gresit, trece-o la abateri. Danelutza, distractzie placuta la mare. Distreaza-te cat potzi si revin-o cu fortze proaspete si sentmente mai bune la Monti, noi te asteptam… Ana-oana, bine ai venit printre noi, nu-ti fie teama de Monti, e foarte prietenos si te lasa sa mananci o multzime de alimente sanatoase… ai de unde alege, chiar daca nu va fi zahar, cartofi, orez alb, faina alba, sfecla, banane si cam atat. Lista interziselor este foaaarte scurta, in schimb cea a permiselor… infinita… LOL. Eu consider o minune acest regim si imi pare rau doar ca nu l-am cunoscut mai demult. Am pierdut atatia ani pretziosi mancand “junkuri”. Mi-e greatza numai cand ma gandesc. Andrada si She Wolf, sper sa va intalnitzi, sa facetzi o poza impreuna si s-o punetzi pe forum… Mi-ar place sa vin si eu in Ro anul asta sa va intalnesc, dar nu se poate… o mai amanam…. Karina, Andrada, Rosa, distractie placuta la mare, …. Dar vad ca va strangetzi tot clubul Monti la mare…. Sa ne povestitzi cum v-atzi distrat. Korinna, imi pare bine ca rochia de mireasa se aseaza mai bine pe tine… ai vazut ce minuni face Monti. Felicitari, a depins si de vointza ta. Itzi doresc sa fi o mireasa fericita, ca de frumoasa… nu am nici un dubiu. Ma opresc aici pe moment, se pregateste un meeting in jurul meu…. Dupa, va mai citesc si revin. Pup you all, Caro PS. V-am pus o poza ca reclama la ce se poate intampla daca nu-l ascultatzi pe Monti, tragetzi p privire la albumul meu sectziunea Monti…. Astept impresiile….LOL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Fata de ziua de luni, azi am un kg mai putin. Tare fericita sunt pentru ca am mai trecut de un prag. Meniul de azi: Dim. prune, dupa o ora iaurt degresat pranz: omleta si salata ora 18: friptura si salata ora 22: pepene Karinuta, promisiunea aia era pentru mine, stiu ca nu mananc bataita [pup][flo] Vacanta placuta si vreme frumoasa. Korinna, La multi ani, fericire si iubire.[flo] Tuturor celor care pleaca in vacanta, vreme frumoasa, sa va bucurati de mare si de soare si sa veniti cu povesti frumoase. [pup] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, pe mine m-ai convins, nu mai ies din cuvantul lui Monti! [:-)))] [cool] Bine ca ti-ai mai facut timp pentru noi...crezi ca termini de adaugat la cartulie pana...sa zicem, miercurea viitoare? Sa apuc sa citesc ceva. Daca poti sa-mi spui si doua vorbe despre faza 2 (daca este ceva in plus fata de varianta noastra, of course), ti-as fi profund recunoscatoare. [flo] Vad ca astazi ai tinut aproape post negru. [:D] Ar fi fost tare fain daca puteai veni si tu in Ro... Adimercedes, felicitari pentru jumatatea de kg pierduta! [bis] Asta-i inceputul, tot inainte, jos cu kg alea nesuferite! [:D] Sa nu uit: vacanta placuta celor care merg la mare!!! Sa reveniti negre si cel putin la fel de slabe! [olala] Nici nu-mi dau seama cum trece timpul, mai am putin si plec si eu si n-am facut nimic in acest sens. [alcool] ...Acum beau niste suc de rosii - Granini: suc de rosii (99%), suc de lamaie si sare de mare. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

She wolf, ma bucur ca te-am convins, mai ales acum inainte de concediu…. Era esential pentru ca am vazut ca rata plecarilor in concedii creste…[:D] Cat despre faza II, nu am actualizat-o, dar eu cred ca daca tu vei merge pe recomandarile din cartea noastra nu are de ce sa fie rau…. Oricum am vazut ca limitele sunt foooaaaarte largi. Distractie placuta in Ro., vreme frumoasa si pupa-le pe Montigniace “live” din partea mea…[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, merci pentru urari. O sa le pup pe fete, sper sa reusesc sa le intalnesc. Oricum, mai am, plec de-abia vinerea viitoare, asa ca mai vorbim pe aici. [hop]
quote:
Originally posted by Caroline
Oricum am vazut ca limitele sunt foooaaaarte largi.
Apropos, am mai intrebat, dar nu mi-a raspuns nimeni (nici nu ma mir, nici eu nu as fi citit ce-i cu faza 2 daca nu plecam)...in faza 2 poti manca leguminoase (fasole uscata de ex.) cu carne? Asa am dedus eu din carte, anexa 2. Nu ca am vreo pofta de fasole sau mai stiu eu ce, dar, daca imi da cineva, sa stiu si eu cum stau: abatere sau nu? In rest am inteles ca sunt permise cele glucido-lipidice, dar numai combinate cu lipidele, ca poti sa bei un pahar de vin (rosu) la masa, max. juma' de litru [alcool] si ca mai poti avea "abateri bine gestionate". Am uitat ceva? Am inteles ceva gresit? Stie cineva? Ma retrag ca mi-e somnic... [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce am putut eu citi despre faza II este ca NU potzi manca glucide cu proteine sau grasimi saturate. Singura exceptie ar fi pestele care se poate manca cu glucide. Ulei folosit trebuie sa fie de maslina, sau grasimea de peste, si combinatia trebuie facuta cu legume (fibre) si alte glucide cu indice glicemic mic. De exemplu daca mananci cartofi (numai fiertzi in coaja sau coptzi ii poatzi combina cu linte care are indice glicemic scazut. Orezul trebuie sa fie integral, iar pastele, daca sunt spaghete pot fi si din cele normale. Fasole cu carnatzi nu potzi manca, dar ciorba de fasole fara costitza sau carne, DA.... sau fasole batuta chiar cu paine integrala Potzi sa bei o bere zilnic sau cateva pahare de vin....super....vezi ce ne asteapta daca suntem cumintzi in faza I....[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline, e un fel de a-l numi sandwich. Au fost 2 felii de paine, una din ele unsa cu un cub de La Vache light si intre ele o feliuta de pastrama. Oare nu sandwich ii zice?!? [:D] Insa cu pastrama acolo, cred si eu ca poate fi abatere [hot]. Va [pup], sa aveti concediu placut si cat mai multe kg duse pe apa sambetei! Adi [flo] "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza la fete! meniul meu de azi suna "nu numai piersici, ca n-am gasit", asa ca am papat o juma de kil de mere pe post de masa de dimineatza si la pranz fac o salata de rosii, castraveti si ardei(ca ieri), iar diseara iarasi salata numai de rosii cu branza peste.parca e mai bine si mai usor, poate pacalesc nemernica de cifra 56. Nu ma tem de mari ispite la mare, deja prietena mea facuse lista cu ce luam la noi si erau in fruntea listei feliile de grau expandat si fulgii de secara, sa ii papam dimineatza cu lapte integral (chiar, eu n-am baut pana acum lapte dulce degresat, am mancat doar iaurt) sau iaurt degresat.Din fericire, si ea vrea sa slabeasca asa ca am toate sansele sa o "indrum".insa, ca si lui Adimercedes, im plac foarte mult dulciurile, o sa vedem, sigur inghetata o sa pape. Eu insa, atata timp cat exista fructe, nu-mi fac absolut nici un fel de probleme, fiindca o sa imi fac mese de fructe si salate, stiu eu ca asa mananc in general pe la mare..mai usor, desi una lume zice ca marea iti face pofta de mancare. in toti anii am venit fara un kil doua de acolo, poate am noroc si anu' asta. [hia][flo][flo]Carolinule, ai venit! [pup]ce mult ma bucur! imi pare insa rau de sotul tau, de ce este asa incapatanat> mama a lasat netratata o problema de genul asta si de -ai stii ce probleme are! asta nu e de vindecat asa, "las' ca trece", ai mare grija, poate reusesti sa il convingi sa il vada un doctor! multa sanatate! Vorba Claudiei, tare bine ar fi de-ai putea veni aici si tu, noi trebuie sa facem cumva sa ne intalnim, macar o clipa, sa ne pupam si sa ne zambim, sa il tocam putin pe Monti si poate am noroc si vad si puiutzul ei nazdravan, cine stie? In alta ordine de idei, ma simt multumita si fericita, am abut o seara memorabila, am intyalnit persoane dragi sufletului meu si sunt inca in starea aia de bine de dupa.. Claudia, am sa trimit numarul pe PM si cand vei fi aici, tzup! pui manutza pe tel si o suni pe vorbareatza care sunt si eu zbor sa te pup, si din partea mea si din partea Carolinei:) also, Multumiri tuturor pentru urarile de timp bun si super distractie la mare, sper sa fie ok cu vremea, ca aici e un frig de iti vine sa te zgribulesti non stop. Aseara am inghetat, in drum spre casa, abia ateptam dusul ala, sa ma strecor sub el cat de repede posibil! Karina, tu ce ai auzit despre vreme? ca eu citisem ca se strica dupa 15, e motiv sa ne zbarlim sau nu? Va pup si plec, ma duc sa va citesc randuletzele cu atentie si mai vin. cu drag, Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...