Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

OBOSEALA-bat-o vina!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aquarisrpro, de unde ai luat Bio-melatonina?, sa inteleg ca ai facut tratamentul de 4 saptamani si ai rezolvat problema cu somnul,in sensul ca ai avut un somn odihnitor, dar acum cum il ai? mai e nevoie de Bio-m? Te intreb pt ca am probleme - in sensul ca adorm greu(cu toate ca sunt moarta de obosita),iar dimineata cand trebuie sa ma trezesc sa plec la serv. sunt disperata. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by country girl
Geut, pliiiiz, pliiiz, zi si mie de unde ai cumparat siropul de catina? caut de ceva vreme si n-am gasit decat capsule cu ulei de catina de la Hofigal. vesnic recunsocatoare pt informatie, Ina
De la Plafar, e in sticle de 500 ml. Sigur ai sa gasesti, spor la cautat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am senzatia ca nu o sa mai fiu odihnita niciodata. obositi suntem cu totii, mai ales daca ai ales (ca mine) sa stea copilul cu tine si nu-l duci la bunici (poate 1 weekend pe luna). eu ce sa zic astept concediul ca pe un cires copt (plecam la munte pe 2 aug) dar nu cred ca o sa ne odihnim prea mult pt ca mergem si cu bebusha (mai ales ca am si aflat ca nu pot sa stau decat 5 zile in conced - din 15 - )[bang][bang][bang][bang][bang]. speranta cea mare e la luna sept cand vrem sa plecam intr-o mini luna de miere afara (daca ma lasa sufeltul sa o las pe bebusha acs). Uleiul de catina e bun, eu l-am gasit la sensiblu, dar are un gust de ti se intorc matzele, si capsulele de la hofigal sunt fff bune. poti sa iei si magne b6, care are rezultate fff bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by speranta
Aquarisrpro, de unde ai luat Bio-melatonina?, sa inteleg ca ai facut tratamentul de 4 saptamani si ai rezolvat problema cu somnul,in sensul ca ai avut un somn odihnitor, dar acum cum il ai? mai e nevoie de Bio-m? Te intreb pt ca am probleme - in sensul ca adorm greu(cu toate ca sunt moarta de obosita),iar dimineata cand trebuie sa ma trezesc sa plec la serv. sunt disperata. [pup]
De la orice farmacie. Somnul a ramas bun dar am mai luat si Mg si B6 pe ultima saptamana. Dupa tratamentul cu melatonina am mai luat ( dupa cateva luni ) sirop de catina dar preparat de cineva. E bun si cel de la Plafar. Mai nou mai iau si Spirulian cu catina dar din alte cauze. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consuela poate pot sa-tzi dau si eu o idee.Daca ti se pare ca nu te odihnesti noaptea incearca si ideea mea: Incearca sa schimbi locul in care e asezat patul, intr-un cuvant incearca sa iti mutzi in alt punct geografic orientarea capului cand dormi.Vezi daca nu cumva patul nu e bun in sensul ca salteaua e stricata sau patul e prea vechi si nu-tzi asigura un somn odihnitor. Dar incearca pentru inceput sa schimbi directia inspre care dormi cu capul sa vezi daca cumva reusesti sa te odihnesti mai bine.Daca ai televizor in camera de dormit atunci mai bine il mutzi la bucatarie, sau daca nu il scotzi din priza seara cand va punetzi in pat. Iti spun asta caci am vazut ca ai scris ca te trezesti dimineatza obosita, asta inseama din start ca nici nu te odihnesti cum trebuie peste noapte. Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor! Voi credeti ca lipsa de enrgie de peste zi si oboseala "cronica" sunt efecte numai ale unui somn insuficient si neodihnitor?? Eu am 35 de ani si din adolescenta am problema asta cu oboseala: oboesc ft repede, nu conteaza daca activitatea este fizica sau intelectuala, imi este vesnic somn pana pe la pranz, uneori pana la 2-3 PM cu sau fara cafea, dupa care incep sa fac ochisori asa incat seara , pe cand toata lumea merge la culcare, eu sunt fresh, gata de orice activitate. Am incercat ani de zile sa imi "ajustez" bioritmul, insa fara succes. Mi se spunea frecvent ca e din cauza varstei, ca pe masura ce o sa inaintez in varsta o sa-mi dispara somnul. Nu e adevarat...nimic nu s-a schimbat... Intotdeauna mi-am facut analizele de sange de doua ori pe an si ieseau bune...uneori calciul ionic era putin sub limita, insa fierul era ok. Doctorii imi spuneau ca nu am nimic... din cand in cand ...la doua - trei luni..."imi pica sistemul" nu pot sa explic asta... in primul rand nu am putere fizica sa ma ridic din pat si sa ma tin pe picioare...drumul pana la WC e o adevarata aventura... nu mai pot sa ma concentrez si sa fac nimic.Dupa 3-5 zile de odihna imi revin,insa nu imi permit aceasta odihna cu aceasta frecventa si atunci imi este si mai greu. Cand eram mai tanara mi se pusese blazonul de..."lenesa"..."indolenta" etc...nu stiu daca am reusit sa conving vreodata pe cineva ca nu este asa... o masina poate avea eficienta ridicata degeaba,conteaza functionarea bateriilor... Ma gandesc ca e o chestie de metabolism...am incercat sa fiu atenta la ce mananc... sa elimin factorii de stress major...Ma consolez cu faptul ca asta este "buba" mea si va trebui sa traiesc asa forever, insa ma face asa de nefericita ... Aveti idee ce poate fi? Care sa fie cauza unor astfel de efecte?? Ce sa mai incerc in afara de gym si ceaiuri de plante ?(care se pare ca nu au efect decat pe o perioada determinata de timp si nu ft lunga) Multumesc Denisa si bebica din burtica - 23 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va multumesc tuturor ptr.tot ce mi-ati scris eu nu prea am timp sa stau pe Net asa ca nu va voi scrie asa de des dar citesc mereu mesajele voastre.Acum nu mai tin minte cine ce mi-a scris exact dar ii pot spune Denei ca asa eram si eu din totdeauna dar acum parca s-a agravat si intradevar nu numai somnul este de vina ci si faptul ca sunt neodihnita psihic si stresata de cand am nascut.Tu cum te descurci graviduta?mai ai copilasi?Ca mie mi-e groaza sa mai incerc sa fac unul si nu numai ptr. ca am pierdut o sarcina ci ptr. ca voi muri de oboseala si nu rezist sa le fac pe toate. Slajka,cu patul nu e o problema caci ne-am mutat de 2 ani in casa noua asa ca aproape totul e nou acolo dar intradevar stiu de energiile telurice care pot influenta nu numai somnul ci si sanatatea. Totusi aceasta oboseala a mea se datoreaza faptului ca sunt cam sensibila sa nu zic nenorocita si de cand am nascut copilul meu nu doarme noaptea bine.Vreau sa zic ca pana la un an nu a dormit aproape deloc zi si noapte plangea.M-A TERMINAT.Nu lucrez caci am incercat vreo 8 bone in decurs de 3 ani si nu atinut cu nici una,iar de copil ma ocup numai eu asa cum a spus una din voi imi cer scuze ca nu am retinut numele am ales sa-l cresc singura nu-l las la bunici decat in cazuri extreme si nici nu as putea acum e prea tarziu m-am obisnuit cu el prea mult si nu ma pot desparti decat 2 ore.Poate sunt prea protectoare,closca dar asta e! Am incercat cu Magne B6 dar nu a tinut la mine si acum vreau sa iau Fecu Acid folic.In aceste conditii de oboseala eu am probleme si cu a ramane insarcinata si nu prea stiu cum sa-mi fac curaj sa incerc sa-i mai fac un fratior lui Andrei ceea ce imi dopresc si eu mult dar parca numai teoretic.Voi ce ziceti? Oricum voi incerca cu sirop de catina [alcool]si Bio... Am uitat sa va spun ca fumez 24 tigari pe zi.Da!stiu ca e mult si nu e bine si ca imi ia din energie.Stiu bine ca ar trebui sa ma las si chiar vreau.Si aceasta e o cauza a oboselii si am scolioza ,care ma supara f.mult uneori ma doare spatele de simt ca mor.Sunt slaba nu am muschii spatelui intariti si ar trebui sa fac gimn.medic.zilnic dar cine mai are chef important e ca stiu ce trebuie sa fac,nu?De cand am nascut caci se pare ca aici revin mereu la fraza De cand am nascut mi s-a agravat chestia cu spatele si ma doare si mijlocul dar asta ar fi un alt subiect pe voi la fel aveti vreuna astfel de probleme? Va multumesc tuturor si scrieti-mi!astept! Cred ca as putea propune o groaza de subiecte ptr. ca am din toate relele si nu sunt ipohondra nici anormala se pare.Va pup[:X] consuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by consuela
Fetelor va multumesc tuturor ptr.tot ce mi-ati scris eu nu prea am timp sa stau pe Net asa ca nu va voi scrie asa de des dar citesc mereu mesajele voastre.Acum nu mai tin minte cine ce mi-a scris exact dar ii pot spune Denei ca asa eram si eu din totdeauna dar acum parca s-a agravat si intradevar nu numai somnul este de vina ci si faptul ca sunt neodihnita psihic si stresata de cand am nascut.Tu cum te descurci graviduta?mai ai copilasi?Ca mie mi-e groaza sa mai incerc sa fac unul si nu numai ptr. ca am pierdut o sarcina ci ptr. ca voi muri de oboseala si nu rezist sa le fac pe toate. Slakja,cu patul nu e o problema caci ne-am mutat de 2 ani in casa noua asa ca aproape totul e nou acolo dar intradevar stiu de energiile telurice care pot influenta nu numai somnul ci si sanatatea. Totusi aceasta oboseala a mea se datoreaza faptului ca sunt cam sensibila sa nu zic nenorocita si de cand am nascut copilul meu nu doarme noaptea bine.Vreau sa zic ca pana la un an nu a dormit aproape deloc zi si noapte plangea.M-A TERMINAT.Nu lucrez caci am incercat vreo 8 bone in decurs de 3 ani si nu atinut cu nici una,iar de copil ma ocup numai eu asa cum a spus una din voi imi cer scuze ca nu am retinut numele am ales sa-l cresc singura nu-l las la bunici decat in cazuri extreme si nici nu as putea acum e prea tarziu m-am obisnuit cu el prea mult si nu ma pot desparti decat 2 ore.Poate sunt prea protectoare,closca dar asta e! Am incercat cu Magne B6 dar nu a tinut la mine si acum vreau sa iau Fecu Acid folic.In aceste conditii de oboseala eu am probleme si cu a ramane insarcinata si nu prea stiu cum sa-mi fac curaj sa incerc sa-i mai fac un fratior lui Andrei ceea ce imi dopresc si eu mult dar parca numai teoretic.Voi ce ziceti? Oricum voi incerca cu sirop de catina [alcool]si Bio... Am uitat sa va spun ca fumez 24 tigari pe zi.Da!stiu ca e mult si nu e bine si ca imi ia din energie.Stiu bine ca ar trebui sa ma las si chiar vreau.Si aceasta e o cauza a oboselii si am scolioza ,care ma supara f.mult uneori ma doare spatele de simt ca mor.Sunt slaba nu am muschii spatelui intariti si ar trebui sa fac gimn.medic.zilnic dar cine mai are chef important e ca stiu ce trebuie sa fac,nu?De cand am nascut caci se pare ca aici revin mereu la fraza De cand am nascut mi s-a agravat chestia cu spatele si ma doare si mijlocul dar asta ar fi un alt subiect pe voi la fel aveti vreuna astfel de probleme? Va multumesc tuturor si scrieti-mi!astept! Cred ca as putea propune o groaza de subiecte ptr. ca am din toate relele si nu sunt ipohondra nici anormala se pare.Va pup[:X] consuela
consuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...