Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand te dezamagesc prietenii...


Recommended Posts

Si eu care ma plangeam de "prietenii" mei . Ce-i drept dupa niste tzepe pe care le-am luat in liceu nu prea mai am incredere asa usor in oameni , asa ca la cele mai mici banuieli incep sa ma distantez de ei . Cea mai recenta amintire este nunta unei prietene din facultate .La nunta a venit si o prietena care nu mai locuieste in Ro , cu sotul . A facut un efort sa vina la nunta asta pentru ca si-a luat concediu in mai cand putea sa-si pastreze zile pentru la vara . Ei , dupa nunta mireasa nici n-a mai vorbit cu ea , desi intre timp saraca s-a imbolnavit , pe motiv ca a fost o zgarcita ca i-a dat numa 300$ la nunta (2 pers). Cu banii , de cate ori am dat cu imprumut i-am primit dupa nshpe ani si cu bucatica ,de n-am mai inteles nimic din ei . In general i-am imprumutat pe fratii sotului care sint un fel de gaura neagra . Si soacra-mea ma intreaba de ce muncim atat ca exageram . Da cand cer bani nu se mai intreaba de unde vin .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu sint de acord cu cele spuse ca ne meritam prietenii pe care ni i-am ales si ca e o rusine sa ne plingem de ei. Este doar cunoscut ca unii oameni se schimba in timp in bine sau in rau, nu traim intr-o lume perfecta si da, ni se intimpla unora sa ne lamurim de niste asa zisi 'prieteni'. Cine spune ca nu a avut vreo experienta negativa cu o persoana pe care a crezut-o prieten si care pina la urma s-a dovedit a fi cu totul altceva, pai acela nu a trecut prin viata ci traieste intr-un asa zis 'bol de sticla'. Si dupa cum am inteles eu, menirea acestui forum este ca fiecare sa-si poata exprima (intr-un mod civilizat) sentimentele, necazurile, bucuriile. AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus! Nici noi nu prea avem prieteni, daca ne gandim la acel prieten clasic care ar trebui sa-ti fie ca un frate. Avem amici, cunostinte, genul de relatii cand nu esti jenat sa spui "nu". Si ne este foarte bine asa, nu tanjim dupa prietenia nimanui. Dar o sa va povestesc cea mai mare teapa luata de noi, de la niste prieteni. Eu am crescut intr-un bloc mic unde toti se cunosteau si mama era cofetara blocului, prin urmare usa noastra era mereu deschisa, cuptorul cocea aproape non-stop prajituri si torturi pentru vecinele-prietene ale mamei. Ani de zile n-am vazut vreo cearta serioasa intre oamenii aceia si asta mi-a intarit convingerea ca daca esti un om bun ai garantia ca ai multi prieteni. Sotul meu a crescut intr-o familie asemanatoare, deschisa relatiilor cu vecinii. Asa ca ne-am potrivit de minune amandoi, joviali si increzatori in natura umana. Fiind clienti fideli ai internetului, am cunoscut tot felul de persoane, printre care si o alta familie tanara din Timisoara. Cu el vorbeam foarte mult pe celebrul mirc si trebuie sa recunosc ca au fost zile cand era distractiv modul acela de comunicare. Primul pas l-au facut ei, de ziua sotului meu, cand i-au trimis sms cu felicitari. Ne-a surprins gestul, pentru ca nu eram asa apropiati, dar nu am dat prea mare importanta. Apoi ea a venit in Bucuresti si a vrut sa ne cunoasca, ne-am intalnit toti trei de mai multe ori si a fost ok. Asa zisa prietenie s-a format greu, de-a lungul a 2-3 ani, parea ca nimeni nu forteaza nota, asa ca a venit de la sine faptul ca ne-am dorit ca ei sa ne cunune. Ni se pareau atunci foarte asemanatori noua, calmi si echilibrati, desi pe el inca nu-l vazusem la fatza. Ea, de cate ori venea in Bucuresti, ne povestea mereu de viata lor de familie, ce sot minunat are si cat de mult seamana barbatii nostri, parca ar fi gemeni. Orice discuta prietenul meu, ea garanta ca sotul ei are aceeasi parere. Va vine sa radeti? Dati-i drumul, ca abia incepe! Noi am facut nunta fara dar si a fost o nunta foarte frumoasa, ei ne-au fost nasi si ne-au adus cadouri foarte frumoase si au facut tot posibilul ca participarea lor la nunta sa fie de nota 10. Cand au plecat imi venea sa plang, i-am condus pana la Brasov unde am urcat toti in Poiana si am facut un chefulet de despartire, noi ne-am intors la Bucuresti si ei au plecat la Timisoara dar pana au ajuns acasa am tinut legatura prin telefon. Ne-am promis ca ne vom revedea cat de curand, ca vom merge in concediu impreuna, treburi care tin de sfera normalului. Apoi viata a revenit la normal, cu el vorbeam mult pe internet, cu ea ne vedeam cand venea in delegatii. De cateva ori am vrut sa mergem la ei dar ne opreau sub diverse motive, cel mai ciudat mi s-a parut acela ca "ah, nu puteti veni, la noi nu e curat". Si intr-o zi aceasta prietenie a inceput sa scartaie. In primul rand din cauza lui, ma punea in postura penibila de a fi martora la vrajelile lui cu tipe de pe net, asta a culminat cu o excursie organizata "fara neveste" unde trebuiau sa vina si acele tipe. Sotul meu a refuzat sa mearga si de aici au aparut niste discutii care nu-si aveau rostul. Dupa excursia respectiva, nasul a inceput sa faca mistouri ieftine pe seama noastra sfarsind prin a-i spune sotului meu ca nu-i intreg la cap. Sotul meu, care nu-i chiar un sarantoc si-un prostanac, conduce doua firme si are niste realizari frumoase, i-a dat si el replici usturatoare. Si asa au inceput barbatii sa se certe ca la usa cortului. Eu, care n-am ce face si ma bag, o sun pe nasa sa ne sfatuim cum calmam barbatii. Si ce credeti? Nasa imi spune ca noi, ca fini, trebuie sa ascultam de ei (suntem de aceeasi varsta) si ca finul nu are voie sa ridice tonul la nas. Am crezut ca nu aud bine, mai ales ca financiar stam mult mai bine ca ei si nu suntem chiar copii. Ei bine, in loc sa calmez lucrurile mai rau le-am agitat, nasa a inceput sa-mi spuna ca de cate ori venea la noi mie imi era frica sa nu-mi fure barbatul, ca am asteptam sa ne dea bani cand aveam probleme cu firmele, ca suntem izolati de lume si ne-am milogit la ei sa ne cunune, ca nu mai vrea sa auda de noi.[help] Asa ca, dragele mele, nu e nevoie sa locuiesti impreuna cu cineva ca prietenia sa dispara. De la nunta i-am mai vazut o singura data, cand ne-au rugat sa organizam ceva pentru Sarbatoarea Pastelui, am facut cateva drumuri la munte ca sa gasim o pensiune unde sa ne simtim bine, am inchiriat pensiunea pentru 3 zile si ne-am intalnit acolo. Ne-au adus o sticla de wisky cadou, dar a doua zi au plecat pentru ca nasul avea febra 38. Am ramas ca prostii cu ochi-n soare, intr-o pensiune unde nu mai era nimeni. Am cautat sticla de wisky de ne-am plictisit, ne-au zis ei dupa cateva zile ca au luat-o inapoi.De cate ori imi aduc aminte de ei, ma intreb daca nu cumva am visat ca mi-au fost nasi. V-am povestit intamplarea asta ca sa va distrati, asa cum ne distram noi cand ne amintim, nici macar faptul ca i-am primit in casa si in familia noastra nu regretam, a fost o lectie pe care am invatat-o si mergem mai departe. Cel mai intelept lucru este sa nu astepti niciodata prea mult de la altii, cum bine zicea cineva mai inainte: singurul prieten imi este sotul. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai ce-am trecut azi printr-o faza nu tocmai placuta din partea unor persoane pe care... asa, asa, una zic si alta fac adesea... ii consideram "prieteni". Pina acum, data fiind situatia, numai noi i-am ajutat pe ei si s-au lasat ajutati in fiecare clipa. Astazi, cind le-am solicitat prezenta pentru o jumatate de ora, s-au eschivat cu un motiv care m-a mai trecut printr-un dus rece inca o data! [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Si eu noua pe aici...Imi pare bine de cunostinta...In legatura cu subiectul...Trebuie sa spun...Si mie mi s-a intamplat[bang]...in Romania...Una dintre prietenele mele,ea spunea,"cea mai buna" mi-a cerut intr-o zi imprumut 200 de dolari,apoi inca 200 si asa mai departe pana cand s-au facut 7...Pe vremea aia era cu un baiat si stateau impreuna,banii erau pentru renta pe luna la apartamentul in care stateau...S-au despartit si cand a venit vorba de banii mei ea mi-a spus ca el trebuie sa mi dea,desi ea era cea care mi i-a cerut...El m-a rugat sa mai astept...De atunci au trecut 3 ani,eu am venit in Japonia si nu mai stiu nimic de ei...Au numarul parintilor mei si stiu unde stau.Pentru mine banii aceia nu au existat si este doar vina mea.Data viitoare..imi pare rau dar nu am...Pacat ca din cauza unor persoane de genul asta,altele cu bun simt si care merita un ajutor nu mai au pe cine se sprijini...orice fel de ajutor dau dar nu bani...o data a fost de ajuns...Am crezut ca asta se intampla numai in Romania din cauza nivelului scazut de trai,dar se pare ca nu este asa...Pentru cei care nu stiu ce sa faca in astfel de situatii sfatul meu este...e pacat sa ne stresam,astfel de persoane nu merita...poate ca asa a trebuit sa se intample ca sa ne dam seama cine sunt...acum si nu mai tarziu...nu disperati...acolo sus cineva vede si e corect...din alta parte se vor intoarce banii aceia ,intr-un fel...[:)] Andromeda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

craciunitza, m a amuzat si m a intrigat in acelasi timpp..povestioara ta. de multe ori ma intreb cum poate sa i.."rabde raiul pe unii"¿?-vorba mamei mele. io a trecut prin foarte multe si multe din...ruperea "prieteniilor", aduce automat in discutii si banii...Pe care io sau sotul i am imprumutat unui..."prieten" ironia soartei este ca ..nu banii, "uitati" au dus la ruperea..relatiei dintre noi , ci lipsa lor de..bun simtz...stiti voi vorba aia"tiganul cand ajunge imparat, prima data omoara pe taica sau ca sa i se piarda ...originea!" sotul meu avea un prieten...care dusese la faliment ..in romania mai multe firme si amanetase cam tot ce avusese si...se casatorise ..fara a -i spune viitoareI sotii...cam ce ---datorii are de plaTIT. INTAMPLAREA FACE CA IMEDIAT DUPA NUNTA PRIETENULUI, SOTIA AFLA-VA DATI SEAMA CE SHOC-asa ca sotul meu se ofera sa i aduca in tara unde el muncea legal, sa le gaseasca de munca ca sa si poata acoperi in cativa ani datoriile. zis si facut, au venit in spania, li s a dat de munca, intai ei pt ca ,munca pt femei se gasea mai usor si apoi lui. el "nu ..putea munci in constructii nu era de el munca asta", astfel incat statea acasa si fuma si bea iar nevastasa mergea la munca 12 ore pe zi... totusi si nevastsa are o limita si ..ii da ultimatum, "ori, incepe munca in orice...ori...DIVORTZ"! SOTUL MEU PT A SALVA SITUATIA...-MUNCEA PT O FIRMA 8 ORE, HOTARASTE SA SI IA DE MUNCA INCA 8 ORE DUPA CE TERMINA ORARUL LUI SI SA MUNCEASCA CA AUTONOM...PT A -L PUTEA LUA SI PE PRIETEN SA IMPARTA IN DOUA CASTIGUL. ACESTEA FIIND SPUSE.."PRIETENUL".. a inceput sa munceasca si sa castige cat de cat, sa se relationeze cu...mediul respectiv, incepe cu alte cuvinte..sa faca ceva concret... Insa..... timpul schimba oamenii, pt ca dupa ce au reusit sa si achite datoriile si sa ..se linisteasca...au incepurt sa caute motive de ..cearta , de ..tensiuni intre noi si ei.. tensiuni care au ..explodat in seara cand sora mea venise in vizita din romania.. nu o vazusem de 1 an si..o luasem din aeroport la 10 dimineatza si am tinut o pana seara la 20 in masina dupa noi, cand sotul a terminat munca . asa ca odata ajunsi acasa, i am rugat pe .."prieteni" sa ne lase si pe noi jum de ora sa mancam-nu aveam alta masa-. raspunsul lor , in casa noastra, pt ca ei erau niste ilegali..a fost !"DAR CE, NOI AM OCUPAT PRIMII"!. SOTUL A INGALBENIT, NU I VENEA SA CREADA..IN CASA LUI..."TREBUIA SA OCUPE LOC CA SA STEA LA MASA"! UITASEM SA VA SPUN, IN "CINSTEA VENIRII SURORII MELE", EI INVITASERA DOUA FAMILII LA EI....DOAR CA SA NE STRICE NOUA ..MOMENTUL SI BUCURIA REVEDERII. SOTUL LE A SPUS CA" IN MOMENTUL IN CARE O SA PLATIM COTE EGALE LA CASA CU PRICINA...VA TB SA OCUPE UNII SAU ALTII LOC "dinainte"LA MASA... IN BETIA LUI, "PRIETENUL" A AJUNS SA ..O DE A PE SORA MEA AFARA DI CASA NOASTRA"CA DOAR CE SI EL PLATEA ..CHIRIE"! ASA CA DRAGII MEI..."PEIETENI" DE ASTIA SUNT PESTE TOT... AU PLECAT PANA LA URMA DE LA NOI, PESTE O LUNA NE AU LASAT CU DATORII IN APARTAMENT DE 2000 DE EURO, PLUS..NISTE TAXE PE CARE TB SA LE PLATEASCA JUM-JUM CU SOTUL DE 2700 EUROS. M A DURUT SI DE BANI, PT CA AVEAM MULTE PE CAP... DAR CEL MAI MULT M A DURUT CAT DE MULT AU PUTUT SA DECADA CA OAMENI. repet..facerea de bine...stiti voi cum se numeste! VIVI. ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca un prieten se indeparteaza sau te dezamageste nu te gandi ca e vina ta intodeauna, poate nu te merita. Numai cine nu a pierdut prieteni dragi(luati de distanta) nu stie sa*si faca prieteni noi. Eu unul am fost dezamgit de cel mai bun prieten din copilarie...el a pierdut. Fruntea sus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar un subiect care "doare"![mariaj] Nu pot sa spun ca am suferit foarte mult din pricina prietenilor insa pot sa va spun ca sufar ca nu gasesc prieteni!Sunt o persoana dinamica si-mi plac oamenii,i-mi place sa ajut oamenii tocmai din cauza asta am patit-o de multe ori! Eu sunt studenta si stau impreuna cu sotul meu in Timisoara ,la facultate am o colega cu care vorbeam mai rar dar care se atasa de mine tot maimult pe zi ce trecea!Nu am dat importanta pana cand sa auto invitat sa ne faca o vizita impreuna cu viitorul sot!Eu incantata am acceptat!Vizitele au continuat,se atasau tot mai mult de noi fara sa ne dam seama ca ei aveau un scop!Vin intr-o seara la noi amandoi foarte elegant imbracati si ne spun ca au nunta peste 2 luni si nasul sa imbolnavit rau si nu va putea venii la nunta!Ne-au chemat pe noi de nasi pt. ca nu aveau la cine apela!Noi le-am spus ca din putinul avut ii vom cununa!Eu i-am pregatit la mireasa rochia si totul ce era nevoie si i le-am dat!Sotul meu le cumparase ca si dar de nunta un calculator bun pe care nu l-il daduse inca.Ince de pe atunci incepuse-ra sa faca tot felul de nazuri si sa vorbeasca rautacios. In timpul unei vizite sotul meu intreaba (inainte de nunta cu 3 sapt.) unde sunt invitatiile , sa ni le arate!Atunci ei ne spu ca sa nu ne suparam dar sunt 2 perechi de nasi pe invitatii!Sotul meu a facut o criza ne nervi si le-a spus ca nu mai cununa daca nu e singur! Ea a venit si mi-a aruncat rochia innapoi,si ne-au mai si vorbit urat ca e un pretext sa nu-i cununam.De atunci vb. foarte rar cu ei si nu le ducem lipsa! Prietenii am invatat sa-i aleg datorita sotului meu care are un "feeling" in ceea ce priveste omul.Ii citeste pur si simplu si nu a gresit pana acum niciodata![bis] Este adevarat ca este greu sa gasesti un prieten adevarat dar atunci cand il gasesti macar pretuieste-l! Nici noi nu ne putem lauda cu multi prieteni dar eu sunt incontinua cautare de noi prieteni.Poate e un defect dar ..... cu toate ca m-am ars ...nu ma pot potolii![:D] Din cauza ca a-ti patit-o cu unii "prieteni" nu inseamna ca nu sunt alti oameni care nu merita o sansa sa va fie prietenii ! Roxi si bb Rares 9. april.2002 http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...