Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Si mamici de Dr. Taberei?


Recommended Posts

Din cate am vazut pe strada si in parc suntem cel mai tare cartier la capitolul urmasi.Avem parcuri, locuri de joaca... Dar ce ne facem cu pediatrii? eu am 2 copii si suntem la un medic in Stefan cel Mare pentru ca pe aici n-am gasit nimic.La policlinica de la 34 am fost o luna dupa ce am nascut-o pe Karina,dar cand am vazut ca acolo se amesteca bebeii cu cei in varsta am dat bir cu fugitii. Voi pe unde sunteti inscrisi?as vrea si eu sa gasesc un dr. in cartier.Deocamdata dr. noastra vine acasa,dar peste ceva timp o sa trebuiasca sa mergem noi la cabinet,ceea ce va fi cam greu. Semneaza cu drag ai vostri vecini, Brinnie,Karina[bis] si cel mai nou membru, Victor[copil] Bri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa stii ca in Drumul Taberei chiar nu prea gasesti medici de familie cu facultatea de Pediatrie la baza, si asta deoarece cartierul are foarte putini copii fata de altele. Chiar daca nu esti de acord cu mine, sa stii ca asa este, uita-te prin mijloacele de transport in comun si fa media de virsta a persoanelor care calatoresc, si ai sa vezi ca ori sunt in virsta, ori au virsta la care copii lor deabea si-au luat zborul din casa parinteasca (48-55 ani), ori au sub virsta la care apar deobiceii copii. Sunt foarte putine persoane care sunt la virstele la care de obicei se fac si cresc copiii. Eu initial mi-am inscris primul copil la un dispensar de la intersectia Bd. Timisoara cu Vasile Milea (Disp. Bujoreni), care inainte avea profil de pediatrie si ca atare proportia copiilor pe care ii vedeai la usile medicilor era mai mare decit cea a adultilor veniti la doctor. Asta era acum 2-3 ani, intre timp nu mai stiu ce s-a intimplat. Acum pentru al doilea copil am ales varianta de a merge la un dispensar de pe linga Piata Chibrit, la intersectia dintre Ion Mihalache si Calea Grivitei, deoarece o apreciez foarte mult pe pediatra la care mi-am inscris fata. In plus se ajunge acolo foarte simplu, cu masina 105 direct, sau (varianta pe care o prefer eu)cu Tramvaiul 41 si apoi cu orice circula pe Ion Mihalache (de preferinta autobuzul 300), deoarece astfel fac de acasa doar 40 minute. Mirela & sotul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt o mamica din Dr.Taberei! Am o fetita de aproape 11 luni ( ns. pe 08.09.2003) pe care am inscris-o la medicul pediatru Dr.Banu Adriana - policlinica DR.Taberei 34. Nu este foarte buna, adica nu pot sa ti-o recomand, este cam slabuta in domeniu, in schimb pot sa ti-o recomand pe Dr. Ionescu de la policlinica Cetatea Histria. Am fost la ea cu fetita mea luna trecuta ( a avut o usoara viroza iar medicul nostru era in CO) si am fost foarte multumita de ea. Am mai auzit si alte mamici care au numai cuvinte de lauda la adresa ei. Acum Dr.Ionescu este si ea in concediu, daca doresti iti dau nr.ei de telefon si orarul in care o poti gasi la policlinica. Roxana si Maria http://community.webshots.com/user/roxana77
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna brinnie, si eu sunt mamica de dr. taberei 30. dar tot nu inteleg ce anume vrei? medic pediatru sau cunostinta cu mamicile de acolo??? medici pediatri sunt la policlina 34 si la policlinica bujoreni. eu am copiii inscrisi la policlinica 10 ( elias ) si alt medic pediatru de la spit. elias. sanatate de la andreea mami lui theo si florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mai mamici mai!!! Ce bine ca v-am gasit... V-am tot impuiat capul cu mutatul meu la Bucuresti si uite ca de o luna am poposit in Drumul Taberei 85, vis-a-vis de MegaImage. Doar de 2 zile avem Internet dar parca deja mi-e putin mai bine ca mai pot "vorbi" si eu ziua cu alte persoane decat cu bebelacul meu. Sotul e toata ziua la servici, ajunge pe la 8 seara acasa, prieteni nu am... adica am eu 2 prietene in Buc. dar ne-am vazut odata si gata... [:(] Imi este f. greu mai ales ca acum bebelacului incep sa-i iasa dintisorii si e f. agitat si eu sufar cumplit daca e dezordine in casa si nu prea pot face curat ca el vrea in brate sau macar sa stau cu el in pat sa ne jucam... nu va mai spun cate crize de nervi am facut pana acum... la un moment dat chiar am vrut sa plec inapoi la Iasi la mama [:)]. Seara ies cu bebe la plimbare in general in Parcul Mogyorosh si sunt super incantata de zona... chiar in prima seara cand ne-am mutat aici ne-a dus sotul acolo, si de unde eram deprimata complet ca aveam toata casa plina de cutii si saci si mobila de aranjat, mi-am mai revenit putin cand am vazut parcul si cand am vazut cate mamici sunt. Imi place ca am piata aproape si am magazine cu aproape orice as avea nevoie la indemana. Insa de fiecare data trebuie sa merg la cumparaturi cu bebe, si cand ma intorc de la piata caruciorul cantareste cel putin dublu fata de obicei si de abia reusesc sa-l ridic cele 6 trepte pana la lift... noroc cu vecinii. La 4 luni am fost la doctorita Gheorghita Mare Veronica, de la Disp. Bujoreni - si am fost incantata, pt. ca i-a facut un control f. amanuntit, mai amanuntit poate decat doctoritele din Iasi (ca am schimbat 2). Mi-a pus f. multe intrebari, mi-a dat sfaturi, a fost totul super OK. Iar faptul ca mi-a dat si nr. de tel de mobil si pe cel de acasa mi-a inspirat incredere. Ce-i drept eu pana acum nu am avut probleme cu bebelacul, nici macar la vaccinul de 4 luni nu a facut febra, nu a avut reactii adverse, deci multumita sunt deocamdata de controlul general pe care i l-a facut. Care dintre voi mai vine in parcul mogyorosh? poate ne mai intalnim la un "pahar de vorba". Multi pupici pt. mamici si pt. pitici Oake si Bebitza http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...