Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PESTOAICELE sunt pe aici?


Recommended Posts

Aaaaa eu sunt "experta" in facut infectii la unghii - sunt foarte sensibila! ... nu obisnuiesc sa-mi tai colturile si ele cresc in carne si se infecteaza ... uite ce fac eu ... - daca-i "groasa rau treaba" iau antibiotice; - rabd si-mi scot coltul sau restul de colt (daca ai pe cineva sau cel mai bine e sa incerci tu - incet si cu rabdare); - sterilizez bine zona si pun frunza de muscata sau storc frunza de aloe pe rana si pansez - schimbi in fiecare zi pansamentul; - daca nu ai muscata sau aloe - poti pune o alifie pe baza de galbenele, tataneasa sau rasina de brad (carpicon); Dar trebuie sa fi atenta cum iti evolueaza ... caci daca se infecteaza din ce in ce mai rau atunci trebuie sa ajungi la doctor. Sper sa-ti fie de folos ce ti-am spus ... chiar acum cateva zile am scapat de un asa "sugiu" (asa i se spune la mine la tara). Facusem la un moment dat din degetul mare un "gogosar" cand m-a vazut vara'miu (care e doctor)mi-a zis: "nu scapi de bisturiu!" greseala am facut ce ti-am spus mai sus si acum nu am nici un semn. In rest ce sa fac am citit mai devreme postarea lui Gabriel de la "generale" si m-a impresionat ... este vorba de copii cu sida ... m-a impresionat mult pentru ca niste copii nevinovati nu merita asa ceva! de fapt nimeni nu merita sa i se intample asa ceva! sunt curioasa daca aveti "pestisorilor" animalute ... haideti mandriti-va ... intai voi pe urma eu ... O barfa .... ma enerveaza asistenta sefului meu! Cautam de 3 saptamani niste asigurari ... o intrebam si pe ea daca stie ceva, de fiecare data spune ca NU iar azi fiind zarva mare am mai intrebat-o inca o data si ia uite ce ne spune, desigur cu tonul de rigoare " Draga, dar voi nu intelegeti ca nu are ce cauta la mine asa ceva !!!" atunci o intreb daca are vreun dosar cu proiectul respectiv, spune ca da ... o rog sa mi-l dea " Mai draga da ce insistente mai sunteti !!!" si mi-l da cu chiu cu vai ... deschid dosarul ... stupoare ... asigurarile erau in acel dosar .... nu are rost sa spun ce-a fost la gura noastra!!! De ce oare colegii de servici trebuie sa se intepe si nu-si fac totii treaba cum trebuie ????? ...na ca m-am enervat iara !!! Emilly - ce-ti face mandretea ? [olala][pup][pup][pup] " Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii." I. Golescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele "pestisori", M-am hoatarat sa mai scriu si eu, nu numai sa citesc. Tot vorbeati de zodii maidevreme, e cineva casatorita cu un SCORPION! Eu da, el e pe 6 noi, eu pe 17 martie, ne intelegem bine, desi suntem amindoi incaptinati, am invatat sa cedez cand e cazul, ca mai apoi imi da dreptate si face ca mine( parca nu toti barbatii fac asa). Ce-mi palce la el, stiu asta ca am mai avut vreo 4 priteni scorpioni inainte de sotul meu, sunt de casa, darnici, grijulii, ambitiosi si lupat pt cariera si sa aiba bani sa asigure familiei tot comfortul, si reusesc mereu, chiar dc muncesc cate 1- 12 h pe zi. Is tandri si dragastosi[pup], si desi se zice ca is caa obsedati sexuali [xinpat], as putea spune ca nu sunt exagerati, ci sunt in limitele normalului, sper sa se mentina chestia asta[cool], ca altfel e de rau [mariaj]. Ma cam "irita" cand sunt cu gur amare sau cand s eprostesc aiurea, dar is f. haiosi mai mereu, cu limbajul lor si colorat [:D], dar rasul e sanatos, nu? Eu ca persoana, eram cam obsedata cu curatenia,acuma mi-am revenit, noi ne-am impartit casa in ecea c epriveste treburiel si deocamdata is ok, nu inseamna ca el nu am juta sau eu nu-l ajut mai ales dc avem de plecat undeva sau la distractie[amoras].As putea zice c a uneri e gelos, dar nu des, si le e frica ca dc au kids[copil]o sa fie neglijati.. Voi cum va intelegeti cu sotu' la acest capitol..si aveti scorpioni pe acasa[8D] Va pupicesc si numai bine, Deni[canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Maruta multumesc pentru sfaturi, acum incerc cu varza, betadina, apa oxogenata, crema cu antibiotic si galbenele...stiu...combinatii de cite 2 poate dau rezultate.Sa umblu sa-mi scot coltul e imposibil deocamdata.Mai astept vreo doua zile.Varza mi-a scos puroi afara, m-am minunat ce minunatii face o foaie de varza, n-as fi crezut.Aveti ideie ce contine minunea de varza de face asa lucru, sa traga puroiul afara???in fine,azi mi-am facut pedichiura, si mi-am scos toate colturile.Ca si tine Maruta, uit sau nu-mi place sa-mi fac pedichiura.Daca scap cu bine si de data asta o sa-mi lipesc un afis la intrare in casa sa nu mai uit de picioarele mele! N-am inteles daca ai ajuns atunci la bisturiu sau nu? Animalute nu am, mi-ar place cindva sa stau la curte si sa am un catel frumos, eu visez la un San Bernard(nu stiu cum se scrie). Multumesc de intrebare, mindreata imi face azi 7 luni, creste de ma minunez si eu cum trece timpul de repede...e o dulcica...si mi-e tare draga!normal, ca doar e a mea... Cit despre asistenta sefului [neand] Denisam bine ai venit, eu sunt casatorita cu un rac, scorpion in schimb e nasul nostru de cununie si mie una tare imi mai este drag.E asa cum zici tu, nu-l stiu in relatia cu sotia... Oricum in cazul aparitiei unui copil sotul e neglijat, oricit ti-ai propune sa nu faci asa nu se poate altfel.Cel putin la inceput pina te dezmeticesti. Pupici la pestici! Emilly & Ilinca (26 ian.2004)[flo] http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/InMerrionPark.jpg http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/Rosmere6net.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna feletor!...eu am avut probleme cu netul si nu am putut sa va scriu de vrei 2 zile,si plus ca nu prea m-am simtit bine,de,burtica mea creste,dar uneori mie un rau[bang]. EMILLY,nasol cu unghia aia,si eu am probleme din astea...stiti ce mi se intampla mie la o anumita perioada de timp,mi se formeaza un fel de batatura sub colturi,si daca nu as merge la pedichiura(eu de cand ma stiu merg la pedichiura,nu pot sa-mi tai singura unghiile[:D],cand eram mica mi le taia mama si bunica mea)as murii de durere...asa ca eu sigur daca mi s-a infectat nu as pune singura mana....din pacate si acuma am o problema,si abia astept sa merg ,luni,la pedichiurista...stiti ca daca este o profesionista poate sa faca minuni(dar trebuie sa stie meserie foarte bine) si sa nu ajungi la doctor,la bisturiu?...sotul meu acum vreo 3 ani a avut o problema din asta,si nu a putut sa o rezolve singur nici cum,si aproape era sa ajungem la spital...dar i-am zis hai cu mine la fata mea,pedichiurista,si te va aranja...si asa a fost,nu a mai ajuns la doctor si a fost tare fericit. Eu sper ca tu sa-ti rezolvi problema,ca stiu ca sunt al naibii de dureroase infectiile astea la deget,si plus ca nu sunt de loc sanatoase,adica pot facilita si alte chestii. DENISAM,eu nu sunt casatorita cu un scorpion,dar mama si fratele meu sunt scorpioni...si ma inteleg foarte bine cu ei...fratele meu este si a fost cel mai bun prieten al meu,il iubesc enorm de mult si ne intelegem extraordinar de bine,din pacate el traieste in Romania si eu in America,si e asa de mare distanta,si mi-e un dor de el.....cat despre copii,vorba Emilliei,toate neglijam barbatii pt o perioada,la inceput,si cred ca e normal,sotul meu deja mi-a zis ca gata,acum daca vine bebele el o sa fie pe locul 2....[:D]...insa si reciproc,eu voi fi pe locul 2,de asemenea,pt ca, copilul va fi ochii nostrii....nu e asa Emilly,tu sti mai bine ca deja ai o printesa(apropos,sa-ti traiasca si sa se faca mare[flo]!)? Gata pestisorilor va las,pe maine! Mirela si bebele,32 sapt. http://community.webshots.com/user/crismir100 DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva[alcool]....MARUTA,mie imi plac tare mult animalele,din pacate nu avem nici unul,inca...pt ca stam la bloc,si am vrea un catelus...acum vine si bebele,si am hotarat cu sotul sa-l lasam pe mai tarziu,dupa ce va creste copilul un picut...noi vrem sa ne luam Baset(nu stiu cum se scrie),este catelul ala cu urechi mari si lungi,si tare puturos...hehehe...ii place sotului meu! Emilly,si mie imi place San Bernard(am scris si eu ca tine,dar nu stiu daca e corect)...insa e fain sa-l ai la curte ca e asa de mare si face la par,plus ca ii trebuie spatiu mult sa alerge,dar e super frumos! Acum chiar v-am pupat si ne mai auzim maine! [pup] Mirela http://community.webshots.com/user/crismir100 DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily - ce bine imi pare ca te simti mai bine ... eu m-am constipat si am luat doua dulcolax si abia mi-am revenit... asa patesc daca nu mananc ciorbe! Nu am ajuns la bisturiu, caci mi-a trecut cu ce ti-am spus ... auzisem de varza dar eu una nu am folosit ... bine ca stiu acum. "La multe luni" puiutului tau, sa fie cuminte si sanatos! Denisam - bine ai venit ... dupa cate vezi doar cateva dintre noi suntem vorbarete sper ca si tu sa fi! Crismir - bine ai revenit ... Eu am o adevarata menajerie acasa pentru ca imi plac mult de tot animalele ... si din cauza asta am ajuns sa fac un compromis cu mine insami! Nu-mi place parul prin casa, dar de dragul lor dau cu aspiratorul zilnic! Eu am un catel - Dolly (fetita), o papagalita -Perusita si un pisic persan - Ariss ... pisicul il puteti vedea si in albumul nostru. Papagalul si catelul au ramas la mama iar pisicul e achizitionat de cand stam la soacra'mea. Sunt toti niste scumpi si ne fac zilele frumoase ... mai putin Dolly care e un pic bolnavioara ... cred ca are o tumoare dar sa speram ca o sa dea inapoi! (are 11 ani) Fiti si voi mai vorbarete ... eu nu pot sta toata ziua pe internet (am mult de lucru) dar voi incerca sa intru cat de des pot... Stiti la ce ma gandesc acum ???? La pastrama de oaie cu mamaliguta pe care o s-o manac diseara!!!! nu m-am putut abtine ...ca numai la ea imi sta gandul! [pup][pup][pup][pup][pup][pup] " Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii." I. Golescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Maruta Stiti la ce ma gandesc acum ???? La pastrama de oaie cu mamaliguta pe care o s-o manac diseara!!!! nu m-am putut abtine ...ca numai la ea imi sta gandul!
[pofta][pofta][pofta][pofta] vreau si io ! de unde sa iau eu acuma pastrama...Maruta , poate imi trmit tu la pachet..prin posta ...[:p] [gravi] cu [copil] David, 25 sapt., DPN 7 dec. http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele pestoaice, Am intrat si eu acuma, sa va scriu un ultim mesaj ca plecam duminic a in vacanta, de fapt e honey moon-2 weeks, c a noi nu am apucat sa mergem-am ales Aruba, o colonie olandeza, o insula f. curata, civilizata, cu oamenii care vb cel putin 3 limbi, fara acei acare te deranjeaza pe plaja sa cumperi diverse-plaja e cotata in primele 5 din lume..Toata lumea si din review am obs ca merita, noi vriam Hawaii, dar am zis ca la anul, cand aniversam 1 an, pt ca acuma eu nu am apucat sa iau vza d ela americani(abia la anul imi vine cetatenai canadiana ca sa merg oriunde si oricand).O sa avem fun in aruba dja stim c excursii vom lua acolo, is toate super, una cu jeepul prin toata insual, una sa innotam cu delfinii si sa afcem snorkeling, una cu parasuta si alta locala, sunset pe un vapor cu dinner, s avedem.. Va doresc la toate spor la treburi, weekend placut si sa auzim de bine. Sanatate ca e mai buna decat toate[:D] Va pupicesc,[pup] Denisa[canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] fetelor! MARUTA,ce de animalute ai,fain,si mie imi plac...dar mai trebuie sa astept pana ne putem lua...eu acasa,in Romania,stateam la curte la parintii mei,si aveam 2 catelusi(din aceia soricari,ca niste conducte,cum le zice sotul meu[:)]),tare scumpi si un motan,mare si frumos...hmmmmmmmm,ce dor imi e de ei,nu i-am mai vazut de 3 ani,si nu stiu cand am sa ajung sa-i vad,in curand nu prea cred... Ah si cu pastrama,vorba lui Fulguletz,mi-ai facut o pofta,si eu nu am cum sa-mi i-au aici,ca al meu sot e la munca si eu singura nu pot sa merg,nu am masina...si cu burtoiul meu!....da,asa deci,faci pofta la gravidute[:D]! DENISA,vacanta placuta si sa vi cu poze si povesti frumoase de acolo...si eu am poze cu Aruba,sotul meu a fost acolo,eu inca nu am ajuns ,din pacate...e intradevar foarte frumos...abia astept sa ne povestesti cum te-ai distrat! Pestisorilor,dar tare lenesi mai sunteti la scris[:D]! Va pup si ne auzim mai tarziu! Mirela si bebele,32 sapt. http://community.webshots.com/user/crismir100 DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

naomi,da.sotul meu este roman.probabil la voi ceea ce nu merge este "diferenta" de mentalitate.spui ca sotul tau este japonez,nu? zic si eu,nu stiu...oricum nu-ti doresc decat bine si multaaa fericire. denisa,vacanta placuta si te asteptam cu impresii. mai pestoaicelor,ma omarati voi pe mine cu pastrama aia de oaie cu mamaliguta.mmmm ce-mi ploua in gura!!! haideti sa facem un catalog cu zilele noastre de nastre. ar da frumos pe prima pagina[:D] ce ziceti,semnati? numai bine. ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...