Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unghie incarnata=infectie=nevoie disperata medic


Recommended Posts

Din cauza verii si a destelor care se bucura din plin de atata libertate am scapat de sub control situatia si asa m-am ploconit cu o infectie la destul mare de la piciorul drept de toata frumusetea. Arata degetelul meu ca un Oblio caci se incapataneaza sa colecteze puroi(scuze pentru detalii scabroase), nu mai pot pasi cu dezinvoltura si cand merg pe strada vad numai inamici in jurul meu care in graba si nepasarea lor ar putea numai sa ma atinga si filmul mi s-ar taia. Am inceput sa construiesc scenarii, mi-am analizat indeaproape degetul si unghia care se incapataneaza sa creasca aiurea si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ajung la un medic, ce fel de medic habar n-am, care sa-mi faca o anestezie locala, sa-mi curete rana si sa-mi scoata coltul ala nenorocit. Stiti pe cineva care se o ocupa cu asa ceva??? Sau aveti alte solutii, dar va rog, astept orice alte solutii in afara celeia care sa implice interventia mea voluntara asupra locului cu pricina. Am incercat. ESTE IMPOSIBIL. Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Du-te la medic. Asa ceva am patit eu asta iarna numai ca la mine era de la faptul ca mi-am facut eu pedichiura. Te duci la chirurgie la urgente si ei te repartizeaza. E o interventie usoara iti face anestezie in degetul mare vreo 4 injectii si apoi iti taie unghia cu bisturiul ai sa vezi ce misto ti-o face. Apoi ai dureri e drepot dar trec. Mai bine asa decat sa dai intr-o tromboflebita sau mai rau sa iti cangreneze. aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, am patit-o si eu anul trecut in octombrie. Imi facusem programare la policlinica, la chirurgie insa cu 2 zile inainte vorbesc cu o tipa care imi spune sa nu ma duc ca imi va scoate toata unghia.Mi-a zis sa pun de 3 ori pe zi cateva picaturi de Exoderil. In 4-5 zile degetul s-a dezumflat, puroiul a disparut si nu mai durea deloc.Asa am scapat de medic. [pup] gianina si bebe Simona Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
patit-o si eu anul trecut in octombrie. Imi facusem programare la policlinica, la chirurgie insa cu 2 zile inainte vorbesc cu o tipa care imi spune sa nu ma duc ca imi va scoate toata unghia.Mi-a zis sa pun de 3 ori pe zi cateva picaturi de Exoderil. In 4-5 zile degetul s-a dezumflat, puroiul a disparut si nu mai durea deloc.Asa am scapat de medic.
AM DAT DE DRACU`! Cum sa-mi scoata toata unghia?!? Eu rabdare cateva zile sa incerc cu Exoderil as mai avea, da cine-mi scoate nenorocitul ala de colt?!? Asta-i intrebarea. Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A patit-o si sotul meu acum vreo 3 saptamani...a fost la urgenta la chirurgie la Municipal si s-a rezolvat problema...nu i-a scos toata unghia, a taiat putin din ea. Si a primit si tratament cu antibiotice ca nu mai scapa de puroi. andreea si Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu unghie incarnata la degetele mari de la ambele picioare.La unul facusem si panaritiu. La mine a venit acasa un prieten care e asistent la chirurgie si mi-a facut anestezie iar apoi mi-a taiat coltul de la unghie si marginea unghiei pana la baza si a refacut patul unghial,nu mi-a scos unghia.Mi-a facut anestezie si nu am simtit nimic,injectia a fost mai dureroasa. A venit de la spital cu casolete cu comprese sterile,tot felul de dezinfectante si pansamente.Parca nu mi-a fost asa frica daca a venit acasa.S-a vindecat foarte bine unghia si nici nu se mai vede ca m-a operat. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bibi - am patit-o si eu tot ca si tine acum vreo doua saptamani. mi s-a umflat degetul, s-a inrosit si a facut puroi, de la un colt. m-am interesat, am aflat ca trebuie sa merg la urgente, injectie, una alta si pentru ca sunt insarcinata in luna a 9-a, ma gandeam cu groaza la ce ma asteapta. asa ca mi-am luat inima in dinti, iar in mana o sticla de spirt si o forfecuta. am tinut piciorul in apa calda pana s-a inmuiat bine-bine si pe urma am taiat coltul cu forfecuta. a durat ceva pana l-am gasit si m-a durut raaaaau de tot, dar intr-un sfert de ora i-am dat de cap! am dezinfectat bine si pe urma am dat cu un unguent cu antibiotic. a doua zi nu mai aveam nimica! cam asta a fost odiseea coltului meu [:D] iti tin pumnii sa scapi usor de el! marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suratele si suferindele mele, multzam pentru sfaturi! Am rezolvat-o asa: mers la Municipal la prietenul asistent, facut doua injectii cu xilina in deget, cu foarfeca si cu o lama taiat unghia pana la baza, scos "matricea" ( cica n-o sa mai am in veci probleme), bandajat riguros. De doua zile merg la pansat si iau antibiotice. Dupa ce a trecut efectul anesteziei m-a durut oleaca, mai mult ma injunghia, dar a trecut si asta. beleaua ie ca nu incap decat inpapucii de plaja ai sotului si asa umblu pe strada si la job. Sa fiti sanatoase! Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...