Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici in Olanda (6)


Recommended Posts

Ancuta eu am facut cursurile de olandeza acum 7 ani,mie nu mi-au trebuit diplomele de la scoala pentru asta.Diplomele de scoala din Romania le-am trimis la Informatie Beheer Group in Groningen pentru recunoastere.Dar asta pentru a studia mai departe sau pt. a-ti gasi un loc de munca.Cit despre Angela,am vazut-o si eu de doua ori. [gravi]Anca si[copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danyce, interviul il am la scoala propriu zisa, nu stiu nimic de vreun coordonator. Sper sa incep in noiembrie. Ce-ti mai face pitica? In ce saptamana esti acum? Ah, intrebasei mai demult de kinderbox, eu sub paturica aia care a venit cu ea, am pus o alta patura, pe care am bagat-o bine pe sub lemn. Acum am scos-o ca ma enerva rau la facut curat. In fine, nustiu cum e la voi paturica aia in cutie, dar eu a trebuit sa o leg la cele 4 colturi ca sa stea la locul ei. Anky, diploma mi-au cerut-o doar pentru a stabili categoria in care voi intra, pentru ca sunt si o gramada de analfabeti, iar cu ei au alte metode. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai scris pe acest forum de secole, si acum cand l-am deschis am simtit ca innebunesc. Corect Ancade, vine e a mea ca m-am oferit sa-ti aduc acel pachet...by the way sa stii ca adaptorul este la sotul meu care a venit azi in Romania, sora mea nu are nevoie de adaptor, ma mir ca ai putut interpreta in felul acesta, dar ma rog tinand cont de faptul ca aveai tot dreptul sa te intrebi ce s-a intamplat ecorect si aveam de gand sa ti-l trimit evident cand venea el in Olanda, pentru ca la posta nu mi l-au primit, adresa o am de la mama ta, care mi-a dat atunci un biletel cu ea...Vina e doar a mea, ca scuza nu pot gasi decat ca sunt de 5 luni in Romania, am avut probleme cu carul, suntem in proces cu IND, tatal meu a murit de o saptamana, caci deja facuse 2 infarcturi si eu am procedat ca o Super-proasta. Adica nu am stiut cum sa-ti spun ca am problemele mele si sincer am gresit ca m-am oferit atunci dar trebuie sa crezi ca am facut-o cu buna intentie...asta e, din cauza problemelor mele nu am stiut cum sa-ti spun ca uite nu mai pot sa te ajut! Cu romanii din afara, ai dreptate, in cazul de fatza, m-ai convins! Imi pare rau daca din cauza mea ai avut crampe, si cel micut a avut probleme. Faptul ca am scirs azi aici, nu mai indreapta nimic, dar macar poate te linisteste un pic o explicatie din partea mea. Oricum vei avea si adaptorul, va veni sotul meu sa vi-l aduca, crede-ma ca nu sunt o hoata sau ceva de genul acesta! Pentru celelalte fete imi cer scuze ca m-am lungit atata pentru o problema care nu le privea pe ele...dar stiu de la sora mea care e judecator, ca trebuie auzite ambele variante, nu? Ca sa nu deranjez pe nimeni din comunitatea fetelor din Olanda, dupa greseala pe care am facut-o fata de Ancade, eu o sa ma retrag, caci evident lumina care va cadea acum pe mine nu va fi una favorabila! Anyway, nu stiu daca mai stiti, dar va povesteam ca eram aici cu Freya sa completez MVV, si cum am fost refuzati prima data, fiindca statusem 7 luni fara viza, iata ca acum intr-un final s-ar parea ca vom castiga. Inca o data o sa ma repet, am vrut sa o ajut pe Ancade, dar lucrurile au iesit prost pentru mine, a trebuit sa mai raman aici si eu m-am simtit prost ca m-am bagat in acest lucru din bunavointa nu din alte motive ascunse, si am incurcat-o pe biata fata. Asta pentru ca fetele ma mai stiau si nu am vrut sa raman in memoria lor ca o "hoata"! Oricum gustul e super-amar...va doresc in continuare intalniri dragute si discutii interesante, iar cand voi fi Olanda, va voi citi oricum fara sa intervin. Numai bine, Lena si Freya (aproape 11 luni) [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena,parerea mea este ca aceasta problema trebuia lamurita intr-e Ancade si tine in private si nu aici pe forum.Nu cred ca din aceasta cauza trebuie sa te retragi.Sint sigura ca daca te-ai oferit sa o ajuti ai facut-o cu intentie buna. O zi buna! [gravi]Anca si[copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toata lumea, Stiu ca nu trebuia sa fac publica problema cu pachetul si Lena, insa atunci mi se paruse singura cale de a ma "usura" sufleteste.Stiam de problemele ei si va si spusesem atunci, insa nu am spus ca nu apreciez gestul de a se fi oferit; problema nu era ca pachetul a ajuns la mine cu 3 luni intarziere, ci ca nu era complet si ca daca mama nu suna la ea sa intrebe de adaptor(dupa cele 3 luni)nu reactiona nicicum fata de mine cu un "scuze" sau sa-mi spuna ca s-au "pierdut" pe la ea si ca voi intra candva in posesia celor ce lipseau.Asta m-a deranjat. Acum ,dupa cum am mai scris, mama a cumparat un nou adaptor(pt ca nu l-a putut recupera pe cel de le Lena) si mi l-a si adus sapt trecuta cand a sosit in sfarsit la noi.Deci Lena, poti pastra acum adaptorul , precum si amoxicilina destinata lui Vlad.Nu are rost sa-ti pui partenerul pe drumuri, mai ales ca el nu are nici o vina. I-am scris Lenei pe privat insa nu primesc raspuns(stiu ca nu are pc acasa insa azi am vazut-o online si deci ar fi putut sa-mi raspunda). Scuze ca scriu tot aici despre subiectul asta si din partea mea e ultima data(daca ea nu ar fi intervenit zilele trecute pt mine era ca si uitat). In rest, sunt putin speriata pt ca sunt aproape in 20 sapt si nu simt inca copilul miscand(pe Vald il simtisem la 17 sapt); dar marti merg la echo si sper sa fie ok. Danyce, ce mai zici? Iti fac astia echo inainte de nastere sa vada cat de mare e si de greu e bebe?Sau cum e pozitionat? Nu cred...mie data trecuta nu mi-au facut si nici la altele pe aici nu am auzit ca le-ar face. Nastere usoara, daca nu ai nascut inca. Anca si Vladimir
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena, bine ai revenit pe-aici. Parerea mea este ca nu e cazul sa te retragi doar pt o neintelegere. Asa cum ai zis, unele fete te stiau de pe-aici inainte de a deschide eu acest subiect. Eu sunt una dintre ele, si te rog sa te mai gandesti in legatura cu retragerea. Imi pare rau de problemele cu IND. Cand ti-am spus eu care este procedura legala era oricum prea tarziu, cred, tot statusesi peste viza. Sper sa se rezolve cat mai repede. oricum, ar trebui sa inteleaga ca ai stat ilegal fara sa stii, pentru ca ai fost prost informata. Ancade, eu l-am simtit pe Martijn miscand abia in saptamana 20. Cel putin eu atunci mi-am dat seama. Poate s-ar fi simtit si mai devreme. Stiu ca-s unele persoane care au simtit de pe la 16 saptamani. Eu cred ca daca ai o stare generala buna si nu ai probleme, nu e cazul sa-ti faci griji. Fetelor, vad ca leneviti, sau poate sunteti prea ocupate sa mai intrati pe aici. Eu am tot uitat. Pe 24 octombrie implineste Martijn 1 an. Daca vreuna dintre voi vrea sa vina, e binevenita, cu soti, bebei, si ce mai aveti. Doar sa ma anuntati din timp. Pupici tuturor, Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de mai pot veni la intalniri ca de joi intru in saptamana 40 de sarcina si poate veni bebelusa mea in orice clipa. Dar puteti veni voi toate la kraambezoek cand e cazul ca o sa va anunt sigur cand se naste domnisoara.Eu nu ma supar niciodata daca e casa plina de oameni, mai ales daca ei sunt romani. Ancade,aici se fac ecografii doar pana in saptamana a 12-a (o singura ecografie gratuita). Eu am mai facut ecografie in saptamana 20, dar am platit din propriul buzunar cam 70 de euro. Am fost la Babyview si am inregistrarea pe DVD. Am mai facut o eco 3D in Cluj, tocmai in mijlocul unui seminar in fata studentilor medicinisti ca asa mi-a putut aranja sora-mea (si ea studenta acolo).Pentru linistea ta, eu zic ca merita sa scoti banutii astia din buzunar.Moasa iti spune la control cum e pozitionat bebe palpandu-te. Lena, dupa cum ti-am spus pe privat, nu cred ca trebuie sa te retragi. Te asteptam sa revii si sa me povestesti numai de bine[pup] Ancuta, eu nu mai scriu atat deoarece a devenit un mic chin sa stau in fund pe scaun. Sunt ca un robot demontabil, sau cel putin asa resimt eu ceea ce se intampla prin zona bazinului si pelvisului. Mai scriu eu cand pot. Sper din suflet sa o nasc zilele astea pe domnisoara asta mica ca m-am saturat putin de tot ce inseamna sfarsit de sarcina:dureri de toate cele, mai mici si mai mari, si mai nou (azi) greturi cam nasoale si starea de spirit putin mai down. Ce sa zic de stresul de a avea totul in ordine! Va pup pe toate si sper sa aud numai de bine![pup] Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,ce mai faceti? eu sunt in romania de o saptamana,a trebuit sa vin in primul rand pentru a-mi finaliza divortul aici si in al doilea rand pt ca eu am stat acolo in acele 3 luni permise in spatiul schengen.Acum am terminat divortul dar din pacate trebuie sa astept pana trec 2-3 luni sa pot intra iar in olanda(cel putin asa stiu eu).sunt tare amarata pentru ca sunt departe de sotul meu si de aceea nu prea am chef de nimic,asta e viata . pe de alta parte mi-am trimis si eu diplomele la IND si totodata la Big Register(eu sunt asistent fizioterapeut si ca sa pot profesa acolo trebuie sa ma accepete in acest registru)iar acum astept raspunsyul.Oricum cum voi face rost de bani voi reveni in Olanda. Hai ca v-am innebunit cu problemele mele,dar simt nevoia sa vorbesc cu cineva ca simt ca innebunesc. Daca stiti pe cineva care vine in Olanda prin noiembrie ,decembrie anuntati-ma si pe mine. danyce sa ai parte de o nastere usoara. ancuta sa iti traiasca baietelul m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, aici la noi medicul mi-a zis(si data trecuta moasa ma trimisese) ca ultima echo se face in jur de 20 sapt.(atunci sunt toate organele dezvoltate si se pot observa anomalii-doamne fereste).Dupa 20 sapt se mai fac echo doar daca se constata ca e nevoie.Deci eu marti ma duc pt asta de 20 sapt si apoi mai vad eu.Dar nu ma costa nimic pt ca se face la spital. Ancuta, si eu de cateva zile simt ceva , dar am crezut ca sunt miscari ale gazelor(sau cum sa le zic) pt ca sunt f balonata.Ar trebui sa le deosebesc de cele ale copilului ,acum ca stiu de data trecuta cum sunt, dar zau daca le pot deosebi.Oricum burta e mult mai mica decat cand eram in 20 sapt cu Vlad. Va las ca treb sa merg in oras si Vlad urla ca vrea si el;speram ca daca e mama aici va sta cu el; dar el refuza categoric orice contact cu ea;numai cu mine vrea sa stea, sa-i dau sa manance, sa-l spal etc. Numai bine, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...