Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici in Olanda (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ah, Anky, Acum vad, ca m-am uitat la profilul tau. Cred ca am vorbit cu tine pe e-mail, mai demult, iar apoi am pierdut legatura. Vorbisem noi de o intalnire, dar parerea mea a fost ca nu prea vroiai, asa ca am renuntat. Daca am gresit in presupuneri, sau daca te-ai razgandit, ar fi frumos sa ne intalnim. Eu am uitat in ce zona stai tu. iti trimit pe PM nr meu de telefon. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anky , (si tu calaresti?) Daca ai fost dezamagita de 'La romanca mea',de ce pur si simplu nu i-ai spus proprietarului ( sau ai facut-o?) Cred ca cel mai bine l-ati ajuta spunindu-i ce anume sa importe , de ce fel de produse aveti voi nevoie s.a.m.d. Bineinteles este un mare risc pentru el, si daca clientii nu-i spun sincer ce cred despre magazinul lui si de produsele lui , nimic nu se va imbunatatii... Deci , cel mai bine l-ati ajuta spunindu-i ce produse aveti voi nevoie sau pofta... Cit despre pret , cind intri intr-un magazin de specialitati ,stii bineinteles ca pretul unui borcan cu castraveciori nu este acelasi ca in AH sau Dirk... De ce toate astea ? Pentru ca este varul meu si-mi doresc sa reuseasca. Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor, Am intrat si eu sa va salut ca nu am chef sa stau toata ziua cu picioarele pe sus cum ma sfatuieste toata lumea ca si asa nu rezolv nimic. Piicioarele mele nu vor sa se dezumfle si pace. Si mainile imi sunt super umflate si deja imi amortesc asa de tare ca abia mai pot simti tastatura. Ce sa mai zic ca aproape tot ce iau in mana scap pe jos. Eu deja am cam tetminat cu pregatirile pt. mademoiselle, doar hainutele spalate mai trebuie sa i le calc azi si sa i le sortez dupa marimi si necesitati. Dar mai intai o sa transform niste cutii de pantofi si alte chestii in niste cutii de depozitare a maruntisurilor in dulap (sosetute, caciulite, etc.). O sa incerc sa fac ceva decorativ cu ajutorul unei foarfeci, a unui lipici, a hartiei de ambalat cadouri cu animalute si a unor bucatele de material.Sper sa-mi iasa ceva dragut. Nu de alta, dar cu burtoiul meu de aproape 36 de saptamani nu am chef sa ma plimb prin oras de una singura si ma folosesc de ce am in casa. In alta ordine de idei, sunt bine. Sunt inca in asteptarea proiectului pt. Orange, dar intre timp am facut 2 proiectute pt. Sony prin intermediul aceleiasi firme londoneze. Felicitari, Dana, pt. diploma. Si eu m-am bucurat in aprilie cand mi s-a echivalat diploma. Si sa stii ca vad diferenta, in sensul ca de cand am diploma echivalata primesc cel putin o oferta pe saptamana de a lucra in firme internationale sau de export, doar ca acum o sa apara bebelusa si nu ia nimeni o burticoasa in loondienst. Asa ca ma duc inainte cu mica mea afacere, biroul de traduceri, deoarece pot lucra linistita acasa si o pot ingriji eu insami pe micuta. Mai incolo o sa vad insa ce o sa fac. Ancuta, ia legatura cu persoana de contact de la primarie (banuiesc ca ai un integratiebegeleider) cat mai repede si daca nu ti se spune nimic concret, insista tu sa te trimita cat mai repede la scoala. Ai fi putut merge in septembrie, dar acum cred ca apuci abia urmatorul tur, care incepe in noiembrie.Macar atunci sa mergi ca o sa fie cu atat mai bine pt. tine ca o sa scapi mai repede. O sa-ti faci si prieteni acolo, ai sa vezi. Celor doua Anca (Anky si Ancade), felicitari pt. bebe nr.2! Sa aveti parte de sarcina usoara. A, si o intrebare pt. cele care ati nascut aici, la spital: cum ati procedat? Ati mers direct la spital cand ati avut contractii regulate, ati sunat portarul si ati fost sunate inapoi de un cadru medical specializat si indrumate (asa mi s-a recomandat mie de moasa si mi se pare putin aiurea), ati fost duse pentru ca trebuia sau a fost alegerea voastra de la bun inceput. Va rog lamuriti-ma si pe mine ca se apropie momentul cu pasi repezi si eu inca habar nu am cum o sa procedez. O zi buna tuturor si pupici, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, am sunat acum la primarie, mi-au dat numarul de la ROC si mi-au zis ca eu trebuie sa aranjez tot. M-am enervat, pt ca doamna de la care am ridicat permisul de rezidenta mi-a zis ca trebuie sa astept sa fiu contactata. Am sunat apoi la ROC si ma duc diseara sa completez un formular, iar apoi trebuie sa astept de la ei o scrisoare cu invitatie catre un interviu. In legatura cu nasterea....eu am sunat moasele cand am inceput sa am contractii, la 10 dimineata (cand mi-am dat seama ce sunt, ca le aveam de la 7), si mi-au zis ca o sa vina sa ma vada pe la ora 13. Am sunat din nou la 11 jumate, pt ca erau cam din 3 in 3 minute. Au venit intr-o jumatate de ora. Aveam dilatatie 7 si mi-au zis sa ma duc direct la spital, ca vor veni si ele. Eu trebuia sa nasc acasa, dar a venit momentul in saptamana 37, abia ne mutasem, aveam pat cu apa acolo, patul nostru era in Amsterdam (atunci locuiam in Arnhem). Sotul meu a sunat socrii sa ne aduca patul, pt ca pe cel cu apa nu-l puteam inalta la 80 cm, sa nasc acasa. Patul a ajuns la spital, cu socrii mei, cu 5 minute inainte sa nasc. Cand am ajuns la spital, am fost dusa direct intr-o sala de travaliu si de nasteri, banuiesc. Sotul meu a ramas la completat formulare. Am ajuns la spital la ora 13, iar la 14 au venit si moasele. La 14:40 am nascut. Nasterea a fost usoara, iti doresc sa ai si tu parte de una si mai usoara. In legatura cu umflatul, stiu ca sora mea a primit de la doctorul ei (in Bucuresti) o pastila care a ajutat-o sa elimine apa, pentru ca se umflase prea rau. Nu stiu cum se numeste, dar a functionat, pentru ca a pierdut imediat 4 kg. Intreaba si tu medicul tau de familie, poate e dispus sa-ti dea ceva. Eu toata vara anul trecut, gravida fiind, am putut purta doar niste papuci vechi, de casa. Cu aia am umblat peste tot pentru ca in altceva nu-mi intrau picioarele. Anky, eu te-am sunat atunci, dupa ce mi-ai trimis mail-ul in care spuneai ca ai asteptat telefonul meu, dar am dat de mesageria vocala si ti-am lasat un mesaj. Daca nu l-ai primit, poate am format eu numarul corect. Numarul pe care ti l-am dat pe PM azi cred ca ti l-am dat gresit. Ti-am trimis un mail cu numarul corect. Scuze, dar e nou si l-am tot repetat ca sa-l retin, dar am repetat gresit. Mi-ar placea sa ne vedem, dar copii de varstele bebelusilor nostri nu cunosc pe-aici. Nu prea cunosc pe nimeni de fapt, inca, in afara de vecinii mei care n-au copii. Gianni, nu stiu la ce ar fi ajutat daca Anky il sfatuia pe varul tau in legatura cu marfa. E si el roman, totusi, si ar fi trebuit sa stie. Ii doresc succes, dar are inca de lucru pentru asta. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,eu am sunat direct la spital.Te vor indruma de acolo ce sa faci.Nasterea la mine a fost oricum nasoala.Cind mi s-a rupt apa am constatat meconium,am sunat la spital si m-au chemat imediat.Acolo mi-au provocat durerile ceea ce mi s-a parut tare nasol si nu m-am dilatat decit 3 cm.Asa ca am ajuns la cezariana. Ancuta ce bine ca tu ai nascut usor.Va doresc la toate o sarcina usoara. [gravi]Anca si[copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu sotul meu despre acest magazin din Amsterdam si despre preturi. Parerea lui este ca preturile nu sunt exagerate, avand in vedere ca sunt specializati pe ceva (in cazul asta, produse romanesti), si ca in orice magazin de profil preturile sunt mult ridicate fata de supermarket, etc. In fine, n-am fost acolo si nici nu cred ca ajung prea curand, avand in vedere ca la mine nu conteaza ce fel de mancaruri sunt, atata timp cat nu-s facute de mama. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...