Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici in Olanda (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danyce, povestea nasterii lui Vladimir nu cred ca te va incuraja prea mult.Sunt deja 3 ani de atunci si probabil s-a mai schimbat ceva pe ici, pe colo. Atunci eu precizasem de la bun inceput ca vreau sa nasc la spital insa moasa se tot codea.Am avut norocul sa mi se rupa apa la 30 sapt(insa nimeni nu m-a crezut-ginecoloaga m-a trimis acasa spunand ca nu e posibil) si apoi la 33 sapt , noaptea pe la 1 curgea apa din mine rauri, rauri.Sotul meu a sunat moasa, a venit peste 30 min dar a zis ca nu stie sigur daca e apa sau urina;covorul era ud , prosoape fleasca si ea zice ca nu stie.A sunat la spitalul unde facusem programare si am mers cu sotul meu;ea nu s-a obosit sa mai apara si acolo.La spital nimeni nu ne-a asteptat sau indrumat, asa ca sotul meu a luat un scaun cu rotile si am mers la ginecologie; o asistenta ne-a condus intr-un salon si a constatat intra-devar ca s-a rupt apa.A zis ca va veni un medic sa ma vada curand; a venit la 9 dimineata abia si a zis ca nu am voie sa mai parasesc spitalul pana voi naste(ceea ce se putea intampla si peste 6 saptamani); asta se intampla duminica nopatea spre luni; luni am stat bine mersi in spital , iar marti la 6 dimineata au inceput contractiile.Am intrebat asistentele daca urmeaza sa nasc in ziua respectiva insa nimeni nu mi-a dat un raspuns sigur.Abia la ora 14 m-au mutat in sala de nasteri spunandu-mi ca da ,azi voi naste.Durerile deveneau insuportabile insa nu au vrut sa-mi faca anestezie spunand ca nu am facut programare.Mi-au facut 2 injectii in picioare insa in afara de amorteala la locul intepaturii nu s-a intamplat nimic Abia la 20.30 am avut voie sa imping si la 21.21 s-a nascut Vladimir.Deci 15 ore si ceva de dureri.Apoi fiindca Vlad a trebuit sa stea la incubator , am stat si eu o sapt internata si el 2 sapt. Acum , la sarcina asta, merg la ginecolog pt ca in moasa nu am incredere.Am avut noroc de un medic (sper de treaba) care a zis ca e mai bine sa vin la el la controale avand in vedere ca am nascut inainte de termen si ca am acum tensiune maricica.Sapt viitoare merg iar la control si sper sa -l conving ca vreau cu orice pret anestezie epidurala;daca nu vrea schimbam spitalul.Am aflat pe forumul olandez ca in Limburg exista 2 medici care fac cezariana la cerere;am cerut nume si adresa si daca va trebui voi merge acolo sau poate chiar in Germania pt ca mi-e frica de mor sa nasc iar normal.Am citit ieri intr-o carte din Rom iar despre nastere si epiziotomie de ma apucasera crampele de frica.Eu sunt genul care lesin si la analize de sange sau dentist. Dar oricum fiecare nastere e unica si Danyce, iti urez sa ai parte de una usoara. Al meu sot zice ca e mea a fost de transmis la TV;el crede ca daca nu am urlat ca apucata prin salon, a fost usor;e adevarat ca Vlad a fost micut-2.620kg, dar durerea a fost mare. Mult succes, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, merci mult de poveste. Eu sper doar sa nu am probleme la nastere si sa nu decurga totul haotic sau sa ajung prea tarziu la spital cu telefoanele astea ca mie mi-a spus moasa ca nu ma pot prezenta pur si simplu ci trebuie sunat portarul, ala suna pe secretara de la ginecologie si aia pune un cadru specializat sa ma sune inapoi. Ei, pana ma suna careva, cine stie... si ma mai intreb daca eu voi fi in stare sa tot sun in acele momente daca se intampla cand nu e sotul acasa. Sper sa fie intr-un weekend sau seara.In principiu, nu ma tem eu prea tare de dureri, am fost viteaza de mica (eram singurul copil care zambea la dentist!!!)si sper sa trec cu bine de examenul asta. Eu asa consider nasterea: cel mai important examen pe care l-am dat vreodata. Pupici, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, stai linistita ca vei fi in stare sa suni. Eu am stat la telefon si pe internet, cu familia mea, de la 7 dimineata pana la ora 13, cand am plecat la spital. Raspundeam si la 2 telefoane odata. Durerile nu sunt asa de mari la inceput, dureaza un minut, iar pauza dintre ele iti ofera prilejul sa faci tot ceea ce vrei. Succes Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ce mai faceti zilele astea cu soare? Mari, incerc in weekend sa iti trimit ceva, sper ca mai am adresa ta...in timpul saptaminii am mai nou si scoala si e vai de capul meu, am zile cind plec la 7 fara 10 dimineata si ajung acasa la 9-10 seara... Dana, ma bucur pentru diploma ta, succes cu olandeza. Danyce are dreptate, si eu am simtit la solicitat diferenta dupa ce mi s-au echivalat diplomele...voi cum mai sunteti, cum e Mihaita? Anky, bun venit si felicitari pentru al doilea bebe... Tot vesti cu bebelusi in jurul meu, in general baietei... cel mai nou e micutul Maarten, s-a nascut aseara si e al unor prieteni buni. Sa creasca mare si sanatos ! Rukki, ce mai faci, cum e cu casuta, ati gasit ceva pina la urma? va imbratisez pe toate cu drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut intai sa ma abtin sa va spun oful meu, dar prea ma apasa.Nu cred ca va mai amintiti ca acum vreo 3 luni am intrebat pe forum cine vine din Rom in iunie pt ca aveam un pachetel cu medicamente de la mama care doream sa imi parvina in timp cat mai scurt.Am avut doar 2 oferte:Ancuta si Lena.Cum Lena a spus ca vine in chiar acea saptamana in Olanda, am apelat la ea. Si acum vine vorba sotului meu care spune sa nu ai incredere in romani. Pachetul a ajuns abia dupa 2 luni; nu am zis nimic pt ca am inteles ca erau probleme la ei;sotul meu a strabatut 3/4 din Olanda sa ia pachetul de la prietenul ei ,insa acasa surpriza: pachetul nu era complet.Am crezut ca a uitat mama sa cumpere insa aparea pe bonuri si facturi(i le cerusem ca sa decontez aici la asigurari); nu ma supar ca au"disparut"ci ca nu a avut loc un "scuze" ca s-au pierdut pe drum;mama mea a sunat acum o sapt. sa intrebe daca sunt cumva la ea(in speta adaptorul de la aparatul SALIN, fara de care nu-l pot utiliza-Vlad al meu are o forma de astm, precum si antibioticele pt Vlad care si ele lipseau si nu are rost sa fac caz de ele acum). La telefon i s-a raspuns foarte dur ca da s-au pierdut printre lucrurile ei(ea fiind inca tot la Buc) si ca adaptorul va fi trimis prin posta.La care adresa ?pt ca nici nu a cerut adresa mea mamei mele. Mama a revenit ieri cu telefon sa mearga sa ridice ea adaptorul si sa vada cum mi-l va trimite, insa i s-a inchis telefonul in nas cand s-a prezentat;de 3 ori la rand a sunat si la fel s-a procedat.I-am spus sa nu mai insiste ca mai mult nervi isi face.Nici nu am curaj sa-i spun sotului meu ca ma va face cu ou si otet pt ca am apelat la necunoscuti si ca asa imi trebuie. Dar va scriu ca sa luati aminte prin cine trimiteti ceva in si din Romania.Eu sunt plina de nervi acum (si nu-i face bine bebeului din burta - simt ca am crampe),dar pur si simplu nu pot crede ca exista asa oameni; de ce se ofera sa ajute daca nu pot duce la capat ce au promis? Numai bine si scuze daca v-am "suparat"cu povestea mea. Anca si Vladimir
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, imi pare rau. Parintii mei au fost deja, daca ai citit pe forum, stii perioada. Poate mama ta sa trimita un pachet, pentru ca daca nu e voluminos, nu costa mult. Parintii mei mi-au trimis odata niste medicamente de care aveam nevoie, si niste sandale (care nu imi erau oricum bune), si mi se pare ca au platit in jur de 400.000 lei. Sper sa reusesti intr-un fel sau altul sa faci rost de cele de care aveai nevoie. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta, sa nu crezi ca e vorba de calicie si ca nu vreau sa platim prin posta;insa mi-e frica(stiam ca nu e voie sa trimiti medicamente)ca nu ajung.E vorba de antibiotice si alte siropuri pt Vlad care aici se dau doar pe reteta si probabil nu e voie sa fie trimise prin posta;oricum azi merge mama din nou la firma unde a cumparat aparatul Salin si va ruga sa-i mai vanda (daca e posibil) un adaptor.Poate va veti intreba ce-i trebuie Lenei adaptor si de ce l-a oprit? La inceput ii spusese mamei ca si sora ei are asa un aparat si e f bun...asa ca trag concluzia ca ei i l-a dat.Mi-e mi-ar crapa obrazul de rusine sa umblu in lucrurile altuia si sa mai si iau din ele. Sper sa ajunga mama pe la mine peste vreo 2-3 sapt si sa pot folosi intr-un sfarsit aparatul. Danyce, cum te mai simti? Ceva semne prevestitoare? Eu azi ma simt mai bine insa greturile ma omoara si sunt abia in 16 sapt. O zi buna tuturor, Anca PS A fost cineva in Arnhem la BurgersZoo? Merita banii? Noi vrem sa mergem maine sau duminica ca ne tot bate Vlad la cap ca vrea la dierentuin. In Amsterdam , Rotterdam si Europadierenrijk am fost deja.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Anca, inca nu am parte de nici un semn prevestitor si sper sa nici nu fie inca zilele astea ca am acum 36 saptamani si 2 zile, asa ca as prefera sa mai stea cel putin o saptamana in burtica. A propos de dierentuin in Arnhem, e super fain acolo, cel putin asa era acum cativa ani cand eu veneam aici doar in vacante. Au tot felul de animale, un aquarium urias cu pesti, un safari park si cate si mai cate. Sunt terase inauntru pe care poti sta si consuma ceva, poti sa-ti petreci o zi intreaga acolo. Eu zic ca merita sa ii faci o vizita. Eu voi pleca azi de acasa pana duminica si cred ca e ultimul meu weekend in deplasare inainte de intalnirea cu mademoiselle, asa ca o sa profit din plin de el. Azi mergem la ceva restaurant cu soacra-mea ca face ea cinste[:D], iar maine voi merge la cumparaturi in Arnhem tot cu aceeasi soacra a mea, maine seara la o zi de nastere in Breda (un unchi al sotului), ramanem cred peste noapte in Breda la o matusa de la care trebuie sa-mi iau niste trebusoare cusute de ea (husa pt. fotoliul de alaptat, perdele la dormitorul nostru, hemeltje pt. leagan, saculet grosut pt. maxi cosi - cosulet masina), apoi ne oprim la cumnata-mea sa ne salutam nepotica de 1 luna si 1 saptamana si apoi voi ajunge candva, intr-un tarziu, acasa.Eu sper doar sa ma tina picioarele care sunt mai mereu super umflate, mai ales daca fac cate ceva. Acum o sa stau insa cuminte cu ele in sus pana vine sotul ca sa le pregatesc de drum. [pup] Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, am fost eu la Burgers Zoo in Arnhem, acum 10 luni (cand mi se nascuse piticul). A fost tare frumos, si da, isi merita banii. Doar sa va duceti devreme ca sa aveti timp sa vedeti cat mai mult. Distractie placuta. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...