Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce sa fac?Cum sa fac?


Recommended Posts

Buna fetelor![flo] Eu sunt cam noua pe aici, pe forum,si in SUA de altfel...1 an jumate asa ca sunt cam in ceata cu ce ar trebui sa fac cand voi naste!Sunt in sapt.6 asa ca mai am timp sa ma dezmeticesc...dar poate ma ajutati voi[:)] Nu am asigurare si de cate ori am fost la doctor am platit consultatiile care sunt cam scumpeee dar sunt necesare,v-am citit mesajele si am vazut ca tre' sa -mi aleg pediatru, da de unde sa-l iau unde tre' sa ma duc?De altfel doctora mea de O/G este cam aiurita, sau poate mi se pare...desi i-am platit fiecare consultatie , nu prea se omoara cu datul explicatiilor... Va rog ,ma lumineaza si pe mine cineva ce sa fac cand voi naste si pe parcursul sarcinii avand in vedere ca nu am asigurare? Unde sa ma duc,cum trebuire sa procedez? [bang] Astept cu nerabdare "lamuriri"...... Va pup pe toate ! Onuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu te pot ajuta prea mult ,pentru ca eu am asigurare, dar am vazut destul de multe fete pe aici care nu aveau asigurare si totusi au beneficiat de asistenta medicala. Exista o asigurare pentru cele cu low income sau asa ceva.. Pune intrebarea la Calatoriile Sufletului, la birfa din US si sint convinsa ca fetele care-s niste dragute iti vor raspunde. Pediatrul se alege cind esti mai aproape de termen, gen saptamina 28-a si dupa, ai timp pina la nastere oricum. Totul este ca la nastere sa stii ce dr. ai. Dar daca nici bb nu o sa aiba insurance, atunci nu stiu ce sa-ti spun.... Mult noroc si o sarcina usoara, o alta mamica in devenire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, femeile gravide pot beneficia de asigurare de la Medical sau Healthy Families pe toata perioada sarcinii. Cand se va naste copilasul, acesta va putea sa fie si el acoperit de aceleasi programe. Cauta informatii pe net despre asta, da un search pe Google, nu este posibil sa nu ai asigurare. Numai bine si sarcina usoara. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit ,Oana! tu nu ai precizat exact ce fel de informatie doresti...adica daca pb e ca nu ai asigurare sau pur si simplu vrei un pediatru...daca pb e asgurarea, atunci sunt ceva solutii..depinde acum care e situatia ta aici...adica sotul sau tu lucrati, iar venitul e mic? pentru ca ,in caz afirmativ , puteti beneficia de medicare ,ceea ce va asigura gratuitate atat tie pe parcursul sarcinii,dupa si lui bebe de asemenea... daca situatia e diferita , trebuie sa precizezi in ce fel ca sa ne putem gandi la solutii...ca de existat sigur exista...nu te stresa ca totul se rezolva cumva... pupic si multa bafta! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine ,adica nu am avut asigurare .Ca sa am asigurare mi-au zic ca trebuie sa am 9 luni aici pe teritoriu ,eu insa aveam numai 3 . 6 luni de zile am platit la Ob.Gyn. si a fost enorm ,te inteleg foarte bine .Multumesc lui Dumnezeu ca acum am asigurare ca nu stiu ce ma faceam la nastere ....De pediatru e devreme sa te gindesti ...mai bine ai rezolva cu asigurarea .De pe site poti sa te informezi mai multe despre gravidite si bebe, cum se dezvolta in perioada respectiva ...daca medicul nu-ti prea spune . Daca ai intrebari la medic punele ,nu astepta ca ea sa te traga de limba . Multa sanatae tie si lui bebe. [gravi]+ bb(33 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA,eu sunt in aceeasi situatie ca si tine...adica nu am asigurare...eu locuiesc in Florida,la 20 de minute de Miami,iti zic toate astea pt ca stiu ca fiecare stat e diferit unul de altul...deci ,eu am gasit o clinica ieftina,pt persoane ca noi,si acolo am fost si mi-am ales un doctor,pe care il platesc la fiecare consultatie cu 50$(nu m s-a parut mult),plus fiecare analiza pe care am facut-o,insa mult mai ieftin decat daca ar fi trebuit sa merg la un spital,de ex....tot el m-a ajutat si cu spitalul la nastere,adica voi platii spitalizarea(2500$) pt 2 zile,nastere fara complicatii(sper sa ma ajute Dumnezeu si asa sa fie),iar separat pe doctor(2000$)chiar daca trebuie cezariana...este un fel de ajutor pt cei ca noi care nu au asigurare ,pt ca sti ca o nastere platita de asigurari ajunge in jur de 10.000-12.000 $....cam asa stau treburile cu mine,eu sunt foarte multumita,luna asta voi merge sa intocmesc actele cu spitalul si sa vad cum va fi...doctorul este foarte de treaba si se poarta ca si cu oricare alta persoana...ah,mai e ceva,banii trebuie platiti inainte de saptamana 36.... Poate ai si tu posibilitatea sa gasesti asa ceva acolo unde stai tu,trebuie sa fie,doar ca trebuie sa cauti,sa insisti! Sper sa te ajute micile mele informatii! Sanatate multa in continure si sa auzim de bine! [pup] Mirela si bebele din burtica,28 sapt http://community.webshots.com/user/crismir100 DPN 27 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu stau in NH si stiu cazuri asemanatoare cu al tau, adica tipe fara asigurare medicala care nu au platit nimic in timpul celor 9 luni de sarcina, la fel s-a intamplat si cu nasterea propiu-zisa. Eu am inteles de la ele (nu sunt romance) ca statul american plateste totul celor care au venituri mici. Adica plateste cheltuielile medicale din timpul celor 9 luni, nasterea si dupa nastere cu copilul nu o sa ai probleme pentru ca o sa fie cetatean american si beneficiaza de asigurare medicala. Am inteles ca asta nu se intampla cu mama, dupa nastere. Adica daca tu o sa mai ai nevoie de asistenta medicala dupa nastere, statul nu mai plateste nimic, trebuie sa te descurci. Dar ceea ce este important este ca are statul grija de copil. Asta este ce stiu eu. MAi multe amanunte nu am, dar stiu sigur ca statul te ajuta. Bafta multa si sarcina usoara!!!! diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...