Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sus in Scandinavia (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
acum doua saptamani am postat un anunt legat de cumnata mea care trebuie sa ajunga in luna sept. la inceput in Norvegia.,spuneam ca are nevoie de sprijinul vostru in mai toate ,.....(nu are nevoie de bani)nu cunoaste limba,nu stie pe nimeni,nu are cine sa o invete ce trebiue ,cand trebuie...ei bine are nevoie de prieteni.Cumnata mea se va duce sa munceasa ca bebe sitter intr-un program numit auPAIR undeva in orasul PORSGRUNN programul este pe un an doar 2 saptamani pe luna -are nevoie sa lucreze si in celelalte 2 saptamani ca deaceea pleaca si-si lasa 4 copii in Romania Doresc din tot sufletul cu orice puteti sa o ajutati si sa nu ignorati acest mesaj de help.vvioleta@acasa.ro violeta1970@home.ro Multumesc si scuze pt. repetarea mesajului dar chiar doresc raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, nu avem norvegieni aici, Sus in Scandinavia :-) Asta e!!! Ruth, de ce nu-i spui cumnatei tale sa intre pe DC?? E mai simplu sa stim ce anume o intereseaza...foarte la obiect nu putem fi, pentru ca nu locuim in Norvegia, dar in mare cu un sfat, cu o vorba, o putem ajuta, asa de la distanta...numai ca pentru asta trebuie calculator si Internet. Din cite stie eu, in programele astea au pair este asigurat si cursul de limba, iar cazarea si masa sint asigurate de familia pentru care lucreaza. Nu prea inteleg de ce numai 2 saptamini pe luna??? In celelalte doua unde sta??? Banii de buzunar nu sint prea multi...stiu ca aici in Danemarca sint in jur de 2000-2500 de coroane, ceea ce inseamna cam 400 de Euro pe luna...nu e mult deloc, ba chiar e putin as zice. Iar daca tu spui ca lucreaza numai doua saptamini pe luna, atunci chiar e mai nimic!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea! As avea si eu ceva dileme si le-as fi recunoscatoare fetelor din Suedia daca ar binevoi sa ma ajute. Sunt in asteptarea unui raspuns din partea amb. suedeze,la cererea de rezidenta. Astazi,prietenul meu,care este suedez,a avut interviu la biroul de imigrari si a fost informat ca, in decurs de 1-2 saptamani vom primi raspunsul. Impresia lui dupa interviul de astazi e ca nu vom avea nici un fel de problema cu obtinerea vizei de rezidenta. Eu una insa va marturisesc ca mor de frica sa nu primesc raspuns negativ. Va intrebati de ce? Pentru ca nu am timp suficient sa urmez si alte cai, sa trec prin alte formalitati(cum ar fi nunta). Nu, nu va speriati, nu mi se termina zilele. Problema e ca,vreau sa-i acord fiului meu(care in noiembrie implineste 6 ani) sansa de a invata limba suedeza inainte de a incepe clasa I-a,peste un an. S-a gasit cineva dintre voi,fetelor,in situatia aceasta? Au scolile suedeze vre-un program de ajutor destinat copiilor nevorbitori de limba suedeza? Daca e sa ajung acolo in viitorul apropiat(DA DOAMNE)pe la ce birouri trebuie sa trec ptr a-mi formaliza sederea in Suedia? Banui ca trebuie sa ma inregistrez in sistemul lor social-medical,financiar....etc. Care este procedura? Daca ma puteti indruma cumva va rog sa nu ezitati! Hai ca v-am plictisit destul!!!!![xx(] Pupici ptr toti![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na ziua la scandinave! Ma repede sa raspund repejor la intrebari ruth,si eu zic ca si lilanda,spune-ne mai concret cum sa o ajutam?Ghinionul este ca nu e nimeni din Norvegia pe aici[bang] yllen,nu ai de ce sa-ti faci problema.In Suedia nu trebuie sa fii casatorit ca sa obtii rezidenta,trebuie sa fii "sambo"..adica sa dovediti ca aveti intentii seriose de a locui impreuna.cit despre copii,te asigur ca sint multi care nu stiu suedeza,copii de imigranti proaspat veniti.acesti copii sint bagati in niste clase speciale unde invata intensiv suedeza,si te asigur ca va invata in max 6 luni de zile..copiii prind incredibil de repede limbile straine,indiferent cit sint de grele.Mai greu cu noi astia batrinii..sa scapam de accent![bang]Iti doresc succes si Bine ai venit in Suedia![flo] Lilanda,ne-au topit caldurile monsher,aduceti-mi repede evantaiu sa nu lesin![:D]ilie cum trece prin focurile astea? Adelutzoooo,mai vino si pe la scandinavi ca ne e dor de tineeeee Pupici tuturor Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
ei iaca am reusit ,mesajul anterior l-am scris cu o mina,ca pe cealalta e adormita Amelie..sint din ce in ce mai duktig[alcool][:D]
Si n-ai facut nici o greseala!!![^] Azi, pe la noi au fost 31 de grade...n-am rezistat nici eu prea mult la soare, ca danezii erau demult la umbra, cu limba de-un cot!!! Ilie cre' ca mai poseda vagi amintiri despre canicula romaneasca fiin'ca nu vaz sa sufere prea tare!!! [:)] Dar mi-am amintit acum ca, anul trecut, am vazut un collie in Malta, tras de stapin pe shusha, la 43 de grade Celsius!!! Avea o figura saracul....asa ca Ilie o boiereste!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela Merci de incurajari! Stiu ca in Suedia,initial,se trece printr-o perioada lunga de sambo dupa care,daca mai au chef,se casatoresc.Cu toate acestea am inteles ca,pe zi ce trece, e din ce in ce mai greu obtinerea rezidentei. Ce ar trebui sa fac in primul rand, odata ajunsa acolo(daca o da Domnul) referitor la hârþogãraie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
na ziua la scandinave! Lilanda,ne-au topit caldurile monsher,aduceti-mi repede evantaiu sa nu lesin![:D]ilie cum trece prin focurile astea? Pupici tuturor Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
V-au napadit caldurile si nici asa nu-i bine? Ha???Cu voi nicicum nu-i bine!!![;)] La noi au navalit inundatiile[bang][bang][bang] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos"]Poze familie[/url] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu"]Pagina personala[/url] [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/f10a"]Poze noi 31.07.2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...