Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frustrarile romanului de aici sau de aiurea


Recommended Posts

De multa vreme incerc sa deschid un subiect pe tema asta dar am avut mereu teama ca va genera discutii pe cat de aprinse, pe atat de inutile. Nici acum nu stiu exact daca are rost, dar avind in vedere ca e vacanta m-am gandit ca putem lenevi putin in hamacele noastre si sa filozofam ieftin pe tema nemultumirilor viscerale dar sterile ale romanului. Romanul, din Romania, este profund nemultumit de : salariu , preturi, taxe, legi si legiuitori, politie, armata, biserica, scoala, functionari publici, mizerie, gropi, caini vagabonzi si de multe multe altele. E nemultumit de cel putin unul daca nu de toate aceste aspecte ale vietii. Ca sa rezolve problema, aia mai curajosi emigreaza. Ceilalti raman, indura si injura. Injura problemele lor si ii injura si pe aia care au plecat si s-au ajuns. Cei care pleaca constata, cu stupoare, ca acolo unde s-au dus e prea frig sau prea innorat, ca oamenii sunt reci, ca casele sunt scumpe, ca scolile sunt proaste si, bineinteles, incep si ei sa injure. Si uite asa ne injuram intre noi cu totii si suntem mereu nemultumiti de cate ceva sau cineva... Cine sa fie oare de vina pentru toate astea ? Mai are romanul vreo sansa ? vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de tata lu Toma Si uite asa ne injuram intre noi cu totii si suntem mereu nemultumiti de cate ceva sau cineva... Cine sa fie oare de vina pentru toate astea ? Mai are romanul vreo sansa ?
Tata lu Toma, crezi ca numai romanu-njura??? Uite, danezii de danezi injura vremea (pin-acu' ca ploua, acu' ca e prea cald si se topesc), injura regina ca berea daneza e mai ieftina la nemti, il injura pe Rasmussen ca nu mai taie taxele, aia din sud ii injura pe aia din Copenhaga, aia din Copenhaga ii injura pe aia din sud...si tot asa!!! Io aici, chiar n-am pe cine sa injur decit pe Jan ala calatoru' de la Discovery care a facut un reportaj absolut penibil despre Romania ( a fost difuzat ieri pe TV Danmark). Pe harta a pus Sighisoara pe la Cluj, iar Bistria la Timisoara. A filmat numai tigani si pe fata lui Cioaba care sustinea ca romii nu fura, nu sint prosti si sint artisti, iar din Bucuresti a aratat Casa Poporului si o casa de copii ai strazii. Asta a fost TOT despre Romania si de-aia sint frustrata acum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca si altii injura dar nu stiu de ce am impresia ca injuraturile romanului sunt de dragul injuraturilor, in timp ce ale altora sunt mai constructive. M-as bucura sa gresesc pentru ca ar insemna ca mai avem o sansa. Oricum tema nu era exact despre injuraturi, era mai mult despre frustrari. vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca toata lumea are nemultumri altfel am fii toti niste modele de oameni si nimeni nu ar emigra, sau demisiona in favoarea altul job, muta in alta casa. Dar Tata lu' Toma a atins un nerv. Eu cred ca noi romani ne place sa ne vaitam cu o alta savoare decit restul lumii. Cred ca vine din vremurile cind nu aveam nimic si singurul lucru pe care puteam sa-l facem era sa injuram ce prindeam. Acum este parte din ceea ce ne caracterizeaza. Poate o injura lumea dar romanul are mai mult talent (gasim cusururi in orice). Si pe de-o parte poate fii un lucru bun ca te ambitioneaza la mai mult dar pe de alta parte sint si multi care se rezuma doar la injurat si nu misca nimic. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca romanul inca n-a priceput ca degeaba se plange ca tot nu-l baga nimeni in seama... peste tot salariile sunt mici...preturile mari etc...insa n-au la cine sa se planga ca nu-i asculta nimeni...aici daca incepi sa te plangi ca n-ai, de a 2-a zi nici nu te mai saluta...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ninja Pai ala a fost facut prin '90, e document de arhiva.
Chiar m-am uitat pe genericul de sfirsit in ce an a fost facut documentarul si era din 2000! Si fiindca subiectul se refera si la sansele romanului, eu zic ca sanse exista. Acum, de aici, vad mult mai clar faptul ca avem niste calitati, native sau dobindite prin educatie, de care ar trebui sa profitam. Sintem inventivi, reusim sa gasim usor solutii la probleme, ne miscam repede atunci cind sintem motivati...dar avem si niste defecte, naravuri, obiceiuri (chiar si ala de a injura si doar atit) de care mi-e teama ca nu vom scapa niciodata. Sa dau cel mai simplu exemplu; pe marginea soselelor sint si aici, ca si in Romania, masute pe care fermierii expun diverse produse. Mai ales acum sint cutii cu capsuni, iar alaturi de ele este o alta cutie din lemn, in care cumparatorul pune pur si simplu banii acolo. As fi naiva sa cred ca o astfel de cutie ar putea exista in Romania!!! Dar daca am constientiza calitatile noastre (alea reale, nu alea inchipuite) si le-am exploata, cred ca am ajunge mai repede acolo unde de vreo 15 ani tot visam sa ajungem!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


Dar daca am constientiza calitatile noastre (alea reale, nu alea inchipuite) si le-am exploata, cred ca am ajunge mai repede acolo unde de vreo 15 ani tot visam sa ajungem!!!
Bine spus! Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Genericul era asa la vrajeala, Ninja are dreptate, documentarul e facut de piticul ala neterminat cam de pe cand eram eu in clasa a 4-a. Si eu l-am vazut acum catziva ani buuuuuni in Romania, si era deja expirat de mult! Alina.
quote:
Originally posted by lilanda
quote:
Originally posted by Ninja Pai ala a fost facut prin '90, e document de arhiva.
Chiar m-am uitat pe genericul de sfirsit in ce an a fost facut documentarul si era din 2000! Si fiindca subiectul se refera si la sansele romanului, eu zic ca sanse exista. Acum, de aici, vad mult mai clar faptul ca avem niste calitati, native sau dobindite prin educatie, de care ar trebui sa profitam. Sintem inventivi, reusim sa gasim usor solutii la probleme, ne miscam repede atunci cind sintem motivati...dar avem si niste defecte, naravuri, obiceiuri (chiar si ala de a injura si doar atit) de care mi-e teama ca nu vom scapa niciodata. Sa dau cel mai simplu exemplu; pe marginea soselelor sint si aici, ca si in Romania, masute pe care fermierii expun diverse produse. Mai ales acum sint cutii cu capsuni, iar alaturi de ele este o alta cutie din lemn, in care cumparatorul pune pur si simplu banii acolo. As fi naiva sa cred ca o astfel de cutie ar putea exista in Romania!!! Dar daca am constientiza calitatile noastre (alea reale, nu alea inchipuite) si le-am exploata, cred ca am ajunge mai repede acolo unde de vreo 15 ani tot visam sa ajungem!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Sunt convins ca si altii injura dar nu stiu de ce am impresia ca injuraturile romanului sunt de dragul injuraturilor, in timp ce ale altora sunt mai constructive. M-as bucura sa gresesc pentru ca ar insemna ca mai avem o sansa. Oricum tema nu era exact despre injuraturi, era mai mult despre frustrari. vlad
... pentru ca romanul stie sa injure, frate! [:I] Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...