Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

combinatii alimentare


Recommended Posts

...vad ca multe dintre voi sunt mereu cu ochii pe cantar asa ca m-am gandit sa va impartasesc ultima mea descoperire : combinatiile alimentare... din pacate link-urile care le-am gasit sunt in italiana...insa ma gandeam incet incet sa incepem sa le descoperim impreuna. Alimentele se impart in : PROTEINE : CARNE, BRANZETURI,MASLINE, LAPTE, FASOLE, MAZARE, SOIA, CEREALE CARBOHIDRATI : CEREALE, FASOLE, MAZARE, CARTOFUL, CASTANELE, DOVLEACUL, RADACINOASELE, FRUCTELE DULCI (banane,struguri,prune),ZAHARUL GRASIMI: ULEI, UNT, GRASIMI ANIMALE Prima regula : NU carbohidrati impreuna cu proteine la aceeasi masa. Sunt informatii luate de pe internet...daca am gresit ceva va rog corectati-ma !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu cred ca are nici o legatura cu regimul propus de Montignac ( el daca stiu eu bine iti da o lista cu alimentele care pot fi consumate in cantitati nelimitate, chestiune dupa parerea mea gresita, dar ma rog) ...eu ma gandeam la un nou regim de viata mai sanatos...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu pe cineva care a slabit cu succes cu metoda asta. Dar asta inseamna fara cartofi prajiti cu friptura, fara fasole cu carnati, fara mamaliguta cu branza si smantana, fara paine cu salam, sunca sau branza... putin cam trist. Nu stiu daca as putea urma cu strictete regula asta. Desi, daca ma gandesc mai bine, poate ar merita sa incerc. Oricum, Alesandra, iti multumesc ca mi-ai reamintit, parca sunt tot mai convinsa sa incerc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele...treaba asta cu combinatiile alimentare nu prea are legatura cu dietele ci mai mult cu digestia si cu ceea ce se intampla in stomac si in intestin atunci cand noi mancam. Ex: fructele trebuiesc mancate intre mese (sau inainte de masa) pentru ca digestia lor are loc direct in intestin ( in felul acesta ele nu raman blocate in stomac)...la fel si dulciurile... Combinatii de evitat : carne (peste) + cereale (paine, paste fainoase,orez,malai ) carne (peste) + oua carne (peste) + legume ( fasole,mazare...) carne (peste) + lapte lapte + cafea oua + legume (fasole, mazare, porumb) fructe + cereale fructe + zarzavaturi Daca vreti sa mancati carne : este de preferat carnea de peste sau pui facuta la gratar in combinatie cu salata (tot felul de cruditati) pastele fainoase : in combinatie cu zarzavaturi ( conopida, brocoli...) fasolea (lintea) frecata : in combinatie cu paine prajita oua : cu cartofi sau cu salata de vinete sau cu spanac sau cu paine Mai citesc...si va mai scriu...acum descopar si eu[;)] O alimentazie corecta duce la o digestie usoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu am tinut ¨dieta¨ asta si a functionat foarte bine, in 6 luni am slabit uniform 3-4 kg (atat cat aveam in plus). E cam greu sa te obisnuiesti cu acest mod de a te alimenta dar nu e imposibil. Imi amintesc ca daca mancam o friptura la restaurant trebuia sa cer neaparat garnitura de ciuperci sote sau salata verde dar cel mai nasol era ca intre feluri de manacare trebuie sa lasi sa treaca 30 minute. Dupa ce am slabit cat trebuie sa slabesc am continuat sa mananc in acelasi stil iar greutatea a ramas constanta. La 2 ani dupa ce am inceput aceasta dieta am plecat din tara si,bineinteles, ca am dat peste cap tot regimul meu, am inceput sa mananc dezordonat, fara sa mai tin cont de nimic si abia acum, dupa alti 2 ani si jumatate am inceput sa pun ceva sunculite pe mine (asta pentru ca am ramas insarcinata). Alesandra, oul nu se combina in veci cu cartoul in aceasta dieta pentru simplul motiv ca oul e proteina iar cartoful hidrat de carbon si in principiu se poate manca orice dar cu masura si cu grija sa nu fie amestecate. Dupa un medic american care a inventat chestia asta, alimentele se impart in 4 gupe: proteine, hidrocarbonati, neutre si grasimi (cele de evitat). Nu stiu de unde ai luat tu clasificare pe care ai scris-o dar e gresita in sensul ca la proteine sunt cuprinse si neutrele. Alimentele neutre (lactate, branza degresata, masline, ulei de masline,salata verde etc) sunt singurele care se amesteca si cu proteinele si cu hidratii de carbon si se pot manca proteine si hidrati de carbon la aceeasi masa cu o diferenta de 30 minute intre ele. Alimentele care trebuiesc evitate nu sunt neaparat numai grasimile ci si gemurile, dulceturile, croissant-ele, produsele de patiserie, painea alba, pastele fainoase etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am gasit cartulia asta in librarie...mi-a placut cum explica ce se intampla de fapt cand mancam...eu nu vreau sa slabesc, vreau doar sa mananc si sa ma simt bine (fara balonari,retineri de apa, stari de somnolenta etc), vreau sa mananc dulciuri ( si am citit ca e indicat sa le mananci intre mesele principale, si nu imediat dupa masa principala )... Acest mod de viata se aproprie destul de mult de ceea ce fac deja, mie personal imi place...am ajuns sa ma intreb cum reuseam sa mananc atat de prost, mai ales cand eram in Romania cu toate amestecurile...ciorbe, tocanite, sarmale etc... Va spun ca gatesc zilnic, pregatirea mesei de pranz dureaza intre 15-30 minute, in fiecare zi altceva, cat mai putin gatit, cat mai natural... Pacat ca acum plec in concediu, am sa revin in septembrie si poate atunci am sa mai reiau subiectul acesta ( daca prezinta interes pe forum ). Pana atunci ...vacante placute...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...