Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romani din Anglia, postati aici! (3)


Recommended Posts

Apoi daca-i vorba de club Nikon, nu pot sa ma abtin sa nu zic si eu ''prezent''! [alcool] Noi ne-am luat un SLR in primavara (e adevarat ca nu-i digital), si acum Brian (prietenul meu) ma tot bate la cap sa ne luam un SLR digital, D70 sau chiar D100...si eu tot aman, ca mi se pare cam scump, mai ales ca-l avem pe alalalt...tu de care ai primit Andra? oricum, ori de care ar fi, felicitari! sa te bucuri de el si sa faci poze minunate! nu-ti zic inca ''la multi ani'', ca e cam devreme, dar o sa tin minte...:) Cryss, ma bucur ca ti-a fost de folos site-ul. eu pana la urma cred ca o sa dau Cambridge-ul,din doua motive: in primul rand, din cate am inteles, IELTS-ul are mai mult o aplicatie academica, adica e necesar daca vrei sa aplici la o universitate aici (sau in alte state vorbitoare de lb engleza)- ceea ce nu e cazul meu. in al doilea rand, Cambridge-ul e mai cunoscut acasa, si ma gandesc ca mi-ar fi de folos cand/daca ma intorc acasa. tu de ce ai ales IELTS-ul, crezi ca e mai bun? si prietenul meu si-a depus luna trecuta aplicatia pt viza de 3 ani si asteptam cu sufletul la gura un raspuns.din cate stiu, inca nu se lucreaza la aplicatiile romanilor si bulgarilor, asa ca va fi o asteptare destul de lungaaa si sper sa avem noroc...si la sfarsit sa putem sarbatori [cheers] eu de obicei sunt libera duminica, dar cateodata mai fac cate un babysitting (respectiv maine). mi-ar placea si mie sa ne intalnim la un moment dat, mai ales ca se apropie sarbatorile de iarna si in perioada asta duci dorul de casa mai mult ca niciodata! va pup si sa aveti o duminica frumoasa! adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite ca eu nu am somn... Nikonul meu e Coolpix 3200 ca si al Cristinei de altfel. Multzam de urare. Legat de Cambridge, daca ai neveoie de vreun ajutor, nu ezita sa ma intrebi. Eu am dat FCE in 1996 si am facut un training pt pregatirea elevilor pt CAE anul trecut, asa ca stiu cate ceva. In ce priveste vizele de 3 ani (de asta are si Lari al meu), nu se proceseaza inca. Si cumnatul meu si inca un tip din casa mea au actele de vreo 3 luni trimise la Home Office si nu se stie inca nimik, nici o data sigura. Inca ceva, legat de IELTS sau Cambridge. Ielts-ul aici, cel putin in cazul Cristinei, ajuta la inscrierea la o facultate. In Ro functioneaza treaba asta atat pt IELTS cat si pt Cambridge la anumite facultati, in sensul ca nu mai ai nevoie de admitere la engleza numai daca ai o anumita nota (cat mai mare, desigur). Depinde pt ce vrei tu sa te folosesti in Romania de asta. Adika sa te duci la facultate sau sa te angajezi undeva si iti trebuie engl? Ca daca vrei sa te angajezi, intr-adevar e mai bine sa ai un Cambridge, recomand Advanced-ul... Hai ca poate aranjam o intalnire cat de curand...cris pleaca in ro de sarbatori, noi ramanem..Unde petreceti? Prietenul tau nu e roman? Pupici. Sau somn usor. Andra http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andra, am anticipat intrebarea referitoare la prietenul meu...ba da, e roman, dar a avut noroc cand s-a nascut ca taica-sau i-a dat un nume original (cel putin in Ro) dupa un tenismen de care-i placea f. mult (un irlandez sau englez...).si eu cand am auzit prima data numele i-am cerut buletinul, ca nu l-am crezut pe cuvant...apoi m-am gandit [cool] si [m-a] pe loc, atat de el , cat si de nume... referitor la Cambridge, m-am gandit ca o sa-mi foloseasca la angajare, ca facultati nu mai am de cand sa fac.iti multumesc pt oferta de sfaturi si sunt convinsa ca o sa apelez la tine cat de curand. deci tu recomanzi Advance-ul? eu ma gandeam sa dau FCE-ul, dar nu ma sperie nici A.va trebui doar sa invat mai mult... cam atat acum, ca tre sa plec imediat la babysitting. v-am pupat si sa aveti o zi buna! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Adriana, IELTS-ul e tot al Cambridge-ului,deci pe diploma o sa scrie tot Cambridge, numai ca este dovada abilitatilor de a avea cunostinte de engleza academica(ceea ce implicit presupune cunostinte de engleza generala!). Eu, intr-adevar urmaresc sa ma inscriu la o facultate sau la vreun curs, ca la studii postuniversitare se plateste f mult si nu cred ca imi permit. Am in vedere si posibilitatea de a ma intoarce in Romania , si atunci impusc 2 iepuri deodata dat fiind ca IELTS-ul imi foloseste si ca sa ma inscriu la o facult. din UK + ca in Romania ar da bine in CV sa mentionezi ca ai o diploma pe care apare stampila Universitatii Cambridge. Oricum, analizeaza bine toate tipurile de examen si da-l pe cel mai potrivit scopului tau! Andra,am primit mesajul tau prea tarziu si nu mai avea rost sa iti raspund.Oricum , biserica e dschisa de la 10am pana la 1pm din cate stiu eu.Poate te sun diseara! Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un scurt mesaj sa-i urez binevenit Adrianei. Noi am fost la fireworks vineri seara in Wimbledon Park si din nou in seara asta la o biserica din apropiere. Asta-seara am fost doar eu si Dominic. Familia noastra sintem 100% atei dar pt jocuri de artificii pot face o exceptie si sa calc si prin biserica. Miine - din nou la serviciu. Am angajat o tinara sa aiba grija de Dominic 2 ore pe zi dupa scoala, miine e prima zi propriu-zisa, sper sa mearga bine. Inchei aici ca incepe "Have I got news for you" la Tv si este unul din putinele p[rograme care le urmaresc daca pot. pa Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! Cryss, intr-adevar Ielts-ul e tot al Cambridge-ului dar in ro nu e prea bine cunoscut...Si e si mai dificil decat Advanced-ul...deci daca nu are de gand sa dea la o facultate fie ca aici fie ca in tara, mai bine pt ea ar fi Adv. Bineinteles, e alegerea ei, nu o influentez cu nik. Eu, se stie, vrea sa dau si eu Ielts, dar pt mine, nu am nici un scop anume ca sa il dau. Ariana, nu e vorba ca inveti mai mult. Probele sunt de acelasi tip la FCA si CAE numai ca la CAE dificultatea e mai mare...Trebuie sa te pregatesti mai bine in ideea de a lucra texte si exercitii mai grele. Ce chestie cu prietenul tau... Tie cand iti expira viza? Mary_jane, ce face burtika? Ai aflat ce e? Sa ne spui si noua ca suntem taaaaaaaare curioase! Pupici lui Dominik. Cum e cu noua fata...e cea din Cehia? O place Dominik? Am fost ieri la Biserica romaneasca din Holborn, am ajuns tocmai cand se terminase slujba si se impartisera bucate si romanii stateau de vorba grupiri-grupuri...Ma gandeam ca totusi comunitatea romanilor de aici (ca in alte parti nush cum o fi) e destul de legata.. Cam atata...Azi e ziua mea (ma cheama si Gabriela) asa ca tuturor ofer [berica] sau [pepsi] si [papica]! Pupici si La multi ani celor care se numesc Mihai, Mihaela, Gabriel si Gabriela! Andra http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mary Jane, multumesc pt urarea de bun venit. ''la multi ani'' lui Dominic (cu intarziere) si am inteles ca esti [gravi] , asa ca multa sanatate (ca-i mai buna decat toate) si sa auzim numa de bine! motanik- ''la multi ani'' de Sf. Gavril !ai grija sa nu exagerezi cu [berica], sa n-ai maine dureri de cap...:) si apropos, cum mai stai cu ofertele de job-uri? ceva interesant so far? relativ la examene, exact asta e motivul pt. care inclin spre Cambridge, si anume ca de IELTS nu prea a auzit nimeni pe acasa - sau cel putin nimeni din cei cu care am vorbit eu. de folosit o sa-mi foloseasca poate la o eventuala angajare acasa si poate si aici, cine stie? oricum ideea e sa am si eu o diploma care sa ateste ca stiu engleza, si ca n-am stat degeaba aici (in Anglia) atata timp...viza mea expira in februarie si de aceea sper sa se rezolve cat mai repede situatia de la Home Office [bang] macar sa stim cum stam... cryss, am vorbit azi cu tipa la care lucrez si se pare ca va trebui sa stau mai mult sambata la datorie [:(]. imi pare sincer rau ca nu ne putem intalni weekendul asta, dar las' ca n-au intrat zilele in sac si or mai fi alte zeci de ocazii [colegi]...tu cand pleci in tara? ce te invidiez ca o sa-ti petreci sarbatorile acasa, nici nu stii! noi nu putem pleca din cauza ca Brian are pasaportul la HO si uite asa o sa fie imediat 2 ani de cand nu i-am vazut pe ai mei...[q][q][q]. de fapt,ca sa fiu sincera, i-am vazut sambata trecuta, prin messenger, ca mi-am pus webcam si macar asa mai indulcesc dorul de casa, dar tot nu-i la fel... cam atat deocamdata, ca i-am promis lu B ca fac spaghetti bologneze si vine imediat de la lucru si eu nici nu m-am apucat... sper ca ati trecut cu bine peste cea mai grea zi din saptamana si acum putem visa cu ochii deschisi la weekend...nici nu stim cum ne trezim ca-i vineri imediat...nu aveti si voi impresia ca zboara zilele prea repede? or maybe it's just me...[:D] pa pa.adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzam de urare...sunt tare happy...sotul meu mi-a facut un nou cadou. Stia ca imi doream mult mp3 player si azi m-am trezit cu unul! Nu-i asa ca am o bomboana de barbatel?? Brienitza, am interviu vineri si mai astept un telefon tot pt interviu saptamana asta iar joi ma duc la o scoala o ora sa vad cum e... cryss, daca Adriana si prietenul ei nu merg sambata, noi mergem? Sau ne intalnim duminika, ca sa poata veni si ei si prietena mea Mihaela? Cred ca mai bine ar fi asa...Ce zici Brienitza? Duminika puteti? Eventual stabilim apoi unde si la ce ora.... Pupiciosi. Andra http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai semnat condica de ceva timp... Bun venit, Adriana La multi ani Motaniq & Mihaela [alcool][alcool][alcool] O sa bem in cinstea voastra. Pasaportul lui Andreas e gata si acum il asteptam. Imediat ce ajunge aici merge la Croydon ptr ILR (indefinite leave). Daca nu ne dau viza, macar sa-i punem lui Andy pe pasaport o viza, ca sa putem merge acasa de sarbatori. Uf, de-abia astept, nu am mai fost in Romania de 1 an jumate. va pupam Irinuca si bebe Andreas [bonjovi] nascut pe 30/07/04 [url="http://community.webshots.com/user/irrinuca"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreas2004"]web2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irrinuca, multzam si bine ai revenit printre noi. Chiar ca nu ai mai scris de ceva timp (ca de altfel multe fete). Ce mai faci? Ce face bebe? Cand vreti sa plecati in tzara? Eu va doresc succes la viza pt Abdreas si sa va distrati bine acasa (si pt noi, cele care nu mergem ). Si swa ne povestesti pe larg cum a fost cand vii. Pupici. Andra http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...