Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

Pai mi se pare imposibil sa o "dovedim" (asta ca sa fim in pas cu Olimpiada) pentru ca ea nici nu se astepta sa o dovedim !!!! Ceea ce astepta ea a fost tocmai aceasta ocazie, numai ca eu am priceput cam tirziu, prin care sa ne citeze pasaje din Biblie si prin care sa ne aduca pe calea cea buna.In final nici nu s-a mai stiut de la ce a inceput discutia ci am sfirsit cu totii la lectia de religie. Pacat, pentru ca nu asta era scopul subiectului !!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by miau-miau
deci n-ati dovedit-o pe Emilia pin'la urma...
deci pe voi ce v-a deranjat pana la urma? Ca Emilia are o antipatie fata de sterilet, asa ca fapt in sine? Sau motivele pentru care nu-l place? Sau felul in care isi expune parerile? Ioanaa de exemplu spune clar ca nu doreste sfaturi morale, deci este libera sa sara peste asemenea chestii daca o irita; altii poate chiar asta vor sa auda. Eu inca nu ma declar un dusman fatis al steriletului (cele 35% se lupta inca impotriva celor 65% daca se intelege ce vreau sa spun, astept cu calm sa vad cine castiga pana la urma).Totusi vreau si eu sa spun ca nu numai Emilia careia ii place sa ne aminteasca de percepte biblice gandeste asa. Sunt infinit mult mai multi care ar pune semnul egal intre sterilet si avort. Si daca asa ceva se argumenteaza aici, atunci nu vad de ce cele scrise (inclusiv citate biblice si marturii personale "de dormitor") ar fi complet off topic. Nu poti face asemenea afirmatii fara sa aduci unele argumente si exemplificari. Nu uitati ca Tareia a indraznit prima, ea s-a retras apoi mai timida, altii s-au simtit provocati sa continuie.Clara Maria auzise de un anume efect secundar, altii aveau cunostinta si de altele... Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot aveti probleme biblice eu nu inteleg de ce va preocupa steriletul pentru ca ar trebui sa aveti relatii sexuale doar atunci cand vreti copii altfel abstinenta si tineti posturile.Va propun un caz: Daca o femeie ar ramane insarcinata si din punct de vedere medical nu ar putea sa suporte sarcina (adica daca nu ar face avort ar muri). Ce ar trebui sa faca ca sa fie o buna crestina? Sa moara si sa isi lase ceialalti copii orfani? Pentru ca din punct de vedere biblic asta ar fi solutia, nu? Eu nu cred ca cineva ar proceda in felul acesta asa ca pana cand aud de cineva care face asta sa nu mai dea nimeni cu pietre pentru un biet sterilet. Ca pana una alta mor copii de foame pe strazi si nu facem nici care nimic pentru asta. As vrea sa imi spuna una singura dintre cele care acuza ca a facut ceva pentru un copil al strzii (si nu ca i-a dat 10.000 sau un colt de paine) si dupa aia mai discutam. http://community.webshots.com/user/corinnax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am timp sa va citesc asa, on-line, insa nu ma pot abtine sa nu scriu si eu ceva...Lavi, oare am avut acelasi profesor[:D]..ca-mi sunt tare cunoscute chestiile pe care le-ai scris tu... Eu mi-am pus sterilet dupa prima nastere, nu ma simt grozav cu el , dar era cea mai sigura metoda pe care o puteam folosi, din punctul meu de vedere. Nu sunt dispusa sa-mi asum tot ceea ce inseamna o noua sarcina (si implicit un nou copil)...iar o noua viata eu o consider dupa ce acele celule se fixeaza in uter si incep sa se inmultesca, altfel inclusiv fertilizarea in vitro ar fi un mare "avort in masa" nu, pt ca se aleg unul-doi iar cu restul ce se intampla[?] ramane de vazut, poate si asta ar fi, nu, o mare crima????? Oricum, daca as ramane insarcinata (acea posibilitate de 2 %) as pastra copilul, dar ca sa folosesc o eternitate prezervativul sau metoda calendarului, sau niste foite...jos palaria pentru inimile si nervii tari ale celor care se protejeaza asa... Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gio ...iar o noua viata eu o consider dupa ce acele celule se fixeaza in uter si incep sa se inmultesca, altfel inclusiv fertilizarea in vitro ar fi un mare "avort in masa" nu, pt ca se aleg unul-doi iar cu restul ce se intampla[?] ramane de vazut, poate si asta ar fi, nu, o mare crima?????
Foarte interesanta problema ai ridicat! Ce este FIV pana la urma, crima sau... dimpotriva, pentru ca a dus la nasterea atator copii care altfel nu s-ar fi nascut niciodata? This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ioanaa
Daca tot aveti probleme biblice eu nu inteleg de ce va preocupa steriletul pentru ca ar trebui sa aveti relatii sexuale doar atunci cand vreti copii altfel abstinenta si tineti posturile. Ioana, iubito, citeste tot din urma, ce si cum cu sexu' si cu dubla lui menire, de placere si de procreere. Va propun un caz: Daca o femeie ar ramane insarcinata si din punct de vedere medical nu ar putea sa suporte sarcina (adica daca nu ar face avort ar muri). Ce ar trebui sa faca ca sa fie o buna crestina? Sa moara si sa isi lase ceialalti copii orfani? Pentru ca din punct de vedere biblic asta ar fi solutia, nu? Eu nu cred ca cineva ar proceda in felul acesta asa ca pana cand aud de cineva care face asta sa nu mai dea nimeni cu pietre pentru un biet sterilet. multe miscari pro-avort au bagat la inaintare acest caz, ca sa castige protectia legala ca sa poata practica avortul la cerere, fara nici o indicatie medicala. aceste cazuri de care mentionezi se verifica extrem de rar, si daca intr-adevar s-ar demonstra medical ca viata mamei este in 100% pericol de moarte, atunci as fi de acord cu avortul. DOAR ATAT!!! Alti copii va mai putea face, sau are deja, dar ea, ca mama este insostituibila, iar acel mic sufletel se duce pe Maini Sigure. Este opinia mea, personal mai cred si in cazuri speciale, in ghidarea lui Dumnezeu, cand o femeie poate avea incredintarea de la Dumnezeu ca va trai, desi medicul nu-i da nici o sansa. Dar probabil ca e deja prea mult pentru unele dintre voi, asa ca ma opresc aici. Dar daca totusi nu e 100% sigur ca mama va muri, ci va mai avea ceva sanse, oricat de slabe ar fi ele, nu sunt de acord cu avortul, s-a demonstrat de atatea ori ca medicii s-au inselat. Si din nou intervine credinta. "Ceea ce la oameni e imposibil, la Dumnezeu este posibil" Ca pana una alta mor copii de foame pe strazi si nu facem nici care nimic pentru asta. As vrea sa imi spuna una singura dintre cele care acuza ca a facut ceva pentru un copil al strzii (si nu ca i-a dat 10.000 sau un colt de paine) si dupa aia mai discutam. Tot Biblia spune ca "nu trebuie sa stie dreapta ta ce face stanga", si nu trebuie sa ma laud. Cu siguranta nu o sa spun aici ce fac, dar nu condamna fara sa fii sigura ca AI ce condamna...http://community.webshots.com/user/corinnax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by gio ...iar o noua viata eu o consider dupa ce acele celule se fixeaza in uter si incep sa se inmultesca, altfel inclusiv fertilizarea in vitro ar fi un mare "avort in masa" nu, pt ca se aleg unul-doi iar cu restul ce se intampla[?] ramane de vazut, poate si asta ar fi, nu, o mare crima?????
Foarte interesanta problema ai ridicat! Ce este FIV pana la urma, crima sau... dimpotriva, pentru ca a dus la nasterea atator copii care altfel nu s-ar fi nascut niciodata? gio, celulele incep sa se inmulteasca INAINTE de a se fixa de peretele uterului, si tocmai acest fapt denota ca acolo exista deja VIATA unica, cu o inteligenta biologica proprie, (fantastic, nu-i asa?) pentru ca din momentul fecundarii, ovulul are o traiectorie a sa proprie, iar in cele 7 zile pana la cuibarire are loc un proces complet independent de corpul mamei, adica nu are nevoie de resurse de la mama sa se dezvolte. Multe miscari feministe au spus ca de fapt ca steriletul sau alte metode contraceptive artificiale nu sunt abortive, pentru ca ele "curata" acel "ceva" inainte de cuibarire, care inca nu se hraneste de la mama, si inca nu e viata. Atunci se ajunge la absurditatea ca prima saptamana din cele 40 de gestatie de fapt femeia nu e insarcinata!?! catalina, la FIV pozitia mea e oarecum asemanatoare cu cea a bisericii catolice, desi nu sunt catolica. daca mi-as dori un copil neaparat cu metoda asta, ca sa fie intr-adevar al meu, (desi sunt atatia care au nevoie de o mama - deci mai degraba as adopta), as dona cel mult 3 ovule, (in general sunt recoltate 4,5 sau 6, daca nu ma insel, si asta ca sa micsoreze timpii si sa creasca rata de reusite), chiar daca ar dura mai mult si as fi supusa la dezamagiri repetate si prelungite, din care, daca traiesc toate 3, inca nu m-am gandit foarte serios la asta, dar asa, la prima cugetare, probabil ca le-as tine pe toate. despre practica, in general, nu stiu foarte multe, dar cred ca ceea ce se petrece in laboratoare, de multe ori este joaca de-a Dumnezeu, desigur exclusi expertii care intr-adevar respecta dorintele parintilor, si nu trateaza embrionii ca pe moluste de broasca. aici stiu sigur ca exista banci de embrioni. parintii au sansa de a alege sa doneze embrionii care continua sa traiasca, dar pe care nu ii mai vor. ii consider vinovati pe cei care aleg sa ii lase sa moara sau arata indiferenta cu privire la finalitatea lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...