Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

am mai auzit la cineva, si uite ca acum am citit pe site-ul pe care tocmai l-am descoperit si vi l-am recomandat ca SI PILULELE au actiune partial ABORTIVA! mergeti la cap. ORAL CONTRACEPTIVES, foarte interesant!!!! asta ma face sa ii revizuiesc pilulei locul in clasificarea mea! ma duc sa analizez mai bine chestiunea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ioanaa, nu simti nimic deosebit. De fapt am mai raspuns, dar cineva a denaturat discutia in una semi-morala. Emilia, unii dintre noi sunt bolnavi!!!! cum eu am toate analizele ok, cine oare??? Poate ar fi cazul sa recitesti tot si sa observi ca esti precum Vadim, intr-o extrema. Poate ar fi mai bine sa deschizi un topic despre morala crestina si aplicabilitatea ei in secolul nostru. Mi-ar fi placut contradictiile astea cu tine in facultate, acum deja experienta e relevanta. pupici pentru fete[bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, din pacate, site-ul mi se pare extrem de clar "orientat", nu este un site stiintific care sa prezinte mai multe aspecte ale problemei, ci unul care vrea sa demonstreze un lucru: ca nu sunt bune pilulele, ca nu e bun IUD-ul, etc. In al doilea rand, mi se par fortate pozitiile medicilor care refuza sa scrie COC pacientelor. As intelege daca acest lucru ar fi din considerente pur medicale, bineinteles, dar in ceea ce priveste considerentele morale, cred ca pacienta este cea care trebuie sa decida, mai ales intr-o situatie in care nu se stie de fapt exact ce se intampla, este o chestiune controversata deocamdata. In al treilea rand, daca 2-10 % din paciente ovuleaza, nu-mi explic cum de nu am vazut inca semne de ovulatie la nici una din pacientele care luau pilula si nici nu am auzit vorbind de ele medicii experimentati cu care am lucrat pana acum. Dimpotriva, exista aspectul tipic de "ovare blocate", cu foliculi mici sau cel mult mijlocii, fara folicul dominant (excludem din discutie esecurile contraceptiei, care stim cu totii ca exista, rar dar exista!) Problema este ca in general lumea are pretentia ca stiinta medicala este una foarte exacta, ceea ce, din nefericire, este complet eronat. Foarte multe lucruri sunt controversate (exista in lume chiar congrese care au ca tema controverse intr-o anumita specialitate), foarte multe lucruri nu sunt clare, cu privire la foarte multe subiecte exista mai multe pozitii, fiecare argumentata intr-un anumit fel (de aici si conceptia pacientilor ca daca dr.X mi-a spus un lucru si dr. Y mi-a spus altceva, neaparat sau X, sau Y e prost, ceea ce de multe ori e complet gresit). Parerea mea e ca daca mergi pe gheata subtire a subiectului legat de contraceptie, avort, FIV si altele asemenea care fac obiectul bioeticii pana la urma, trebuie sa intelegi ca lucrurile au multe fatete si sa-ti asumi acest lucru. De exemplu, eu nu prea cred in povestea asta cu ovulatia pe pilula, dar de unde sa stiu eu ce se intampla in 100% din cazuri? Am vazut destule chestii incredibile, si de multe ori teorii bine inradacinate in medicina au fost demolate ulterior de teorii mai noi care au demonstrat contrariul sau cu totul altceva. Deci, daca nu vrei sa-ti asumi absolut nici un "risc moral", atunci e mai bine sa mergi pe linia bisericii pana la capat, deci, fara sterilet, fara pilula, fara prezervativ sau spermicide (ca tot "samanta" aruncata e!)... ramane calendarul, curba termica bazala, etc... succes! Fiecare face exact ceea ce doreste cu corpul ei. Mai rau e ca vad o gramada de persoane care nu iau pilula "ca nu e buna", nu-si pun sterilet "ca nu e bun", nu folosesc prezervativ "ca nu vrea sotul"... si din trei in trei luni sunt clientele cabinetului de intreruperi de sarcina. Halal! Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, nu trebuie sa existe exceptii, asta daca intr-adevar nu vrei sa te abati de la morala crestina, pentru ca ar trebui sa te lasi in voia Domnului nu sa decida nimeni in schimb. Iar in ceea ce priveste "nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta" e analiza pe text, dar daca asa se pune problema atunci nu vad ce rost mai are discutia. Probabil ca asa se nasc cazurile cu "am o prietena care are o problema..." cand nu putem sa ne sustinem parerile deschis sau nu putem sa recunoastem ca am gresit etc. Oricum fiecare face ce vrea si nu cred ca altcineva in afara de Dumnezeu are dreptul sa judece sau sa acuze (nu ma refer aici la normele sociale - cele care tin de aparatul legislativ). Noi avem dreptul sa intelegem si sa iertam daca suntem in stare. Multa sanatate. http://community.webshots.com/user/corinnax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

urmaresc de cateva zile subiectul...ma amuz,ma revolt.imi pun idei in ordine,apoi renunt la postarea lor. sunt asa de multe de spus incat nici nu cred ca am rabdare sa le scriu pe toate... am fost si eu pana nu de curand o astfel de persoana,care acuza fara sa cunoasca.mi-am acuzat chiar mama si alte femei dragi mie pt ca la un moment dat al existentei lor au calcat stramb si au pacatuit.ma refer la intreruperea sarcinii.mi-am promis atunci sa nu fac in veci una ca asta. never say never. acum,mi-a placut mult de ocebine,de ioana,nu mai zic de catalina...le sustin intru totul.fiecare este liber sa isi asume responsabilitati,sa ia decizii.si nu merita a fi judecata nici o femeie pt ca foloseste un sterilet! in locul unui avort.pentru ca,sa fim serioase,suntem femei trecute prin sarcini,avem o viata sexuala normala,suntem citite si rascitite,cunoastem cum functioneaza in limitele normale organismul nostru si stim ca nimic nu este niciodata sigur.cum pot eu sa ma bazez pe menstruatia mea cand ovulatia poate fi influentata de atatea lucruri?sa risc lunar??? am luptat pentru emancipare,pentru un soi de egalitate a noastra cu a barbatilor.acum ne intoarcem la origini?cand femeia era supusa si unica ei menire era sa stea cu picioarele in sus si sa faca copii?in fine,nu vreau sa fiu deplasata,dar in mare asta se intampla.acum ca femeie gandesc ca trebuie sa ne alegem cu grija momentul cand ne dorim un copilas.prezervative?foite?calendar?am ramas insarcinata astfel.prezervativ+foita.si a trebuit sa trec printr-un calvar.acum suflu si-n iaurt.nu ca nu mi-as mai dori un bebe,dar nu e chiar momentul.daca vine,vine!sansele de a ramane insarcinata sub tratamentul cu pastile sunt remote.dar exista. lasati,fratilor,la o parte gandirea de genul:"biblia zice,biblia face!".sunt credincioasa,dar nu habotnica.cred in Dumnezeu,in ceea ce ne-a dat,mi-e rusine de ce am facut,stiu ca am pacatuit si mai mult ca sigur ca pacatuiesc in continuare.dar liberul meu arbitru ma indeamna,ma judeca,ma sustine sau ma acuza.eu!nu consider pe nimeni indreptatit sa ii judece pe altii.am invatat asta din experienta proprie. bioetic,nu ma bag!cand devine embrion ovulul fecundat,de cand are suflet,de cand e persoana,de cand e individ.parca uneori si sa stii prea multe nu e bine.intri intr-un soi de confruntare cu propria-ti persoana. nu ma intelegeti gresit!nu indreptatesc comportamenul inuman!am vazut fete care la varsta mea trecusera prin multe...avorturi,relatii..."si ce faci daca esti insarcinata iar?","afara!",maturand sugestiv din mana.nu!asta nu! dar nu judec. Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit destul de uimita ce ati mai scris pe acest subiect...nu cred ca cea care l-a deschis se astepta la asta... Am vrut sa raspund...dar am luat o pauza si am facut o plimbare...raspunsul meu in caz contrar cred ca era f.acid... Am mai intalnit pseudo-religioase si pe alte subiecte (ex.avort...)care predica una si fac alta...cred ca habornicia nu-si are locul aici... Eu cred in Dumnezeu si cred in libertatea persoanei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si intre o femeie religioasa care alege metode "aproximative" de a se proteja si practica alte "tipuri" de satisfactie sexuala (apropos, biserica considera un pacat si atingerea organelor sexuale ale partenerului...) si una care "pacatuieste" pazindu-se si practica sexul sanatos si "normal" (este adevarat ca ceea ce se intampla in dormitor intereseaza doar pe cei doi-tre-etc.parteneri...dar nici nu sunt de acord cu a te injosi pe tine de dragul satisfacerii sexuale a partenerului)...evident o aleg pe a doua... De cand mi-am inceput viata sexuala am ales sa ma protejez corespunzator (adica atat privind o sarcina nedorita cat si BTS) si mi s-ar parea chiar stresant sa ma gandesc tot timpul la in ce perioada sunt....si cum mie imi place sexul neprogramat si "normal" si sanatos si ma simt tare bine satisfacuta vaginal si nu in alt mod...protectia este absolut necesara... Eu am ales pilula, mi se potrivea f.bine si dupa experienta nefericita a prietenei mele mi-a fost frica de sterilet...mai ales ca imi doream bebe intr-un viitor... Chestia ca steriletul e abortiv sau nu...ce va pasa daca vi se potriveste? "Tot ceea ce e bun si frumos in viata e ilegal, imoral sau ingrasa!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca tanasica
si cum mie imi place sexul neprogramat si "normal" si sanatos si ma simt tare bine satisfacuta vaginal si nu in alt mod...
buuuuna!!!![cool] Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ioanaa ... in ceea ce priveste "nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta" e analiza pe text, dar daca asa se pune problema atunci nu vad ce rost mai are discutia. Probabil ca asa se nasc cazurile cu "am o prietena care are o problema..." cand nu putem sa ne sustinem parerile deschis sau nu putem sa recunoastem ca am gresit etc.
ioana, tot ce am scris aici, pe forum, au fost parerile mele expuse cat se poate de deschis, si cred ca daca a fost cineva care sa mai recunoasca si ca a gresit, am fost singura! (dar asta doar dpdv. al modului de expunere, care poate a fost un pic transant uneori, dar nicidecum dpdv al principiilor dezbatute) cand am dat acel citat m-am referit la faptele bune pe care le fac si pe care cu siguranta nu o sa le spun aici! daca fac ceva este pentru ca vad ca e nevoie, e o lume in suferinta in jurul nostru, si nicidecum sa ma bat cu pumnul in piept la prieteni sau cunostinte pe forum... si nici ca sa castig vreo 2 bile albe inaintea lui Dumnezeu, pentru ca stiu ca ceea ce m-a mantuit si m-a repus in relatie cu Dumnezeu n-au fost faptele mele, ci credinta, acceptarea faptului ca Isus a murit si pentru mizeriile mele, dar pe care mi le-a sters cand AM CREZUT si mi-a dat o noua viata!
quote:
"Emilia, nu trebuie sa existe exceptii, asta daca intr-adevar nu vrei sa te abati de la morala crestina, pentru ca ar trebui sa te lasi in voia Domnului nu sa decida nimeni in schimb"
cat despre aceasta chestiune, ioana, eu nu cred ca putem sa bagam toata lumea intr-o oala, sa mearga toti pe sarma ca daca nu, vine mosu' Dumnezeu si ne da cu biciu' peste picioare! din ce am vazut in jurul meu, eu zic asa: daca exista tehnologii atat de avansate, si atatea cunostinte, este pentru ca omul a fost inzestrat cu atata intelepciune TOT DE CATRE DUMNEZEU (ca omul vrea sa admita asta sau nu, e problema lui). Insa tehnologia este un lucru neutru din pdv moral, care poate fi folosit in schimb atat pentru rau cat si pentru a face bine. Daca exista medici, ca si catalina, este pentru ca Dumnezeu a vrut asa, ca pe langa sistemul nostru propriu de vindecare, sa beneficiem si de ajutor din afara. Desigur, El este Medicul Suprem. Dar ca prim instrument la indemana, trebuie sa ma folosesc de legile medicinei pamantesti (asa cum e, cu imperfectiunile ei). Daca mie un medic imi spune ca NU AM ALTA SANSA DECAT SA MOR daca duc la capat sarcina x, (desi repet, cazurile sunt extrem de rare, si o rog pe catalina sa confirme), daca mai am si alti copii de crescut, eu personal, (nu fac o lege din asta) as alege sa raman in continuare langa copii mei, stiind SIGUR ca viata din interiorul meu se duce la Tatal nostru, si ca o sa-mi revad copilasul cand voi ajunge si eu dincolo. Acuma intevine un lucru: credinta! Ioana, sunt cazuri de femei cu credinta fantastica, care refuza sa avorteze, CREZAND ca Dumnezeu le va salva si pe ele, si pe copilas, si totusi au murit. Sunt cazuri de femei care n-au avut nu stiu cata credinta, si totusi au refuzat avortul pentru ca-si doareau cu orice pret copilul, si uite ca medicii s-au inselat, si au supravietuit amandoi. Nu stim de ce se intampla asta! Dumnezeu stie mai bine, si daca acum este greu de inteles, cu siguranta va veni ziua cand toate misterele astea vor fi dezlegate pentru fiecare. DAR mai sunt si cazuri in care unor femei, nu neaparat fiindca ar avea o credinta mai mare sau mai mica, Dumnezeu alege sa se reveleze, nu neapart printr-o voce auzibila, ci si printr-o convingere interioara de nestramutat, (ca a fost ceva exterior lor, pe care mintea lor n-ar fi putut-o plasmui), si sa le incredinteze ca NU VOR MURI. In felul asta, ele pot refuza avortul, si intr-adevar sa mearga totul ok pana la capat. Dar astea sunt cazuri speciale, supranaturale, pe care probabil multe dintre voi o sa le luati peste picior. E alegerea fiecareia! Dumnezeu se reveleaza atat cat ii dam noi voie sa se apropie! Le inteleg si pe femeile care nu mai au nici un copil, si isi doresc cu atata disperare unul, incat daca li s-ar zice asa ceva, probabil ca ar alege sa moara si ele cu copilul. Insa eu de ceva vreme invat ca emotiile nu sunt rele, dar daca le las sa puna stapanire pe mine, si sa ma controleze, ma pot duce la alegeri rele. Eu acum, daca n-as avea copii, si as fi pe cale sa-mi pierd viata cu primul, as face ce am zis mai sus, as lasa ca ratiunea sa ma controleze, mi-as mai da o a 2-a sansa, dar dupa ce intr-adevar mi se aduc dovezi clare ca e ceva in neregula cu bebelusul, si ca suntem pe moarte, si dupa muuuuuulta rugaciune si in cazul in care Dumnezeu nu are altceva de spus in cazul meu specific. Deci, difera de la caz la caz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca la un moment dat te simti indreptatita sa decizi pentru viata copilului care nu s-a nascut cu ce te deosebesti de o femeie care a ramas insarcinata si nu are posibilitatea financiara sa isi creasca copilul si decide sa renunte la sarcina? Pentru ca motivele sunt aceleasi: tu vrei sa iti cresti tu copiii si daca decizi sa il pastrezi nu vei putea si ea la fel - nu va avea posibilitatea sa il creasca ea. Iar in ceea ce priveste steriletul daca scopul actului sexual nu este acela de a face copii ce mai conteaza metoda - daca sunt pastile sau prezervative sau sterilet? Pentru ca astea sunt amanunte si nu cred ca e cazul sa ne legam de amanunte caci daca o facem atunci ar trebui sa mergem pe ideea ca nu exista exceptii si nu ar fi cazul sa discutam despre asta. Cunosc femei care au 9 copii pentru ca sunt credincioase si nu folosesc NICI un fel de metode de contraceptie si au o asemenea credinta in Dumnezeu incat daca discut despre asta cu ele incearca sa inteleaga si in nici un caz sa acuze. Poate sunt o Maria Magdalena pentru ele dar asta nu le impiedica sa stea la masa cu mine. Oricum iti respect parerile dar nu le impartasesc. Pana una alta eu tot n-am aflat cum se monteza steriletul :) http://community.webshots.com/user/corinnax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...