Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

te duci la consultatie la medicul tau ginecolog. Alegi impreuna cu acesta modelul care ti se potriveste. Apoi in functie de faza lunara in care te afli medicul ginecolog va stabili o intalnire pentru a-ti monta steriletul. Exact ca in cazul unei consultatii obisnuite medicul il fixeaza, operatiune care dureaza maximum cateva minute. Apoi o sa-ti dea instructiuni pentru urmatoarele 24 ore si o sa stabiliti data viitorului control. Pozitia steriletului se verifica o data la 6 luni tocmai pentru a evita unele din efectele adverse mult discutate aici prin deplasarea lui. E posibil ca dupa montare la cateva ore sa apara un disconfort si o sangerare. E normal. Nu stiu ce fel de amanunte doresti sa afli, de aceea nici nu am povestit amanuntit pana acum, dar poti sa intrebi exact. Pupici [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ioanaa
Daca la un moment dat te simti indreptatita sa decizi pentru viata copilului care nu s-a nascut cu ce te deosebesti de o femeie care a ramas insarcinata si nu are posibilitatea financiara sa isi creasca copilul si decide sa renunte la sarcina? Pentru ca motivele sunt aceleasi: tu vrei sa iti cresti tu copiii si daca decizi sa il pastrezi nu vei putea si ea la fel - nu va avea posibilitatea sa il creasca ea.
deosebirea este enorma, cred eu. nu stiu daca inteleg bine scenariul, dar eu pun in discutie doar cazul urmator: (si daca gresesc, dpdv medical, rog pe catalina sa ma corecteze) In primul rand acel copil va muri cu siguranta, daca as refuza avortul, pentru ca as muri eu, si el nu ar mai avea suport de viata. deci alegerea pe care o am de facut este intre: 1. a muri amandoi, (daca nu fac avortul) sau 2. a muri numai unul (copilul prin avort) Cred ca trebuie sa fii lipsit de ratiune sa alegi prima solutie. acuma o sa intrebi "de ce nu te increzi total in Dumnezeu, ca poate vindeca El situatia, si in felul asta traiti amandoi?" una din ispitele cu care a fost tentat Isus a fost sa faca abuz de puterea lui. "arunca-te de pe streasina Templului, ca doar o sa aiba grija Dumnezeu si o sa trimita ingeri sa te pazeasca, sa nu patesti nimic!" stii ce i-a raspuns Isus, nu? "Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau!". Daca nu am instiintare directa si personala de la Dumnezeu (dar pentru asta trebuie sa crezi ca Dumnezeu poate interveni concret in vietile oamenilor, si mai poate vorbi si personal, ceea ce eu cred, pentru ca deja a facut-o in viata mea!!), atunci aleg sa ma incred in medicina! Deci daca Dumnezeu va vrea sa faca ceva supranatural acolo, eu cred ca o sa-mi dea incredintarea asta la momentul respectiv, si o sa aleg refuzul avortului. Repet: insusi faptul ca Dumnezeu a dat intelepciune oamenilor sa inteleaga mecanismele corpului atat de in detaliu, si sa prevada pericolele, si insusi faptul ca POT sa evit pericolul mortii (duble in loc de una singura) e deja ceva care vorbeste de la sine. Succesele medicinei de azi de cele mai multe ori ESTE modul prin care Dumnezeu ne vindeca sau ne protejeaza de rele si mai mari. ramane deci in sarcina lui Dumnezeu sa cantareasca ce semnificatie a avut pentru mine acel act, (si pe care noi suntem prea imperfecti sa il putem categorisi exact la valoarea lui in comparatie cu standardul de sfintenie al lui Dumnezeu), asa cum sunt greu de cantarit pentru noi uciderile din razboi, etc. Asa ca nu cred ca se poate pune egal intre un mod de viata in care intrerupi cu buna stiinta, consistent, si din motivatii pe care intr-adevar numai Dumnezeu le stie cat sunt sau nu de egoiste, si cazul extrem povestit mai sus. Pentru cele care chiar nu au posibilitatea financiara de a creste un copil, le recomand sa-l dea in adoptie, sunt milioane de cupluri pe lume care isi doresc acel copil. Deci solutii sunt, daca vrei sa respecti viata, si te intereseaza mai putin ce-or sa zica ceilalti despre faptul ca ai ramas insarcinata si apoi il dai. Mai bine il dai, decat sa-l omori!
quote:
Cunosc femei care au 9 copii pentru ca sunt credincioase si nu folosesc NICI un fel de metode de contraceptie si au o asemenea credinta in Dumnezeu incat daca discut despre asta cu ele incearca sa inteleaga si in nici un caz sa acuze.
Asta poate pentru ca primesc informatii de acel gen pentru prima oara.
quote:
Poate sunt o Maria Magdalena pentru ele dar asta nu le impiedica sa stea la masa cu mine.
Esti oricand invitata sa stai la masa cu mine!!! Ceea ce am incercat aici, pe forum, a fost pur si simplu sa trag un clopot, sa va provoc sa va ganditi la unele lucruri la care poate nu v-ati gandit niciodata, o introspectie daca vreti, si sa va arat ce principii am desprins eu din Biblie (si nu sunt numai opiniile mele), iar daca este Cineva care va judeca ignorarea sau eliminarea Vietii, cu siguranta nu o sa fiu eu aia! Eu una va iubesc pe toate, indiferent cat de greu v-ar fi sa credeti asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
In al treilea rand, daca 2-10 % din paciente ovuleaza, nu-mi explic cum de nu am vazut inca semne de ovulatie la nici una din pacientele care luau pilula si nici nu am auzit vorbind de ele medicii experimentati cu care am lucrat pana acum. Dimpotriva, exista aspectul tipic de "ovare blocate", cu foliculi mici sau cel mult mijlocii, fara folicul dominant (excludem din discutie esecurile contraceptiei, care stim cu totii ca exista, rar dar exista!)
pai poate esecurile contraceptiei se datoreaza tocmai unor episoade saltuare,(dar care se intampla!)de ovulare, si care sa nu fie surprinse concomitent de microscopul laboratorului datorita raritatii lor, fie ea si cu foliculi mijlocii (si daca este medical demonstrat imposibil, corecteaza-ma)
quote:
Deci, daca nu vrei sa-ti asumi absolut nici un "risc moral", atunci e mai bine sa mergi pe linia bisericii pana la capat, deci, fara sterilet, fara pilula, fara prezervativ sau spermicide (ca tot "samanta" aruncata e!)... ramane calendarul, curba termica bazala, etc... succes! Fiecare face exact ceea ce doreste cu corpul ei.
pentru aceasta chestiune, daca spune Dumnezeu sau nu in Biblie vreo ceva despre contraceptie, cred ca devine fair-play sa deschid un alt subiect, "contraceptia si Dumnezeu". cer doar sfatul moderatorilor unde ar fi mai potrivit, tot aici, la Femina intim, sau in alta parte?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amik
...bioetic,nu ma bag!cand devine embrion ovulul fecundat,de cand are suflet,de cand e persoana,de cand e individ.parca uneori si sa stii prea multe nu e bine.intri intr-un soi de confruntare cu propria-ti persoana.
nu cred ca e prea mult sa incercam sa beneficiem de avantajele creierului care ne-a fost dat de Dumnezeu, si sa-l folosim. Biblia a fost lasata sa fie un ghid pentru fiecare dintre noi, sa fie citita (si se pot afla multe chestii acolo, pe care fiecare om ar trebui sa le stie, si nu e "prea mult" pentru un om cu un coeficient mediu, crede-ma, daca am priceput-o pana si eu...[hippi][pk][:D]), si nu stea pe raft cu praf, sau doar pe altar la biserica. intri in confruntare cu propria persoana doar daca nu te raportezi la un standard. Si Standardul exista, din care emana numai dragoste si acceptare! trebuie doar sa ai putin curaj sa te apropii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor va rog faceti alt subiect despre chestiuniule religioase ca eu pur si simplu am obosit urmarind acest subiect si incercand sa aflu daca steriletul e bun sau nu. sunt aici persoane care se invart in jurul cozii si se contrazic pe ele insusi(sper ca am folosit forma gramaticala corecta).fetelor daca vreti sa atrageti atentia asupra unui lucru faceti-o politicos si respectand si opinia celorlalti, si nu mai incercati sa va impuneti atat punctul de vedere sau sa despicati firul in patru si dupa aia sa incercati sa o dregeti cand ati vazut ca nu ati nimerit-o. deci am aflat ca steriletul este avortiv. GATA E DE AJUNS CU CHESTIA ASTA. pe mine ma intereseaza daca steriletul este pus bine mai exista riscul de infectie sau sterilitate? eu mai am 1 luna pana sa nasc si toata lumea imi spune sa-mi pun sterilet dupa aia, dar chestia e ca am citit cam multe lucruri negative, si nu imi surade ideea deloc, dar va intreb asa informativ. multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilia B. pai poate esecurile contraceptiei se datoreaza tocmai unor episoade saltuare,(dar care se intampla!)de ovulare, si care sa nu fie surprinse concomitent de microscopul laboratorului datorita raritatii lor, fie ea si cu foliculi mijlocii (si daca este medical demonstrat imposibil, corecteaza-ma)
Pai sigur ca esecurile contraceptiei se datoreaza unor episoade izolate de ovulatie, caci sarcina fara ovulatie (exceptand FIV) nu se poate! Despre esecurile contraceptiei, cu orice mijloc contraceptiv (in afara abstinentei!!) stim ca exista, nu era nevoie de toata discutia asta! Eu vorbeam despre ipoteza cealalta, cum ca pilula functioneaza impiedicand implantarea. Ca sa aiba loc implantarea, trebuie sa aiba ce sa se implanteze, adica un ovul fecundat de un spermatozoid. Ca sa aiba ce sa se implanteze, trebuie sa se produca ovulatia. Ca sa se produca ovulatia, trebuie sa se selecteze un folicul dominant, care sa ovuleze. Acest folicul dominant se vede nu la microscop (pt ca nu poti pune pacienta la microscop!) ci la ecograf. Dupa cum stiti, in ziua de azi examinarile ecografice sunt facute de rutina la pacientele care se prezinta la o consultatie de ginecologie (cel putin in serviciile in care am lucrat eu!) Dintre pacientele astea, multe sunt pe pilula. Ei, la aceste paciente eu nu am vazut niciodata la ecograf semne de ovulatie, si nici nu i-am auzit pe medicii cu mai multa experienta decat mine cu care am lucrat, vorbind despre asa ceva. In schimb, am vazut aspectul ecografic tipic de ovar sub contraceptive orale, cu foliculi mici sau cel mult mijlocii. Sper ca acuma e mai clar ce voiam sa spun. Amoodia, da, exista riscul de sterilitate si exista si riscul de infectie. Nici un medicament/mijloc medical nu este total lipsit de riscuri, nici o aspirina macar. Deci, aceste riscuri exista, dar sunt mici. Riscul de infectie exista mai ales in cazul in care utilizatoarea steriletului are o viata sexuala care favorizeaza bolile cu transmitere sexuala, deci infectiile vaginale. De asemenea daca igiena lasa de dorit (dar rau de tot!) sau daca steriletul e mentinut prea multi ani in cavitatea uterina. In privinta sterilitatii, se pare ca riscul este mult mai scazut la o femeie care a nascut decat la una care nu a avut copii niciodata, dar daca ai in vedere sa mai ai un copil in viitorul apropiat, eu ti-as recomanda totusi, daca ai de ales, sa alegi un alt mijloc contraceptiv. Pentru siguranta. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilia B.
quote:
Originally posted by amik
...bioetic,nu ma bag!cand devine embrion ovulul fecundat,de cand are suflet,de cand e persoana,de cand e individ.parca uneori si sa stii prea multe nu e bine.intri intr-un soi de confruntare cu propria-ti persoana.
nu cred ca e "prea multe" sa incercam sa beneficiem de avantajele creierului care ne-a fost dat de Dumnezeu, si sa-l folosim. Biblia a fost lasata sa fie un ghid pentru fiecare dintre noi, sa fie citita (si se pot afla multe chestii acolo, pe care fiecare om ar trebui sa le stie, si nu e "prea mult" pentru un om cu un coeficient mediu, crede-ma, daca am priceput-o pana si eu...[hippi][pk][:D]), si nu stea pe raft cu praf, sau doar pe altar la biserica. intri in confruntare cu propria persoana doar daca nu te raportezi la un standard. Si Standardul exista, din care emana numai dragoste si acceptare! trebuie doar sa ai putin curaj sa te apropii!
mda... poate am un coeficient de inteligenta sub medie.asta e!fiecare cu ce l-a inzestrat natura. cele care spun ca subiectul a luat-o frumusel pe aratura sunt foarte aproape de adevar! emilia,traieste-ti tu viata ghidandu-te dupa Cartea de Capatai,dar da-ne noua,cei care nu avem curaj sa ne apropiem de Ea sau suficienta inteligenta pentru a O intelege,voie sa ne-o traim pe a noastra asa cum dorim.si fara sa ne judecam unii pe altii. am putea sa o tinem asa la infinit.uniii da,altii ba! consider ca nu mai are rost. mult noroc in viata si in contraceptie! Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia B,cu tot respectul ,dar sa stii ca si eu am fost, si voi fii "pastor de oi"toata viata mea. EDiT:scuzati-ma ca nu are legatura cu subiectul,fraza de mai sus. Cit despre sterilet ,cred ca este mai bun ,decit anticonceptionalele ,mai sigur si mai ieftin. Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. fetele care nu sunt interesate de discutiile religioase cu privire la subiectul de fata as avea de spus cateva lucruri: 1. Subiectul de fata se numeste "Sterilet sau nu?" ceea ce implica discutii despre efectele steriletului pe mai multe planuri - fizic, emotional, moral, spiritual. Pt. orice lucru sau actiune din viata noastra sunt efecte la mai multe nivele, care trebuie luate in considerare (ca ne place, ca nu ne place. Asta-i viata, ce sa-i faci? ). 2. Cui nu-i place sa auda sfaturi sau idei religioase, poate sa nu mai deschida subiectul, pt. ca asa cum a mentionat cineva, s-a aflat deja ca dpdv. medical steriletul are actiune avortiva. 3. Sunt foarte multe persoane care urmaresc aceasta discutie fara resentimente si vor sa afle ce spune fiecare in parte, sa invete lucruri noi, sa afle ultimele descoperiri stiintifice, sau interpretari biblice. Cred ca multa lume ar regreta daca acest subiect s-ar inchide din cauza unor persoane carora nu le convine ceva si atunci gata,ei cer ca cei care au idei diferite de ale lor sa taca (ceva de genul "sa se termine odata cu prostiile, ca m-am plictisit de-atata vorbaraie, dom'le").
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sora2001
Emilia B,cu tot respectul ,dar sa stii ca si eu am fost, si voi fii "pastor de oi"toata viata mea. EDiT:scuzati-ma ca nu are legatura cu subiectul.Cit despre sterilet ,cred ca este mai bun ,decit anticonceptionalele ,mai sigur si mai ieftin. Ema si Richard-Sora
Si, din punctul de vedere al unui "pastor de oi", unde anume greseste Emilia ?? ca pe mine chiar ma intereseaza. Cat despre siguranta si cost, intru totul de-acord cu tine. Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...