Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Maria (si celelate fete) eu cred ca ar trebui luata in considerare si latura morala pe care o implica punerea steriletului, si anume aceea ca steriletul provoaca avort. Steriletul nu impiedica fecundarea spermatozoidului cu ovulul, ci fixarea embrionului in uterul mamei. Fecundarea are loc, iar embrionul moare la catva timp (nu se stie exact, unii spun ca e vorba de cateva zile) pt. ca steriletul impiedica nidarea sa.( Cercetari recente arata ca si pilulele anticonceptionale sunt avortive). In cazul in care esti o femeie religioasa, sa stii ca acest mod de contraceptie nu este acceptat de catre biserica pe motivul ca montarea lui duce la omorarea unei fiinte umane. Asadar primul efect secundar in cazul ca iti pui sterilet este pacatul si apoi probabil ingrasarea, leziuni ale colului, etc. Pt. a doua intrebare, medicii spun de obicei mamelor care tocmai au nascut ca atata timp cat alapteaza pot ramane gravide, chiar daca menstruatia nu a reaparut. Ovulatia are loc inainte de menstruatie cu 14 zile de obicei, asa ca nestiind momentul in care vine prima menstruatie, poti ramane gravida. Stiu ca e greu sa nu poti sa fii relaxata in viata intima, dar decat sa faci crime, mai bine folosesti metoda calendarului sau un prezervativ atunci cand nu se mai poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tareia
Draga Maria (si celelate fete) eu cred ca ar trebui luata in considerare si latura morala pe care o implica punerea steriletului, si anume aceea ca steriletul provoaca avort. Steriletul nu impiedica fecundarea spermatozoidului cu ovulul, ci fixarea embrionului in uterul mamei. Fecundarea are loc, iar embrionul moare la catva timp (nu se stie exact, unii spun ca e vorba de cateva zile) pt. ca steriletul impiedica nidarea sa.( Cercetari recente arata ca si pilulele anticonceptionale sunt avortive). In cazul in care esti o femeie religioasa, sa stii ca acest mod de contraceptie nu este acceptat de catre biserica pe motivul ca montarea lui duce la omorarea unei fiinte umane. Asadar primul efect secundar in cazul ca iti pui sterilet este pacatul si apoi probabil ingrasarea, leziuni ale colului, etc. Pt. a doua intrebare, medicii spun de obicei mamelor care tocmai au nascut ca atata timp cat alapteaza pot ramane gravide, chiar daca menstruatia nu a reaparut. Ovulatia are loc inainte de menstruatie cu 14 zile de obicei, asa ca nestiind momentul in care vine prima menstruatie, poti ramane gravida. Stiu ca e greu sa nu poti sa fii relaxata in viata intima, dar decat sa faci crime, mai bine folosesti metoda calendarului sau un prezervativ atunci cand nu se mai poate.
Tareia..[asia][asia][asia] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html http://community.webshots.com/user/babee11 http://community.webshots.com/user/phillip0602 Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sterilet Mirena.. mi-a fost instalat la doar 5 saptamani de la nashterea prin cezariana. Totul este perfect, nu am avut nici o problema cu el, au trecut 21 de luni de cand il am si ma simnt fff bine cu el. Daca vretzi mai multe date despre el facetzi o cautare pe web pt "sterilet mirena" o sa gasitzi fff mult raspunsuri. Sanatate si numai bine Gabbriela [flo] & Julian [bibe] [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos"]web[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... si in afara de cele mentionate mai sus: in cazul steriletului din cupru exista riscul unei sarcini extrauterine, care implica la randul ei riscuri foarte mari pentru cea careia i se intampla. pe un site cu metode contraceptive in analiza era notat cu rosu in dreptul acestui sterilet ca e "lebensgefährlich", adica pune viata in pericol. da, ok, exista foarte putine procente din acest risc, dar trebuie amintite! A. Adriana (10.11.1979) + Adriana jr (21.09.2001) + Andrei (6.01.2004) + Dragos taticutzul (7.01.1974) http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sterilet de o luna si acum mi-a venit primul ciclu de cand l-am pus. Intradevar e mai abundent.Am incercat si pilule dar numai dupa o luna am renuntat pentru ca imi era foarte rau si imi dadusem ficatul peste cap.Am prietene care au sterilet de mai mult timp si nu s-au ingrasat si nici nu au vreo problema.Metoda calendarului am folosit-o si eu inainte de a o face pe Andrada timp de 2 ani cu succes, dar dupa ce am nascut nu a mai fost valabila si am ramas insarcinata din nou cand Andrada avea 8 luni (cu toate ca alaptam)dar am facut avort.Decat sa mai fac avort cand sarcina este cat de cat evoluata( 1-2 luni)mai bine port sterilet(chiar daca este tot un fel de avort dupa cum am citit mai sus dar cel putin sarcina este in stare incipienta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ( din partea unei prietene) dupa ce scoti steriletul poti ramane insarcinata imediat? Ea are un copil si dupa nastere si-a bagat sterilet iar acum ar vrea sa-l faca pe al doilea si am inteles ca trebuie o perioada de acomadare??? ( de aceea l-a scos putin mai repede spera sa ramana pana la sfarsitul) Astept raspuns Mersi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe de o parte tareia are dreptate, dar alegerea acestei metode impiedica un avort real, in desfasurare cu toate neplacerile lui! nu am citit nicaieri ca biserica ar fi spus ceva de sterilet. e folosit de foarte multa vreme in toata lumea, chiar pe animale (nu e comparatie, ci o informatie) in ceea ce priveste sarcina extrauterina: asta a fost si temerea mea, de aceea am incercat sa ma informez fff bine. exista anumite persoane cu predispoziitie la asa ceva. riscul unei sarcini extrauterine este destul de redus si intr-adevar devine letal daca nu se intervine in timp optim(eu stiu ca la cel mai mic semn nefiresc sun la doctor). am facut aceasta precizare datorita mesajelor anterioare si pentru o buna informare. stiu persoane cu sterilet, care l-au pastrat 4 ani fara probleme si stiu o persoana care a avut o sarcina extrauterina! pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...