Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu am vrut sterilet, desi doctorita mi-a propus dupa ce am nascut... Am o prietena buna care dupa ce s-a maritat si-a pus sterilet...a purtat sterilet 5 ani si apoi l-a scos ca sa faca un bebe...a facut bebe si si-a pus din nou...Imi tot povestea de avantaje si ma tot tenta sa-mi pun si eu...cand fetita ei avea 7 ani l-a scos ca sa mai faca un bebe...dar...desi isi facea in fiecare an testul papanicolau...la testul dinainte de sarcina i-a iesit cancer... si au trebuit sa-i scoata tot...desi mai voia un bebe...medicii i-au zis ca au mai vazut debut al cancerului asa rapid si cuprinderea atat de rapida a atator tesuturi si la alte femei cu sterilet...acum imi spune ca ma bate ea daca-mi pun sterilet... Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Iselin (si cei interesati) In legatura cu interzicerea folosirii steriletului de catre biserica, si motivele acesteia se poate consulta cartea "Avortul si Anticonceptionalele" care se poate comanda de pe situl www.cartiortodoxe.ro , cartile fiind trimise atat din tara cat si in strainatate. Aceasta este doar una din cartile in care biserica ortodoxa isi expune parerea in defavoarea folosirii steriletului si a pilulelor anticonceptionale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tareia
Draga Maria (si celelate fete) eu cred ca ar trebui luata in considerare si latura morala pe care o implica punerea steriletului, si anume aceea ca steriletul provoaca avort. Steriletul nu impiedica fecundarea spermatozoidului cu ovulul, ci fixarea embrionului in uterul mamei. Fecundarea are loc, iar embrionul moare la catva timp (nu se stie exact, unii spun ca e vorba de cateva zile) pt. ca steriletul impiedica nidarea sa.( Cercetari recente arata ca si pilulele anticonceptionale sunt avortive). In cazul in care esti o femeie religioasa, sa stii ca acest mod de contraceptie nu este acceptat de catre biserica pe motivul ca montarea lui duce la omorarea unei fiinte umane. Asadar primul efect secundar in cazul ca iti pui sterilet este pacatul si apoi probabil ingrasarea, leziuni ale colului, etc. Pt. a doua intrebare, medicii spun de obicei mamelor care tocmai au nascut ca atata timp cat alapteaza pot ramane gravide, chiar daca menstruatia nu a reaparut. Ovulatia are loc inainte de menstruatie cu 14 zile de obicei, asa ca nestiind momentul in care vine prima menstruatie, poti ramane gravida. Stiu ca e greu sa nu poti sa fii relaxata in viata intima, dar decat sa faci crime, mai bine folosesti metoda calendarului sau un prezervativ atunci cand nu se mai poate.
Nu sunt prea religioasa, asa ca s-ar putea sa gresesc, dar din cate stiu eu, religia spune ca sexul se foloseste doar pt. reproducere, nu pt. placere. De ce sunt unele metode de contraceptie mai "ortodoxe" decat altele in cazul asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Nikomiko, iti voi raspunde cu informatii pe care le-am aflat in cadrul unor seminarii organizate de Liga Tineretului Ortodox Roman la care au fost invitati preoti si medici ginecologi. Medicii ginecologi au confirmat faptul ca steriletul produce avort, iar in ce priveste anticonceptionalele au spus ce se mai fac cercetar, dar ca exista aceasta presupunere. Adevarul e ca biserica ortodoxa nu accepta nici un fel de metode de contraceptie - nici prezervativul, nici "fereala", nici calendarul.(Biserica catolica sustine insa metoda calendarului). Preotii ortodocsi spun ca trebuie sa se respecte toate posturile , deci si anumite zile din saptamana, acestea implicand nu numai infranarea de la mancare ci si de la actul sexual. Atunci cand cuplul alege sa faca dragoste, cei doi sunt datori sa isi asume tot ceea ce decurge de aici, inclusiv faptul ca ar putea deveni parinti, responsabili pentru cresterea unei fapturi de-a lui Dumnezeu. Sfatul cu prezervativul sau calendarul pe care l-am dat Mariei vine doar de la mine, constienta fiind ca nu putem fi ingeri, dar nici ucigasi nu trebuie sa fim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Port sterilet de sapte ani (acum al treilea)si nu am avut niciodata probleme cu el. Am intrebat medicul cat e de sigur ca auzisem si eu de cineva care a ramas gravida cu sterilet. Medicul mi-a raspuns ca daca e pus corect si femeia merge regulat la control (o data la sase luni) este foarte sigur si ca in cariera lui indelungata inca nu i s-a intamplat asa ceva. Pentru mine alta metoda nici nu intra in discutie , mi-ar fi mult prea frica de hormoni si sa nu uit sa iau pastilele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele ! Am nascut acum o luna prin cezariana iar ca anticonceptionale dc mi-a recomandat steriletul in cazul meu ( nu am voie sa iau anticonceptionale din cauze medicale). Vreau sa va intreb la cit dupa cezariana v-ati opus steriletul si cit de dureroasa este punerea lui ! I-l simtiti acolo , inauntrul vostru sau nu se simte deloc ! Meci anticipat pentru raspunsuri ! Oana si Iza-Maria DN 19 iulie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tareia.nu vreau sa comentez subiectul, dar dupa ce ai un copil nu te ajuta nici o biserica in cresterea lui. deci singura metoda ar fi abstinenta!!!!sau calugaria (nu am laes aceasta cale) dar in Cartea Sfanta spune sa cercetezi lumea. si apoi prefer siguranta cuplului din acest punct de vedere. multe din cele transmise de biserica nu se regasesc in Cartea Sfanta, sunt doar interpretari ale bisericii. pentru kity: la doua luni dupa nastere. nu simti nimic deosebit, nici nu-ti dai seama ce se intampla, si apoi exista o perioada de acomodare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...