Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

Exista si sterilete (Mirena,cum amintea Gabbriela) care degaja o doza foarte mica de hormoni.Asta le face mai eficiente dar pot,intr-adevar,avea ca efect secundar ingrasarea. Amandoua tipurile,si cele de cupru si cele cu hormoni,pot cauza menstruatii mai lungi,mai abundente si mai dureroase,dar la cel cu hormoni aceste efecte se intalnesc mult mai rar.Aceste menstruatii abundente pot cauza anemie.In plus de la cel cu hormoni poate provoca chisturi ovariene,cresteri in greutate,acnee,stari depresive si scadera libidoului,aproape la fel ca si pilula. Teoretic poti ramane insarcinata imediat dupa inlaturarea steriletului.Insa se pot intampla si accidente:infectii care se agrveaza mult mai usor sau chiar perforarea uterului de catre sterilet.In cazuri (rare) foarte grave se poate ajunge pana la histerectomie. In concluzie:io optez pentru prezervativ,legarea tuburilor sau vasectomie [pk](in cazurile in care sunteti siguri ca nu mai vreti alti copii)! Irina,veve & croko[url="http://f1.pg.photos.yahoo.com/lacramic04"][hia][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor! S-a mai scris despre acest subiect, si eu o sa ma repet. Nu are nici o importanta culoarea religioasa dupa parerea mea cand e vorba de actul sexual si motivele pentru care Dumnezeu L-a lasat. Eu cred ca fiecare dintre noi, cu putina logica, putem intelege ca sexul a fost intentionat atat pentru procreere cat si pentru placere. Dumnezeu a inventat sexul, si daca e placut, inseamna ca asa a vrut El, si nu e pacat! Din pacate unele biserici, mai ales cea ortodoxa da sexului cumva conotatii pacatoase, si de aici si unele interziceri de a te bucura de sex doar fiindca e placut, dandu-i directia aproape stricta de reproducere. Din pacate, fiind o inventie minunata de-a lui Dumnezeu, sexul bineinteles ca n-a ramas neatins de pervertirile dracului, si pe cat de inaltator a fost intentionat sa fie, si sa ilustreze tocmai unirea suprema a doua fiinte, pe atat de tare a fost terfelit si dezbracat de grandoarea lui, devenind ceva atat de josnic in societatea noastra mai ales. La fel faptul ca, prin procreere, ne aratam una din calitatile prin care noi semanam cu Dumnezeu, aceea de a da viata, de a aduce o noua fiinta in existenta, a fost atins de otrava pacatului, si uite asa ne omoram propriile noastre roade, copilasii nostri, mai ales prin aceasta MARE FARSA, CAPCANA, MINCIUNA, numita STERILET!!! Fetelor, fie ca intreruperea sarcinii are loc in sapt a 8-a, a 10-a, a 15-a etc prin avort, fie ca are loc a 3-a, a 5-a sau a 7-a zi prin impiedicarea bebelasului sa se cuibareasca in peretii uterului sa se hraneasca, si deci condamnarea lui la moarte, E TOT CRIMA!!!Haideti sa ne trezim, si sa nu ne mai amagim constiinta , ca... las' ca nu-i decat un tesut acolo...inca nu e copil. Din momentul in care spermatozoidul a penetrat peretele ovulului, acolo e deja o fiinta (vesnica, pentru cine alege sa creada ce zice Biblia), care are deja un bagaj genetic, are ochii lui maica-sa si gurita lui taica-su, un viitor presedinte, o excelenta director de companie, om de stiinta, profesor, o incantatoare invatatoare sau o alta viitoare mamica, care nu ar vrea sa i se ia sansa de a putea aduce si ea la viata alte fapturi care fac viata sa merite sa fie traita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca tocmai faptul ca o femeie poate concepe doar o zi pe luna (ma rog, 36 ore sau 48, cat traieste ovulul), cred ca e un indicator clar ca trebuie sa ne si bucuram de sex, nu suntem femei doar sa facem copii. Acuma, e adevarat ca nu toate avem un ciclu cat de cat regulat, si nu toate reusim sa ne individuam ziua ovulatiei dupa mucus, dar marea majoritate da, si cred ca e cat se poate de natural, firesc, cu bun simt, ca in zilele apropiate ovulatiei sa te bucuri de sex si altfel decat direct de penetrare vaginala (ca sunt atatea moduri de a ne bucura de a face dragoste, nu neaparat clasica...), sau sa folosesti prezervativul acele cateva zile! Am vazut toate cat de nashpa, sau chiar devastatoare sunt efectele metodelor pe care marile producatoare de contraceptive ni le baga pe gat, (iar noi... le inghitim fara sa le "digeram" un pic cu ratiunea, constiinta), atat sterilete cat si pilule, care aduc atatea efecte nocive, pe care si daca nu le resimti imediat, in timp cu siguranta... ce semanam, aia vom si secera!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai s-o lasam un pic mai moale. Acestea sunt subiecte atit de delicate incit mie personal imi vine greu sa inteleg cum cineva isi poate inchipui ca detine unicul raspuns si calea unica de urmat! Fiecare persoana are propria religie, propria credinta si propria scara de valori, si nu cred ca suntem aici ca sa dam lectii de constiinta, iertat sa-mi fie! De unde si pina unde atita inversunare? Eu nu sunt pentru avort, dar nici nu pot sa dau cu piatra. Cele care propavaduiti cu atita inversunare ortodoxia, uitati ca esenta crestinismului este dragostea si iertarea? De unde stiti ce este in sufletul fiecareia, de ce va grabiti sa judecati? Veniti si combateti steriletele si pilulele, in timp ce toate societatile civilizate incearca sa constientizeze populatia sa isi programeze sarcinile, ca sa fie cit mai putini copii nedoriti, abandonati si cit mai putine avorturi in adevaratul sens al cuvintului. Dintre doua "rele", nu e mai bine sa alegem raul cel mai mic? Ce e mai rau, un avort sau un sterilet? Va sfatuiesc pe toate sa nu va incredeti in metoda calendarului, femeile care au reusit sa nu ramina gravide o viata intreaga cu metoda asta probabil ca au avut un ciclu extrem de regulat si, in plus, o caruta de noroc. Daca sexul e numai pentru procreere, atunci de ce ar fi acceptat prezervativul? Paradoxal, aici regimul comunist si biserica ortodoxa s-au pus de acord! Presupun ca cele care combateti cu atita vehementa contraceptia nu aveti habar de tragediile care au avut loc prin lipsa ei in regimul trecut, de zecile de mii de femei care au ramas mutilate pe viata sau au murit lasind in urma familii cu copilasi de crescut, de cele care au ajuns la insuficienta renala si s-au chinuit apoi tot restul vietii cu dializa. Altfel, nu ati mai putea fi atit de categorice! Sau poate considerati ca au fost pacatoase si si-au meritat soarta?! Cred ca ar trebui sa ne mai temperam putin si sa lasam pe fiecare sa faca asa cum considera si cum ii dicteaza constiinta, sa incetam sa ne mai credem superiori si sa dam lectii! Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catarghe, probabil ca nu am fost suficient de clara in pozitia mea, daca cumva crezi ca eu am fost cea categorica. eu sunt PENTRU programarea sarcinilor, si PENTRU FOLOSIREA metodelor contraceptive, mai exact pentru cele care PREVIN sarcina, si nu UCID sarcina!!! "Ce e mai rau, un avort sau un sterilet?" sunt ambele la fel de rele, e doar impresia ca unul e mai mic ca celalalt, repet, sunt alte metode care sa previna. Si e drept, e un subiect tare delicat, pentru ca majoritatea femeilor se confrunta cu chestiunea respectiva, si Dumnezeu inseamna Dragoste si iertare, sunt sigura ca or sa fie in Rai o multime de femei care au avortat si au fost iertate. Si totusi, sa nu ne lasam clatinati prea usor cu Standardele. Daca "Fiecare persoana are propria religie, propria credinta si propria scara de valori", , ma rog, pot fi unele usoare nuante diferite de interpretare ale anumitor probleme vitale, dar in ceea ce priveste VIATA, cred ca nu e greu de inteles ca nu noi am inventat viata, si ca nu in mainile noastre trebuie sa stea decizia de a lasa o viata sa continue sa traiasca sau nu. Sa ii dai un timp anume bebelusului cand sa vina pe lume e una, dar sa-i intrerupi calatoria inceputa deja e altceva... Si stiu ca intotdeauna vor fi cei care vor pretexta cu conditiile insuficiente pentru crestera unui copil, si totusi, eu una am experimentat ca un copil nu are nevoie de nu stiu ce luxuri sa fie fericit, sunt suficiente cateva schimburi si ceva accesorii de imprumut (pe care cunostintele nu se vor da inapoi sa le ofere) si muuuulta dedicare, atentie, ceea ce inseamna sa ne sacrificam confortul si ego-ul nostru... de fapt cred ca aici e miezul rpoblemei pentru multe cupluri astazi. Pentru ca abia cand ai un copil experimentezi ce inseamna renuntarea la sine (desigur pentru cine vrea sa invete lectia asta a vietii), si invatam sa iubim cum iubeste Dumnezeu, cu focusul pe altcineva, nu pe mine insumi, pe ce as putea sa primesc inapoi... acea dragoste neconditionata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, pozitia ta implica atit steriletul cit si pilulele, asta m-a facut sa reactionez. Pilula nu intrerupe nici un drum inceput, si daca tie nu ti s-a potrivit nu inseamna ca nu exista milioane de femei in lumea asta care o folosesc far probleme, altfel ar fi cu siguranta retrasa de pe piata. Problemele pe care le ridica alegerea unui contraceptiv pot fi complicate si difera de la caz la caz, de aceea cred ca punctele de vedere foarte transante nu isi au locul aici. Exista femei care pur si simplu au de ales intre sterilet si avort (si poate divort, pentru ca sotii lor refuza sa foloseasca prezervativul - si ai fi uimita sa stii cit de multi refuza s-o faca). De asta am spus ca nu poti sti care este situatia fiecareia si ce poarta fiecare in suflet. Afirmind ca steriletul este o crima, tu le faci automat pe femeile care il aleg criminale, ceea ce este totusi discutabil, pentru ca din cite stiu eu nu s-a demonstrat inca exact cind apare scinteia divina in produsul de conceptie: in momentul cind spermatozoidul penetreaza ovulul? in stadiul de 2 celule? in stadiul de 8 celule? atunci cind are loc nidatia? cind incep miscarile tubului cardiac? Sa fim sinceri, noi nu avem de unde sa stim asta, sunt numai presupuneri. Cit despre cresterea unui copil, daca tu crezi ca sunt suficiente "citeva schimburi" si "accesorii de imprumut"... ma abtin sa comentez. (Chiar ai copii?) Iti doresc numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

07. Nu deviati de la subiectul discutiei Prin raspunderea la un anumit topic, membrii comunitatii sunt rugati sa nu devieze de la subiectul discutiei. Retineti intrebarea initiala. Nu toti avem aceleasi preocupari, vederi sau pozitii religioase. Cind intrebarea este adresata din punct de vedere strict medical, haideti sa nu deviem cu precepte morale sau de alta factura. Emilia poti dezvolta un subiect separat pentru conceptiile sau ideile tale si se vor gasi probabil destui interesati cu care sa discuti. moderator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era: Sterilet sau nu? Fiecare din noi am raspuns la intrebare cu informatiile pe care le detinem. Cred ca nu ar fi fost destul sa raspundem doar in legatura cu ingrasarea. Steriletul are si alte efecte pe langa ingrasare pe care poate nu toata lumea le stie, nu din lipsa de morala sau rea vointa, ci pur si simplu, din lipsa de informare. Mie personal mi se pare cel mai potrivit loc si moment(mai ales dupa cum suna intrebarea) pt. a spune ca efectul steriletului este avortul, si asta bineinteles din punct de vedere strict medical. De fapt nici nu conteaza daca e vorba de o persoana religioasa sau nu, conteaza ca acea persoana sa stie exact ce se intampla in corpul ei daca isi pune sterilet. Ce e trist e ca foarte putine femei stiu ca steriletul este avortiv, nimeni nu ne spune asta, nici parintii, nici doctorul, nici colegele, etc. Dar de aceea exista comunitati ca DC , sa se afle aceste lucruri foarte importante. Asa ca traiasca DC si multumim pt. faptul ca da sansa si altor oameni sa vada realitatea uneori trecuta sub tacere sau pur si simplu ignorata de unii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate raspunsurile voastre sincere. Si pentru ca voi ati fost sincere, voi fi si eu. In primul rand, citind primele raspunsuri ma hotarasem sa adopt metoda steriletului insa, cand am vazut ca este avortiv, m-am razgandit. Si da, consider si eu ca orice femeie isi pune sterilet trebuie si are dreptul sa stie ca este avortiv. Eu nu comentez deciziile nimanui dar cred ca trebuie sa stim tot ce se poate sti in privinta controlului si prevenirii sarcinilor nedorite. Mie mi se pare foarte important si multumesc mult de tot pentru aceasta informatie. Multa sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...