Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sterilet sau nu?


Recommended Posts

Fetelor, Am facut un rezumat din articolul despre metodele de contraceptie ( scuze daca uneori am tradus aiurea): Metode de contraceptie I. Metode hormonale: 1. Injectia hormonala - cu progestogen ( in engleza, banuiesc ca in romana e progesteron) - opreste producerea ovulelor - se da in primele 5 zile de ciclu - efect timp de 12 saptamini Se recomanda femeilor care uita sa ia pilula, celor care ay dureri menstruale puternice si/sau cu flux mare 2.. Implantul ( nu a aparut inca in NZ) - e un tubulet subtire care se implanteaza sub pielea bratului si elimina progestogen -efect timp de 3 ani Se recomanda femeilor care nu pot folosi contraceptive cu estrogen 3. Pilula combinata - estrogen si progestogen -opreste ovulul -ingroasa mucusul cervical pentru ca sperma sa nu ajunga la ovul Se recomanda femeilor care au avut chisturi ovariene sau fibroame, celor care au cicluri dureroase si/sau cu flux mare 4. Plasture hormonal ( nu a aparut inca in NZ) - elibereaza estrogen si progestogen - 1 plasture nou se aplica in fiecare sapt timp de 3 sapt. In saptamina 4 nu se aplica pt ca apare ciclul. Se recomanda femeilor care uita sa ia pilula. 5. Pilula cu progestogen - minipilula: ingroasa mucusul vaginal ptr a preveni sperma sa ajunga la ovul. Se recomanda celor care nu pot lua pilule cu estrogen II. Metode intrauterine 1. IUS ( Sistem intrauterin) : Se numeste Mirena, este un dispozitiv in forma de T care se fixeaza in uter [tr a preveni implantarea ovulului. Elibereaza progestogen. - are efect timp de 5 ani Se recomanda femeilor care au un ciclu dureros si cu flux puternic. 2. IUD. E un dispozitiv din materianl plastic sau din cupru care se fixeaza in uter si opreste sperma sa ajunga la ovul sau ovulul sa se implanteze. - are efect timp de 3- 10 ani Se recomanda femeilor care doresc sa evite metodele hormonale. III. Metode de bariera: - folosite doar inainte de actul sexual. 1. Diafagma 2. Prezervativul IV. Metode permanente: Sterilizarea feminna ( legarea sau blocarea trompelor). Se recomanda doar celor care considera ca au familia completa . V. Metode noi aparute: 1. Pilula contraceptiva periodica: este o pilula combinata care se ia timp de 84 zile/an. Ciclul apare de 4 ori / an doar. Se recomanda femeilor care au probleme cu ciclul ( flux puternic, dureri mari). 2. Inelul hormonal: uninel subtire de plastic care se introduce in vagin unde elibereaza estrogen si progestogen in doze mici ptr a preveni ovulatia. Se insereaza 1 data / luna si se pastreaza timp de 3 saptamini dupa care urmeaza 7 zile pauza. Se recomanda femeilor care doresc sa foloseasca o metoda hormonala dar uita sa ia pilula. ------- De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Beneficiile metodelor hormonale: - reduce cu 50% riscul de cancer ovarian, reduce semnificativ riscul de chist ovarian si in cazul in care femeia se imbolnaveste de clamidia, e mic riscul ca boala sa se raspindeasca la uter si trompe. PS: Poate cineva sa-mi spuna ( Cataghe eventual) daca progesteron si progestogen e acelasi lucru ( difera doar traducerea) sau, daca nu, care e diferenta?? ------- De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catarghe, eu sunt de acord cu pilulele. Eu nu le-am luat niciodata pentru ca nu sunt de acord cu chimicale in corpul meu. Sunt un pic mai naturista. Dar dpdv al implicatiilor spirituale, da, le recomand pentru cine le-ar dori, pentru ca intrerup ovulatia, deci nu sunt avortive. Eu sunt casatorita de 7 ani, si 5 ani la mine a functionat o metoda cat se poate de naturala: e drept ca am si un ciclu cat e cat regulat, si stiam ca in jurul zilei a 14 a ciclului( calculata cu prima zi a menstruatiei fiind ziua nr 1), am ovulatia. Am ajuns la concluzia asta dupa o perioada cam de un an in care am tinut metoda Simpto-Termala, adica stiam ca in apropierea zilei ovulatiei incepeam sa secret acel "mucus", apoi in fiecare dimineata, inainte de a ma da jos din pat, imi luam temperatura vaginal sau bucal, si in apropierea ovulatiei crestea cu cateva subunitati, chiar un grad,(variatii de la 35,5 pana la 37,7) ca apoi, dupa ovulatie sa scada brusc. (e drept ca la capitolul temp, o mica infectie in corp sau o raceala iti poate altera temperatura bazala), dar combinate toate, la un loc, reuseam sa imi individuez cu aproximatie zilele "periculoase". Asa ca, cam cu 5,6 zile inainte de ovulatie si inca 5,6 dupa, evitam contactul vaginal direct (deci repet, sunt atatea moduri de a gasi placere in afara de cea clasica), sau foloseam prezervativ. Scurt. Simplu. Cine vrea sa intru mai in detaliu despre asta, sa imi spuna, cu cea mai mare placere. Si catalina, da, am 2 fetite, le poti vedea daca intri pe profilul meu, crescute fara nu stiu ce lux, dar cu siguranta cu toata daruirea si dragostea noastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez (si e de datoria mea sa va informez si de riscuri) ca am ramas insarcinata cu prima fetita fiindca nu ne-am mai luat acele 5,6 zile de marja de siguranta dupa ovulatie ci, doar vreo 3 sau 4, nu mai stiu exact, si in acea perioada trecusem prin ceva probleme cu casa, cu neamurile, ma rog, ceva furtuni, si organismul meu a resimtit, si am avut ovulatia cu acele 3,4 zile mai tarziu si...surpriza! Bebe la orizont! ultimul lucru pe care mi l-as fi dorit era un copil. Dar am avut apoi 9 luni la dispozitie, timp in care am inceput nu numai sa ma obisnuiesc cu ideea, ci sa exaltez, desi primele 3 luni mi-a fost tare rau. Dar am vazut ca de fapt fetita mea cea mare, desi la inceput mi s-a parut un accident, (de ce sa nu fim sincere si sa admitem asta?), apoi am vazut ca s-a asezat asa de bine in contextul vietii mele, ca nu ma indoiesc ca a fost "ordin de Sus" sa vina pe lume, si asa se intampla cu TOTI pe lumea asta, chiar daca ni se pare ca unii sunt (sau noi insine suntem) pe lume din intamplare, avem cu siguranta un scop fiecare, care ajungem sa ni-l aflam mai devreme sau mai tarziu in viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.progestativ si progestogen e aproximativ acelasi lucru, in sensul ca "progestogen" implica si analogii sintetici ai progesteronului natural, care au acelasi efect. 2.sunt perfect de acord ca orice femeie trebuie informata exact ce presupune fiecare metoda contraceptiva, inclusiv de faptul ca DIU (steriletul) poate sa previna nu fecundatia ci nidarea; este vorba insa de a informa, nu de a impune conceptii morale sau filosofice; partea cu conceptiile morale si filosofice ramine treaba personala a fiecareia, si ceea ce uneori merge cu persoane foarte apropiate ale caror conceptii le cunoastem poate sa nu mearga pe un forum cu persoane despre care nu stim nimic, chiar daca suntem plini de bune intentii. 3.Emilia, povestea ta nu face decit sa confirme ceea ce am spus eu, si anume ca trebuie sa ai o caruta de noroc ca femeie ca in intreaga ta perioada fertila sa nu ramai gravida folosind metoda calendarului. Ca pentru cei mai multi dintre noi copiii, programati sau nu, ajung in final sa fie doriti si iubiti, e alta poveste, si nu este relevant in discutia despre mijloacele de contraceptie si eficienta lor. In alta ordine de idei, este una ca un copil sa creasca "nu in mare lux" si este alta sa spui ca nu iti trebuie pentru el decit "citeva schimburi si accesorii de imprumut". Multi dintre noi nu avem posibilitatea de a ne creste copiii in nu stiu ce lux si e ok, dar cred ca ne straduim din rasputeri sa le asiguram ceva mai mult decit cele enuntate de tine. Deci, sa nu exageram. 4.Emilia, eu sint convinsa ca tu esti bine intentionata, dar hai sa ne gindim un pic. Tu vii aici, combati pilula si steriletul in mod vehement, si recomanzi cu caldura metoda calendarului, urmarirea mucusului si a temperaturii bazale. Eu te felicit ca ai reusit sa te cunosti atit de bine pe tine insati, dar iti asumi tu raspunderea pentru aceste sfaturi pe care le dai? Sunt totusi niste lucruri atit de subiective, iar posibilitatea de a da gres este foarte mare! Daca una dintre fetele care vin si citesc aici ia de bun ce spui tu si ramine gravida ce ii vei spune? Ca a gresit, probabil, ca nu a fost suficient de atenta, etc... dar cum poti sa demonstrezi lucrul asta? Poate ca ea a urmat intocmai indicatiile tale... Iti asumi raspunderea pentru acuratetea si eficienta metodelor pe care le recomanzi? Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catalina, eu cred ca am fost suficient de clara. Am spus ca majoritatea femeilor, nu toate, au un ciclu cat de cat regulat, si se pot orienta, daca nu vor chimicale, dupa metoda calendarului, combinata cu cea simpto-termala, si cu prezervativul. Pentru restul lumii - pilula! Nu inteleg de ce ti se pare atat de radicala pozitia mea. In acelasi timp am dat si avertizarea de rigoare, ca se poate ori sa gresim noi, cu calculatul zilelor, ori sa ne joace feste organismul, si sa ne trezim cu ovulatii intarziate (cum mi s-a intamplat mie). Nu am cum sa imi asum responsabilitatea pentru nimeni, eu mi-am expus pur si simplu parerea si cazul meu, cred ca am zis tot ce era de zis, si consider suficient de "cu scaun la cap" interventia mea. Fiecare alege ce vrea. Punct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Statistica: - mai putin de 1 sarcina-surpriza per 100 de femei care folosesc pilula pe an. - 1 pana la 6 sarcini-surpriza (de cele mai multe ori extrauterine, cu implicatii chiar mortale, sau malformate) per 100 de femei care folosesc DIU (sterilet) pe an - 1 pana la 11 sarcini surpriza per 100 de femei care folosesc metoda simpto-termala pe an - apoi mai e diafragma...asociata cu spermicidul, e lung aici, mi-e lene sa scriu[xx(] - 1 pana la 36 sarcini-surpriza per 100 de femei pe an care fol. prezervativul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o experienta neplacuta cu steriletul. Dupa aprox.1 an (sper sa nu gresesc, ca a fost cam demult) am ramas insarcinata. Noroc ca nu a fost extrauterina. Am vrut s-o pastram dar... medicul a spus ca este riscant (malformatii, etc.) si... l-am ascultat. Asadar atentie (eu am si uter retrovers, probabil si asta a favorizat). Sigur au aparut si alte tipuri, mai sigure, oricum documenteaza-te bine. Probabil eu am intrat in acel procent mic de risc. Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Emilia, eu cred ca ai avut o interventie foarte binevenita (cu informatii medicale, dar si spirituale), dupa cum se vede mesajele noastre au si dat roade. Asta e important. Cine trebuie sa inteleaga, va intelege, iar cine nu vrea, sa mai astepte. Dumnezeu are mare rabdare cu toata lumea. Sa-ti traiasca fetitele cele frumoase si sa ne traiasca tuturor copiii nascuti si nenascuti care pentru tine inseamna (te citez) "si muuuulta dedicare, atentie, ceea ce inseamna sa ne sacrificam confortul si egoul nostru" si nu numai "cateva schimburi si accesorii de imprumut" cum insinua cineva (cu rea vointa as zice) mai sus. Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Cineva" nu "insinua" "cu rea vointa", ci se referea la citatul exact: "sunt suficiente cateva schimburi si ceva accesorii de imprumut (pe care cunostintele nu se vor da inapoi sa le ofere) si muuuulta dedicare, atentie, ceea ce inseamna sa ne sacrificam confortul si ego-ul nostru..." Chiar asa, in afara de dedicare si "sacrificarea" confortului sunt suficiente cateva schimburi si ceva accesorii de imprumut pentru cresterea unui copil?! Sa fim seriosi!! Cred ca reaua vointa e in alta parte... Si statistica? Care este rolul ei in discutie? Stim foarte bine ca unica metoda suta la suta sigura de contraceptie este abstinenta, nu? In plus, poate ar fi trebuit citata si sursa... In fine, pentru mine este foarte clar ca daca un om nu vrea sa priceapa ce vrei sa-i spui, nu va pricepe oricite argumente i-ai aduce! In plus, mi se pare cel putin dubioasa atitudinea cuiva care incepe sa combata vehement anumite chestii, dupa care isi schimba oarecum pozitia... sa ne intoarcem la prima postare a Emiliei, de acolo s-a plecat, nu? Iar in continuare ideea de baza e: "fetelor, folositi cu incredere calendarul si curba termica bazala, sunt foarte sigure, eu am facut un copil cu ele!" Nu am nici timpul nici dispozitia necesara sa continui discutia. Insa a fost foarte utila pentru mine, pentru ca am inteles mai bine de ce exista inca sutele de femei care vin pentru intreruperea sarcinii, si ma gindesc serios daca are rost sa-mi mai bat capul sa explic fiecareia metode contraceptive "serioase" in situatia in care e clar ca pentru unele persoane predic in desert! Sa faca deci, fiecare, cum crede de cuviinta. Sper din suflet ca nu imi va purta nimeni pica pentru ca mi-am exprimat punctul de vedere, nici Emilia si nici sustinatoarele ei - nu e nimic personal, doar o discutie la nivel de idei. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...