Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinul si profesia sa


copiloi

Recommended Posts

Ce rol joaca profesia in viata unui crestin? Se poate vorbi de comptatibilitati si incompatibilitati? De exemplu profesia de economist [:)]. Inevitabil, in aceasta meserie ai de-a face cu instrumente de lucru, gen proprietate , dobanda (ca sa dau numai cateva exemple), care, nu-i asa, nu sunt deloc crestine! Cum se impaca una cu alta? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de copiloi
Ce rol joaca profesia in viata unui crestin? Se poate vorbi de comptatibilitati si incompatibilitati? De exemplu profesia de economist [:)]. Inevitabil, in aceasta meserie ai de-a face cu instrumente de lucru, gen proprietate , dobanda (ca sa dau numai cateva exemple), care, nu-i asa, nu sunt deloc crestine! Cum se impaca una cu alta?
raspund...dupa priceperea mea doar, sa sti [(pc] Da, se exista meserii sau profesii sau fapte ce practic sunt pacate, care sunt impotriva vietzii shi a curatziei/sfintzenie shi care sunt incompatibile cu urmarea lui Hristos ....daaaa...sunt putzine sa sti, nu sunt multe shi oricum nu prea ar trebui sa-tzi cautzi indreptarea intru cele pamanteshti daca vrei sa fi curata, ca shi de-ar fi cineva peeeerfect in toate cele pamanteshti, daca cele duhovniceshti lipsesc...degeaba este totul shi nimic nu este inaintea LUI! = sunt dar lucruri distincte cele care tzin de firea pamantesca, fatza de altele care-s cereshti shi nu ar trebui nici confundate shi nici amestecate sau socotite la gramada cele doua categorii...dupa mine! In ce priveshte meseria de economist de care spui, sau forma ei mai agravata ca s-o zicem 'pe sleau': "sistemul bancar" ce pe vremurile Bibliei se chema "camata-camatari" shi avea o conotatzia negativa, fatza de cum e privit azi sistemul shi persoanele apartzinatoare...nici macar acolo nu-tzi pune tu singura cocoasha in spinare! (daca o fi sa iei seama la vorba asta! desigur ), ca tu nu eshti acolo patroana bancii sau a firmei unde lucrezi(presupun) sa iei shapte piei de pe om shi sa incarci pretzurile cu sute la suta ca asha ai tu chef sa iei toata smantana numai pentru tine shi, ci probabil lucrezi ca angajata, faci treaba care tzi se cere s-o faci,itzi cashtigi painea slujind unde s-a gasit shi in maniera in care tzi se impune...nu te va judeca EL pentru ca ai muncit in mediul in care ai fost lasata, o munca care ai stiut s-o faci sau ca prin fapte care poate n-or fi fost complet corecte, dar pe care nu le-ai putut ocoli, ti-ai asigurat cele necesare vietzii tale! - pentru lucruri de felul asta se face o ispashire shi gata, atat ajunge, nu asha ceva te va impiedica sa intri in Rai, daca in celelalte privintze eshti pe placul LUI! - io asha itzi zic! [RO] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de copiloi
Ce rol joaca profesia in viata unui crestin? Se poate vorbi de comptatibilitati si incompatibilitati? De exemplu profesia de economist [:)]. Inevitabil, in aceasta meserie ai de-a face cu instrumente de lucru, gen proprietate , dobanda (ca sa dau numai cateva exemple), care, nu-i asa, nu sunt deloc crestine! Cum se impaca una cu alta? Alina
Mie nu mi se pare deloc ca a imprumuta bani cuiva cu o dobanda rezonabila este un pacat. Este un serviciu ca oricare altul, care se plateste ca oricare altul. Daca o luam asa ar insemna ca toti comerciantii care scot profit si toti cei care ofera un serviciu oarecare pe bani sunt pacatosi, ceea ce mi se pare absurd. Si ca sa raspund la intrebare, da, sunt de parere ca exista meserii cu "incompatibilitati", cum ai zis tu, si am exemplu concret in profesia mea. Pt mine a provoca avortul (altcuiva) e un mare pacat (nu mai discut cat de mare, ca depasim sfera subiectului). A te purta prost cu un copil in orfelinat mi se pare un pacat. Si lista ar putea continua... Poate si de aia, comparativ, chestia cu dobanda mi se pare o "prajitura"[:(]. _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sint putine meserii pe care cu adevarat nu le-as putea face sau firme in care nu as lucra. Cele care au de-a face cu lucruri care fac rau oamenilor, le distrug sanatatea, sau sint chiar un pacat. De exemplu nu as lucra niciodata pentru o firma producatoare de tigari sau alcool (pentru ca nu fac bine sanatatii), sau daca as fi doctor ginecolog (cum a spus si cataghe), nu as putea face niciodata chiuretaje la cererea pacientului. Daca vrei sa respecti principiile crestine, cred ca in orice meserie trebuie sa ai grija sa nu le incalci sau sa nu faci rau celor din jur prin purtarea ta. Noi avem o constiinta data de Dumnezeu si trebuie sa trecem prin filtrul ei tot ce facem, inclusiv in meseria noastra. Daca e sa aplicam principiul biblic care spune ca "orice faci sa faci ca pentru Domnul", atunci inseamna ca in tot ce facem, inclusiv in meseria noastra, trebuie sa fim foarte buni si sa ne dam toata silinta. Eu asa vad lucrurile. Ioana - de 3 x mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se poate spune despre proprietate ca ar contraveni crestinismului.Pana la urma,primul proprietar(si cel mai bogat [:D])e insusi Dumnezeu,caci cerul si pamantul Ii apartin.Noi trebuie sa fim buni administratori pentru tot ce ne incredinteaza Dumnezeu-sufletul si corpul nostru,familia,casa,pamantul,serviciul,etc.. 10. Cel ce este credincios in foarte putin si in mult este credincios; si cel ce e nedrept in foarte putin si in mult este nedrept. 11. Deci daca n-ati fost credinciosi in bogatia nedreapta, cine va va incredinta pe cea adevarata? 12. Si daca in ceea ce este strain nu ati fost credinciosi, cine va va da ce este al vostru? Luca 16 Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea a fost una de principiu.... (la urma urmei, pe mine personal nu profesia , cea de economist, ma impiedica [V]....). Ma interesa, de exemplu, in ce masura in alegerea meseriei trebuie sa ceri si sfatul duhovnicului. Legat de proprietate, de dobanda am sa scriu aici niste randuri din "Muntele vrajit" (Th. Mann) "Parintii bisericii au considerat "al meu" si "al tau" drept expresii blestemate si au calificat proprietatea particulara ca o uzurpare si un furt. Au condamnat proprietatea deoarece, atat dupa dreptul natural cat si dupa dreptul divin, pamantul este comun tuturor oamenilor si, in consecinta, el da roade pentru folosul tuturor. Au aratat ca numai lacomia, care este o consecinta a pacatului originar, reclama drepturi de proprietate si a dat nastere proprietatii particulare." "...exista o exploatare si mai miseleasca: aceea a timpului - prin urmare marsavia care consta in a fi nevoit sa platesti o prima pentru simpla scurgere a timpului, adica o dobanda, si de a abuza, in felul acesta, pentru propriul folos, de o randuiala divina harazita tuturor, anume timpul." Cu alte cuvinte, a trai de pe urma unei proprietati, a unei dobanzi, a trai din comert (comertul fiind in evul mediu o meserie rusinoasa), a trai de pe urma unei productii in masa a bunurilor, inseamna , de fapt, a trai de pe urma celui rau. Alina In der Ruhe liegt die Kraft!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca trebuie sa fim crestini in toate, deci si in profesie. Toate sa le facem cu gandul la Dumnezeu si atunci cu siguranta vom lua decizii bune si la serviciu. Iar atunci cand nu stim ce sa facem, sa zicem un "Doamne ajuta!" si en va veni ideea cea buna. Apropo, pe postul TV Senso este emisiunea "Millenium" moderata de Razvan Bucuroiu, in care se dezbat tot felul de probleme din perspectiva crestina, iar printre invitati sunt si preoti. Acum vreo 2 saptamani a fost exact acest subiect, al profesiei din punct de vedere crestin si a fost invitat un om de afaceri prosper, care (sustinea) ca se bazeaza pe credinta in activitatea lui. Va recomand emisiunea cu drag, este foarte interesanta (luni, ora 21).[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta am avut-o in urma cu o luna, cu fratele meu. Si el se intreba, in ce fel el, ca si programator, lucreaza ptr Dumnezeu. Cum a mai spus cineva, atunci cnd muncim, cnd ne alegem o profesie, trebuie sa ne uitam sa nu incalce niste principii etice si morale grave. Sa nu faci trafic de droguri sau de carne vie, sa nu te prostituezi, sa nu furi, sa nu ucizi...Cele 10 porunci daca vreti. Poate ca informatician nu aduci un serviciu direct lui DUmnezeu. Poate.. Dar poate ca acolo, in mediul in care lucrezi, prin felul tau de a fi, vei indrepta pe altii, si ii vei aduce pe altii la Dumnezeu. Si atunci, da, lucrezi ptr Dumnezeu. Eu ce sa spun.. Recuperez bani de la datornici. Meseria nu ar trebui sa fie iubita. Cu toate astea, nu de putine ori oamenii mi-au spus ca am avut suflet si nu le-am luat pielea dupa ei. Iar angajatorul e si el multumit de mine. Cnd negociez, ma gandesc si la bietul om sa nu-l aduc in pragul sinuciderii, dar ma gandesc si la faptul ca e normal ca o datorie sa fie rambursata. Am discutat asta si cu nasul fiului meu, un preot f sufletist, si mi-a dat dreptate. Weekend frumos, [cit]Lumy- mamica lui [bibe][url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau"]David Andréi[/url][bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la subiect, nu cred ca a trai de pe urma unor proprietati, de exemplu din chirii, este un pacat. Doar nu inseli pe nimeni, si ceea ce ai iti este dat de Dumnezeu. Sint multi oameni in situatia asta si nu este un pacat sa ai avere, sau sa fii bogat. Dumnezeu ne avertizeaza referitor la atitudinea noastra fata de bogatie. Daca banii sint pe primul loc, atunci devine grava situatia. Sint convinsa ca sint oamenii bogati care daruiesc mult pentru Dumnezeu, pentru lucrarea Lui si pentru semeni care au nevoie. Avraam, tatal celor credinciosi, era foarte bogat, Iov la fel, pentru ca Dumnezeu ii binecuvintase, iar ei dadeau din tot ce avea si pentru Dumnezeu. Nu cred ca a face comert este un pacat, dar a da bani cu camata si a trai din asta, Biblia spune ca este. Ioana - de 3 x mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by spic de grau
Discutia asta am avut-o in urma cu o luna, cu fratele meu. Si el se intreba, in ce fel el, ca si programator, lucreaza ptr Dumnezeu. Cum a mai spus cineva, atunci cnd muncim, cnd ne alegem o profesie, trebuie sa ne uitam sa nu incalce niste principii etice si morale grave. Sa nu faci trafic de droguri sau de carne vie, sa nu te prostituezi, sa nu furi, sa nu ucizi...Cele 10 porunci daca vreti. Poate ca informatician nu aduci un serviciu direct lui DUmnezeu. Poate.. Dar poate ca acolo, in mediul in care lucrezi, prin felul tau de a fi, vei indrepta pe altii, si ii vei aduce pe altii la Dumnezeu. Si atunci, da, lucrezi ptr Dumnezeu. Eu ce sa spun.. Recuperez bani de la datornici. Meseria nu ar trebui sa fie iubita. Cu toate astea, nu de putine ori oamenii mi-au spus ca am avut suflet si nu le-am luat pielea dupa ei. Iar angajatorul e si el multumit de mine. Cnd negociez, ma gandesc si la bietul om sa nu-l aduc in pragul sinuciderii, dar ma gandesc si la faptul ca e normal ca o datorie sa fie rambursata. Am discutat asta si cu nasul fiului meu, un preot f sufletist, si mi-a dat dreptate. Weekend frumos, [cit]Lumy- mamica lui [bibe][url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau"]David Andréi[/url][bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url]

Cred ca si ca programator, poti lucra pentru Dumnezeu. Si prin atitudinea fata de colegii de munca, dar si prin ceea ce faci. Cum am mai spus, Dumnezeu a spus sa facem totul ca pentru El, deci si meseria noastra. Cit despre meseria ta, Spic de griu, eu cred ca e o meserie ca oricare alta si noi ca oameni credinciosi trebuie sa ne platim datoriile, asta spune si Biblia. Nu trebuie sa fim datori nimanui. Apoi daca tu pui si suflet in ceea ce faci, adica ai compasiune pentru oameni, este cu atit mai bine.[flo] Ioana - de 3 x mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...