Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinul si profesia sa


copiloi

Recommended Posts

quote:
Originally posted by bagoiu
Nu vreau sa zic decat o chestie. Socrul meu a lucrat candva la un cabinet medical particular ca economist. Doctorul ala facea multe avorturi la cerere. El, contabil, isi facea treaba linistit. Numai ca duhovnicul nu l-a mai impartasit pana nu a plecat de acolo. Concluzia o trageti voi... Irina & trupa Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.
In situatia data,intradevar,asa trebuia procedat.Dar in situatia unui medic rezident nu stiu daca poti refuza sa faci avorturi,te obliga superiorii.Bine,ca si asta trebuie sa discute fiecare cu duhovnicul.In principiu,ca si crestini,nu trebuie sa acceptam compromisul,dar sunt situatii in care nu ai incotro,dar cred eu ca e important sa constientizezi,ca sa poti indrepta lucrurile cu prima ocazie. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din punctul meu de vedere se poate vorbi de meserii incompatibile cu viata de crestin. Vorbesc in ceea ce ma priveste, nu de alegerile altora. Eu nu as lucra la o companie care distribuie sau comercializeaza bauturi alcoolice sau tigari. Nu cu mult timp in urma mi se oferise o pozitie mult mai avantajoasa decat cea din prezent la o multinationala care comercializeaza tigari si am refuzat fara nici un fel de regret. De asemenea nu as lucra pentru firme de jocuri de noroc, de pariuri si in afara de astea, nu mi-as permite sa detin o companie care presteaza anumite servicii in Sabat sau sa detin un restaurant la care sa servesc bauturi alcoolice sau diverse alimente Biblia le interzice... deci e clar ca nu am cum sa ies in profit cu asemenea standarde [:D] Alt exemplu, nu as fi putea fi copywriter pentru ca reclamele distorsioneaza adevarul extrem de mult, fara sa socotesc faptul ca nu poti avea control 100% asupra produsului la care urmeaza sa faci reclama s.a.m.d. Iarasi, din punctul meu de vedere, meseria de economist as fi practicat-o daca m-ar fi atras domeniul, nu o consider incompatabila cu viata de crestin atat timp cat nu esti obligat sa faci nu stiu ce mismasuri. Ar mai fi multe de spus...
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog ca Domnul Isus sa ne ajute pe toate sa avem curajul sa stam cu capul sus cind se pune problema aleg intre viata si moarte si consecintele atrase de alegere. Stiu ca e greu si stiu ca vine un moment in viata fiecaruia cind primeste destula putere sa nu mai priveasca in alta parte si sa spuna 'I've had it.' In definitiv, esenta asta este, daca in profesia ta (care de multe ori nici nu o alegi constient ci esti condus providential) si in viata in general iti exprimi dragostea pentru Cel ce te-a salvat prin ascultare, indiferent ce se intimpla. Si mai cred ca orice loc de munca este supus negocierii intr-o anumita masura, cred ca Dumnezeu ne ofera usite pe unde sa scapam de ispita. (Vezi felul cum Daniel din cartea Daniel a VT a scapat de o ispita prin 'vorba dulce') E important fiecare personal cum ne trecem 'testele de dragoste' nu cum le trec cei din jur. Uite: Sã ºtii dar cã Domnul, Dumnezeul tãu este singurul Dumnezeu. El este un Dumnezeu credincios si-ªi tine legamântul ºi îndurarea pânã la al miilea neam de oameni faþã de Cei ce-L iubesc ºi pãzesc poruncile Lui. (Deuteronomul 7 versetul 9) Iau azi cerul ºi pãmîntul martori împotriva voastrã cã þi-am pus înainte viaþa ºi moartea, binecuvântarea ºi blestemul. Alege viaþa, ca sã trãieºti, tu ºi sãmânþa ta. (Deuteronomul 30 versetul 19). [-o< [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...