Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa fiu o sotie buna??????


Recommended Posts

Dragele mele, am o problema mare. Desi am 25 de ani, un copil de aproape 2 si un sot extraordinar, nu reusesc sa fiu o nevasta buna. Intre noi e o diferenta mare de varsta, dar ne iubim de vreo 8 ani.Am invins multe impreuna, mai ales gura lumii.Eu am facut facultatea la zi( Comopzitie||) cu Sofia abia nascuta, apoi masterul si acum sunt inscrisa la doctorat., Insa, din cauza asta imi neglijez familia la modul practic, nu fac de mancare, nu prea ma deranjeaza dezordinea, ma eschivez de la toate muncile gospodaresti si uneori nici macar nu compun, ci visez la cai verzi pe pereti. Sotul meu mai are un baiat,care sta cu noi, pt. ca mama lui a murit acum 9 ani.Acest baiat e un copil f. bun, are 17 ani, invata perfect, si mai nou ii place sa gospodareasca, ceea ce face ca toate rudele sotului si ale baiatului sa ma considere o sotie execrabila care nu se ocupa de casa.Insa baiatul gateste doar de placere, si a explicat tuturor ca se ocupa doar in vacanta de treburi d'astea( e si normal, la anul e clasa 12-a) Noi stam cam prost cu banii, si mai ales de asta sotul nu vrea sa luam bona, abia avem o femeia care vine odata pe saptamana la curatenie( la Bucuresti,acum stam la Busteni intr-o casuta formata dintr-o camera si pod, deci e mai usor sa faci curat)Parintii sunt plecati din tara, deci alt ajutor la copil nu avem. De ce reprezinta toate astea o problema? pentru ca nu ma mai inteleg cu sotul meu, desi ne iubim extraordinar de mult.El face enorm in casa, dar nu poate sa faca tot.Iar conceptiile noastre despre ordine sunt tare diferite...........Sa nu credeti ca e maniac, dar voi care sunteti mult mai ordonate ca mine probabil intelegeti ce vreau sa spun, mai ales ca de obicei sotii sunt dezordonati, nu sotiile........... Cum sa fac sa ma indrept? Am accese de "bunatate" dar nu ma tin mult.Adevarul e ca sufar ca nu pot compune mai mult, dac-ar fi dupa mine m-as juca cu Sofia si as lucra la compozitie toata ziua, pur si simplu nu-mi place munca in gospodarie.Poate ca ar trebuie sa fie ca o distractie, dar nu reusesc.Mai ales daca stau intr-o zi singura cu Sofia arata casa ca la razboi.Voi cum reusiti sa tineti ordine? As vrea sa nu mai fiu asa egoista, sa ma pot dedica familiei mele cu adevarat........ Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sabina...[flo]. Parerea mea este ca pui prea mult la suflet. Probabil ca faci suficient de multe din "treburile casei". Ca nu le faci pe toate - nici nu trebuie. Ca nu le faci cu placere - te inteleg perfect si te admir ca totusi doresti sa le faci. Nu stiu de ce pomenesti de parerea celorlalti (rudele sotului si ale baiatului). Probabil ca niciodata nu vor fi multumite. Daca ai fi fost o gospodina perfecta, ar fi gasit altceva de ce sa se lege. Singurele opinii care conteaza sunt ale voastre: tu, sotul tau, copiii. Si nu stiu de ce o sotie buna inseamna neaparat sa fie casa bec si mancare pe masa. Cred ca am trecut de mult de etapa asta, nu? Incearca si pe viitor sa impaci capra si varza, in asa masura incat nimeni sa nu se simta frustrat. Nici sotul tau, dar NICI TU. Cred ca aveti o familie fericita...[flo] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca unele femei sint gospodine instinctiv, altele prin educatia primita, ori prin exercitiu, etc.. dar sint si femei carora nu le place pur si simplu, astfel incit au 2 miini stingi si apoi ca orice lucru facut in sila nu are cum sa iasa bine eu, spre exemplu (se putea altfel decit sa vorbesc si despre mine!!!) de citiva ani bui incoace profit ca o am pe mama: ea gateste, are grija de Thea (nu pot spune ca sint intru totul multumita, dar...)curatenie fac o data pe saptamina, si una generala (ii spun despaduchere)la o luna, 2... atunci cind aveam sotz in batatura insa le faceam pe toate... ce mai, o supe-femeie: serviciu, casa luna, mincare (gateam la sf de sapt pt toata saptamina)si tot tacimul Nu stiu cum reuseam, nu cred ca exista o reteta, probabil ca era vorba de exercitiu probabil, ca atunci cind voi reveni la starea de sotie cu norma intreaga, voi reincepe antrenamentele... cred ca in principiu este vorba de vointa, de a te deranja pur si simplu dezordinea, lipsa unei mincari gatite, etc. atita timp cit pe sotul tau nu l deranjeaza este ok... dar daca incepe sa l ia de cap lipsa ta de activitate casnica, se cam schimba datele problemei si va trebui sa iei masuri! sa iesi pur si simplu din starea asta de leneveala!!!! spui a din cauza studiilor iti neglijezi familia, dar tot tu spui in continuare "ma eschivez de la toate muncile gospodaresti" Asa ai fost dintotdeauna, sau este o stare mai noua? tot tu spui ca aveti o menajera care va face curatenie o data pe saptamina... si "sotul nu vrea sa luam bona" Cum ar rezolva bona problema ta de a fi o sotie buna? daca ai avea o bona ai gati mai mult? ca in final cam asta m ramine, eh, plus calcat rufe,si alte maruntisuri.. altfel, cred ca este vorba doar despre o oaresce dezordine, care se "repara" stringind jucarii ori alte articole dupa partida de joaca.. poate este vorba despre organizare?! dar, repet, nu am o reteta patentata si nici macar nepatentata pupici grasuni http://community.webshots.com/user/tora97 "da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez "Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, si eu sint dezordonata de fel...mama mea e model de curatenie, ordine, gospodarie etc si ma las in grija ei [:I] Nu am vrut sa ma marit si din acest motiv, sa nu neglijez casa si sotul sa imi faca reprosuri! Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme, deoarece ai 2 ajutoare atit de faine in casa, insa poti discuta cu sotul tau ce anume ar vrea el de la tine. Sa incerci sa te lasi calauzita de el, care se pricepe mai bine in asemenea chestiuni! Ar fi pacat sa cheltuiti bani in plus, daca situatia nu va permite bona si menajera ! Iar cind Sofia va creste, sigur casa voastra va arata luna! [:D] Toate cele bune, Lili [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, si eu sunt la fel de dezordonata si nu as lua din timpul pe care il petrec cu copilul meu ca sa spal vasele de exemplu. Mi se pare mai important sa iti ocupi timpul cu ce e important, copilul, cariera, decat cu maruntisuri "efemere" cum ar fi curatenia si gatitul!!! Explica-i sotului tau ca decat sa petreci ore in sir cu aspiratorul in mana sau cu cratita legata de gat, preferi sa plimbi fetita, sa stai cu el...si poate va intelege si te va ajuta mai mult prin casa (am inteles ca e destul de harnic!). Eu incerc sa fac cat pot, in asa fel incat timpul meu sa il dedic lui David, sotului meu si mie!!! Daca mai ramane ceva si am chef sa frec podele sau sa gatesc delicatese...nimic nu ma opreste! Sinzi si David http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca site-uri de genul "organize" pentru idei :) Sunt cu sutele, cel putin .... http://www.creativehomemaking.com/organize_1.shtml http://organizedhome.com/ http://www.getorganizednow.com/ Succes [:D] Ale
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Sabina, si eu sunt la fel de dezordonata si nu as lua din timpul pe care il petrec cu copilul meu ca sa spal vasele de exemplu. Mi se pare mai important sa iti ocupi timpul cu ce e important, copilul, cariera, decat cu maruntisuri "efemere" cum ar fi curatenia si gatitul!!!
[cool] SI ce sa faca Sanzi draga? Sa stea in gunoi pana la gat? [inec] Sabina, asa cum nu agreez ideea ca femeia sa faca totul in casa si barbatul sa-si numere...firele de par,asa nu agreez nici situatia inversa.Daca ai postat sa primesti incurajari cum ca ar fi bine asa,nu ma ai de musteriu.Daca esti insa convinsa ca trebuie sa pui mana la treaba atunci e ok. Deci, e cazul sa incepi catinel-catinel cu cate ceva. Nici eu nu.s harnicia pamantului,ba dac-o intrebi pe mama cum eram cand eram la ea acasa se ia de cap. Nu trebuie sa le faci pe toate intr-o zi dar nu cade cerul daca o ora-doua pe zi dai cu aspiratorul,speli niste vase,pui de-o mancare si calci 3 camasi. Fii fericita ca sotul tau face atatea in casa, asa e corect,dar ajuta-l si tu,da-ti interesul,poate o sa-ti placa sau poate o sa-nveti sa pastrezi ordinea cel putin... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sabina, parca vorbesti despre mine de acum cateva luni. La un moment dat si pe mine m-a deranjat situatia asta - dezordine, lipsa de atractie pt. mancare si alte treburi casnice - dar am vazut ca nu se pot evita. Asta e viata! Asa a oranduit Dumnezeu treburile! Ce sa ne mai eschivam atata? Atunci am inceput sa meditez asupra problemei si sa incerc sa schimb lucrurile. Fiind singura nu ma putea ajuta nimeni la treburile astea asa ca singura solutie era sa le fac eu. Nu as angaja o femeie nici pt. curatenie nici pt. copil pt. ca sunt intr-o tara straina unde lucrurile stau altfel(mancarea pt. copii e altfel, etc) Au fost multe lucruri care m-au convins sa vreau sa devin o buna gospodina (si sa reusesc in mare parte , zic eu), dar cel mai tare m-a convins urmatorul fapt: intr-o zi vorbeam cu sotul meu despre cum e sa ai o familie, si el imi spunea ca trebuie sa muncesti pentru familie, sa faci si lucruri care nu iti plac, si ascultandu-l asa si vazandu-l cum priveste lucrurile astea cu supunere si nu cu nervi si regrete, m-a apucat o dragoste mai mare fata de el si am vrut sa-l ajut, sa fac ceva pt. el, ceva de care are el nevoie, ceva concret. Si in urmatoarea clipa mi-am adus aminte ca imi spusese intr-o zi ca daca pot si am chef, sa-i calc o camasa -doua ca i-a atras seful atentia de cateva ori. Trecuse ziua aia demult si eu nu-i calcasem nici o camasa si el nu a zis nimic. Mi-am dat seama ca el are nevoie de astfel de lucruri - calcat, spalat vase, curatenie (imi spunea o data cu regret ca toata viata a trait in dezordine pt. ca mama lui nu se prea ocupa de casa). Acestea sunt dovezi de dragoste fata de sot si fata de copil, asa poti sa il ajuti concret pe omul de langa tine, asa poti sa iti exprimi iubirea fata de el si fata de ceilalti din casa. Nu e de ajuns sa ai o minte stralucita sau o dispozitie buna. Trebuie sa faci ceva si cu mainile tale. Nu vreau sa ma lungesc, dar trebuie sa-ti mai spun un lucru. tot meditand asupra acestei probleme , eu am mai tras o concluzie si anume ca o oarecare vina pt. impasul in care ma aflam o aveau si parintii mei care nu m-au educat de mica sa fiu mai preocupata pt. treburile gospodariei. Asa ca am hotarat sa nu se inatmple asa cu copiii mei. Desi am un baietel (de 1 an jumate),facem impreuna treburi casnice. Spalam vasele impreuna( pe el il urc pe un scaunel la chiuveta si se joaca cu vasele la jetul apei de la robinet), cand gatesc ceva ii explic cum tai legumele si il pun si pe el sa taie ceva (branza de exemplu), ii spun sa stearga pe jos daca a cazut mancare. Ziua stam intr-o oarecare dezordine din cauza jucariilor pe care le muta dintr-un loc in altul, dar pe la ora 6 cand se apropie ora venirii lui tati de la servici , facem curatenie si daca vrea sa scoata din nou jucariile ii spun ca vine tata si trebuie sa fie curatenie in casa, ca e obosit si casa trebuie sa arate frumos. asat am inceput sa o spun de cateva zile si spre bucuria mea, a inteles!!! ba chiar a inceput sa puna si el jucarii la loc. Eu zic sa nu cedezi unor obisnuinte create in timp ce erai tu la casa parintilor tai, ci sa incerci sa corectezi unele carente. De aceea traim viata asta ca sa ne imbunatatim continuu pe toate planurile, sa traim in armonie cu noi si cu lumea din jurul nostru. Mult succes! Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tareia...imi place mult mesajul tau, felul in care il implici pe cel mic in treburile gospodariei. Laura...ai perfecta dreptate. Nu stiu, poate ca as fi de acord cu o stiuatie de genul el sa faca totul, ea mai nimic, daca el ar fi casnic si ea ar muncii pana seara tarziu sa aduca banii in casa. Sabina, tu stii foarte bine ce ai de facut... Nu asta cauti tu cu mesajul tau, poate cauti doar sa vezi ca sunt si alte femei care simt si fac ca si tine... Daca tii la casnicia ta, sfatul meu e sa te mobilizezi putin. In viata nu faci doar ceea ce-ti place...Si apoi, poate cu timpul, o sa ajungi sa-ti placa sa gatesti ceva deosebit pentru sotul tau.[:D] Cat am stat la mama, nu am facut mai nimic(ca sa nu spun chiar nimic), dupa ce l-am cunoscut pe sotul meu, asa un avant puternic am luat, nu-mi venea sa cred. E drept, faceam totul impreuna, ma ajuta la curatenie, la gatit...Dar asta pentru ca suntem o echipa.Acum il avem pe cel mic, avem o bona la el(eu m-am intors la servici) care face curatenie o data pe saptamana.O vreme facea si de mancare, dar nu am mai lasat-o eu. De ce? Pentru ca am ajuns sa-mi faca placere sa gatesc... Asa ca, sufleca-ti manecile si treci la treaba... Faptul ca faci ceva in casa, o mancare, calci o camasa, nu te face insa o nevasta buna, daca le faci cu dezgust si cu multe comentarii... Incearca sa gasesti ceva placut in activitatiile astea, implica si copilul. O sa vezi ca poate fi chiar distractiv cu cea mica pe langa tine. Fa din toate astea o joaca alaturi de copilul tau. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...