Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa fiu o sotie buna??????


Recommended Posts

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ankalaura
Poate sunt de moda veche, dar eu sunt de parere ca oglinda familiei si a femeii este CASA. Si noi muncim 10-12 ore pe zi, si noi avem copilas de un an, am avut si ajutor, acum insa suntem singuri. Nu cred ca este vorba de educatie. Mama mea cred ca a gresit, a fost mai mult preocupata de curatenie (pana la obsesie), si mai putin de a se juca cu noi. Tata ne citea, si se implica in joaca nostra, pana chiar la a nu asclta de mama.... Spre fericirea noastra - ca ne lua guma de mestecat, gogosi... Sotul meu ma ajuta mult la trebuirile din casa, insa este un dezordonat. Ma straduiesc sa nu il cicalesc prea mult, dar nu prea reuseesc.... Imi fac aici mea culpa. Nu reusesc mereu sa tin ordine si curatenie. Uneori ramanem si fara mancare. Dar le fac cu placere. La fel si tu, poti incepe prin a-ti propune sa pui fiecare lucru la locul lui dupa ce il folosesti. Poti incepe prin a gati retete usoare, rapide. Poti azi sa dai cu aspiratorul, maine sa gatesti. Eu, cand sunt coplesita, sau nu pot, sau nu am chef, sau vreau sa imi petrec mai mult timp cu BB, chem o femeie, imi face curat in toata casa (4 camere), si ma costa 200 de mii. Nu e nevoie sa vina mai des de doua saptamani. Poate chiar mai rar! Mai greu e cu calcatul rufelor. Dar nu pot sa pun pe mine ceva necalcat, calc tot, si prosoapela, iar la bebe si sosetele! Reversul? De multe ori ma culc la miezul noptii, ma trezesc la 6, la fel si in w/end.... dar le fac pe toate si ma simt atat de bine in casa mea! Ma simt bine pentru ca e curat. Si una peste alta, cred ca tuturor barbatilor le place sa se mandreasca cu sotia care tine casa curata, care face prajituri bune... Iar cand sotul meu imi spune ca la serviciu au remarcat colegii ca are o camasa frumoasa, sau ca e mai elegant decat de obicei, iar ma simt bine, pentru ca am si eu o contributie. Si mai am un lucru de spus si gata. [flo] Stiu ce inseamna sa fii pianist, ma rog, artist in general. Este o meserie foarte diferita de restul. Dar, consider ca scoala, cariera,... astea le faci pentru ca trebuie, nu numai pentru ca vrei. O familie insa, intelegerea, iubirea, toate astea le construiesti, si trebuie cel putin DOI, nu unul.... M-am saturat de note de 10! N-am avut nici o restanta in viata mea! Si eu am fost pianista. Tatal meu picta. L-am dat incolo de master si de doctorat! Am renuntat la invatamant, desi iubeam enorm meseria asta! N-am vrut ca toata viata sa imi pierd verile cu studiul, cu examenele, cu gradele, cu inspectiile! Fiecare trebuie sa faca o alegere, asta e tot! Nu spun ca tu ar trebui sa renunti! Din contra! Dar una e sa faci toate astea cand esti singura, si alta cand viata ta nu-ti mai apartine in totalitate. Iar cand ai o familie, poate trebuie mai putin doctorat, si mai multa curatenie! Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Nu mai canti la pian? Poate doar de placere. Te inteleg si eu am momente in care imi vine sa renunt, dar as fi prea nefericita.Nu pot trai fara ceea ce fac. Oricum, toata criza a inceput intr-un fel din cauza ca eu am de terminat o lucrare( o comanda, se canta in Decembrie, se iau bani pt. ea)si din cauza ca avem o singura camera la munte aici nu reusesc sa lucrez.Asta ma streseaza atat de tare incat am cazut in apatie si intr-o zi n-am fost in stare nici sa fac patul.De aia am postat si aici, ca nu ma mai suportam.Insa criza a trecut, urmeaza acum schimbarea de fond. stiam ca va fi greu cand am hotarat sa fac bebele....insa n-aveam de unde sa stiu ca o sa am depresie, ca n-o sa dorm 3 luni etc. va pup, sunt la netcafe si mi se termina timpul pa. Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nadia1976
Pentru ca in mesajul anterior m-a cam luat valul si doar te-am criticat (scuze) am sa incerc sa te ajut, atat cat pot. Daca esti tipul de persoana care nu vrea sa caute lucruri, esti o persoana "vizuala"; vrei sa ai totul la vedere, si ca urmare, nu pui nimic la loc, tocmai pentru a fi toate la vedere; poti sa cumperi mai multe cosulete (de nuiele, plastic, ce-o fi) si pune in unul, de ex. compozitii la care lucrezi, eticheteaza-l si pune-l deoparte; in altul jucariile de plastic (sau cauciuc...), eticheteaza-l si pe atsa si pune-l deoparte, aspoi jucarii de plus in alt cos, cu etichetuta corespondenta si pune-l deoparte; fa la fel in bucatarie, pentru ziare, scrisori, etc... dar fiecare separat si fiecare la locul lui; acum cea mai importanta parte: daca iei un lucru, cand ai terminat pune-l inapoi la locul lui, ca data viitoare cand ai nevoie de lucrul respectiv, sa stii exact de unde sa-l iei. Si inca ceva: spune baiatului (care se pare e organizat) si sotului ca ai nevoie de ajutorul lor pentru a face toate astea; spune-le ca esti dispusa sa incerci sa faci cate ceva in casa (la alegerea ta, mancare, curatenie, spalat, calcat..., cu ce te simti tu mai confortabil) si apoi spune fiecaruia ce are el de facut dar, nu uita sa-ti indeplinesti datoriile zilnice. Si, pentru variatie, schimbati datoriile intre voi in fiecare saptamana... Incearca, poate te ajuta ce ti-am scris aici... sper sa te ajute. BAFTA MULTA!!!
Nadia,[flo][flo] Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! am citit toate postarile si ma gandeam asa: tu esti putin mai "dezorganizata" doar in ceea ce priveste menajul, pt ca viata profesionala o strunesti cu maiestrie, sofia primeste atentie, dragoste, esti o mama buna, iti iubesti sotul si ii stai alaturi... deci nu esti un "haos prin excelenta" si ai prefera sa compui decat sa dai cu mopu`...ok... pai si-atunci, daca asta e singura problema, de ce nu va angajati pe cineva care sa va mai usureze cu treburile casnice? atunci ai avea si tu mai mult timp pt a compune, pt gaza ta, iar pe el nu l-ar mai deranja ca nu e dat cu aspiratorul! [pup] ralucoantza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SCUZE!!! [zid] am citit chiar si primul mesaj, doar ca nu azi, ci acu cateva zile, cand a fost postat, iar de-atunci am mai uitat cate ceva... si stiu ca nu sunt prima care vine cu propunerea asta, dar sabina nu a mai spus nimic in legatura cu asta, si-am zis sa ma bag si eu... daca taceam filozof ramaneam...[^] ralucoantza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ralucoantza, Lauraa, se pare ca NICIUNA dintre voi nu cititi cu atentie, nici primul mesaj [:D][:D][:D]... Uite aici: "Noi stam cam prost cu banii, si mai ales de asta sotrul nu vrea sa luam bona, abia avem o femeia care vine odata pe saptamaqna la curatenie( la Bucuresti,acum stam la Busteni intr-o casuta formata dintr-o camera si pod, deci e mai usor sa faci curat)" Deci la Bucuresti unde stau de obicei au o femeie care vine la curatenie o data pe saptamana... Asta deja e off-topic. Sabina, felicitari pentru concluziile la care ai ajuns, te vor ajuta mult in rezolvarea problemelor tale.[flo] Si daca e cumva cu ochii(am mai citit pe ici pe colo [:D]), multe felicitari. [flo] Numai bine iti doresc. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt foarte ordonata si nici nu prea imi face placere sa fac treburile casnice. Dar TREBUIE facute. Cum nu-mi permit o menajera si nici o bona, cum nu ma poate auta nici mama nici soacra ma descurc singura.La inceput eram mai stangace(acasa nu faceam mai nimic)dar incet, incet am invatat si am progresat. Mi-am invatat si fetita care are aproape 2 ani sa isi puna jucariile la locul lor si acum dupa ce termina si le pune in cutie sau pe raft. Cand sterg praful ii dau si ei o carpa si "ma ajuta". Curatenie generala fac cam o data la o luna dar cu aspiratorul dau cam la doua zile. mancare fac sambata pentru prima jumatate a saptamanii iar dupa aceea daca mai am timp mai gatesc daca nu in fiecare zi pentru moment.Praful il sterg aproape zilnic. Nu e mare gerutate. Totul e organizarea. Eu din fericire reusesc cat de cat sa imi fac timp pentru toate. Acum am inceput si serviciul, sunt si studenta la ID dar cu un pic de efort si ajutor din partea sotului, care se cam lasa rugat, reusesc sa ies si la plimbare, sa ma joc si cu Andrada, sa fac si mancare si curatenie. Putin din fiecare dar se cunoaste. Sunt de acord ca daca esti FEMEIE nu este necesar sa faci mancare si curatenie. Dar daca nu le face altcineva (o menajera sau sotul care NU ARE SERVICI)trebuie sa le faca femeia dar SA O AJUTE SI SOTUL.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...