Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa fiu o sotie buna??????


Recommended Posts

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Eu am luptat mult sa obtin ceea ce am, la servicu munceam si 16-17 ore si ajungeam acasa clatinandu-ma! Asa ca profit cat pot de concediul si de timpul pe care il am la dispozitie cu fiul meu, si ma doare in cot de curatenie si vase nespalate. De asta s-a inventat meseria de menajer casnic... Nu vreau sa spal vasele impreuna cu fiul meu...mi se pare ca am altele mai importante de facut. Nu mi se pare un sacrificiu foarte mare sa platesc o suma (destul de rezonabila) sa imi faca alcineva trebuirile gospodaresti! Sotul meu apreciaza asta, apreciaza si curatenia care e la noi in casa (chiar daca nu poarta "semnatura mea") si cel mai important e ca savuram mai mult timp impreuna, odihniti si fara griji!!! A gati, a face curat nu este o meserie a femeii....este un hobby pe care il practicam cand avem chef si dispozitie... sinzi si david http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Parca ai fi ... eu! [:D] Cel mai importanat e copilu` si daca am chef sa fac [vase][spala], bine!!! daca nu, aspiratorul sa mai stea in cui. Asa ca si pe mine ma doare in cot de nimicuri precum treburile gospodaresti .... ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru ca in mesajul anterior m-a cam luat valul si doar te-am criticat (scuze) am sa incerc sa te ajut, atat cat pot. Daca esti tipul de persoana care nu vrea sa caute lucruri, esti o persoana "vizuala"; vrei sa ai totul la vedere, si ca urmare, nu pui nimic la loc, tocmai pentru a fi toate la vedere; poti sa cumperi mai multe cosulete (de nuiele, plastic, ce-o fi) si pune in unul, de ex. compozitii la care lucrezi, eticheteaza-l si pune-l deoparte; in altul jucariile de plastic (sau cauciuc...), eticheteaza-l si pe atsa si pune-l deoparte, aspoi jucarii de plus in alt cos, cu etichetuta corespondenta si pune-l deoparte; fa la fel in bucatarie, pentru ziare, scrisori, etc... dar fiecare separat si fiecare la locul lui; acum cea mai importanta parte: daca iei un lucru, cand ai terminat pune-l inapoi la locul lui, ca data viitoare cand ai nevoie de lucrul respectiv, sa stii exact de unde sa-l iei. Si inca ceva: spune baiatului (care se pare e organizat) si sotului ca ai nevoie de ajutorul lor pentru a face toate astea; spune-le ca esti dispusa sa incerci sa faci cate ceva in casa (la alegerea ta, mancare, curatenie, spalat, calcat..., cu ce te simti tu mai confortabil) si apoi spune fiecaruia ce are el de facut dar, nu uita sa-ti indeplinesti datoriile zilnice. Si, pentru variatie, schimbati datoriile intre voi in fiecare saptamana... Incearca, poate te ajuta ce ti-am scris aici... sper sa te ajute. BAFTA MULTA!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor fetelor, sunt total de acord cu voi ca cel mai important lucru este copilul. Totusi se pune problema sa cresti copilul in mizerie si deranj, prefer sa imi fac treaba si o ora sau doua sa stea Lisa in patutul ei si atunci cand pleaca prin casa nu sa se aplece pe jos si sa bage tot ce prinde in gura, adica scame, firimituri, mizerie. Sa va spun ca, cat am stat la mama si am fost nemaritata nu faceam nimik, dar absolut nimik, nu am dat cu aspiratorul, nu am spalat sau calcat rufe, nu am spalat vase, nici macar patul dimineata nu mi-l faceam. Plecam la munca si mama facea patul. Mama imi zice ca ma vor manca viermii cand ma marit, ca nu sunt buna de nimik. Am crescut in curatenie, dar curatenie nu gluma, la noi in casa puteai linge sare de pe jos, uneori chiar aveam impresia ca mama e maniaca. Apoi m-am maritat si vazand ca nu mai are cine sa le faca pe toate am pus eu umarul, ca ce sa fac, nu am fost crescuta in detordine si mizerie si nici nu pot suporta sa traiesc asa, mai ales pentru fetita. Eu consider ca macar sa dai cu aspiratorul o data la doua zile, sa mai bagi o tura de haine la spalat si ceva mancare gatita, nu trebuie sa gatesti in fiecare zi, dar macar o data la dou, trei zile cred ca nu e asa de greu si nici nu iti ia foarte mult timp. Apropo, daca nu gatesti ce ii dai copilului sa manance???? http://community.webshots.com/user/lisa_mica28 http://community.webshots.com/user/loredanaiascu83
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


Incearca pentru un timp sa-ti impui sa cureti casa, sa faci mancare, sa speli si sa calci in timp ce bb doarme; apoi, ai sa vezi, ca devine rutina... o sa te obisnuiesti sa le faci pe toate si o sa te deranjeze dezordinea...
Si cind mai este timp si pentru Sabina? Chiar trebuie o femeie sa fie puri si simplu chioara de somn ani la rind doar de dragul de a te numi gospodina? Toata lumea are talente diferite. Nu putem fii toate gospodinele de pe vremea mamelor si bunicilor noastre. Si acum o aud pe mama din cind in cind: "Lucrurile in sifonierul meu erau aliniate. Totul apretat, calcat si aranjat si acum e dezordine." Nici mie nu imi place sa fac curatenie. Chiar am oroare de sters praf, aspirator si vase. Si mai inainte de toate NU AM TIMP pentru TOATE treburile. Trebuie sa am prioritati pentru ca nu sint destule or intr-o zi sa cuprind tot. De ca fim complexate ca nu reusim sa facem tot? Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"De accea zic ca o bona ne-ar ajuta, macar ce tine de fetita ar fi in ordine"... ai spus tu in mesajul postat anterior. Acum vin si eu si spun: fetita ta va fi asa cum o inveti de acum; incearca sa o ii faci un cos sau o ladita, cutie, ce ai la indemana, ptr. jucarii si incearca sa o obisnuiesti ca de cate ori ia o jucarie, cand nu se mai joaca cu jucaria respectiva trebuie sa o puna la loc. In timp o sa se obisnuiasca, o sa inteleaga ca trebuie sa stranga jucariile si apoi, nici nu va mai trebui sa ii spui tu, ca le va pune singurica la loc... ca stie ca asa trebuie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana A gati, a face curat nu este o meserie a femeii....este un hobby pe care il practicam cand avem chef si dispozitie... sinzi si david
Hobby? chef si dispozitie..ma degraba asa adauga, placere. Exista hobby fara placere? Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o, si eu am probleme cu dezordinea. nu mizerie, ci asa, mai brambureala... sotul meu insa e ffff ordonat si organizat. asta isi doreste si de la mine si e singura chestie de la care ne mai ciondanim. eu nu vad de ce as sta toata ziua cu carpa in mana, cand pot citi o carte bune, sau ma pot juca cu bebe. sau seara, cand e si el acasa, in loc sa ne petrecem putinul timp impreuna, eu sa stau sa spal vasele, cand pot foarte bine sa le spal dimineata, cand sunt singura, bebe doarme si eu ma plictisesc. avem o menajera care face saptamanal curatenie luna si eu, in rest, pe ici pe colo. daca ar fi dupa orhan, in fiecare zi as da cu aspiratorul, as sterge praful, as aduna jucariile pt ca bebe sa le imprastie din nou etc. ei fir'ar! http://community.webshots.com/user/yasmintarakci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Asa ca si pe mine ma doare in cot de nimicuri precum treburile gospodaresti ...."Pai... de acord sa va doara in cot din cand in cand de treburile casei... dar, ma repet, BACTERIILE... VIRUSII care-si fac loc in casele voastre? Cu ei cum ramane???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Si cind mai este timp si pentru Sabina? Chiar trebuie o femeie sa fie puri si simplu chioara de somn ani la rind doar de dragul de a te numi gospodina?" OCEBINE, eu fac curatenie, mancare zilnic si de spalat o data la 2-3 zile si mai si lucrez de noapte (de la 6pm la 2am); si nu fac curatenie sau spalat rufe doar "de dragul de a ma numi gospodina"; le fac pentru ca pentru mine e ffffff importanta o casa curata! Nu vreau sa mi se imbolnaveasca familia de te miri ce, pentru ca eu am fost prea lenesa sa aspir sau sa sterg praful. Si gatesc zilnic, pentru ca si sotul meu lucreaza si dupa o zi de munca vreau sa ma asigur ca are mancare gatita cand ajunge acasa, sa nu se apuce el sa gateasca, dupa 10-12 ore de munca; si vreau si pentru mine o mancare calda inainte de a pleca la servici. Sunt zile cand daca nu am timp sa gatesc, gateste el. Dar astea sunt fff putine intr-un an; sambata, duminica, sau cand e acasa, ma ajuta si el, la gatit, curatenie, ce-o fi... Pentru Dumneze, sunteti femei... si cum va cresteti copiii, asa vor fi pentru restul vietii lor. Si desi nu fac toate astea pentru a ma numi gospodina, anul trecut cand parintii lui au venit la masa si mama lui a fost f impresionata de curatenia din casa si mi-a spus :"Ce schimbare in casa... ce ordine" m-a facut sa ma simt f bine si pe sotul meu (viitorul) f orgolios; apoi taica-su i-a spus: "Ai mare grija de ea... e o femeie buna" si asta l-a facut f. fericit si pe mine la fel. Apoi, anul asta de Pasti, maica-sa a venit la masa (din pacate, taica-su a trecut in nefiinta in ianuarie) si mi-a spus cat ii place faptul ca sunt foarte organizata (am spalat toate oalele si cratitele in care EL (viitorul sot) a gatit, inca inainte de a ne pune la masa. Si n-am facut astea ca s-o impresionez pe viitoarea mama soacra, ci ptr. ca si eu, ca si voi, urasc spalatul vaselor. Dar, dupa cina, au fost mai putine vase de spalat: doar farfuriile, platourile... Dar ptr. ca urasc sa spal vase, nu inseamna ca nu le spal...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb cum reusesti sa-ti cresti copilul de 2 ani fara sa fie deranj in casa??? Fetita mea se misca precum o albinuta si porecla ei este "entropia". [:D] Iti faci treaba 1 ora! si in jumatate de ora casa arata la fel catastrofa!!! Eu nu prefer sa-mi las copilul in patut (singur 1 sau 2 ore??) si eu sa fac curat cu praful/solutii in nasul lui. Daca nu iti permiti o bona atunci apeleaza la ajutoarele din casa. Cand sotul plimba copilul tu iti faci treaba! Sau invers: el face treaba si tu il plimbi! Eu fac multe cand doarme copilul. In 2 ore reusesc sa fac o parte din treaba. Inca ceva: eu fac mancare proaspata in fiecare zi pentru copil! Cum spuneam el este cel mai important si efotul minim il fac doar pentru el. Pe julia o iau langa mine in bucatarie si "facem" impreuna papa. (ea cu jucariile) Sabina si o masina de spalat vase face minuni. Si un aspirator care aspira singur e de ajutor (din cand in cand e bun).... Masina de spalat rufe nu mai spun! Mai ramane de sters praful si de facut ordine sau de calcat: astea se fac seara in maxim jumatate de ora dupa ce adoarme copilul.... si DACA/cand ai chef! Praful nu se sterge in fiecare zi si nici nu calci des.... La fel cu spalatul pe jos! In fine nu exista retete minuni pentru a fi o sotie buna... Acuma depinde si ce intelegem prin a fi o sotie buna? Inseamna cumva a sta la cratita??[8)] Daca facem din asta un scop in viata cum ne mai bucuram de... noi? ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...