Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa fiu o sotie buna??????


Recommended Posts

Nadia eu cred ca ti-ai expus punctul de vedere foarte bine si exhaustiv. Am inteles perfect realitatea ta si ce te framinta, Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc, ocebine! (Asta in cazul in care nu esti sarcastica; scuze, dar sunt atat de obisnuita cu sacrasmul si rautatile celor din jur...) Oricum, am expus aceste articole din dorinta de a face fetele de pe forum sa inteleaga ca bacteriile sunt periculoase si ca sa revenim la Sabina, este foarte important sa ai o casa curata, mai ales cand ai un bb in casa (si nu numai!), pentru ca este foarte important sa ingrijesti sanatatea copilului, deoarece acum este la varsta cand organismul isi formeaza imunitatea si de mamici depinde sanatatea viitoare a copilului si apoi,a lui, ca si adult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bai nadia, daca tu o sa cresti un copil intr-o casa fara "bacterii" si ai sa freci mereu tot ce vine in contact cu el, o sa fie un bolnavicios crescut sub un bol de sticla...care cum da cu nasu de o "bacterie" o sa faca toate bolile mentionate de tine mai sus!!!! Atata timp cat in casa e ordine, curat (dar nu sa sterilizezi in fiecare zi fiecare coltisor de canapea) nu are ce sa se intample rau cu "bacteriile", care fie vorba intre noi nu ai cum sa le dai afara din casa de tot. Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Insa, din cauza asta imi neglijez familia la modul practic, nu fac de mancare, nu prea ma deranjeaza dezordinea, ma eschivez de la toate muncile gospodaresti si uneori nici macare nu compun, ci visez la cai verzi pe pereti." Se pare ca nicicum nu se intelege care e problema Sabinei. O tot dati in sus si in jos cu menajere, nepasare, doctorate si lucru. Nu, nu asta e problema, ca lucreaza de numa si nu mai are timp de nimic. Sabina nu face CHIAR nimic, nici macare compozitie, care e meseria ei. Sta pur si simplu si viseaza "la cai verzi pe pereti", dupa cum s-a exprimat. E vorba deja de o stare de letargie, de o nepasare care include si job-ul ei, pasiunea ei. E mai degraba o depresie care inca nu a disparut. Toate astea duc insa la probleme in cuplu, certuri cu sotul. Din nou, degeaba va tot "laudati" care mai de care cu lipsa de ordine din casa, cu lipsa de curatenie, atat timp cat sotul vostru e PERFECT DE ACORD cu asta. Insa in cazul Sabinei altfel stau lucrurile.Citat: El face enorm in casa, dar nu poate sa faca tot. Deci sotul ei face foarte mult in casa si tot ce ar dori este ajutorul sotiei sale, pe care insa nu il primeste. E vorba din nou de ideea de cuplu-echipa. Sabina ARE o femeie care o ajuta in casa, nu ati citit???? Vine o data pe saptamana. Ce ar trebui ea sa mai faca e sa-si ajute sotul la mancare sau la ce mai este de facut in casa. Sa-l AJUTE, nu sa faca ea tot. Imi pare rau ca multe dintre voi nu cititi cu atentie ceea ce autorul scrie, ca nu incercati sa va puneti in situatia ei si sa dati sfaturi care se aplica acelei situatii. In schimb o incurajati sa stea si sa nu faca nimic in continuare, in timp ce casnicia ei are de suferit pentru simplul fapt ca Sabina nu reuseste sa se "trezeasca" putin si sa dea o mana de ajutor in ale gospodariei. Sabina, sfatul meu e, din nou, un pic de vointa, un pic de efort...E pentru binele casniciei tale. Ce rost are o cearta cand foarte bine poti sa aduni si tu niste jucarii sau sa pui o supa la foc. Nu e mare lucru...Incearca sa te mobilzezi putin... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miau-miau
quote:
Originally posted by Nadia1976
"Nu este chiar adevarat ca este in natura noastra sa gospodarim constant." OCEBINE, sorry, dar iar trebuie sa te corectez; n-am spus ca "e in natura noastra", ci in natura MEA!!! E o mare diferenta si ai inteles gresit. Te rog, citeste bine mesajul...
Nadia, degeaba incerci sa le explici, nu pot sa inteleaga. Si eu sint intr-o campanie permanenta de ordine si curatenie, bacteriile vor fi zdrobite pina la ultima. O mica problema mai am de rezolvat. Dupa ce se intuneca seara nu le mai vad asa de bine, ca sint mici ale naibii. Mi-a facut sotul o lupa (lui ii place sa mestereasca, dragul de el) foarte puternica si daca port si lampasul pe frunte, dupa citeva ore de lupta, le-am decimat (desi am o banuiala ca s-ar putea sa se inmulteasca, ca a doua zi cind le numar sint mai multe decit am lasat cu o seara inainte). Si sotul meu e tare mindru de mine, acum mi-a luat bilete sa ma odihnesc si eu ca merit la un hotel foarte bun (si scump, dar a zis ca pentru mine ar da orice, numai sa ma duc). Nu stiu cum se traduce pe romaneste, dar ii zice "Psychiatric ward".
[:-)))][:-)))][:-)))] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Insa, din cauza asta imi neglijez familia la modul practic, nu fac de mancare, nu prea ma deranjeaza dezordinea, ma eschivez de la toate muncile gospodaresti si uneori nici macare nu compun, ci visez la cai verzi pe pereti." Si crezi ca daca iti spunem noi o sa te deranjeze dezordinea? Eu zic ca simtul asta il are fiecare din instinctul lui, nu ti-l impune nimeni. Eu una nu o suport, nu suport sa-mi faca altcineva curat in lucrurile mele, de cate ori mi-a facut cate cineva am avut de obiectat, nu le mai gasesc, nu le aseaza cum trebuie, raman coltisoare necuratate.etc. Iar sa faci curat nu iti ia toata ziua. Eu acum sunt acasa cu copilul, dar lucram pana la la 5 dupa amiaza, au fost perioada cand ajungeam la ora 8 seara acasa si tot faceam curat si mancare acasa, din placere si pentru ca nu suport mizeria si dezordinea. Pur si simplu nu pot sa stau daca nu sunt puse la loc toate, imi stau in cap. Dar asta e chestie de cum esti obisnuit. Daca nu te deranjeaza, nu vad ce te-ar motiva sa te mobilizezi, poate de dragul familiei si eu cred ca e un lucru important. Cand vin musafiri in vizita cum te simti cu casa vraiste? Nu vreau sa te supar, sincer, dar poate si asta e o motivatie, sa-ti " te certe" cineva!! [:D] Hai, nu te supara si pune mana la treaba ca venim la tine sa mancam!! [;)] Succes!! Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] http://community.webshots.com/user/monica1816 [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e altfel, adica in general e ordine. Pe mine ma apuca damblaua daca vad lucruri so jucarii aruncate in toata casa. Si hai sa fim seriosi daca pastrezi cit de cit curatenie in casa, nu iti ia mai lult de 30 de minute pe zi “sa faci ordine”….. Eu le cam string pe toate si am incercat sa o fac si pe Mara sa ma ajute si sa respecte munca altuia, asa ca dupa ce se joaca cu ceva in 90% din cazuri le pune la locul lor. Iar seara in timp ce face dus, nu-mi ia mai mult de 10 minute sa string eventualele jucarii/haine ramase prin casa, sa-I pregatesc laptele/iaurtul si ce are nevoie pe culcare. Spalat vasele? Cit poate sa-ti ia? 15-20 minute? Nu-I un capat de tara! Cit poate dura sa dai un mop pe jos? 10 minute! Si mai cred ca existenta unui loc curat unde se joaca copilul tau ar trebui sa fie un motiv sufficient de puternic ca sa te faca sa te mobilizezi… P.S. Macar incearca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te-ai gindit si la alternative? poate ca daca ai doctorat cistigi mai multi bani si poti angaja bona pentru copil, femeie la facut curat, iti cumperi masini de spalat vase, spalat rufe si uscator (care in mare parte elimina nevoia calcatului, mai ales a sosetelor), dai camasile la curatatorie chimica, iar daca nu ai chef sa gatesti comanzi mincarea la restaurant.
Asa zici tu? Iti spun eu ca in Romania oricum nu da nimeni doi bani pe doctorate! In Romania nu functioneaza aceleasi principii ca la voi. Stii cu ce m-am ales eu dupa ani de facultate cu burse in strainatate, cu diplome obtinute acolo? Nici macar cu strangeri de maini! Iar salariul? Bugetar de doi bani! Dar eu faceam totul cu pasiune... Sigur ca da! Acum ce fac? Ma folosesc cu adevarat de ceea ce am invatat, si chiar fac bani! Si cu banii astia, chiar mi-am cumparat cele necesare, si nu numai masina de spalat, ci si casa si masina! In cat timp? In doi ani! Am si bona la copil. Si imi petrec si eu timpul cu copilul - nu era comod sa las fata la mama? Prefer sa fie cu noi. Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...