Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa fiu o sotie buna??????


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Nadia1976
Si un articol gasitla http://www.schering.md/article/advantan_rom.html Eczema atopica la copii Eczema atopica sau dermatita (sau neurodermatita) este o afectiune a pielii deseori intilnita la copii. Pe parcursul ultimilor 20 ani, numarul copiilor afectati a crescut simtitor, astfel la moment este cea mai des intilnita problema la copii. Caracteristici importante ale eczemei sint: Simptomele apar inainte de virsta de un an de zile la mai mult de 50% din copii Este o afectiune cronica a pielii si cu procese inflamatorii Suprafetele afectate si alte simptome se schimba cu virsta Simptomul principal este mincarimea (pruritul) persistenta si stresanta Cauza exacta nu s-a descoperit inca, dar deobicei se transmite prin ereditate Afectiunea pielii este mai des cauzata la copiii expusi anumitor factori ai mediului inconjurator Eczema atopica deseori este insotita de astma si alergii Un numar mic de copii reactioneaza la consumul anumitor produse alimentare, de exemplu, laptele, griul, speciile si fructele tropicale Predispunerea genetica joaca un rol central in cazul eczemei. Daca anumite conditii atopice (ca astma, rinocinjunctivita alergica) se intilnesc in familie, sansele copilului de a avea eczema atopica sint mult mai mari. Eczema atopica la copii poate fi inrautatita de anumiti factori sau iritanti ca: Lina si alte stofe aspre Sapunuri Dezinfectanti Infectii cu bacterii, virusi si fungi (ciuperci) Mediu inconjurator uscat si prafuit Transpiratia Fumul de tigara Praful din casa Polenul Puful animalelor
asadar eczema atopica se face fie de la sapun fie de la praful din casa. Scor egal! [hagi] Si chiar am zambit la articole precum pneumonia si hepatita A. (le poate lua din casa???) Tine tu casa "pahar" si apoi mergi cu copilul la gradinita sau la supermarket sau in tramvai. coooolllll... Si nu mi-ai raspuns la intrebare! Ce faci cu copilul cand tu faci curatenie?? (nu stiu cati ani are copilul tau asa ca te intreb: ce faceai cu bebe cand avea 1 an? cum faceai sa arate casa BEC? Stergeai praful sub nasul lui? ) Nadia>: deoarece acum este la varsta cand organismul isi formeaza imunitatea pai si CUM isi formeaza imunitatea? miau-miau> [:D][:D][:D] ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, nu va mai certati! Daca puteti da un sfat bine, daca nu eu zic sa nu se transforme si acest subiect in unul bun de mutat la ZZ. Sabina vroia sfaturi despre cum sa iasa din starea de nepasare care a cuprins-o. De fapt cred ca ea se gindeste ca asta ii afecteaza si casnicia, deci e o chestiune serioasa pentru ea. Cred ca ea doreste sa faca ceva sa schimbe situatia, sa se mobilizeze cumva, altfel nu ar fi postat subiectul. Deci ea are nevoie de un impuls pentru a-si schimba atitudinea, nu de a o pastra mai departe. Eu nu sint mare gospodina, nu frec podelele toata ziua, am si 2 copii si serviciu si ajutor de la mama destul, insa tot trebuie sa fac cite ceva in casa. Nici mie nu imi place sa imi umble cineva strain prin casa, dar daca cineva vrea si isi permite o menajera e foarte bine pentru ea. Dar imi place curatenia, desi nu sint exagerata in aceasta privinta, sile inteelg pe cele carora le place sa aiba casa curata luna. Cred ca e ceva frumos sa ai o casa curata si draguta, si asta spune ceva despre o persoana. Eu stiu multe femei cu diplome si studii cit cuprinde care fac si treaba in casa sau gatesc excelent, asta nu e o rusine si nici nu e o chestiune demodata. Si chiar daca ai copii tot poti sa faci ceva in casa si nu e simt in nici un fel parasiti sau neglijati, mai ales daca ii implici si pe ei in activitati sau poti face in timp ce ei fac altceva. Copiii au nevoie si de un timp numai al lor. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a spus ca trebuie sa fie casa vraiste. Insa nu inteleg de ce FEMEIA este responsabila cu asta. Inteleg, poate cand e casnica...dar cu alte cuvinte asta ne dorim a fi, chiar daca avem servici peste servicii, venim noaptea acasa si cadem din picioare de oboseala: femei de cratita! Eventual el cu ce e responsabil? Cu uitatul la televizor si cititul ziarului? Vai, saracul, face el ordine in casa. De cate ori vi s-a zis voua asta? Vai, saraca, tine casa bec? Nu, la noi e obligatoriu ca femeia sa faca un milion de lucruri. Ce mi se pare normal intr-un cuplu este ca fiecare sa faca in masura in care are timp si chef. Daca sotului Sabinei ii face placere sa faca ordine in casa, de ce sa sarim toate sa zicem ca de fapt Sabina ar trebui sa faca. Aha, ca ar trebui sa-l ajute in limita timpului ei disponibil, asta-i cu totul altceva. Nimeni nu zice sa stea cu ochii visand la cai verzi pe pereti. Dar exemplele voastre cum ca tineti toata casa "in spinare" noaptea, cand veniti de la serviciu, cu ochii rosii eventual si cu dureri de cap de oboseala si ca va face placere sa faceti asta cred ca nu-si au locul aici. Oricum, eu asta inteleg de aici...o sotie buna inseamna sa fie curat in casa si mancare pe masa. Se poate si invers? Adica un sot bun inseamna sa fie curat in casa si mancare pe masa? Nu? De ce nu? Daca nu, nu-i sot bun? Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina stie foarte bine ce are de facut... doar ca nu are chef sa faca! Ei si? Are omul si perioade mai proaste. Cand o sa aiba chef se va apuca de treaba ca sa-si multumeasca iubitul barbatel. Deocamdata se alinta.... [:D] ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, Sa-ti raspund cu un citat dintr-un alt subiect? Mie mi-a placut si cred ca undeva pe-acolo se gaseste si raspunsul la intrebarea ta: "Viata buna este doar viata in armonie. Restul sunt detalii." (cunosti autorul, nu?) [flo] Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, lasa-ti-le naibii de bacterii si de discutii sterile care nu au de a face cu problemele Sabinei. Ce va tot legati de Nadia...Doar spune clar ca merge la consilier sa-si rezolve problema legata de obsesia pentru bacterii si alte cele...Nadia are o problema(obsesia e o boala) si incearca sa o rezolve, voi insa o intaratati si mai mult contrazicand-o atata... gsar, [flo]. Am citit si eu replica respectiva si mi-a placut. Si m-am mirat de diferentele intre teorie si practica [:(]. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa nu va mire ca 99% din marii creatori din toate domeniile sunt barbati, pentru ca ei sunt lasati sa-si urmeze visele. Cum puteti voi femei, unei fete care are un asemenea dar de la Dumnezeu sa ii dati sfaturi din astea cu spalatul si calcatul rufelor. E ca si cum l-ati pune pe Mozart (fara sa pastrez proportiile) la varuit casa. Mie si asa mi se pare ca Sabina a avut mult curaj sa faca un copil studenta fiind la o facultate care impune atata munca. Voi fetele care tineti casa bec bravo voua, reusiti sa gasiti placere in asta este extraordinar si pentru voi ca faceti un lucru atat de util cu drag si pentru familia voastra, dar nu-i dati ei sfaturi din acestea. Pur si simplu nu i se potrivesc, este altfel, e o artista, o visatoare. Tana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba unii au mers chiar mai departe si au scris [url="http://www.j-walk.com/other/goodwife/"]"Ghidul bunei neveste"[/url] (este in engleza)... dar se poare ca este doar o [url="http://www.snopes.com/language/document/goodwife.htm"]gluma[/url] sinistra (sper). Acum, parerea mea: Consideratii de genul "si eu am (avut) job si cu toate astea casa mea este pahar (nu vezi picior de bacterie!), copilul hranit-spalat-plimbat-jucat-pupat cat cuprinde, sotul asemenea si gatesc limba cu masline si cataif zilnic..." pierd poate din vedere ca Sabina este artist; iar arta nu-i nici job, nici hobby... nu-i un dosar pe care-l inchizi si-l bagi la sertar la ora 15.50 si-l deschizi maine dimineata pe la 7.30 cand o iei de la capat fix de unde ai ramas. Arta se cam naste din "cai verzi pe pereti". Muzica o auzi si-n somn, literatura o "scrii" si cu ochii pe tavan, pictezi si-n gand... Artistii nu-s ca restul lumii. [biz] Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...