Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

arsuri la stomac


Recommended Posts

Adriana, ieri am citit un articol despre arsuri la stomac, si imi pare rau ca nu il am la mine sa ti-l scanez si sa il trimit. Insa promit ca o sa o fac cat de curand. Ce vreau sa iti mai spun este ca cu arsurile nu este de joaca, eu am avut o perioada asa, si nu le-am dat importanta luam dicarbocalm, rennie, maalox...si incet incet am ajuns la ulcer. Cred ca ar fi cel mai bine sa identifici care este cauza acestor arsuri, cand apar ele (dupa ce mananci, sau cand ai stomacul gol), sunt si in timpul noptii ( la ce ora?) . Sa nu razi acestea au fost intrebari puse mie de doctor cand am fost la el. Si clar, sa mergi la doctor sa vezi despre ce este vorba..poate este doar o gastrita hiperacida (care vara de la atatea cruditati iti da de furca) si cu putin regim si tratament naturist (cura cu argila ajuta extraordinar de mult) Ce m-a ajutat pe mine fff mult in tratarea ulcerului: sucul de cartof crud baut cu 30 min inainte de masa, regim drastic ptr ulcer, apoi am facut cura cu argila si cand s-a stabilizat am luat gel de aloe. Mie ceaiul de galbenele nu mi-a facut bine, imi dadea niste dureri groaznice. Sanatate si daca te pot ajuta cu info, apeleaza. Si promit sa iti aduc sapt asta articolul. De fapt daca esti din Romania, in Asul Verde era acel articol, este 5.000 revista, este din luna august, o gasesti la toate tarabele. Cei mai buni prieteni ascultã ceea ce nu spui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu stiu ca ceaiul de sunatoare e bun pentru stomac.Poti sa bei ceai de sunatoare, sa iei si o pastila,2 de ranitidina(chiar daca nu e naturist)insa cred ca trebuie sa mergi neaparat la medic.Sa nu fie vreo gastrita ceva.Sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de sunatoare este f.bun. se gaseste la plafar,sau poti face tu in casa: flori de sunatoare,puse intr-o sticla plastic,le acoperi cu ulei de floarea soarelui,le lasi 10 zile la macerat,scurgi uleiul si bei pe stomacul gol o lingura.eu am experimentat si mi-a facut foarte bine. sanatate multa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din experienta mea si a bunicii mele: 1.dimineata pe nemancate ceai de pelin( o cana, se face tratament o luna, apoi pauza, inchide chir si ranile pe stomac (ulcerul) 2.dimineat un mixaj: miere de albine, ulei de masline, alcool dublu rafinat (parti egale, macerate 7 zile la intuneric) 3.ceai de sunatoare 4.ceai de scoarta de stejar (toata lumea care a incercat pt stomac acest ceai a avut rezultate bune) 5.o lingurita de bicarbonat in apa atunci cand simti arsura (eu cand sunt lenesa sau grabita asa fac) 6.alimentatie speciala: fara rantas, ceapa prajita, produse food, cu branza, biscuiti, miere, carne fiarta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa mergi la un gastroenterolog si sa-ti faci o endoscopie. Daca ai ulcer sau gastrita hiperacida iti va recomanda omeprazol. Dicarbocalm, ranitidina, etc sint apa de ploaie. Sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...