Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dr. Anca Municipal


Recommended Posts

Buna fetelor! In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca ati dezbatut subiecte legate de medici ginecologi caci asa am putut sa ma decid si eu (prin luna a treia)la ce medic sa ma duc.Cum nu sunt din Bucuresti, nu cunosteam pe nimeni asa ca am inceput cautarea pe net, am gasit forumul asta si citeste..citeste..citeste (cam o luna!!!)si pana la urama m-am hotarat:merg la dr. Anca.Am citit pareri pro si contra despre el asa ca mi-am zis: sa vad cum e la prima intalnire ca daca nu-mi place merg la alt dr.Mi-am zis ca e imposibil ca un om sa placa tuturor si sa se scrie de el numai de bine asa ca nu m-am speriat (prea tare!)cand am vazut ca sunt si fete nemultumite de dinsul.Am mers la cabinet si am asteptat sa intru (era cam aglomerat). Aveam inima mica cat un purice de emotie. Mi-a placut cum mi-a vorbit, a fost atent, mi-a raspuns la toate intrebarile (aveam pregatita o lista cu intrebari)si mi-a spus ce analize trebuie sa fac,mi-a recomandat elevit,bio magneziu, etc.La sfarsitul consultatiei ne-a condus pana la usa .Nu mi s-a parut de loc grabit,parere impartasita si de sotul meu, care participa de fiecare data la consultatie.Au urmat analize la Medsana si ecografi la Centrul Medical Unirea - la dr. Adela Dinu-o scumpicica.Prin luna a sasea mi-a zis sa fiu cuminte sa evit plimbarile si statul in picioare caci vrea sa duc sarcina pana la capat. Probabil colul meu se cam scurtase. Trebuie sa recunosc ca nu-l intrebam prea multe amanunte, mie imi place sa stiu daca e totul in regula sau daca nu e, ce trebuie sa fac ca sa fie bine.Dar cand a zis:"fara plimbari caci sarcina apasa pe col si se deschide," am considerat asta litera de lege. Dovada ca la urmatorul control situatia s-a imbunatatit. Vreau sa spun ca mi-a desenat chiar cum arata colul si ce se intampla cand se exercita o presiune mare asupra lui.Am respectat in tocmai toate indicatiile lui mai putin una :"fara paine multa, paste fainoase sau dulciuri" si vreu sa va spun ca de la 66 de kg am ajuns rapid la 90 incat l-am speriat.Mancam tone de ciocolata.Pana in luna a VIII a nici nu am vorbit despre cum voi naste. Eu aveam in minte o idee fixa : sa nasc cu cezariana. La penultimul control a spus ca va face o evaluare si daca bebe nu e foarte mare si nu sunt probleme imi recomanda sa nasc normal, daca bebe e mare in raport cu bazinul meu e mai bine sa nasc cu cezariana. Eu, ficoasa din fire, stiind ca am placenta jos inserata si cand am auzit ca bebitza e cam maricica mi-a fost teama sa o supun unor riscuri asa ca am zis:eu vreau cezariana.(cunosc cateva povesti groaznice cu medici care s-au incapatanat ca mamicile sa nasca normal chiar daca bebelusii erau mari si unii chiar au avut probleme mari din aceasta cauza si nu au supravietuit mult timp). In ceea ce priveste placenta mea, dr. Anca a zis ca se poate naste si normal dar iarasi nu am vrut sa risc(ma gandeam ca daca nu s-a vazut prea bine la ecograf si nu e doar placenta jos inserata ci e placenta preavia- caci s-au mai intamplat cazuri.Am o colega care a vrut sa nasca normal dar in ultimul moment s-a hotarat sa nasca cu cezariana(fara sa stie de ce, asa dintr-o data) si i-a zis dr.:bine ca ai nascut asa ca puteai sa mori, aveai placenta preavia,nu se vazuse la ecograf.Asa ca nu a incercat sa-mi spuna cum sa nasc: a zis ca el isi spune parerea d.p.d.v medical dar ultima decizi e a mea caci eu nasc nu el. Nici nu am programat nasterea mai devreme, a zis prin luna a VI a ca ar trebui sa nasc in jurul datei de 15 octombrie si eu am nascut pe 14 la fix 40 de saptamani.Am tinut legatura prin telefon in ultima saptamana, chiar ma suna el ca sa se lamureasca mai bine de situatia mea,caci eu, panicoasa din fire credeam ca nu apuc sa ajung in Bucuresti.M-a chemat cu o zi inainte la spital dar nu a vrut sa ma opereze atunci.A doua zi cand m-a consultat a zis :acu nasti!,abia a reusit asistenta sa-mi puna sonda caci bebelusa mea se pregatea sa iasasi incepusera si contractiile, si frica.Eram asa speriata...Am nascut cu anestezie generala,nu am avut nici o problema, primele doua ore au fost mai grele..dar au trecut repede. Aveam in brate o fetita sanatoasa de 3,600 kg.si 50 cm, scor apgar 9.M-am refacut foarte repede.Dr. Anca venea sa ma vada si de doua ori pe zi (de acasa caci era sfarsit de saptamana)plus rezidentul lui care venea zilnic sa ma intrebe cum ma simt.Era tare suparat pe mine ca nu fac miscare si ma cam certa daca ma gasea tot in pat.In ultima zi s-a bucurat ca in sfarsit m-a gasit plimbandu-ma!La 7 zile de la operatie eram refacuta si in stare sa ma plimb prin magazine. Am zis ca daca o sa mai fac un copil tot cu el vreu sa nasc. Asta e povestea mea, cam banala dar m-am simtit obligata sa v-o spun ca in mare parte voua va datorez faptul ca am gasit un medic asa bun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uitati aici link-ul respectiv: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=1879&whichpage=7 Mie nu mi se pare mare lucru ce se spune acolo,adica e clar ca sunt niste interpretari personale, drept sa va spun as fi mai sceptica daca toata lumea i-ar canta in struna si l-ar venera...ar fi ciudat. Eu am nascut cu el , merg la el de 3 sau 4 ani si am o parere foarte buna despre el. Mi-am trimis toate prietenele si cunostintele la dr.Anca si toate sunt multumite. Si acum voi naste tot cu el. Spitalul e printre cele mai bune din tzara (occidental,super curatenie, personal impecabil si ca profesionalism si dpdv uman, respect, finete, caldura necesara..etc). eu recomand cu caldura si dr si spitalul. Nu stiu cum era acum 13 ani, stiu cum este din 2003 incoace si e excelent si la Municipal si dr. Anca. Acum 13 ani multe lucruri erau nasoale...din fericire s-au schimbat. PS Nu il cunosteam dinainte si nu suntem nici prieteni, nici rude si nici nu ii cunosc prietenii sau rudele... Ioana [gravi]20 saptamani si [copil] Katja(30 martie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/inaioana"]poze cu mami, tati si katja[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, parerea mea cred ca o stiti deja, mai am spus-o si o spun in continuare. Dr. Anca este un om de nota 10 atat din punct de vedere profesional, cat si ca om. Cat timp am fost insarcina, si nu numai, mi-a explicat, mi-a povestit, m-a incurajat sa-l sun pentru orice semn de intrebare care-l am, si mi-a raspuns de fiecare data cu rabdare, indiferent ca era zi sau noapte, sau daca eu intrabam o prostie sau ceva rational. Eu am mai fost la 2 doctori inainte si nu am putut comunica, si am avut si cateva semne de intrebare legate de anumite medicamente prescrise in timpul sarcinii. Nu vreau sa judec pe nimeni, pana la urma toti poate suntem subiectivi si avem dreptul la pareri personale, asa ca ma opresc aici cu alte critici la adresa lor. In orice caz eu cred ca nu e simplu sa gasesti un medic cu pregatirea lui dr. Anca; eu de exemplu obisnuiesc sa ma dau pe net si sa citesc tot felul de chestii fanteziste. Am verificat faptul ca are un raspuns pentru orice astfel de fantezie pe care eu o citesc, si apoi o intreb, si nu doar un raspuns evaziv, ci unul f. bine argumentat, care se bazeaza pe cunostinte solide. So, concluzia este ca eu m-as lasa oricand si pentru orice pe mana lui, ca stiu ca sunt in siguranta. Multi pupici!! Si LMA ptr. anul care tocmai incepe!!! "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de aceiasi parere Inaioana in legatura cu link-ul acela. Am mai spus-o si eu ca ar fi ciudat ca toata lumea sa fie multumita de el. Ai dreptate, e un bun profesionist si spitalul Municipal e super. Eu am ramas uimita cand m-a sunat, in ultima saptamana de sarcina sa se asigure ca totul este in regula. Nu stiu cati medici ar mai face asta. Draga Tigresa si cu mine s-a purtat la fel pe timpul sarcinii, la fiecare vizita la cabinet.E un medic cu care poti comunica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Dragele mele, in primul rand tin sa va spun ca si eu i-am fost pacient Dnului Dr Anca Florin Alexandru de la Municipal. Am fost operata de fibrom si mi-a fost recomandat de o prietena de-a mea care a nascut si s-a tratat de chisturi ovariene multumita acestui OM. Operatia mea de miomectomie a avut loc in 1997 si de atunci nu am avut nici un fel de probleme vis-a-vis de acea interventie si nici tangenta cu dnul dr. Nici prietena mea care a avut multiple probleme de sanatate si i-a solicitat ajutorul repetat nu s-a plans de el vreodata. Eu vizitasem inainte de Dr Anca 11 alti ginecologi cu si fara "interventii", caci ajunsesem in ultimul stadiu de anemie dupa a hemoragie de 2 si 1/2 luni. In decurs de 6 luni de consultatii am aflat (nu in ordinea cronologica in care le insir) de la colegii dansului de breasla de la alte spitale ca : 1. am sarcina extrauterina; 2.ca am un copil decedat in burtica si din acea cauza am scurgeri sangeroase caci se DESCOMPUNE!!!! - nu-mi vine sa cred ca un om cu bun simt poate emite asemenea afirmatie, d-apoi un dr...!!!; 3. ca am un chist ovarian; 4. ca nu am nimic, sangele se schimba periodic si se intampla modificari sau dereglari; 5.sunt gravida in luna a 2 a, chiar daca testele de fertilitate aratau negativ - cica erau expirate sau se mai intampla sa nu iasa gravidenia la test (mentionez ca testul a fost facut si in spital si acasa cu cel cumparat de la farmacie)!!!; 6.ca nu se stie ce am pana nu ma deschide; 7. ca e posibil sa am un fibrom, dar e exclus la varsta mea, atunci avand 28 ani, deci trebuie sa fie altceva si sa revin altadata, ca "mi-a expirat" timpul consultatiei; 8. etc Eram disperata si nu mai aveam incredere in nimic si in nimeni, nici in umbra mea...Din 2002 locuiesc in Londra si la o consultatie medicala generala, cand mi s-a intocmit fisa medicala, dr. de aici au ADMIRAT operatia mea de fibrom, cat de delicata este urma, nu se cunoaste daca nu ti se atrage atentia (e chiar sub burta si a fost facuta cu fire resorbabile care nu au lasat urme in cruce, fara sa ii solicit nimic in mod special) si mi-au spus ca am avut un dr excelent si m-au intrebat in ce tara am facut-o si daca a fost la vreo clinica particulara. Alte impresii pur personale despre aceata: cred ca este printre putinii dr romani care are bun simt, respect pentru viata omului si timpul lui (in care decat sa stea la taclale poate salva inca o viata si de aceea, cred eu, nu va intra cu tine in prea multe recomandari post-operatorii, cum nu a intrat nici cu mine - stai asa, bea asa, etc.- caci, cred eu, te poti interesa si singur si lipsa lor nu prejudiciaza viata nimanui), care stie ce zice si face si care, fiind atat de ocupat si OBOSIT, presupun, si poate si scarbit de multi(eu asa as fi in locul lui daca toate pacientele m-ar trezi la 1- 2 noaptea sa nasca cu mine zeci si zeci de ani de zile la rand sau daca cineva m-ar barai cu intrebari stupide si fitze de "lume buna", cand acolo e vorba de viata omului de orice tip), deci pentru cat de tracasta trebuie sa fie, are o putere de selectie uimitoare, canalizandu-se pe chestiuni principale si vitale, nu pe detalii, care nu iti zice nimic de shpaga si nu se uita la tine diferit daca ii dai, nu-i dai sau ii dai enorm. Eu am intrebat in jur ce si cum, si asistentele ziceau una, alte paciente alta si sincer, depinde de judecata fiecaruia si de puterea financiara a respectivei paciente, caci eu m-am dus si cu mana goala cateva dati si nu am avut alt tratament. Am vrut sa-l testez si acum nu-mi pare rau ca am facut-o, caci daca am vrut vreo secunda sa ii multumesc, acea multumire din partea mea de la final a venit din inima si fara regrete. Este ipocrit sa scrii cat, ce si cum; suna atat de josnic sa te lamentezi de ceva ce tu intreprinzi de frica, nu din gratitudine, acceptand sistemul coruptiei, dezvoltandu-l, perpetuandu-l chiar si cand nu este cazul, dupa ce esti sanatos si nu mai ai nevoie de nimic si nimeni. Eu am fost invatatoare si stiu exact cum este sa lucrezi cu oamenii, mai ales cu cei care sunt ADEVARATE CARACTERE...In cariera mea, la inceput, am refuzat cadouri 1 an de zile si ce s-a intamplat? Sefii mei au intervenit zicandu-mi ca nu e bine ce fac, caci or sa copieze si o sa am probleme cu colegele shnapance care nu or sa fie prea vesele cand o sa li se dea peste nas ca eu nu accept shpaga; simultan, parintii ma rugau sa le accept cadourile, ca vezi Doamne, cum sa-si arate ei recunostinta pentru cat de buna invatatoare sunt si cat de mult ma iubesc copiii si ca puii lor doresc sa imi aduca si ei ceva...Si ca e placerea lor...Si aveam probleme ca fitzosii care vroiau sa se puna bine si sa-si aseze copilul in prima banca nu mai aveau cum....Caci rulam copii o sapt fiecare in prima banca...Si incercau sa ma intimideze cu Partidu' si cu pilele lor, ca daca nu iau shpaga, macar de frica sa ma execut...ca totul era inainte de 1989. Si ...Si stiti ce a urmat! Am revenit printre PAMANTENI si am acceptat, dar nu am cerut sau impus sau discriminat pentru un motiv sau altul.Din pacate ipocrizia este la moda: cand ai nevoie, faci sluj si temenele si cand nu mai ai nevoie improsti cu noroi. Toti parintii iti sunt prieteni cat copilul e in clasa ta...Si multi barfesc pe la colturi, dar nu si-l muta la alta...Ca o concluzie, Dr acesta nu va obliga sa ii dati nimic. Da, e uimitor, nu? Eu stiu sigur. Sunt sigura ca nu exista om perfect si ca fiecare dintre noi are momente de sus si jos in activitatea lui profesionala, ca fiecare dintre noi am facut greseli in cariera si ca, mai ales in mocirla morala de acolo, care se amplifica pe zi ce trece, ti se poate face lehamite din cand in cand si ca daca mai ai si o zi plina de ELEMENTE CU BUN SIMT SAU FITZE SI FILME IN CAP iti cam vine sa iti bagi ... cum Bacali zicea! Eu cred ca ar trebui sa ne punem toti in locul altuia mai des si sa nu judecam ca sa nu fim judecati, sa nu aruncam cu noroi in oameni pe care, cum una dintre utilizatoarele forumului zicea, nici nu stie bine daca este sau nu acel dr...dar este un dr groaznic...E, hai!Buna si-asta, nu??? Nu o fi dr acesta cel mai bun din lume in mod unanim, dar nici cel mai rau nu este. Si, daca pe cineva il bate gandul sa apeleze la serviciile dansului, ar fi excelent daca ar sti ce vrea si nu i-ar risipi timpul...sunt altii care sunt disperati dupa 10 min de consultatie cu dansul si printre aceia sunt si eu. Cand ajung in tara, sunt sigura ca o sa fac un control de rutina la acesta. Va pup si scuze daca am fost foarte incisiva, dar sunt extrem de revoltata ca, dupa ce ca tara asta are asa de putini oameni verticali sau dr capabili si care profeseaza cu umanitate cu sau fara "stimulente", tot acestora le dam in cap! Tot pe ei avem curajul sa ii stigmatizam. Si nu cred ca este DR PERFECT...Totdeauna e loc de mai bine in orice si oricine, dar parerea mea personala este ca este cel mai bun intalnit de mine in Romania. Astept sugestii despre alti doctori la fel sau mai buni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lazy
Si eu l-am cunoscut pe dr Anca,si inafara ca este un tip ,aparent tare dragut si amabil are multe hibe. Mi-a dat sa iau un antibiotic foarte puternic ca tratament al unei hemoragii.Cand l-am intrebat daca trebuie sa fac analize mi-a raspuns ca nu e cazul,dar sa ia si sotul neaparat,ca sigur avem amandoi o infectie.AM inceput amandoi tratam.,care ne-a costat o caruta de bani,iar in urmatoarea zi nu aveam loc pe wc....amandoi.Il sun si-mi spune ...foarte amabil, sa luam doxiciclina.Zis si facut,am urmat trat.,dar hemoragia mea nu s-a oprit,pt ca era de nat hormonala...... Prea putin am vazut ca atingeti subiectul banilor.Are cea mai scumpa consultatie, si nu-ti face mare lucru este o consultatie"orala".Verisoara mea a cotizat la cabinet din 3 in 3 sapt toata sarcina,chiar si atunci cand mergea sotul ei sa ia CM de la Municipal,trebuia sa plateasca consultatia.;iar cand a nascut ,binenteles tot prin cezariana,i-a dat 6 mil.[acum 2 ani].Raspuns:vai de la dvs ma asteptam la mai mult.Asa ca au fost nevoiti sa-i mai dea 2 mil., confruntandu-se, insa ,tot cu o privire nemultumita. Fetelor, vi se pare normal sa existe un medic care nu asista nasteri normale.Ce este cel mai trist ,este faptul ca reuseste sa convinga pe fiecare ca e spre binele ei,cand de fapt situatia este invers.Cat iar incurca planurile o nastere normala?! Iar pt mamicile care opteza pt cezariana de frica durerilor.....SA INVENTAT PERIDURALE~EPIDURALA.
Perfect de acord! Am exact aceeasi PROASTA parere despre el. Este superficial si foarte scump, nu are rusine si-ti cere in fata bani daca e cazul. Asta cand actul medical nu trebuie conditionat de suma data, ca primeste ceva e firesc la salariile pe care le au medicii de la noi, sa conditionezi actul medical de asta e insa altceva. Si eu am auzit textula la el fraza: "eu am operat de mai mult". Si asta nu ar fi nimic. E un nerusinat care nu se deplaseaza decat la cezariene programate astfel incat sa-i fie lui convenabil, iti spune in fata ca nu vine noaptea sau de sarbatori. Pai ce ginecolog e asta??? Poti pati ceva, poti avea o urgenta medicala, etc. Da, opereaza bine, insa ca om....bleahhhh [xx(] Iar asta cu nasterea e o experienta de viata si de moarte. Pe el chiar il caracterizeaza dictonul "pe afara vopsit gardul, inauntru leopardul". E de el numai spoiala de medic scump si de fitze, prestatia in schimb, convenabila neaparat propriei sale persoane si superficiala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inaioana, te rog frumos, poate ne zici si noua cum ti-ai schimbat parerea despre el, ca am inteles de la alte topicuri ca te-ai razgandit si al doilea copil nu-l nasti cu el, ci cu Nayel. Sau gresesc? Si voi fetelor la care a venit noaptea sau v-a permis sa-l sunati de sarbatori, sunteti asa de dragute sa ne ziceti si noua cat i-ati dat la consultatii sau la nastere de a facut asemenea favoare speciala? Nu intreb la misto ci pe bune, chiar sunt curioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune, asa, draga vioviju, nu a trebuit sa-i dau nimic in plus ca sa-mi raspunda la telefon, in fiecare seara(in ultima saptamana) il sunam sa-i spun cum m-a simtit in ziua respectiva daca ma durea burta,el i-mi spunea ce sa fac ca sa pot ajunge dimineata la spital. De la inceput mi-a explicat ca nasterea dureaza in medie 10-12 ore si daca sunt atenta la toate semnele(de la prima contractie), pot sa ajung la spital in timpul zilei.Am nascut atunci cand mi s-a declansat nasterea si nu mai devreme. Nu inteleg de ce esti atat de revoltata.Omul acesta lucreaza de dimineata pana la 7 seara, nu mai trebuie sa se odihneasca? Si am nascut vineri, iar sambata si duminica a venit de 2 ori de acasa sa-si vada pacientele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti spun ca nu-l cunosteam inainte sa merg la el,nu suntem rude(deci nu am "pile"). Si inca ceva NU A CERUT NIMIC,mi-a raspuns mereu la telefon, chiar m-a sunat si el, asa ca nu-i corect sa folosesti asemenea cuvinte. Poti sa fi multumita sau nu de el ca dr. sau ca om dar de aici si pana la a folosi expresii ca" superficial si foarte scump, nu are rusine " si "E un nerusinat care nu se deplaseaza decat la cezariene programate astfel incat sa-i fie lui convenabil" ....nu crezi ca e cam mult?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...