Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Operatie estetica


Recommended Posts

Multumesc pentru raspunsuri! Sincera sa fiu, eu as fi preferat sa ma operez intr-o clinica privata, pentru ca in spitale conditiile nu sunt prea grozave si mi-e teama de o infectie. In ceea ce priveste costurile, rinoplastiile costa intre 500$-2000$ media fiind cam 1000. Depinde si de complexitatea operatiei. Preturile astea sunt cele practicate de clinicile private mai rasarite (adica care isi fac reclama prin reviste etc.). Din cate stiu septoplastia e un pic mai ieftina, dar nu mult. In spitale insa cred ca preturile sunt mult mai mici, dar nu am nici cea mai vaga idee cam cat ar fi. bibi, septoplastia consta in indreptarea septului (peretele ce desparte narile) care este in partea de jos format din cartilaje (adica mai moale, cum e varful nasului), si partea de sus din os foarte subtire. Aproape intotdeauna se foloseste metoda "inchisa" adica inciziile sunt facute in interiorul nasului, deci nu va fi nici o cicatrice exterioara. Operatie se poate face cu anestezie generala sau locala (cea generala este un pic mai neplacuta, in sensul ca iti revii un pic mai greu, si provoaca si stari de greata imediat dupa). 2-3 zile o sa aiba un usor discomfort nazal (dar nu durere) si din cate stiu nu exista vanatai sub ochi, ca in cazul rinoplastiei. O sa aiba o atela care dupa 3 zile este indepartata. Nasul se va umfla (ca la rinoplastie) dar nu stiu exact cat de tare. Pt. rinoplastie de exemplu in 10 zile o mare parte a umflaturii dispare (astfel incat cu un pic de fond de ten daca iesi din casa, cine nu stie ce ai "patit" nu isi da seama) iar in primele 3 luni 90% din umflatura dispare. Restul dipare gradual pe parcursul unui an. Probabil ca la septoplastie procesul este mai rapid. Nasul nu trebuie suflat si pe cat posibil evitat stranutatul 3 saptamani, si tot 3 saptamani evitata activitatea fizica intensa (pentru ca se ridica tensiunea si pot exista sangerari). Ancutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Multumesc pentru raspunsuri! Sincera sa fiu, eu as fi preferat sa ma operez intr-o clinica privata, pentru ca in spitale conditiile nu sunt prea grozave si mi-e teama de o infectie. In ceea ce priveste costurile, rinoplastiile costa intre 500$-2000$ media fiind cam 1000. Depinde si de complexitatea operatiei. Preturile astea sunt cele practicate de clinicile private mai rasarite (adica care isi fac reclama prin reviste etc.). Din cate stiu septoplastia e un pic mai ieftina, dar nu mult. In spitale insa cred ca preturile sunt mult mai mici, dar nu am nici cea mai vaga idee cam cat ar fi. bibi, septoplastia consta in indreptarea septului (peretele ce desparte narile) care este in partea de jos format din cartilaje (adica mai moale, cum e varful nasului), si partea de sus din os foarte subtire. Aproape intotdeauna se foloseste metoda "inchisa" adica inciziile sunt facute in interiorul nasului, deci nu va fi nici o cicatrice exterioara. Operatie se poate face cu anestezie generala sau locala (cea generala este un pic mai neplacuta, in sensul ca iti revii un pic mai greu, si provoaca si stari de greata imediat dupa). 2-3 zile o sa aiba un usor discomfort nazal (dar nu durere) si din cate stiu nu exista vanatai sub ochi, ca in cazul rinoplastiei. O sa aiba o atela care dupa 3 zile este indepartata. Nasul se va umfla (ca la rinoplastie) dar nu stiu exact cat de tare. Pt. rinoplastie de exemplu in 10 zile o mare parte a umflaturii dispare (astfel incat cu un pic de fond de ten daca iesi din casa, cine nu stie ce ai "patit" nu isi da seama) iar in primele 3 luni 90% din umflatura dispare. Restul dipare gradual pe parcursul unui an. Probabil ca la septoplastie procesul este mai rapid. Nasul nu trebuie suflat si pe cat posibil evitat stranutatul 3 saptamani, si tot 3 saptamani evitata activitatea fizica intensa (pentru ca se ridica tensiunea si pot exista sangerari). Ancutza
Belea mare!!! Sarmana copila ca ea se opereaza si sarmanii de noi, ca platim interventia si ce mai urmeaza! Multzam mult pentru informatii![flo] Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea s-a operat de deviatie de sept+operatie estetica acum 10 ani la Ploiesti. Nu mai stiu cum il chema pe doctor, parca Rosca. In orice caz a iesit f. bine nasul, dar, doctorul stiu ca nu a vrut sa o opereze pana cand nu a implinit 18 ani, a spus ca abia atunci procesul de crestere stagneaza. Dupa operatie arata groaznic, fata era foarte umflata, apoi treptat si-a revenit. Dar a fost neplacut pentru ea, o durea. Peste cativa ani se intorcea cu un microbuz din Mangalia si in masina era un medic rezident care a intrebat-o daca s-a operat la Rosca pentru ca a recunoscut nasul...[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spitalul Panduri este foarte bun. In 2000 o deviatie de sep era 100 -150$inclusiv anestezist. Acum nu mai stiu cit este, poate un pic mai mult, dar se afla din salon(intrebati alti bolnavi internati cu aceeasi problema). Conf Zainea este intradevar unul dintre cei mai buni orelisti. In ceea ce priveste rinoplastia ,o pot face si orelistii(cei care au competente), avantajul major este ca costa mult mai putin in comparatie cu plasticienii. Sectia de ORL din Coltea cam lasa de dorit. sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, din cate stiu eu, ORListii nu sunt la fel de priceputi ca plasticienii, in special la partea estetica. Si asta deoarece nu au aceeasi experienta ca un chirurg. Stiti ceva despre dr. Nicolae Antohi sau despre dr.Klara Dorobantu sau despre fosti pacienti ai lui Lascar? Ancutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lascar este unul dintre cei mai buni plasticieni din RO, poate cel mai bun. Lucreaza la Spitalul de urgente(este seful clinicii de chirurgie plastica) , dar are si clinica privata. Cauta pe google IOAN LASCAR.Are un CV impresionant. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CM
Lascar este unul dintre cei mai buni plasticieni din RO, poate cel mai bun. Lucreaza la Spitalul de urgente(este seful clinicii de chirurgie plastica) , dar are si clinica privata. Cauta pe google IOAN LASCAR.Are un CV impresionant. Succes!
Multumesc de rspuns&urare. Am cautat deja pe internet. Dar nu exista poze. Stiu ca are o reputatie impresionanta, dar rinoplastia este un domeniu sensibil, unde conteaza si simtul artistic si gustul personal. Motiv pentru care as fi vrut sa stiu daca stiti pe cineva care si-a facut asa ceva la el si cum a iesit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by delsim
Din cate stiu , Conf. Zainea este unul dintre cei mai buni din tara in "problemele nasului". Si e ok ca si persoana. Spitalul este in regula, este curat.Despre preturi...nu stiu nimic , din pacate. Bafta!
Si eu m-am operat la dr Zainea, e super super dr si-mi place si ca om. Eu am facut intai devitia de sept si peste 15 ani de amigdale[:D] La amigdale a fost simplu dar la nas trebuie sa fii"barbata". Nu e dureros dar sunt super senzatii! E interesant dupa operatie ca este nasul asa de borcanat si ti pare toata fata mai frumoasa, C&mi ciudat, NU?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, eu am fost la control in iunie la Dr. Elena Latcan (de care auzisem numai lucruri bune) tot pentru deviatie de sept si mi-a zis ca dupa operatie stai in spital 3 zile, apoi 7 zile acasa pentru recuperare, iar vreo doua saptamini nu ai voie sa zbori cu avionul. Dar pentru o fetita de 8 ani s-ar putea sa fie altfel.... Eu plecam in Japonia intr-o saptamina, asa ca am lasat operatia pentru anul urmator. Stiti cumva care sint implicatiile aminarii operatiei? Midori, la ce te refereai cu super senzatii? Si nu ramii cu sechele dupa operatie (de ex. sensibilitate, dureri la suflat nasul, etc)? [flo]Sanatate si de toate, Irimell
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancamik, eu nu m-am operat la nas dar cunosc persoane care s-au operat. Cica doare atit de tare si ramii si cu sensibilitate dupa, incit nu se merita, decit daca intradevar ai nasul mare si tii mortis sa te operezi. Daca e numai un moft, gindeste-te bine inainte de a face pasul asta. Sper sa gasesti un doctor bun si succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...