Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Operatie estetica


Recommended Posts

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Se pare ca nu am noroc sa fie pe-aici cineva care s-a operat doar din motive estetice, ci doar deviatii de sept:). Cipcipcip, daca operatia este facuta cum trebuie nivelul de durere post-operator este minim. Mai deranjant este faptul ca nu poti respira decat pe gura si ti se usuca buzele. De asemenea va exista o sensibilitate in sensul ca trebuie protejat de traumatisme sau de temperaturi extreme cateva luni, dar nu in sensul de durere. Asta o spun toti doctorii si fostii pacienti cu care am vorbit sau despre ale caror experiente am citit. Va pup, Ancutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cum, chiar asa, nimeni de pe aici nu si-a scinhat nasucul? Ce sa-i faci... Si eu cunosc pe cineva - o fosta colega de facultate - ea si-a modificat nasucul (deci nu deviatie de sept...) in anul I, deci cam prin 1997 (ohooo, ce amar de vreme...) si n-a patit nimic rau. decau ca ne-a povestit foarte pitoresc ce i-au facut aia, si noua ni s-au inmuiat picioarele... Una peste alte, e foarte multumita de noul ei nas si nu regrata, n-a avut efecte din astea negative.... Si, daca ma gandesc ca se intampla,... acum o mie de ani.... In mod sigur azi s-au mai modernizat. Parerea mea: daca vrei sa-ti schimbi nasucul si mai ai si banii necesari, fa-o. Eu n-as ezita,. mai ales daca te-ai informat bine... Si apoi, alegerea clinicii ramane la latitudinea ta. Si eu am fost internata la ORL din Panduri (cum se numeste dom'le spitalul asta, ca nu pot sa-mi amintesc!)si e super ok. A fost singurul spital unde eu AM MANCAT ceea ce ni se dadea! Iar personalul - cel putin cei cu care am intrat eu in contact, super ok. Si asistentele foarte dragute, nici nu acceptau sa le pui cate ceva in buzunar... Si medicii la fel. Am fost internata o tura de 3 saptamani (cu operatie cu tot), si dupa o alta luna inca o tura de 3 saptamani (ca de! eu n-am stat cuminte...) Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut-o la 18 ani, adica acum 13 ani. Doctorul era musai orelist, (ca lucreaza in nas pe dinauntru, nu lipeste pielitze pe dinafara ca la liftinguri). A fost mai greu in prima luna (era decembrie) dar s-a meritat si n-o sa regret niciodata. Chiar ma bucur c-am facut-o la o virsta mai frageda, n-am avut nici macar deviatie de sept inainte.[si-eu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai multa incredere intr-un doctor chirurg decat intr-un orl-ist. Din catre stiu eu e mult mai multa munca si mai complicat sa ajung chirurg decat orl-ist. energy, sa fim serioase cum sa consideri liftingul doar un lipit de pielite. Chirurgii au cunostinte anatomice complete, nu doar legate de piele[:)]. Si, in plus chirurgii au mult mai multa experienta legata de operatii decat orl-istii. Nu intamplator pt. refacerea problemei "Ciomu" s-a apelat la Lascar si nu la un urolog care s-a specializat si in chirurgie plastica.[:)] Multumesc pt incurajari[flo], Ancutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa te superi pe mine, as vrea sa fac un pic de lumina in privinta specialitatilor chirurgicale si cum sunt ele impartite. Grupa specialitatilor chirurgicale cuprinde asa: chirurgia cardiaca ,chirurgie generala, chirurgie pediatrica, chirurgie buco-maxilo-faciala, chirurgie plastica si microchirurgie reconstructiva, chirurgie toracica, chirurgie vasculara, neurochirurgie, ORL, obstetrica -ginecologie, oftalmologie, ortopedie, urologie. Deci, toate aceste specialitati sunt specialitati chirurgicale. Toti sunt chirurgi, dar se ocupa fiecare de bucatica lui. Aceste specialitati de aleg in limita locurilor disponibile la rezidentiat. Exista si supraspecializari (de exp. chirurgia oncologica deriva din chirurgia generala), dar toate cele mentionate precedent sunt specialitati directe, de sine statatoare Exista interventii chirurgicale care pot fi practicate in cadrul a 2 specialitati, de exp. deviatia de sept, care poate fi operata si de plastician si de ORL-ist. In cazul Ciomu, pacientul a fost operat de plastician , pentru ca ei se ocupa de asa ceva: reconstructie peniana.Ei au antrenamentul necesar pentru a face microchirurgie si a rezolva problema vaselor si a nervilor. Urologii se ocupa de alte tipuri de afectiuni ale penisului: malformatii, cancere, stricturi uretrale, fimoze etc. Activitatea plasticienilor este foarte vasta, fiind una dintre cele mai diverse si palpitante chirurgii. Se ocupa intr-adevar de piele si de toate procedurile de infrumusetare , dar si de afectiuni chirurgicale ale pielii :cancere, melanom malign, arsuri. In rest se ocupa de diverse cancere (care pentru rezolvare implica un deficit mare de piele si apoi transplant de piele, a se vedea cazul Bunghez), se ocupa de electrocutii, de reconstructii, replantari de membre. De exemplu , in cazul unei plagi taiate adanci , care implica muschi , tendoane, fascii, artere si nervi cel mai indicat este sa ajungi la plastician si nu la chirurg generalist, nu ca generalistul nu s-ar pricepe, dar in primul rand nu este ceva pe care-l face toata ziua buna ziua ca plasticianul , deci nu are aceeasi experienta si in al doilea rand la plastica sunt alte proceduri , astfel incat in final cicatricea arata estetic mai bine, vascularizatia si inervatia pot fi conservate si rezolvate altfel. Inca o data, nu vreau sa se simta cineva ofensat de postul meu. Toate astea ce-am povestit eu aici, nu ai cum sa le cunosti , daca nu ai legatura cu domeniul. Scuze pentru off topic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delsim, sarumana pentru lamuriri, inteleg acum cum stau lucrurile (si nu e nici o suparare, daca sunt proasta, va rog luminati-ma, ca de asta intreb[:)]). Am fost indusa in eroare de faptul ca cineva (un chirurg) mi-a spus ca orl-istii nu sunt la fel e priceputi. Atunci care ar fi cea mai buna optiune? Orl-ist sau plastician? Si ma refer in exclusivitate la partea estetica, care ma intereseaza pe mine, functional nefiind nici o problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am operat estetic la clinica privata a dr lascar pentru indepartarea unei cicatrici urate ramasa de la o operatie. operatia propriu-zisa, clinica si echipamentele - ireprosabile. rezultatul final - deplorabil. nu vreau sa intru in amanunte, m-am dus cu mari sperante la "cel mai bun plastician", dar am pierdut timp degeaba, am suferit degeaba, iar de bani ce sa mai zic... aruncati pe fereastra... marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrabiuta, multumesc de informatie, atunci il tai pe Lascar de pe lista[:)]. Ma surprinde asta mai ales ca e vazut drept cel mai bun in domeniu, dar n-ar fi primul caz in care reputatia este supradimensionata. Delsim eu nu m-am suparat si chiar iti multumesc pentru lamuririle suplimentare. Si va rog, daca mai e cazul, sa nu va jenati sa ma corectati [:)].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...