Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Operatie estetica


Recommended Posts

Gata? Asta a fost tot?[:)] Nu mai stie nimeni nimic? [:)]. Hmmm, deci am ramas cu Zainea si Sarafoleanu. La Zainea parca nu m-as duce, ca e la Panduri, si e conferentiar, ca si..stiti voi cine [:)]. Ioanau, pacientul operat de Sarafoleanu ai putut sa vezi cum arata? Sau era prea bandajat ca sa-ti dai seama daca forma nasului e frumoasa? Ancutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ancamik
Vrabiuta, multumesc de informatie, atunci il tai pe Lascar de pe lista[:)]. Ma surprinde asta mai ales ca e vazut drept cel mai bun in domeniu, dar n-ar fi primul caz in care reputatia este supradimensionata. Delsim eu nu m-am suparat si chiar iti multumesc pentru lamuririle suplimentare. Si va rog, daca mai e cazul, sa nu va jenati sa ma corectati [:)].
heeeeeeei, cum sa-l stergi de pe lista, asa, pur si simplu ? Lascar chiar ESTE cel mai bun in domeniu, dar nu este Dumnezeu ! Fetelor, trebuie sa intelegeti ca: 1. si medicii (de oricare specialitate) sunt si ei oameni si mai pot gresi (important este sa nu fie cu intentie/din neglijenta sau greseli vitale) 2. medicii fac si ei tot ce se poate intr-un caz dat (si nu intotdeauna ceea ce ne dorim este si ceea ce se poate) 3. o interventie chirurgicala, cit de banala, implica atit riscuri anestezice cit si de alta natura Anca, este posibil ca, in cazul Vrabiutei, Lascar sa fi gresit, sa zicem, asta nu inseamna ca tu trebuie sa-l cataloghezi ca incompetent, toti medicii mai au si rateuri, nu trebuie sa-ti faci o parere asa de radicala numai din relatarea unui singur pacient. Eu nu te indemn, Doamne fereste, sa te duci cu ochii inchisi la Lascar, dar nici sa-l scoti de pe lista nu mi se pare corect! Mult succes, Ancutzo! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general, "la pomul laudat sa nu mergi cu sacul". Asa spune un proverb romanesc, nu? In materie de plasticieni nu pot sa imi dau cu parerea eu am luat teapa cu o mare somitate in obstretica-ginecologie, dar asta este altceva. Parerea mea este ca intre pacient si medic trebuie sa existe acel feling. In cazul meu somitatea a dat gres dar sunt o multime de femei care isi ridica palaria in fata lui. Cam asa sta treaba si cu Lascar sau alt medic. Numai tu vei putea sa decizi bazandu-te nu numai pe referinte ci si pe ce simti cand iei legatura cu medicul la prima consultatie. Multa bafta si sanatate! Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu cu cumnata mea la Zainea. Nu o opereaza anul acesta pentru ca inca mai trebuie sa creasca. Mie, asa la prima vedere, mi s-a parut un tip OK. A stat cu nioi si ne-a explicat ce trebuie facut, cat dureaza internarea, a incercat sa o pregateasca pe cea mica explicandu-i ca nu-i o operatie tocmai usoara, ma rog, a vorbit calm, rar si pe intelesul tuturor. Am remarcat ca are o agenda destul de incarcata, dar nu-si programeaza operatii decat atatea cate poate face si bine si corect intr-o saptamana. Eu, una m-am mai linistit dupa ce am stat de vorba cu el. Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am operat la nas acum cativa ani buni (prin 1994) la Dr. Anghel ..la Coltea, daca nu ma insel. Stiu ca la vremea aia era renumit pt. rinoplastii desi cred ca specialitatea lui era ORL. A iesit perfect, desi intr-adevar nu a avut mult de "ajustat". Nasul meu era deja foarte bine definit doar ca era un pic cam prea... "grecesc" din profil. A inalturat colinuta aia de deasupra si a iesit ca in basme! :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lascar nu prea imi place ca om, e foarte arogant si "unfriendly". E adevarat ca eu nu ma duc la el ca sa gasesc un prieten, ci ca sa gasesc un doctor bun, dar realmente nu imi place deloc de el. Nu stiu, poate e un presentiment, poate e doar o banala buburuza pe "neuron", dar pur si simplu nu imi da inima ghes sa ma duc la el. Daca insa mi-ar spune cineva ca a vazut rezultate (rinoplastii) facute de el si sunt mai bune decat cele obtinute de alti doctori, nu as ezita nici o secunda sa ma duc. Dar nu reusesc sa dau de nimeni care sa ma edifice [bang] Cautand pe internet, am vazut un site al clinicii Aestheticline (dr. Klara Dorobantu) si imi plac pozele cu inainte/dupa pentru rinoplastii. Dar nu am auzit niciodata de ea si nu pot sa nu ma intreb daca cumva e ceva in neregula:poze retusate, sau nu sunt ale ei. Stie cineva ceva de ea? Syracuse, ai putea sa imi spui mai multe despre operatia ta: cat timp a fost umflat, cand ai putut sa iesi din casa fara sa fie evident ca ai patit ceva, in cat timp s-a vindecat complet, daca a mai suferit modificari (de ex. a coborat varful)? Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu m-am operat acum 2 ani la dr.Anghel, de la spitalul Coltea. Daca nu ma insel, este seful sectiei ORL a spitalului Coltea. Operatia a fost din motive estetice. Intrucat mie mi se face rau de fiecare data cand intru intr-un spital(probabil din cauza mirosului), am preferat sa ma operez la cabinetul particular al doctorului, care este in Piata Alba-Iulia din Bucuresti. Acum 2 ani, operatia plus medicamentele necesare inainte si dupa operatie au insumat 600 dolari. In costul operatiei (500dolari) au intrat si toate consultatiile de dupa operatie. Eu una sunt foarte multumita de rezultat si de modul in care a decurs operatia. Cred ca este mai bine sa te opereze un medic ORL-st pentru ca in plus fata de un plastician are grija si de tot ce tine de partea de ORL. Dr Anghel a fost la niste stagii de specializare in SUA in leg cu rinoplastiile. Acum nasul meu arata foarte bine, foarte natural. Am indepartat "cocoasa" si nici nu zici ca s-a intervenit asupra lui, ci ca asa e el de la natura. Avand in vedere ca eu lesin numai cand mi se ia sange, daramite cand e vorba de operatie, pot spune ca am trecut foarte bine peste momentul asta datorita doctorului Anghel. Am facut anestezie locala si m-a adormit, pentru a evita neplacerile unei anestezii generale. La operatie n-am simtit absolut nici o durere, doar asa, prin somn, simteam cum ma mai tinea de mana asistenta. Cand a terminat operatia, m-au trezit si m-am ridicat fara probl de pe masa de operatie. M-au instalat pt cateva ore intr-o camera unde ma tineau sub observatie. Operatia a avut loc dimineata, iar seara eram deja acasa, bine pansata. In general, daca doctorul considera ca este ok, te lasa sa mergi acasa. Il poti suna pe mobil daca ai probleme. Bineinteles trebuie sa fie cineva care are grija de tine. Eu am avut noroc cu mama, care este asistenta. Partea cea mai grea a fost in prima sapt dupa operatie. Pe nari este pus un pansament pe care il scoate doctorul mai tarziu, deci nu poti respira decat pe gura.Aici am avut probl pentru ca mi se usca gura si simteam ca nu mai pot respira. Evident, de dormit, dormi numai pe spate ca sa nu te lovesti la nas. Mama a stat tot timpul langa mine, de teama sa nu fac vreo miscare brusca in somn (ce sa mai, fara ajutorul ei nu ma descurcam!) In prima sapt este indicat sa nu vorbesti prea mult, sa nu razi, si mai ales sa nu stranuti, pentru ca trebuie sa "se sudeze" oasele. De asemenea, nu trebuie sa mananci mancare tare, care iti solicita muchii fetei. Pana la zilele de consultatie stabilite de doctor, vorbea mama cu el la tel ca sa-l tina la curent cu situatia. Un alt mom neplacut este cand iti scoate pansamentele. Atela aceea de pe nas, nu-i probl. Problema e cand scoate pansamentul de pe nari, pentru ca doare putin. Si dup-aia....surpriza, prima privire in oglinda sa admiri noul nas! Evident, esti cu vanatai sub ochi, de parca te-ar fi batut cineva. Dar am luat niste medicamente si unguente recomandate de dr, si am scapat destul de repede de ele. Dup-aceea continui consultatiile. Dupa ce ti se scoate pansamentul, tb sa te feresti de praf, de frig. (este bine sa faci operatia primavara-toamna) Dupa 3 sapt am putut sa merg la serviciu. Ce pot spune este ca s-a meritat efortul. Sunt foarte multumita de rezultat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca esti hotarata - fa-o - si nu te mai uita inapoi. N-o sa-tzi para rau. Cred ca la Dr. Dana Jianu la Proestetica (vezi ca au site) o sa fii multzumita. Doctorul care m-a operat pe mine in 1991 era f batran de-atunci (o operase si pe mama mea acum 25 de ani, ca e traditzie de familie) il cheama Udrescu Stefan (pol. Coltzea). Eu aveam nasul exact cum il are Mihaela Radulescu. Te chinui un pic, dar merita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...