Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat dureaza o nastere?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gandacel, daca nu ai 100% incredere in medic, schimba-l; dar numai daca esti sigura ca cel nou esti mai bun! Stii, povestea cu lacul si putul. Nu-ti zic cat a durat la mine, pentru ca a fost si prima nastere, si la o ... varsta. [:D] Prietena ta a scapat "repede"! [;)] Pentru mine a contat mult faptul ca m-am simtit in siguranta tot timpul cat a durat procesul, si ca am fost tinute sub observatie atenta atat eu, cat si bebelina. Daca prima ta nastere a durat 6 ore, parerea mea e ca grija ta sa fie sa ajungi la spital inainte sa se nasca baiatul! [flo] Nastere usoara! Laura [url="http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/laura00ro/album?.dir=/3065"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinusha
Sa inteleg ca tu ai sa nasti cu acelasi dr. cu care a nascut si prietena ta? Daca da si ai teama, nu te simti bine cu ideea, schimba-l ... pana mai ai timp. Parerea mea e ca trebuie sa te simti in siguranta, mai ales in asemenea momente.
ai dreptate! asa ma gandeam si io, dar deja am mai schimbat 2 medici... si sa stiti ca sunt normala la cap (asa cred!) dar intra famelia la idee, moncher... si apoi, io cu cine sa nasc?[alcool] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by caarra
Travaliu: 22 ore(debutat cu ruperea apei si expulzia dopului). O nastere 100% naturala! Daca mai intarzia expulzia cu 2 ore se impunea cezariana.
gata ma azvarl di pi jeam[xx(] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
dopul gelatinos care tine apa[:D] , parca eu asa stiam ca se numeste,
[:-)))] asa asa dar cum mai sunt si alte dopuri[alcool] pe lume, iaca de ce apar confuzenii [:-)))] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura B
Gandacel, daca nu ai 100% incredere in medic, schimba-l; dar numai daca esti sigura ca cel nou esti mai bun! Stii, povestea cu lacul si putul. Nu-ti zic cat a durat la mine, pentru ca a fost si prima nastere, si la o ... varsta. [:D] Prietena ta a scapat "repede"! [;)] Pentru mine a contat mult faptul ca m-am simtit in siguranta tot timpul cat a durat procesul, si ca am fost tinute sub observatie atenta atat eu, cat si bebelina. Daca prima ta nastere a durat 6 ore, parerea mea e ca grija ta sa fie sa ajungi la spital inainte sa se nasca baiatul! [flo] Nastere usoara! Laura [url="http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/laura00ro/album?.dir=/3065"]Poze noi[/url]
merci frumos![flo] dar, cum am povestit... problema e in alta parte! nu cat dureaza, ci daca s-ar fi impus o cezariana (si la mine, adeca) si de ce nu i-a facut-o... iar cu increderea in dr, sunt 100% de acord, numai ca mi-am pierdut incerderea in toti doctorii!!![q][q][q] am mai fost la una, de renume, buna meseriasa, dar m-a socat ca la teorie nu stia nimic (e drept ca meserie stia! dar nu le prea avea cu rh neg, problema mea;((((() acuma ziceti si voi! sufar cumva de o nevroza d-asta specifica sarcinii???[q] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mai auzi si variante roz. la primul copil m-am internat la 10 seara si am nascut la 1.20. la al doilea am ajuns la sala de nasteri la 12, relaxata (era a doua zi de pasti), mi-au facut o injectie si mi-au pus o perfuzie si... nimic dureri. la 13 mi-a rupt doctorul apa si inca jumate de ora nimic. da' si cand au inceput! am avut noroc ca intr-o ora a iesit bebelaca. curaj si felicitari pentru cei doi copii ai tai! veronica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asadar imi trebuie un dr care sa fie cu ochii pe mine cat cepele... cineva care sa stea acoloshea ca nu vreau sa mor acuma cand imi fac si io casutaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[bang][:D] adeca daca e rost de cezariana (ca mai am si placenta jos[bang]) sa mi-o faca! ca mie mi s-a parut ca era nevoie la prietena asta mai demult... copilul a fost bagat pe oxigen, adeca, probleme, intelegeti? Mai daca ai asa temeri sfatul meu e sa discuti pe larg cu doctorelul despre temerile tale si daca-ti da niste raspunsuri satisfacatoare nasti cu el. Daca nu, du-te la un consult si la alt medic. Ce pierzi? Eu asa am facut double check. Eu am nascut cu primul dr cu toate ca nu am avut 100% incredere. Cand am vazut ca am sangerare fara contractii si dilatatie, la monitor totul fiind OK, i-am zis doctorului ca eu nu ma duc acasa sa mai stau 3 zile cu mana pe burta sa vad daca misca sau bu BB (cum imi propusese el) si i-am zis ca sunt OK cu cezariana. Am ales bine, ca BB avea cordonul de 2 ori rasucit. mama alege intotdeauna cel mai bine! Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine totul s-a petrecut foarte repede avand in vedere ca era prima nastere. La ora 11 noaptea mi s-a rupt apa, pe la ora 1 si ceva am avut primele contractii usoare iar la 3 si 20 am nascut.Nu am nascut cu doctorul ci cu o masa dar ma cucerit de la primul contact: mi-a vorbit frumos, mi-a dat incredere in mine, a fost alaturi de mine. Am avut incredere in ea si asta m-a ajutat foarte mult. Asa ca eu te sfatuiesc sa cauti un doctor in care sa ai incredere si care sa iti dea incredere in tine. Altfel cred ca la orice problema minora vei intra in panica(si asa intri dar daca ai pe cineva in care ai incredere langa tine ti se va parea mai mica problema). Nastere usoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca eu am fost norocoasa.... M-au apucat contractiile pe la 2.30 noaptea, in jur de 3.15 am ajuns la spital , iar la 5.20 a venit pe lume Mara..... Asa ca ma gindesc ca in cazul in care ma va mai bate vre-un gind pt al doilea copil, sa merg inainte cu 2 zile la spital inainte de DNP, sa nu cumva sa-l fac pe drum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...