Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat dureaza o nastere?!


Recommended Posts

Mai, pai inseamna ca eu sunt un zac fericit! Am mers la spital pe la ora 8 seara pentru ca aveam usoare sangerari, fara contractii, doar o usoara durere de mijloc. Asa, pe la ora 9,30 mi-a rupt medicul apa, mi-a pus o peruzie si la ora 11 am nascut , natural, fara anestezie, nu mi s-a parut insuportabil, nu am tipat deloc, nu am zis nimic. Medicul a stat langa mine tot timpul, l-am sunat si a venit de acasa,m-a ajutat mult. Succes si nastere usoara! Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] http://community.webshots.com/user/monica1816 [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ce spuneti de :ora 3:25 ma trezesc sa merg la baie...la intoarcere simt o durere acuta..ma indoi de durere...ma sui in pat..aoileu ce se intampla???.Strig la sot..sa-mi dea ceasul sa urmaresc contractiile....n-apuc 5 minute iarasi bun rau..aoileu..iar vreau la baie..Fac cateva drumuri..la o alta durere si o intentie de mers la baie pac se rupe ceva..Urlu:suna salvarea ca mi s-a rupt apa..La 3:45 vine salvarea..la 3:55 eram la spital.Dilatatie 4, la 4:35 mi se pune epidurala si la 6:26 am nascut[bibe].Moasa a stat cu mine tot timpul, doctorita mi-a afcut control si a venit cand am nascut(a sunat moasa dupa ea la 6:10) si m-a cusut si gata. Gandacelu...multa sanatate si incearca sa te linistesti putin.trebuie sa fie bine.Daca va intra copilul in suferinta, sigur vor face cezariana.Eu asa zic. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html http://community.webshots.com/user/babee11 http://community.webshots.com/user/phillip0602 Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost asa 10.30 se rupe apa 11.30 incep contractiile, dureri slabe, ca la ciclu 12.00 oxitocina 12.30 incepe distractia 13.45 se dau primele telefoanele de amenintare catre dr. care nu mai vine cu epidurala[:D] 14.00 recital in toata regula, cu tipete si plansete la care se adauga speranta tembela ca o sa vina si epidurala pana la urma[bang][bang][bang] 15.50 incep negocierile de urcare pe masa. Ce negocieri, ostilitati de-a dreptul!!! 16.10 se arata la fata David. Asta a fost pe scurt prima si ultima nastere naturala din viata mea. [:D] Am zis ca fara epidurala nu mai calc in nici o maternitate si ma tin de cuvant! Acum ti-am raspuns dar parerea mea e ca indiferent cat de multe raspunsuri ai sa primesti nu ai de unde sa sti cum are sa decurga a doua nastere la tine. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa verifici damblalele medicului. Sunt unii, cum e al meu, care face epidurale o data la 6 luni, iar cezariene numai in caz de extrema urgenta. A... si mai e ceva. Cand am nascut eu, desi am cerut cu insistenta in prima faza cezariana, medicul mi-a explicat ca datorita modului de inserare a placentei si a nu stiu caror noduli risca o hemoragie in toata regula daca ma taia. Vezi ca nu cumva si prietena ta sa fi avut nu-stiu-ce-noduli si nu-stiu-ce-alte-alea care nu permiteau cezariana. Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io fac parte din alea fericite care au nascut in 2 timpi si 3 miscari... adica la 10.30 se taie firu la cerclaj si instantaneu dilatatie 4... mi se spune ca voi naste pe la 14.30... si de cind mi s-a spus sa ma cocotz pe masa si pina iesi fi-mea au trecum max 5 minute si intr-adevar am nascut la 14.30 cum au spus![bis] Dana & [copil] Anisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi grabiti tare [:D]. Mi s-a rupt apa pe la 18:00, m-am invartit fara rost prin casa pana pe la 18:40, cand am inceput sa simt vagi dureri de spate, am ajuns la spital pe la 19:00, cu contractii mai serioase dar nu nemaipomenit de dureroase. La control: dilatatie 8, eu nu si nu ca vreau dilatatie 5, ca sa-mi puna epidurala. La 19:40 s-a nascut Denisa. La nasterea urmatoare, daca mai da Domnul sa reusesc sa mai raman o data insarcinata, ma mut cu cortul in curtea spitalului inainte de DPN, sa nu ma apuce nascutul prin taxi. Intr-un ton mai serios, daca ai dubii referitor la comportamentul doctorului in timpul nasterii, discuta cu el foarte serios toate problemele astea, explicandu-i in detaliu ce ti s-a intamplat data trecuta. Nu accepta raspunsuri de genul "om trai si om vedea": intreaba-l direct "ce ati face in cazul...? Daca nu iti plac raspunsurile si nu ai incredere in el, cred ca ar fi mai bine sa iti cauti un alt doctor, cu care sa te simti mai linistita. Nu e o perspectiva deloc placuta sa petreci timpul pana la nastere intrebandu-te mereu "dar daca...?" La prima nastere a fost identificata cauza problemelor? Daca aceasta este cunoscuta, ar fi mai usor acum sa se ia masuri dinainte astfel incat totul sa mearga bine. Sarcina usoara si nastere si mai usoara si fara probleme. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a fost groaza de nascut noaptea, sunt o somnoroasa, si ca urmare m-am internat la 10 si am nascut la 7 dimineatza[:D] nastere usoara si scurta cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si doua luni) http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fost frica de nasterea in Romania , gandacicule. Pe Codrin l-am nascut in USA, unde toate bune si frumoase [:D], iar pe al doilea am venit sa-l nasc in tara. Mi-am zis ca o sa iau cel mai bun doctor. Am ales ca spital Municipalul (e si aproape de mine) si ca doctor pe dr. A. care e foarte cunoscut si recomandat de toti(...?). Vizitele la cabinetul particular al doctorului erau ok, desi ma enerva ca pana aproape de 8 luni imi facea control ca sa vada starea colului, si mereu ma ameninta ca o sa nasc(eu avand acas un baietel de 1 an si 5-6-7 luni de 13-14 kile cu care trebuia sa ma descurc singura in anumite momente).. AM stat cu spaima in san ca o sa scap copilul... Pe la 8 luni cand mai aveam putin nasteam, o prietena, tot pacienta doctorului, a nascut gemene... insa fara ca dr. A sa se deranjeze sa vina la ea... a nascut cu doctorita de garda.. Adica si daca dau bani cu lopata si caut cel mai cel doctor din Bucuresti, tot nu pot fii sigura ca am pe cine sa ma bazez daca ma apuca nascarea pe la 3 noaptea????[zzz] Asa ca m-am reorientat si am ales un doctor arab... dar care a venit cand am vrut io, m-a tinut de mana si m-a mangaiat pe frunte cand am stat pe masa cu pricina, si cu care a fost totul super fain ... La al treilea tot cu el am sa nasc... dac-oi fi p-aicea [:D] Sfatul meu, trebuie sa fie sigura ca dr. o sa vina si o sa te asiste la nastere, de obicei cei cu nume mari isi cam baga picioarele, au bani la ce mai trebuie sa se scoale la 3 noaptea pentru inca o gravida!!? Alege bine si nastere usoara. Daca nu ai incredere ca o sa faca tot posibilul sa ai o nastere ok (in cazul in care o sa existe complicatii... Doamne fereste), atunci alege altul... mai cu constiinta. Adriana, Codrin[testoasa](19 aprilie 2002) si Olguta[hippi]( 6 decembrie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gindacel pai deci la tine nu conteaza durata ci calitatea doctorului. Cind ai problema cu Rh negativ iti trebuie un doctor care te poate monitoriza constant pentru ca aceste sarci au nevoie de multa atentie. Prietena cumnatului meu a avut aceasta problema (aici in State) si a nascut un baietel de 10lb (da, 5 kile fara 50 de grame) fara probleme. I s-a spus ca cezariana este mult mai dificil din cauza rh-ului (nu trebuie sa amestece singele - placenta, etc) pentru ca nivelul de anticorpi se ridica si de aici probleme cu singerari samd. A trebuit sa-si faca injectii periodic pe durata sarcini pentru a controla problema. La nastere, la fel, injectii pentru acelasi lucru. Stiu de la ea ca la fiecare sarcina nivelul de anticorpi (reactia la rh negativ) creste (deci la al doilea, al treilea din ce in ce mai mult). O voi intreba detaliat si revin cu informatii ca astea sint mai dupa ureche. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a rupt apa la 8 dim., am mers fuga-fuguta la spital de mi-au indus nasterea, apoi epidurala (a fost un miracol pentru mine), iar la 5,19 a venit pe lume mogaldeata cu o greutate de 3,650gr. Ref. la RH-ul negativ, mentionez, ca-l am si eu, ca am primit prima doza cam in luna a doua in urma testului de anticorpi (avusesem sangerare abundenta), iar apoi a doua injectie mi-a fost facuta in sapt. a 28-a. In rest nu am avut nici un regim special pentru acest RH. Am fost tratata ca o persoana cu o sarcina normala. La nastere nu mi s-a mai facut alta dozare deoarece micutul are si el tot RH neg. Daca nu ai nici o sangerare pe tot parcursul sarcinii primesti prima doza de Imunoglobulina in sapt. a 28-a si a doua in 72 ore de la nastere daca copilul are RH pozitiv. Ai incredere in alegerea ta, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastera mea a durat 42 de ore ,m-am dilatat foarte greu.Dupa ce m-am dilatat cei 10 cm,m-au dus in sala de nasteri ,m-au asezat pe "capra "si mi-au zis" impinge",si am impins vreo 2 ore si 40 de minute ,si piticutu meu tot nu iesea,atunci doamnele asistente s-au gindit sa cheme doct. si mi-a apasat de vreo 4-5 pe burta ,pina a iesit. Am vazut moartea cu ochii.Fetelor ,nastere usoara. Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...