Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat dureaza o nastere?!


Recommended Posts

Gindacelule, io'st exceptia care confirma regula. Prima nastere - 3 ore cap-coada, a doua - 14 ore ca la carte. Si eu cu RH negativ, dar nu s-a facut mare caz pe chestia asta, exact cum a zi Ciuf, injectie in saptamina 28 si imediat dupa nastere si atit. Nastere usoara si spor la gasirea doctorului potrivit. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Eu pot spune ca am avut o nastere usoara cu toate ca a fost una normala.Am nascut cu 2 saptamani intarziere de dpn dar se pare ca totul a fost ok.Apa mi s-a rupt la 9 dimineata dar pentru ca nu am avut contractii mari nu m-am dus la spital ci ma preferat sa astept sa vad ce se intampla(fiind prima nastere).Cand am plecat la spital aveam contractii din 15 in 15 minute. La 21,45 m-a dus in sala de nastere iar la ora 0.05 a venit pe lume Stefan-Gabriel cu o greutate de 3,650 kg si 50 cm.Dureri puternice am avut cam 10 minute pana sa iasa copilul.Asta a fost tot. [pup][pup][pup]si nastere usoara la toate care trebuie sa nasca in curand. http://community.webshots.com/user/catyrom LUCRURILE MARI NU SE FAC PRIN PUTERE CI PRIN STRADUINTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in exact 1 ora si 45 min de la ruperea apei, primul copil, varsta mea 30 ani. Cred ca pentru un travaliu de 6 sau 12 ore nu se impunea cezariana, dar pot fi si complicatii si medicul decide in consecinta. Daca nu ai incredere in medic, schimba-l cat mai repede, pentru linistea ta. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ruxij in legatura cu doctorul ai dreptate.Cu cel care iti este doctor trebuie sa poti vorbi deschis si vorba ta ,daca nu ai incredere schimbal cat mai ai timp. http://community.webshots.com/user/catyrom LUCRURILE MARI NU SE FAC PRIN PUTERE CI PRIN STRADUINTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] eu am nascut cu cezariana prima oara si acum o sa nasc tot asa deci nu am ce povesti DAR parerea mea este ca daca tot ti/ai facut CASA si esti asa stresata sa faci CEZARIANA si gata. Linistea ta este mai importanta decit orice. O nastere usoara oricum ar fi ea (naturala sau cezariana) Monica, 35 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost asa:ora 8-internarea;ora 10-introdus juma de pastiluta;ora 12,30-inceputul travaliului;ora 23,30-rupt apa;ora 2,45-nascut una bucata fetita! Acum as dori f.mult sa se declanseze singura nasterea,dar duminica se implineste termenul!Doamne ajuta! [mamica]Teodorei[gravi]in 40 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost super simplu: trebuia sa nasc in jurul datei de 27 nov. 2003 si pe 11 nov. am fost la control. Dr. mi-a rupt membranele fara sa vrea si eu aveam deja dilatatie 2. Dupa ce a refuzat sa ma opereze pe motiv ca "are treaba acasa. Ce castiga ea ca sta peste program??", am convins-o, prin intermediul soacrei mele [:D], sa-mi aduca pe lume bebelul. Oricum, la ora 13 s-a "declansat" ruperea apei si la 16:10 Mihnea tragea primul sau planset!! Si n-am avut nici o complicatie, nici o durere in plus (n-am cerut nici un algocalmin!!) si a doua zi mergeam prin salon, cocosata, dar mandra de minunea de langa mine!! Am nascut la Municipal (nu-i dau numele dr.) si daca vrei sa o contactezi, desi cred ca trebuie sa pontezi ceva - eu i-am dat 150 euro si a fost super multumita, desi la inceput nu stia ce castiga ea [xx(]- poti sa ma anunti pe PM. Sanatate, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut dupa 16 ore de travaliu, e adevarat ca dupa 5 ore (si vorbesc de cand am inceput contractiile, ca apa mi-a rupt-o doctorul la spital) mi-au facut epidural. Probleme am avut si eu mari, fetita avea capul mare si nu inainta in canal (cred ca asa se zice) asa ca partea cu expulzia a durat 4 ore si tot nu iesea daca nu folosea doctorul forcepsul. Eu sunt convinsa ca se impunea o cezariana, numai ca aici astia sustin sus si tare ca trebuie sa nasti natural. Se puteau intampla multe, am fost pana la urma norocoasa ca bebita e sanatoasa! Gandacel, nu poti sa-i spui pur si simplu doctorului ca tu vrei cezariana si sa-ti faca (asta in cazul in care esti decisa)? Catalina [hippi] si [copil] Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, sunteti niste scumpe! m-am distrat, aveti un stil… ce mai! mi-am adus si eu aminte de toata aventura mea cu fetita… fuga la spital… apoi acasa, ca nu era decat dopul, deh… dupa cateva ore iar fuga la spital… avem contractii babane iar eu nu simteam nimic! (deja ma fericeam ca voi naste fara dureri hihihi) mi se face o injectie care sa grabeasca… nimic… petrec noaptea in sala de nasteri (nasteau alea pe acolo de m-am dat eu de ceasul mortii, n-am pus geana pe geana!) dimineata vin o gramada de dr-i sa-si dea cu parerea daca mi s-a rupt ori ba apa… ca da ca ba… pana cand mi se rupe, la cat m-au controlat, adeca artificial! zum, contractii! io cu respiratiile… cica! (imi vine sa mor de ras cum ii injuram in gand p-aia cu metodele astea « placebo ») cum ma asteptam sa dureze mai mult (asa stiam de prima nastere) ma abtin sa zbier, sa nu-mi pierd energia si sa fac rosu-n gat… cand colo, zup! am nascut de nici nu mi-am dat seama, nici n-am apucat sa zic nimic! circulara de cordon dubla (am aflat la vreo 2 luni dupa aia) eu ma si miram ca iote domne ce repede se fac copiii! incepe dr sa ma coasa… eu incep sa recuperez la ce nu zbierasem inainte… o vad pe dr ca se schimba la fata… devine verde la propriu… incep tot felul de insi sa alerge in jurul meu… perfuzii… io ma simteam din ce in ce mai bine, ca-ntr-un film (dupa 2 ani am aflat ca fusese terapia intensiva si ca probabil imi dadusera ceva high!) auzeam ca prin vis : nu o putem coase!... se rup peretii!.... s-a rupt un vas de sange!... nu mai vedem nimic!... hemoragie!... transfuzii! io, de colo : am rh negativ! pentru o secunda, toata falfaiala aia din jurul meu a incetat: o voce: nu avem A negativ in spital! (moment de suspans) – si acum imi amintesc cat de comice mi se pareau chestiile astea, nu uitati eu eram “intr-un film”! noroc cu institutul de hematologie de langa polizu… « noroc » la propriu, adeca m-au cusut la 4 maini yap yap pe tot peretele intern yap yap des ca la gherghef si cu ata permanenta iar eu eram cea mai cea in al cel mai al noulea cer ca am nascut domne! cam asta e povestea mea… daca prin noiembrie nu mai apar va las mostenire… hmmm ce?;)) ma gandesc ca, in cazul meu, daca se impune totusi o cezariana (chiar daca dr nu stie, ca am schimbat-o) si nu mi-o face, adios… uf! m-ati mai inveselit! merci mult de sfaturi, acusica cantaresc posibilitatile (da e greu cad e vorba de… viata ta, nu?!;) – voi vorbi cu dna dr, o tipa misto, de altfel… iertati-mi istericalale de gravida si pe alealalate, in general! va pupic! ps : fetita mea a avut 3800g si 54cm si am tinut mortis sa nasc natural!;) pps : mie nu-mi face nimeni nici o injectie in saptamana 28, asa mi s-a zis, ca n-ar fi nevoie daca nu apar anticorpii… uhmmmmmmmmmm viata meaaaaaaaa! io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut prima contractie la 6:30 AM si George s-a nascut la 11:54AM, adica 5 ore si jumatate si asta la primul copil. Eram oricum pregatita sa dureze muuult mai mult. Am nascut natural, fara epidurala si alti "amelioratori" pentru ca am vrut sa simt si sa traiesc fiecare clipa. Pe toata perioada sarcinii eu m-am pregatit sufleteste pentru nastere, m-am gindit toteauna cu placere si nu cu frica la acest moment. Mi-am spus ca nu se poate sa aduci pe lume asa o minune fara un strop de suferinta. Eu cred ca acesta atitudine pozitiva m-a ajutat foarte mult. Va doresc la toate asa o nastere usoara cum am avut eu si sa faceti bebici sanatosi, frumosi si destepti.[pup] Ioana[mamica] si bebe George
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...