Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat dureaza o nastere?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
8.00 internarea in spital 9.00 apare doctorul, eu rusine, el isi facea datoria 12.00 dureri, dureri, dar inca suportabile 15.00 nici un bebe inca, doctorul ma tot intreba daca nu vreau cezariana, eu nu si nu 16.00 dureri mai mari 17.00 doctorul spune ca e ultima ora cand poate face cezariana, eu nu si nu 17.30 incepe greul, dureri mari, m-am scapat pe mine am impresia 18.00 mergem in sala de nasteri 18.25 vine bebe Anne,natural, 3,750, 50 cm, doamne ce dureri, nici un calmant, ceva anestezic la coasere 18.30 bebe are probleme, dar eu nu mi-am dat seama, imi era rau, am chiar cateva momente pe care nu mi le mai amintesc, doctorul intervine, se aduna toti, bebe avusese o semicirculara de cordon (daca asa se numeste. Intra la terapie intensiva pentru 15 ore. Apoi am alaptat-o prima data. Acum totul e ok. Aveam 28 ani, prima nastere, si eram foarte incapatanata, nu doream cezariana. Acum stiu pentru bebe era mai bine daca acceptam cezariana, doar stiam de la ultima ecografie ca e bune dezvoltata. Atunci eu i-am pus viata in pericol. La urmatoarea nastere o sa fiu mai rationala. Doctorul 150 eur(dar ii datorez viata copilului, nu stiu daca am precizat, dar ginecologul meu a facut resuscitarea copilului!!!!!), asistentele 50 eur fiecare. Totul e bine cand se termina cu bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti povestesc si eu... Duminica seara la 7 mi s-a rupt apa....fugi la spital (am nascut in Campina si sunt din Ploiesti)...doctorita zice stai asa ca ti s-a rupt o punga si ai doua, cea cu bebe e intacta...M-a internat si am stat toata noaptea pe bara (ea zicea sa dorm ca sa fiu odihnita...) si am vb.la telefon, ca ma plictiseam rau, contractii nu aveam si cu toate astea simteam eu ca a doua zi se va petrece ceva important...A doua zi dimineata la 7,30 m-a consultat si a ajuns la concluzia ca bebe e gata sa iasa (isi indeptase capul...nu stiu cum)...la 8 mi-a rupt membranele si mi-a bagat perfuzia...la 10 bebelina era afara...a mai durat cam 45 min sa ma coasa...Iti dai seama ca 10 bebei daca as naste tot cu dr.aceasta asa naste...Am nascut la 36,5 saptamani o fetita de 3,150 Kg. Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea e diferita de l ao femeie la alta.La noi la tv este o emisiune numai cu nasteri si am vazut femei care au nascut fara nici o durere de spune-ai ca nu ele nasc.Dar au fost si femei care tipau de nu mai puteau. Eu cand am nascut ,de fapt cand m-am dus la spital la 17.30 era in sala o fata care se chinuia sa nasca,pt.ca eu nu aveam inca contractii din 5in 5 minute m-au trimis in salon .Cand m-am intors in sala de nasteri la 21,45 ea era inca acolo si nici nu nascuse,va dati seama cat a tras saraca fata si cate ore s-a chinuit,mai ales ca a nascut la cateva minute dupa mine.Si doctori nici nu s-au agitat sa ii faca cezariana . http://community.webshots.com/user/catyrom LUCRURILE MARI NU SE FAC PRIN PUTERE CI PRIN STRADUINTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ionicutza Am nascut natural, fara epidurala si alti "amelioratori" pentru ca am vrut sa simt si sa traiesc fiecare clipa. Pe toata perioada sarcinii eu m-am pregatit sufleteste pentru nastere, m-am gindit toteauna cu placere si nu cu frica la acest moment. Mi-am spus ca nu se poate sa aduci pe lume asa o minune fara un strop de suferinta. Eu cred ca acesta atitudine pozitiva m-a ajutat foarte mult.
[flo] draga ioana, acelasi lucru l-am trait si eu si nu regret o secunda ca am nascut natural... singura mea problema acum este ca, desi probabil nu sunt caz de cezariana, din cauza colului extrem de sensibil ar trebui sa mi se faca (adica, daca dr stia la cealalta nastere ce mi se va intampla, mi-ar fi facut cu siguranta...) la mine nu e o problema de coagulare, de nimic altceva, ci de col "varza" - chiar daca m-am refacut total (la 2 zile zburdam prin spital;)) ma gandesc sa nu patesc la fel acum si ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa" in acelasi timp, daca nu mi se ridica placenta... poate nici nu mai trebuie sa-mi bat atata capul... oricum voi vorbi cu dna dr sa vad daca nu are ceva impotriva cezarienei, in general... io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tanja Eu cand am nascut ,de fapt cand m-am dus la spital la 17.30 era in sala o fata care se chinuia sa nasca,pt.ca eu nu aveam inca contractii din 5in 5 minute m-au trimis in salon .Cand m-am intors in sala de nasteri la 21,45 ea era inca acolo si nici nu nascuse,va dati seama cat a tras saraca fata si cate ore s-a chinuit,mai ales ca a nascut la cateva minute dupa mine.Si doctori nici nu s-au agitat sa ii faca cezariana .
asta imi aduce aminte de noapte petrecuta in sala de nasteri, la fel ca tine, eu fara contractii, langa mine, in alta rezerva, o pustioaica de 16 ani, vai de mama ei, fara doctor, fara parinti, fara barbat, au lasat-o de izbeliste efectiv, cred ca a nascut dupa mai mult de 12 ore si in tot timpul asta a urlat incontinuu de am zis ca innebunesc (am vrut sa merg la ea sa o invat sa "respire"!) imi era o mila de ea, ca daca n-ai doctor, poti sa mori acolo si nu te baga nimeni in seama... ba chiar asistentele, enervate, se ratoiau la ea, cica: "da' ce, draga, tu ce credeai ca e nasterea?!" - nici macar o vorba buna, acolo...[xx(] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacelule, eu cred ca ai trecut printr-o nastere destul de nasoala data trecuta si te-ai speriat putin asta e tot....cauta-ti un medic in care sa ai incredere totala fiindca altfel o sa traiesti cu stresul asta ca nu o sa-ti faca cezariana daca o sa fie nevoie sau cauta si un dr bun in care sa ai incredere si daca te hotarasti spune-i de la inceput ca tu vrei cezariana si gata. eu am nascut o data prin cezariana a fost totul ok dar destul de dificil dupa, operatia e operatie.....acum tot prin cezariana o sa nasc fiindca am probleme cu ochii...ma rog...am avut acum am dioptria la zero dar nu vreau sa risc sa-mi creasca la efort. te pup si stai cumintica ca-l stresezi pe bb p.s. nu zice nimeni ca esti nebuna chiar daca o sa schimbi 10 medici important este sa te simti tu pe maini bune si sa poti discuta orice cu el(ea) monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sora2001
Nastera mea a durat 42 de ore ,m-am dilatat foarte greu.Dupa ce m-am dilatat cei 10 cm,m-au dus in sala de nasteri ,m-au asezat pe "capra "si mi-au zis" impinge",si am impins vreo 2 ore si 40 de minute ,si piticutu meu tot nu iesea,atunci doamnele asistente s-au gindit sa cheme doct. si mi-a apasat de vreo 4-5 pe burta ,pina a iesit. Am vazut moartea cu ochii.Fetelor ,nastere usoara. Ema si Richard-Sora
HA! MAi calculeaza odata. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...